25 lat Zespołu Szkół EKOLA

Społeczność Zespołu Szkół EKOLA przez cały rok szkolny 2015/16 przygotowywała się do uczczenia jubileuszu 25-lecia istnienia tej pierwszej na Dolnym Śląsku niepublicznej placówki. Świętowano 10 i 11 czerwca w zmodernizowanym budynku, z piękną salą gimnastyczną, nowymi gabinetami, nowoczesnym sprzętem, aby z dumą i radością nie tylko móc pochwalić się przybyłym na uroczystość gościom sukcesami uczniów i nauczycieli, ale także wspaniałym, otoczonym zielenią miejscem, które w przeszłości było typowym wrocławskim żłobkiem. 10 czerwca odbyła się część oficjalna jubileuszu, w której uczestniczyli znamienici goście, między innymi Dolnośląski Wicekurator Oświaty pan Janusz Wrzal, Dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu pan Jarosław Delewski, dyrektorzy szkół i przedszkoli, dawni pracownicy EKOLI, rodzice, absolwenci. W części oficjalnej uroczystości wręczono zasłużonym nauczycielom Medale Edukacji Narodowej, wyróżnieni pedagodzy to: Anna Domaradzka-Bocian, Adriana Mitas, Beata Michałek, Agata Polańska, Andrzej Polański, Ewa Ściepuro. Odczytano też życzenia i gratulacje od wielu przyjaciół, władz oświatowych i samorządowych. Dwudziestu pięciu pracowników szkoły otrzymało również piękne szklane miłorzęby, czyli symbol EKOLI, aby przypominały o srebrnym jubileuszu.

Druga część spotkania to dowcipny i jednocześnie sentymentalny program artystyczny prowadzony przez gimnazjalistów w konwencji telewizji śniadaniowej, czyli Szkolna Telewizja Jubileuszowa. Wspomnieniami o EKOLI podzieliła się pani Maria Kuźniarz, która przypomniała początki szkoły i programy ekologiczne, zaś pani Lydia Hollings, nauczycielka Robert-Bosch-Gesamtschule z Hildesheim, opowiedziała o trwającej prawie ćwierćwiecze współpracy między szkołami, pani Adriana Mitas wspominała 10 lat programu Matury Międzynarodowej, pani Agata Polańska mówiła o projekcie „Kropla Afryki”, Małgorzata Szeferowicz, absolwentka EKOLI, obecnie nauczycielka w swojej alma mater i mama uczennicy, porównała dawną szkołę z tą dzisiejszą. Wspomnienie dyrektorki szkoły pani Jolanty Węglowskiej było szczególne, bo zarządza ona EKOLĄ od 23 lat z niezmienną pasją, zaangażowaniem i uporem w zdobywaniu środków na rozwój placówki i wie o niej wszystko. Pełną spektakularnych sukcesów historię szkoły i różne wydarzenia z tych 25 lat w Polsce i na świecie przybliżono w specjalnie przygotowanych wiadomościach EKOLA NEWS. Mówiono o Westfalskiej Nagrodzie Pokojowej, udziale szkoły w EXPO 2000, wielu projektach ekologicznych i kulturowych. Następnie z ekranu życzenia szkole złożyli między innymi profesor Jan Miodek, aktorka Justyna Szafran, absolwent EKOLI Mikołaj Roznerski oraz rodzina Wernio.

Po uroczystości w wielu rozmowach  powracały nie tylko życzliwe i serdeczne pochwały, słowa podziwu, lecz także krzepiące refleksje o EKOLI jako szkole, która dała skrzydła wielu młodym ludziom, rozwinęła ich i nauczyła postaw prospołecznych, proekologicznych, twórczych, ale przede wszystkim empatii. Zainteresowani goście i nauczyciele EKOLI mogli na koniec tego pełnego wrażeń dnia wysłuchać interesującego wykładu pana doktora Marka Kaczmarzyka z Uniwersytetu Śląskiego na temat pamięci, zapamiętywania i uwagi.

Drugi dzień obchodów jubileuszu to spotkanie absolwentów 11 czerwca. Niektórym trudno było rozpoznać w nowej EKOLI ich starą budę. Szczególnie licznie, z bliska i z daleka, stawili się na spotkanie pierwsi maturzyści, którzy ze wzruszeniem witali swoich nauczycieli i z zadumą wysłuchali pięknych piosenek Marka Grechuty czy Jonasza Kofty w wykonaniu grupy gimnazjalistów oraz przypomnieli sobie historię szkoły, obejrzawszy pełen humoru film. A potem już tylko rozmawiali, rozmawiali, wspominając wszystkie klasówki, wagary, wycieczki, szkolne przyjaźnie i miłości, niekiedy zakończone małżeństwem. EKOLA pozostała dla wielu z nich nie tylko miejscem, w którym zdawali różne egzaminy, to dobry i inspirujący początek życia pełnego sukcesów i osobistych oraz zawodowych osiągnięć.

Pięknie świętując, społeczność EKOLI przeżyła chwile radości, satysfakcji i dumy z dobrze przepracowanych minionych 25 lat, nie zapominając jednak, że historia szkoły trwa i wszystkich czekają nowe wyzwania. Ale to już po wakacjach… Tymczasem serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości 25-lecia istnienia szkoły.

PODZIĘKOWANIA

Nasza szkoła otrzymała darowiznę (13.000 zł) z przeznaczeniem na organizację obchodów 25-lecia, przekazaną przez Fundację KGHM Polska Miedź. Dziękujemy serdecznie Pani Justynie Pietrzak-Wróbel za pomoc w staraniach o uzyskanie dofinansowania.

Jesteśmy również bardzo wdzięczni rodzicom - Państwu Zofii i Rafałowi Olesińskim oraz Panu Zbigniewowi Sebastianowi za finansowe wsparcie naszej uroczystości. Dziękujemy!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji