SPOTKANIE Z BOGDANEM BIAŁKIEM

29 maja uczniowie EKOLI spotkali się z panem Bogdanem Białkiem - psychologiem, redaktorem naczelnym miesięcznika „Charaktery”, prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W 2017 roku w kinach wyświetlano film „Przy Planty 7/9”, a jego głównym bohaterem jest właśnie Bogdan Białek, który jako pierwszy otwarcie zaczął mówić o pogromie kieleckim, otwierając  „puszkę Pandory", ponieważ przez dziesięciolecia był to w Polsce temat zakazany. Uczniowie  EKOLI, którzy wcześniej wzięli udział w projekcji filmu, mogli,  spotkając się z jego bohaterem, wysłuchać bardzo ciekawej rozmowy prowadzonej przez pana Andrzeja Polańskiego oraz otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Artystyczny charakter spotkaniu nadały wiersze czytane przez Weronikę Wołkowską, Oliwię Pordzik i Mikołaja Niżyńskiego oraz grany przez Anię Cieplik na wiolonczeli motyw z filmu „Lista Schindlera”.

PATRZ OCZYMA, FOTOGRAFUJ SERCEM

W holu szkoły można obejrzeć galerię fotografii Zosi Kurek z klasy 2 gimnazjum, jej mottem są słowa Dawida duChemina „Patrz oczyma, fotografuj sercem”. Inspiracją do stworzenia wystawy były prowadzone w klasie działania tutorskie wzmacniające mocne strony uczniów. Zaprezentowane fotografie są odzwierciedleniem artystycznych zdolności Zosi, a jedna z prac brała udział w tegorocznej edycji Światowego Konkursu Fotografii Dzikiej Przyrody „Wildlife Photographer of The Year” organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. W Sejmiku Uczniowskim Zosia pełni funkcję fotografa, a jej reporterskie zdjęcia można podziwiać także na szkolnym instagramie i w naszej galerii.

POŻEGNANIE Z GIMNAZJUM

Likwidująca gimnazja reforma szkolnictwa zainspirowała uczniów klas drugiej i trzeciej do zorganizowania BALU NA POŻEGNANIE GIMNAZJUM. Przygotowano piękne stroje, wybrano elegancką restaurację, zaproszono grono nauczycieli, a gdy wszystko było gotowe, 25 maja gimnazjaliści zainaugurowali bal uroczystym odtańczeniem poloneza. Przednia zabawa trwała do późnego wieczoru, a ostatni tancerze z żalem opuszczali parkiet. W imieniu uczniów serdecznie dziękujemy Rodzicom i Dyrekcji szkoły, dzięki którym zorganizowanie balu było możliwe.

WIECZÓR Z KOMEDIĄ

W ferworze końcoworocznych poprawek i zaliczeń dobrze znaleźć chwilę wytchnienia. Taką okazją był niewątpliwie majowy Wieczór Teatralny w Teatrze Komedia, na który uczniowie klas 7a-7b szkoły podstawowej i 2-3 gimnazjum wybrali się jak zwykle pod opieką pani Agata Polańskiej. Farsa Raya Cooney’a „Mayday 2” w reżyserii Marcina Sławińskiego, będąca kontynuacją przygód londyńskiego taksówkarza, który za wszelką cenę próbuje ukrywać swoje podwójne życie, z pewnością zajmie wysoką lokatę w rankingu ulubionych przedstawień uczestników tegorocznych Wieczorów Teatralnych.

WRAŻLIWI I OTWARCI

W ramach nawiązanych w bieżącym roku szkolnym kontaktów ze Środowiskowym Domem Samopomocy „Bonitum, zajmującym się udzielaniem wsparcia osobom powyżej 16. roku życia z niepełnosprawnością intelektualną, 22 maja w EKOLI odbyły się warsztaty prowadzone przez edukatorkę panią Sonię Nuc, w których uczestniczyli uczniowie klasy 2 gimnazjum. W czasie zajęć uzyskali oni wiele informacji na temat różnych odmian autyzmu, dowiedzieli się, jak zachowywać się w kontaktach z osobami dotkniętymi tymi zaburzeniami, poznali ich reakcje i sposób funkcjonowania. Tę cenną wiedzę będą mogli wykorzystać nie tylko zainteresowani uczniowie odwiedzający „Bonitum”, ale wszyscy inni w codziennych kontaktach z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie.