Aktualności

DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki z inicjatywy pani Anny Domaradzkiej-Bocian młodzież z EKOLI wzięła udział w wykładach i pokazach organizowanych przez wrocławskie uczelnie. 25 września 2017 roku klasy gimnazjalne oraz klasy piąte szkoły podstawowej udały się na Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Uniwersytetu Ekonomicznego.

Gimnazjaliści uczestniczyli w wykładzie „Nowe zasady żywienia”, na którym przedstawiono  nową, zmodyfikowaną w roku 2016 przez Instytut Żywności i Żywienia - piramidę żywienia. Szczególną uwagę poświęcono umieszczonym w niniejszej piramidzie żywienia - ziołom i przyprawom, będących naturalnym antyutleniaczami.

Uczniowie klasy 5a uczestniczyli w wykładzie „Soki owocowe w żywieniu człowieka”. Wykładowca przedstawił, czym różni się sok od nektaru i napoju i  dlaczego soki zajmują ważne miejsce w diecie człowieka. Czy picie soków pomaga zapobiegać nowotworom? Czy sokiem można napisać niewidzialny list? Czy sok sokowi jest (nie)równy? Od kiedy marchew jest owocem? Na te i wiele innych pytań dotyczących soków dzieci uzyskały odpowiedzi.

Klasa 5b uczestniczyła w zajęciach pt. „Cukier biały, czyli czarny charakter w Twojej diecie”.  Produkty spożywcze odznaczające się słodkim smakiem są najchętniej wybieraną przez konsumentów grupą żywności. Jak sugerują badania, upodobanie do „słodyczy” jest wrodzone i powszechne, a słodycze w naszej codziennej diecie to głównie sacharoza. Jak jest naprawdę? Sięgać po czekoladkę na pocieszenie czy nie? Słodzić czy nie słodzić? Czy „szlaban na słodycze” to rzeczywiście kara? Te interesujące problemy poruszono na zajęciach.

W środę 27 września klasy siódme i szósta udały się do Instytutu Badań Strukturalnych i Niskich Temperatur Polskiej Akademii Nauk. Wykładowcy przygotowali pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz wykłady. Pierwszy wykład dotyczył nanowymiarów i nanotechnologii oraz ich zastosowania. Drugi wykład przedstawiał technologię związaną z niskimi temperaturami, ze szczególnym uwzględnieniem nadprzewodników.

Dla dużej grupy uczniów EKOLI uczestnictwo w Dolnośląskim Festiwalu Nauki to nie tylko interesujące tematy przedstawione w dostępny sposób, ale także inspiracja do rozwijania własnych zainteresowań i pasji.

ZDJĘCIA

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji