"ŚNIADANIE DAJE MOC"

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu uczniowie mają energię do nauki, siłę do zabawy i lepiej koncentrują się podczas lekcji. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego społeczność EKOLI przystąpiła do programu „Śniadanie Daje Moc”. Jego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia – wyjątkowa koalicja: Danone, Lubella, marki Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka – wiodącej w kraju instytucji naukowej i medycznej.

W ramach programu uczniowie z klas 4-6 oraz z klas 1-3 szkoły podstawowej, kolejno 5 i 6 listopada, przygotowali w auli szkolnej uroczyste drugie śniadanie.

Śniadanie miało składać się z trzech potraw: kanapek, twarożku oraz szaszłyków owocowych. Wcześniej dzieci zostały podzielone na grupy liczące 3-5 uczniów, każda grupa otrzymała listę produktów, z których należało samodzielnie przygotować posiłek (młodszym uczniom pomagali w pracy wolontariusze). W klasach 4-6 śniadania oceniały pani dyrektor Joanna Lejza oraz wychowawczynie, ocenie podlegał smak oraz sposób prezentacji potraw.

19 listopada również uczniowie z gimnazjum oraz z klas IB przygotowali drugie śniadanie podczas godziny wychowawczej. Młodzież już wyedukowana i sprawna w działaniach kulinarnych miała trudniejsze zadanie. Jej śniadanie miało spełniać kryteria posiłku zdrowego, ale produkty powinny być ekologiczne lub pozyskiwane zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu. 17 listopada, aby przybliżyć ideę Sprawiedliwego Handlu, przeprowadził w EKOLI warsztaty pan Borys Bińkowski – edukator Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu”.

Efekt działań uczniów przeszedł wszelkie oczekiwania. Posiłki przygotowano z wielkim sercem, młodzi ludzie przestrzegali zasad zdrowego żywienia oraz wykazali się dużą pomysłowością i zmysłem estetyki.

Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom i wychowawcom za udział w programie.