Historia i wiedza o społeczeństwie

Kiedy przyszli...

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.

Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.

Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.

Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.

Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

Martin Niemöller, 1892-1984
                                                                      niemiecki pastor luterański; wiersz napisany w obozie w Dachau w 1942 r.

Orszaki, dworaki

Historio, historio, cóżeś ty za pani, że dla ciebie giną, że dla ciebie giną chłopcy malowani.

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, czarna dyskoteko, nie pozwalasz wytchnąć ludziom ani wiekom.

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, ty macocho nasza, tak nam dałaś mało oprócz ojczenasza.

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, cóżeś ty za matnia, pchamy się na scenę, a to jeszcze szatnia.

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, jaka w tobie siła, żeś ty całe światy z mapy poznosiła.

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, ty ballado gorzka, czemu stale rosną twoje własne koszta

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, tania z ciebie dziewka, miała być canzona, a jest stara śpiewka.

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, tyle w tobie marzeń, często ciebie piszą kłamcy i gówniarze.

Orszaki, dworaki, szum!

Historio, historio, ty żarłoczny micie, co dla ciebie znaczy jedno ludzkie życie?

Agnieszka Osiecka

• Wydarzenia bieżące:

24.04.2017 - Zapraszamy do udziału w KONKURSACH: "EKOLOWE Memy" oraz "Homo Viator"

11.03.2017 - JAKA EDUKACJA?

W sobotę, 11 marca 2017 roku podczas Dnia Otwartego uczniowie oraz zaproszeni absolwenci EKOLI rozmawiali o edukacji, poruszając następujące wątki:

- Czy szkoła musi być konserwatywna, żeby przynosiła konkretne efekty?,

- Czy szkoła konserwatywna, czyli broniąca tradycyjnego świata edukacji, naszych kodów kulturowych, ale i szerzej, naszej cywilizacji, to jakaś głupota?,

- Czy młody człowiek, mimo skłonności do buntu tak naprawdę nie potrzebuje oparcia w osobie bardziej doświadczonej, wyposażonej w kompetencje dyscyplinujące, zdolnej do wskazania właściwych ścieżek ku jasno określonym zasadom: prawdy i dobra, CZYLI autorytetu nauczyciela?,

- Czy w szkole demokratyczno-liberalnej tzw. pacyfizm pedagogiczny zwłaszcza, gdy wspiera go ideologia praw ucznia, prowadzi do szkolnej anarchii?,

- Czy szkoły demokratyczno- liberalne nie kształtują w dzieciach nadmiernego przekonania o własnej doskonałości, zamiast budowania szacunku dla świata dorosłych?,

- Czy w szkole demokratyczno-liberalnej Nauczyciel przestał być Mistrzem w starym stylu, stając się kimś w rodzaju starszego kolegi, lub enigmatycznym przewodnikiem po bibliotece?

W dyskusji moderowanej przez p. Andrzeja Polańskiego uczestniczyli uczniowie EKOLI: Ewa Bator, Zuzia Daniłowicz, Oliwka Jeżewska, Ada Trybuchowska, Janek Grodzicki, oraz absolwenci: Gosia Majewska, Oliwka Pordzik, Iza Teppel, Filip Ficner, Szymon Jeżewski, Ksawery Karwacki, Kuba Kowalski. Była z nami także p. dyrektor Joanna Lejza, p. Bronisława Solnica – Porębska oraz nauczyciel z wrocławskiego ATUTU: p. Michał Chalasiewicz. Do zobaczenia za rok.

11.11.2016 - Kocham wolność, Chłopcy z Placu Broni (tekst i muzyka: Bogdan Łyszkiewicz)

Tak niewiele żądam

Tak niewiele pragnę

Tak niewiele widziałem