SZOBŚ 2017/2018

O GLEBIE W SZKOLNYM OŚRODKU BADANIA ŚRODOWISKA

Tegoroczna edycja zajęć Szkolnego Ośrodka Badania Środowiska poświęcona będzie glebie. Przez najbliższe dziewięć miesięcy uczniowie będą się zajmować badaniem właściwości oraz skażenia gleb we Wrocławiu i jego najbliższej okolicy. 30 września odbyły się pierwsze zajęcia, wzięło w nich udział czternastu uczniów klas gimnazjalnych. Przed rozpoczęciem pracy w pracowni uczniowie zostali poinstruowani o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa. Odbył się wykład na temat powstawania gleby oraz jej struktury. W części praktycznej gimnazjaliści zapoznali się z trudną techniką laboratoryjną, jaką jest miareczkowanie, a w ramach ćwiczenia uczniowie miareczkowali wodorotlenek sodu kwasem solnym.

GALERIA

21 października odbyły się drugie w tym roku szkolnym zajęcia ośrodka. W części biologicznej uczniowie zajęli się przygotowywaniem pułapek na glebowe bezkręgowce. Pułapki miały bardzo prostą budowę. Do ich zbudowania wystarczył karton pokrojony na mniejsze prostokąty, których stosik spinano gumką recepturką. Taka pułapka to właściwie domek dla małych mieszkańców gleby, który swoją przytulnością zwabi bezkręgowce i umożliwi  na kolejnych zajęciach ich obserwację. Pułapki uczniowie zakopali i za miesiąc  je wydobędą.

W części chemicznej badano odczyn gleby. Przyniesione próbki gleb (z różnych miejsc we Wrocławiu i okolicy) należało przygotować do pomiarów. Aby zmierzyć pH, została przygotowana zawiesina, którą należało odsączyć. Następnie uczniowie mierzyli odczyn przy użyciu papierka wskaźnikowego oraz pH-metru. Ta prosta z pozoru czynność nastręczała im pewnych problemów, ale wytrwale ćwiczyli,  nabierając wprawy.

  GALERIA

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji