Pn 02-03

2-3.10.2017 - IB1-IB2, obóz matematyczny w Krzyżowej
IB2 - Obóz Naukowy Krzyżowa 2017 / Revision Camp Krzyżowa 2017

autor zdjęć: Luca Krarup (IB2) / photos by Luca Krarup (IB2)

TROPA MARIUSZA WILKA

Uczniowie z klas IB spotkali się 13 września 2017 roku z pisarzem, eseistą, ale przede wszystkim włóczęgą, jak sam o sobie mówi, Mariuszem Wilkiem, i porozmawiali o literaturze, życiu, czasie, miejscach, języku i ocalaniu pięknych słów przed zapomnieniem. Mariusz Wilk opowiedział uczniom nie tylko o swoich książkach, „Wołoce”, „Tropami rena”, czy „Dom nad Oniego”, ale podzielił się z nimi refleksjami o byciu w drodze, o tropie,  kontemplowaniu czasu i różnych koincydencjach, które połączyły go z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Witoldem Gombrowiczem. Choć zabrakło czasu na dłuższą rozmowę, choćby o W.G. Sebaldzie, to wielu uczniów spotkanie na pewno zainspirowało do ważnych refleksji i lekturowych poszukiwań.

PO RAZ 28 ZACZYNAMY!

O trzy dni przedłużone wakacje to na pewno powód do radości dla wielu polskich uczniów, ale są i tacy, dla których 4 września to ważna, oczekiwana data, początek nauki w nowej szkole. W Zespole Szkół EKOLA to już 28 inauguracja roku szkolnego, pełnego zmian, nowych programów i pytań. I choć od tego roku EKOLA będzie szkołą bez dzwonków, to pozostanie szkołą bez nudy, rutyny, otwartą na potrzeby uczniów i współczesnego świata. Dlatego 4 września po raz kolejny startujemy i otwieramy czas dobrych zdarzeń, interesujących wyzwań, inspirujących pomysłów, życząc całej szkolnej społeczności wspaniałego roku szkolnego 2017/18 i dedykując wszystkim słowa Czesława Miłosza „Wiedzieć i nie mówić: tak się zapomina. Co jest wymówione, wzmacnia się. Co nie jest wymówione, zmierza do nieistnienia.”

WAKACJE, ZIELONE WAKACJE…

Rozpoczyna się oczekiwany nie tylko przez uczniów wakacyjny czas beztroski i wypoczynku, życzymy więc wszystkim, aby witając lato słowami piosenki „zielono mi” i pamiętając o „chrząszczach, które brzmią w trzcinie” oraz drzewach, które wciąż rosną, podróżowali, leniuchowali zdrowo i spokojnie, cieszyli się słońcem, wspólnym spędzaniem miłych chwil, poznawaniem dobrych ludzi i inspirujących miejsc. A kiedy nadejdzie wrzesień, zachowali piękne wakacyjne wspomnienia na jesienne dni.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA

WIOSENNY RAJD

Uczniowie klas gimnazjalnych oraz preIB udali się 30 maja  na kolejny górski rajd. Mimo upalnej, burzowej aury udało się wspiąć na platformę widokową znajdującą się w Górach Bardzkich na Górze Kalwarii przy tzw. Obrywie Skalnym, z której można podziwiać panoramę przełomu Nysy Kłodzkiej i Gór Bardzkich. Po odpoczynku przy ognisku młodzież dotarła do Ząbkowic Śląskich, aby obejrzeć  słynną polską Krzywą Wieżę. Jak głosi jedna z legend, pochylenie wieży jest efektem fantazji jej budowniczych, którzy chcieli, by Ząbkowice mogły szczycić się wyjątkową  budowlą.

ŻYWA BIBLIOTEKA W EKOLI

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa stosujący metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Idea zrodziła się w Danii i odkąd w 2000 roku zorganizowano pierwsze tego typu spotkania na festiwali w Roskilde, ruch rozprzestrzenił się na cały świat. 26 maja  w ramach projektu „Wielokulturowość w EKOLI” nasi uczniowie mogli porozmawiać z „żywymi książkami”, czyli kolegami z klas IB, pochodzącymi z różnych krajów świata, m.in. z Kolumbii, Korei, Ukrainy, Pakistanu, Tajwanu,  Emiratów Arabskich, USA czy Polski. Żywa biblioteka okazała się nie tylko okazją do zawarcia nowych znajomości, ale stała się także przedłużeniem prowadzonej przez p. Andrzeja Polańskiego ciekawej dyskusji „Ten Inny” zainspirowanej reportażami Ryszarda Kapuścińskiego, w której uczestniczyli uczniowie gimnazjum i IB.