DOBRY DZIEŃ W POZNANIU

17 listopada 2017 roku to był dobry, słoneczny, jesienny, ale przede wszystkim kulturalny dzień, który uczniowie klasy IB1 i IB2 pod opieką pani Renaty Otolińskiej spędzili w Poznaniu. Industrialny nowoczesny Stary Browar to początek spaceru po mieście, kontrastował on z Centrum Kultury Zamek, w którym uczniowie obejrzeli unikatową wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. To właściwie była lekcja sztuki, prowadzona przez zafascynowaną dziełami meksykańskiej artystki przewodniczkę, która odkrywała przed młodzieżą znaczenie różnych symboli i kontekstów, ważnych w interpretacji obrazów Kahlo. Poznańskie popołudnie uczniów to spotkanie ze sztuką teatralną. W Teatrze Nowym obejrzeli „Iwonę księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza w reżyserii Magdaleny Miklasz. Inscenizacja dramatu, w której podwojono akcję, wykorzystując scenę i ekrany oraz elementy studia telewizyjnego, zbyt daleko odeszła od Gombrowiczowskiego przesłania, co widać choćby w pominięciu w spektaklu ważnego dla odczytania idei dramatu epilogu. Uczniowie docenili jednak kreację aktorów i humor sztuki.

Może wyprawa do Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu na kolejną „Iwonę…” pozwoli w pełni zrecenzować poznańskie przedstawienie? To jednak wystawa okazała się najważniejszym punktem tego kulturalnego dnia, zapamiętana i głęboko przeżyta.

WIECZÓR Z VAN GOGHIEM

Listopadowy Wieczór Teatralny uczniowie z klas siódmych, gimnazjum i preIB wraz z p. Agatą  Polańską spędzili w Dolnośląskim Centrum Filmowym, oglądając oryginalną animację „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Polsko-brytyjska koprodukcja, której twórcy „ożywili” na ekranie niemal sto obrazów Vinenta van Gogha, zachwyciła uczniów wirtuozerią formalną i wywołała wiele pytań dotyczących stawianych w filmie hipotez związanych ze śmiercią holenderskiego malarza.

A TO POLSKA WŁAŚNIE

Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i preIB wystąpili 9 listopada w koncercie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, który przygotowali pod opieką p. Moniki Kłoczko, p. Agaty Polańskiej, p. Marty Gościmińskiej i p. Bronisławy Porębskiej-Solnicy. Koncert dedykowany był pamięci tych, którzy za wolnością tęsknili, o nią walczyli, a także wszystkim, którzy mogą się nią cieszyć, aby pamiętali, że nie jest ona nigdy dana na zawsze, że trzeba o nią dbać i nieustannie się jej uczyć. Zgromadzeni w szkolnej auli goście usłyszeli pięknie odczytane i wyśpiewane przez uczniów utwory wybitnych polskich poetów, m.in. C.K. Norwida, S. Wyspiańskiego, A. Asnyka, T. Różewicza, W. Młynarskiego, Z. Herberta. W koncercie wystapili: Sylwia Popek (kl. 7a), Pola Trybuchowska (kl. 5b), Martyna Tatarek (kl. 7a), Filip Godziszewski (kl. 7b), Zuzia Turalska (kl. 5a), Zuzia Szukiewicz (kl. 7a), Zuzia Mańdziak (kl. 7b), Jan Wróbel (kl. 7a), Ania Cieplik (kl. 2 gim.), Marysia Salwa (kl. preIB), Ada Trybuchowska (kl. preIB) oraz  chór EkoDoRe (uczniowie z klas 1-3 SP).

NIE TYLKO O WOLNOŚCI W MUZEUM PANA TADEUSZA

Polonistyczna grupa uczniów preIB w Muzeum Pana Tadeusza 6 listopada obejrzała nie tylko karty z rękopisu narodowego poematu, wnikliwie analizując pismo wieszcza, ale przede wszystkim odnalazła w romantycznej tradycji wiele ważnych problemów współczesnego świata, choćby różnie definiowaną wolność. Ale w muzealnej przestrzeni było nie tylko dostojnie, bo uczniowie także polowali na dzika, układali soplicowską zastawę czy słuchali romantycznej muzyki. Wycieczka do Muzeum Pana Tadeusza to początek kulturalnej edukacji uczniów IB, na których czeka wiele interesujących wrocławskich muzeów.

REMEDIUM NA JESIENNĄ NIEPOGODĘ

Ekolowi entuzjaści Wieczorów Teatralnych ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum wraz z p. Agatą Polańską wybrali się 26 października do Teatru Komedia, w którym wybuchając co chwilę salwami śmiechu, obejrzeli komedię Marca Camolettiego „Pomoc domowa” w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego. Znakomita Dorota Wierzbicka-Matarrelli w roli popisującej się błyskotliwą ripostą służącej-powiernicy sekretów swoich pracodawców zebrała po spektaklu prawdziwą burzę oklasków. Spektakl Teatru Komedia okazał się według uczniów świetnym remedium na jesienną niepogodę.