WAKACJE, ZIELONE WAKACJE…

Rozpoczyna się oczekiwany nie tylko przez uczniów wakacyjny czas beztroski i wypoczynku, życzymy więc wszystkim, aby witając lato słowami piosenki „zielono mi” i pamiętając o „chrząszczach, które brzmią w trzcinie” oraz drzewach, które wciąż rosną, podróżowali, leniuchowali zdrowo i spokojnie, cieszyli się słońcem, wspólnym spędzaniem miłych chwil, poznawaniem dobrych ludzi i inspirujących miejsc. A kiedy nadejdzie wrzesień, zachowali piękne wakacyjne wspomnienia na jesienne dni.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA

WIOSENNY RAJD

Uczniowie klas gimnazjalnych oraz preIB udali się 30 maja  na kolejny górski rajd. Mimo upalnej, burzowej aury udało się wspiąć na platformę widokową znajdującą się w Górach Bardzkich na Górze Kalwarii przy tzw. Obrywie Skalnym, z której można podziwiać panoramę przełomu Nysy Kłodzkiej i Gór Bardzkich. Po odpoczynku przy ognisku młodzież dotarła do Ząbkowic Śląskich, aby obejrzeć  słynną polską Krzywą Wieżę. Jak głosi jedna z legend, pochylenie wieży jest efektem fantazji jej budowniczych, którzy chcieli, by Ząbkowice mogły szczycić się wyjątkową  budowlą.

ŻYWA BIBLIOTEKA W EKOLI

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa stosujący metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji. Idea zrodziła się w Danii i odkąd w 2000 roku zorganizowano pierwsze tego typu spotkania na festiwali w Roskilde, ruch rozprzestrzenił się na cały świat. 26 maja  w ramach projektu „Wielokulturowość w EKOLI” nasi uczniowie mogli porozmawiać z „żywymi książkami”, czyli kolegami z klas IB, pochodzącymi z różnych krajów świata, m.in. z Kolumbii, Korei, Ukrainy, Pakistanu, Tajwanu,  Emiratów Arabskich, USA czy Polski. Żywa biblioteka okazała się nie tylko okazją do zawarcia nowych znajomości, ale stała się także przedłużeniem prowadzonej przez p. Andrzeja Polańskiego ciekawej dyskusji „Ten Inny” zainspirowanej reportażami Ryszarda Kapuścińskiego, w której uczestniczyli uczniowie gimnazjum i IB.

ODKRYWANIE PRAGI

Uczniowie klasy IB1 pod opieką wychowawcy p. Tomasza Budkowskiego wybrali się w maju na wycieczkę do Pragi, aktywnie wcześniej uczestnicząc w jej przygotowaniu. Świetnie położony na Starym Mieście hotel sprzyjał długim spacerom po dawnej i nowej Pradze, odwiedzeniu znanych miejsc, jak Hradczany czy Most Karola, ale także odkrywaniu tajemnic miasta nad Wełtawą, czeskiej sztuki w galeriach i ukrytych w małych uliczkach zabytków. Praga to dla wielu uczniów wciąż interesujące miasto, architektonicznie bardzo różnorodne i na pewno tam jeszcze wrócą, pamiętając także smak knedlików i smażonego sera oraz atmosferę czeskiej metropolii.

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Społeczność EKOLI aktywnie uczestniczy w wielu akcjach i kampaniach prowadzonych w Polsce i na świecie. Za jedno z takich działań szkoła otrzymała ostatnio Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki. Nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii „Wszystkie kolory świata” zorganizowanej na rzecz dzieci w Angoli. Dzisiaj wyróżnieni i dumni na pewno  niebawem znów podejmą kolejną ważną i społecznie użyteczną inicjatywę.