O NIECZYTELNOŚCI W MUZEUM PANA TADEUSZA

Uczniowie klas IB pod opieką p. Renaty Otolińskiej i p. dyrektor Jolanty Węglowskiej odwiedzili 10 stycznia 2017 r. Muzeum Pana Tadeusza, w którym do 30 marca oglądać można wystawę czasową „Nieczytelność. Palimpsesty”. Ekspozycja poświęcona zjawisku nieczytelności i nawarstwiania się pisma prezentowana jest nie tylko w sali wystaw czasowych, ale również wnika w przestrzeń na co dzień poświęconą rękopisowi „Pana Tadeusza” i historii Polski XX wieku. Uczniów EKOLI oprowadzała Maria Marszałek z Działu Organizacji Wydarzeń Muzeum, pomagając w interpretacji często „nieczytelnych” dzieł sztuki współczesnej, m.in. pracy „Dwanaście ksiąg” Andrzeja Bednarczyka (nawiązującej do ksiąg „Pana Tadeusza”), kolaży Zbigniewa Libery i Romy Hałat, serii „I kropka” Sophii Pompery (powiększone kropki kończące rękopisy największych miłosnych dzieł literatury niemieckiej), „Języka” Zbigniewa Sałaja zrobionego z tekstów propagandowych z lat 80. czy instalacji wideo Katarzyny Giełżyńskiej, która zakryła innym tekstem manuskrypt „Pana Tadeusza”. Wizyta w muzeum i zwiedzanie wystawy „Nieczytelność. Palimpsesty” były bardzo cennym doświadczeniem dla młodych odbiorców sztuki z EKOLI, którzy z pewnością wiele się nauczyli i będą inaczej patrzeć na pozornie niezrozumiałe dzieła w muzeach i galeriach całego świata.