„DMUCHAWCE, LATAWCE, WAKACJE, WIATR…”

Skończył się kolejny rok szkolny i zaczęły się już wakacje, czas odpoczynku, przygody, podróży czy dla niektórych po prostu beztroskiego leniuchowania. Wszystkim Uczniom, Absolwentom, Rodzicom i Przyjaciołom EKOLI życzymy zdrowia, spokoju, relaksu wśród przyjaciół na działce czy w ogrodzie albo bezpiecznych wojaży w dalekie, nieznane kraje, a także wielu ciekawych spotkań, inspirujących lektur, kulinarnych przyjemności i takich wspomnień jak te, które zapisała dla nas poetka Julia Hartwig, „Zieleń trawy była tak zielona, niebo pełne spokojnej powagi, w rzece wóz zaprzężony w konia, który kopytem rozpryskiwał wodę. Srebro, niebieskość i zieleń w najwyższej, cichej ekstazie. Memento piękna: że jest i bywa nagle”.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA

LWÓW JEST PIĘKNY!

W maju uczniowie klasy IB1 spędzili cztery wspaniałe dni w pięknym Lwowie. Po kilkunastogodzinnej podróży grupa, mimo zmęczenia, postanowiła rozpocząć poznawanie miasta od długiego spaceru po Rynku i spróbowania ukraińskiej kuchni. Uczniowie podziwiali nie tylko zieloną scenerię i wyjątkową architekturę, w następnych  dniach, z wychowawcą w roli przewodnika, zwiedzili miejsca takie jak Opera Lwowska, Cmentarz Łyczakowski i Arsenał, zobaczyli również wyjątkowe wystawy w Pałacu Potockich oraz Lwowską Galerię Sztuki, w której poznali między innymi nowoczesne malarstwo młodych artystów z całego świata. Mimo że podróż powrotna zajęła dużo czasu uczniowie nie żałowali wyjazdu ani przez chwilę.

NA APOSTROFIE O FLORYDZIE I KOBIETACH

Polonistyczna grupa z klasy preIB w piątek 24 maja 2019 roku uczestniczyła w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury APOSTROF w spotkaniu z amerykańską pisarką Lauren Groff. Otwarta, pełna energii autorka między innymi ulubionej książki Baracka Obamy „Fatum i furia” i ostatnio wydanego zbioru opowiadań „Floryda” interesująco przybliżyła gościom spotkania swoją twórczość, jej kontekst biograficzny, feministyczne poglądy, Florydę jako miejsce zdemitologizowane, ale także swoje literackie inspiracje, potwierdzając, że czytanie książek to często początek twórczej drogi. Rozmowy, autografy, zdjęcia to już mniej oficjalna część spotkania z Lauren Groff, która dla wielu uczniów z EKOLI była pierwszą, bezpośrednią i na pewno ważną interakcją z pisarką, której książki mogą znaleźć na półkach z dobrą literaturą.

MATURA? WŁAŚNIE STARTUJEMY!

Szkolny czas mija szybko, szybciej, coraz szybciej i już 3 maja 2019 roku tegoroczni maturzyści programu International Baccalaureate Diploma przystąpią do pierwszego egzaminu (Business Management) w sesji trwającej do 24 maja. Piętnaścioro uczniów zdawać będzie w sumie 51 różnych egzaminów, w tym między innymi pięć języków i cztery poziomy matematyki. Maturzystów czeka egzaminacyjny maraton, więc trzymajmy mocno kciuki, życząc wszystkim powodzenia.

LITERACKA MAPA WARSZAWY

Wycieczka grupy polonistycznej z klasy IB1 to nie tylko relaks i różne przyjemności, ale także wiele spacerów śladami pisarzy, odwiedzanie miejsc związanych z ich twórczością. Początek pobytu w Warszawie to wizyta w Muzeum Narodowym, aby zobaczyć tam różne martwe natury włoskich i holenderskich mistrzów, o których pisał w czytanych właśnie przez uczniów esejach Zbigniew Herbert. Mieszkając obok klasztoru Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, uczniowie codziennie mijali pomniki Bolesława Prusa oraz księdza Jana Twardowskiego i siadali na jego ławeczce. W Muzeum Literatury na warszawskiej Starówce znaleźli się w świecie Adama Mickiewicza i obejrzeli pamiątki z czasów wieszcza. Zaś wieczorem przenieśli się w Teatrze Polonia do gabinetu pisarza Laurentego, oglądając pełną humoru sztukę Tadeusza Różewicza „Na czworakach” w reżyserii i ze wspaniałą główną rolą Jerzego Stuhra. Sobotnie przedpołudnie uczniowie spędzili w Muzeum Historii Żydów POLIN, mierząc się z piękną i trudną historią. Dwa warszawskie dni minęły szybko, przyniosły wiele wrażeń, wiedzy, refleksji, ale przede wszystkim był to dobry, wspólnie spędzony czas uczniów.