Dzień Otwarty 2019 / Open House Day 2019

Wszystkich zainteresowanych liceum z programem Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme) zapraszamy serdecznie na Dzień Otwarty w International School of EKOLA - 16 marca 2019, godz. 10:00-14:00, ul. Ojca Beyzyma 17.

We warmly invite everyone interested in high school with International Baccalaureate Diploma Programme to our school Open House Day - 16th March 2019, at 10:00-14:00, International School of EKOLA, Ojca Beyzyma street 17.

AMERYKAŃSKI KAFKA

W piątkowy lutowy wieczór uczniowie klas IB obejrzeli na Scenie na Strychu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym swobodną adaptację „Zamku” Franza Kafki w reżyserii Marka Fiedora. Młodzi ludzie znali twórczość Kafki, czytali „Przemianę”, „Wyrok” czy „Most”, dlatego teatralna realizacja nieco ich zaskoczyła. Zamiast zimowej wioski i introwertycznego bohatera zobaczyli miejsce znane z amerykańskiego kina drogi albo obrazów Edwarda Hoppera, puste przestrzenie, hotele, stacje benzynowe i samotnych poszukujących celu ludzi. Reżyser odczytał utwór Kafki jako współczesną przypowieść o geometrze K., dla którego życie to ciągły wybór pomiędzy potrzebą wolności a pragnieniem stabilizacji, pomiędzy dotarciem do  Klamma, tajemniczej figury z zamku, a relacjami z pięcioma kobietami. Właśnie ten ostatni wątek wyeksponował w przedstawieniu reżyser, co pozwoliło widzom podziwiać aktorskie kreacje, szczególnie Przemysława Bluszcza jako K. i Marty Malikowskiej – Friedy. Na pewno konfrontacja lekturowej recepcji twórczości Kafki z teatralną wizją to nowe, interesujące doświadczenie dla uczniów.

„KRÓL LEAR” Z WEST ENDU

Grupa uczniów z klasy preIB obejrzała w sobotę 16 lutego w kinie Nowe Horyzonty retransmisję „Króla Leara”, prawie czterogodzinne przedstawienie z West Endu w Londynie, które wyreżyserował Jonathan Munby, a tytułową rolę zagrał wybitny aktor Ian McKellen. Omawiany na zajęciach języka polskiego dramat Szekspira, dzięki współczesnej interpretacji tragedii bohaterów w londyńskim spektaklu odsłonił uczniom nowe odczytania sztuki. Zaskakujące rozwiązania sceniczne, wspaniałe aktorskie kreacje, wzruszające dialogi potwierdziły, że dobry teatr nawet w kinie może wzruszać, inspirować, zastanawiać.

ZIMOWE FERIE…ODPOCZYWAMY!

28 stycznia 2019 roku w szkołach województwa dolnośląskiego rozpoczęły się zimowe ferie. Jest to jak co roku z niecierpliwością oczekiwany czas zasłużonego odpoczynku, podróży, sportowej aktywności, której na pewno będzie sprzyjać pogoda, ale też kulturalnego relaksu, przy książce, w kinie czy w muzeum. Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół EKOLA życzą wszystkim uczniom zdrowych, bezpiecznych, radosnych i w pełni udanych ferii.

Do zobaczenia 11 lutego!

RÓŻNIĆ SIĘ, ALE PIĘKNIE…

Aby z dobrą energią rozpocząć zimowe ferie, uczniowie klasy IB2 i pasjonaci kina z ekolowego Klubu Filmowego obejrzeli 24 stycznia amerykański komediodramat „Green Book” w reżyserii Petera Farrelly’ego nominowany w kilku kategoriach do Oscara. Świetnie zagrany (Viggo Mortensen i Mahershala Ali) film drogi, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, to opowieść o społecznych stereotypach, rasowych uprzedzeniach, kulturowych kliszach, ale przede wszystkim o spotkaniu ludzi z dwóch różnych światów. Ich podróż na rasistowskie Południe Stanów Zjednoczonych stała się początkiem nieoczywistej przyjaźni. Młodzi kinomani z EKOLI nie tylko wspaniale się bawili, nie tylko wzruszali, ale i uczyli, że szacunek i zrozumienie inności to droga do pokonania barier tych w nas i tych, które charakteryzują każde społeczeństwo.