EPICKA INAUGURACJA KLUBU FILMOWEGO

W ostatnim tygodniu października zainaugurował tegoroczną działalność prowadzony przez panią Adę Mitas szkolny Klub Filmowy. Grupa uczniów z klasy IB1 obejrzała w ramach American Film Festival dwa ważne filmy prowokujące nie tylko do dyskusji o sztuce filmowej, ale przede wszystkim o problemach współczesnego świata. Oba obrazy – „Nienawiść, którą dajesz” w reżyserii George’a Tillmana Jr. oraz „Pierwszy człowiek” wyreżyserowany przez  Damiena Chazelle – potwierdziły, jak różnorodne jest amerykańskie kino. Ten pierwszy film festiwalowa publiczność uznała za najlepszy spośród dwunastu fabuł, doceniając poruszające ujęcie tematu rasowych uprzedzeń z perspektywy czarnoskórej nastolatki, która szuka swojej tożsamości i staje wobec trudnych wyborów. Drugi obraz zaskoczył widzów jako opowieść nie tylko o triumfie człowieka podbijającego kosmos, ale o kruchości i samotności Neila Armstronga, bohatera, zdobywcy srebrnego globu. Zapamiętuje się na długo klaustrofobiczne obrazy kosmicznych misji i ludzkie zmęczone twarze.

Klub Filmowy na comiesięcznych spotkaniach będzie w tym roku eksplorował współczesne kino amerykańskie, więc inauguracja była i symboliczna, i epicka. Efektem dyskusji, analiz, interpretacji będą prace uczniów – recenzje, formy kreatywne, refleksje – publikowane na ekolowej stronie internetowej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów na spotkanie w listopadzie.