AMERYKAŃSKI KAFKA

W piątkowy lutowy wieczór uczniowie klas IB obejrzeli na Scenie na Strychu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym swobodną adaptację „Zamku” Franza Kafki w reżyserii Marka Fiedora. Młodzi ludzie znali twórczość Kafki, czytali „Przemianę”, „Wyrok” czy „Most”, dlatego teatralna realizacja nieco ich zaskoczyła. Zamiast zimowej wioski i introwertycznego bohatera zobaczyli miejsce znane z amerykańskiego kina drogi albo obrazów Edwarda Hoppera, puste przestrzenie, hotele, stacje benzynowe i samotnych poszukujących celu ludzi. Reżyser odczytał utwór Kafki jako współczesną przypowieść o geometrze K., dla którego życie to ciągły wybór pomiędzy potrzebą wolności a pragnieniem stabilizacji, pomiędzy dotarciem do  Klamma, tajemniczej figury z zamku, a relacjami z pięcioma kobietami. Właśnie ten ostatni wątek wyeksponował w przedstawieniu reżyser, co pozwoliło widzom podziwiać aktorskie kreacje, szczególnie Przemysława Bluszcza jako K. i Marty Malikowskiej – Friedy. Na pewno konfrontacja lekturowej recepcji twórczości Kafki z teatralną wizją to nowe, interesujące doświadczenie dla uczniów.