KIERUNEK GDAŃSK!

O tym, że jak pisał poeta „w dzień biały morze śpiewa i szeleści”, mogli się przekonać uczniowie klasy DP1 na październikowej wycieczce do Gdańska, pełnej atrakcji i wrażeń. Zwiedzanie miasta połączone z opowieścią przewodnika o jego burzliwej historii to pierwsze wycieczkowe popołudnie. Wieczorem tego dnia odbył się w hostelu spontaniczny koncert w wykonaniu uczniów, którzy zabrali do Gdańska swoje instrumenty i świetnie je wykorzystali. Drugiego dnia odbyła się wycieczka statkiem na Westerplatte, a później zwiedzanie Muzeum Drugiej Wojny Światowej, w którym wizyta zostanie przez uczniów zapamiętana na długo. Smaczna kolacja niedaleko słynnego Żurawia w miłej, sprzyjającej integracji atmosferze zakończyła ten udany dzień. Sopot - piękna pogoda i morskie krajobrazy podziwiane z mola przypomniały uczniom o wakacjach, a powrót do Wrocławia po tak udanej wycieczce nie był łatwy.

DZISIAJ SELFIE, KIEDYŚ AUTOPORTRET

W środę 16 października uczniowie klasy preDP3 odbyli w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Narodowego lekcję z wiedzy o kulturze na temat portretów i autoportretów w sztuce współczesnej. Niektórzy z nich odwiedzili Muzeum po raz pierwszy i dla nich modernistyczny gmach był także spotkaniem z przedwojenną, unikatową architekturą Wrocławia. Młodzież obejrzała najpierw pastele Witkacego, obrazy Leona Chwistka i Bożeny Grzyb-Jarodzkiej, porównując różne techniki oraz kierunki w sztuce. W drugiej części zajęć uczniowie znaleźli się na wystawie czasowej „po/wy/miary” i tam obejrzeli fotograficzną instalację Doroty Nieznalskiej oraz prace Katariny Pirak Sikku ze Szwecji. Ta wystawa postawiła uczniów wobec pytań o trwałość i aktualność resentymentów oraz relacji sztuka-nauka.

OPOWIADANIA JUŻ PO RAZ PIĘTNASTY

Tradycyjnie na początku października miłośnicy literatury, a szczególnie prozy spotykają się na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania. W tym roku, tak  jak i wcześniej, uczniowie EKOLI pomagali jako wolontariusze przy organizacji festiwalu, a także wysłuchali w czasie prezentacji czytanych przez pisarzy z różnych krajów, między innymi z Turcji, Izraela, Czech czy Polski, fragmentów utworów, w których jak w soczewce odbijają się problemy współczesnego świata. Miłośnicy kina zaś mogli obejrzeć cztery adaptacje „rebelianckich” filmów kobiet, a w sali Teatru Laboratorium uczestniczyć w działaniach i czytaniach. Festiwalowe spotkania zakończyły się w niedzielę 6 października, ale dla wielu uczniów były inspiracją do lektury opowiadań poznanych właśnie autorów czy dyskusji o filmach.

ZAMKOWA INTEGRACJA

Dwa wrześniowe dni uczniowie pierwszych klas preDP3 (1a) i preDP4 (1b) wspólnie spędzili pod opieką wychowawców na integracyjnej wyprawie szlakiem dolnośląskich zamków. Wspięli się na mury zamków Chojnik i Bolków, a później dotarli na nocleg do zamku Czocha, który zwiedzili, penetrując jego tajne przejścia. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z przeszłością Dolnego Śląska, jednak najważniejszy był wspólnie spędzony czas pełen rozmów, opowieści, wymiany wrażeń i emocji o nowej szkole, o nowej klasie, o nowym programie i oczywiście o zamkowych tajemnicach.

WITAJ SZKOŁO!

Tegoroczne długie wakacje były piękne, słoneczne i dla wielu uczniów na pewno wymarzone. Ale wrzesień w polskiej tradycji to zawsze początek roku szkolnego, i dla najmłodszych rozpoczynających naukę, i dla licealistów. Witamy wszystkich uczniów po wakacyjnej przerwie i życzymy, aby rok szkolny 2019/2020 był nie tylko czasem wytężonej nauki, realizacji szkolnych programów, ale także czasem własnej aktywności, rozwoju pasji i zainteresowań oraz zawierania i pielęgnowania przyjaźni, dobrej współpracy, która cieszy, inspiruje, uczy.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA