ZDROWO, BEZPIECZNIE, POGODNIE…

10 lutego 2020 roku uczniowie dolnośląskich szkół rozpoczynają dwutygodniowe ferie zimowe. Życzymy wszystkim, od pierwszaków aż po maturzystów, aby ze śniegiem czy bez, na stoku albo w domu, z książką czy w kinie, z rodzicami a może z przyjaciółmi, spędzili ten czas zdrowo, bezpiecznie i pogodnie, wypoczywając i ciesząc się zasłużonymi feriami.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS EKOLA

TEATRALNE WYZWANIE

„Genialna przyjaciółka” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej to kolejny po „Pannie Nikt” spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego, który zobaczyli uczniowie klas pierwszych Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA. Udział młodzieży w tym niełatwym w odbiorze i nieoczywistym spektaklu, który przybrał formę performance’u z udziałem publiczności, poprzedziły warsztaty z panią Katarzyną Migdałowską – pracownikiem teatru. Kiedy w styczniowy wieczór uczniowie wraz z wychowawcami zasiedli na widowni Sceny na Strychu, czekało ich nie lada wyzwanie. Wszakże nieczęsto zdarza się być tak blisko teatralnej magii, a w zasadzie na dwie godziny stać się jej częścią. Autorzy scenariusza (Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr) pokusili się o adaptację wybranych fragmentów obszernej powieści Eleny Ferrante i stworzenia z nich dzieła teatralnego, aktorzy natomiast próbowali skłonić widzów do aktywnego udziału w spektaklu. Przeżycie niezapomniane. Po tym ciekawym doświadczeniu młodzież mogła podzielić się wrażeniami i niejako „przepracować” swoje przeżycia z Anną Kiecą, aktorką odgrywającą rolę głównej bohaterki. Emocji było na tyle dużo, że na poniedziałkowej lekcji języka polskiego uczniowie chętnie wrócili do „Genialnej przyjaciółki”.

BERLIN - NIE TYLKO ŚWIĄTECZNIE

Jak zawsze ciekawi świata uczniowie z klas preDP i DP grudniowy piątkowy dzień spędzili w Berlinie na przedświątecznej wycieczce. Zobaczyli przeszłość miasta w Muzeum Muru Berlińskiego i przy pomniku Ofiar Holocaustu, ale mogli też podziwiać współczesną metropolię, tętniącą życiem i emanującą świąteczną atmosferą na tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarkach. Długi spacer pięknie oświetloną aleją Unter den Linden z placu Aleksandra aż do symbolu Niemiec – Bramy Brandenburskiej będzie na pewno niezapomnianym wspomnieniem uczniów, szczególnie tych, którzy w Berlinie byli po raz pierwszy.

WYRZEŹBIONY WROCŁAW

Spacerując ulicami Wrocławia, za rzadko podziwiamy w przestrzeni miasta rzeźby wybitnych artystów pierwszej połowy XX wieku. Dlatego wystawa „Wyrzeźbiony Wrocław” w Muzeum Narodowym, którą 11 grudnia obejrzeli uczniowie z klasy preDP3, była dla wielu z nich pierwszym spotkaniem z nieco zapomnianą dziś twórczością artystów mniej znanych i tych wybitnych, jak Theodor von Gosen czy Paul Schulz. Piękne akty, rzeźby inspirowane mitologią, wizerunki zwierząt, sztuka sakralna, tworzące tę monograficzną wystawę, odsłoniły przed uczniami swoje tajemnice, pozostawiły wiele wrażeń i przygotowały młodzież do kompetencyjnego odbioru różnych dzieł, zarówno awangardowych, jak i klasycznych.

WARSZTATY TEATRALNE W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM

Uczniowie z klas preDP rozpoczęli cykl warsztatów, które mają przybliżyć im zarówno specyfikę pracy aktora, jak również pogłębić wiedzę o teatrze XXI wieku. Pierwsze zajęcia to głównie praca w grupach – odgrywanie przez uczniów inspirowanych fotografiami scenek, które miały pokazać różne emocje i przygotować młodych ludzi do odbioru przedstawienia „Panna Nikt”. Dla wielu uczestników warsztatów było to na pewno duże wyzwanie, ale okazali się kreatywni i otwarci na nowe doświadczenia.