BERLIN - NIE TYLKO ŚWIĄTECZNIE

Jak zawsze ciekawi świata uczniowie z klas preDP i DP grudniowy piątkowy dzień spędzili w Berlinie na przedświątecznej wycieczce. Zobaczyli przeszłość miasta w Muzeum Muru Berlińskiego i przy pomniku Ofiar Holocaustu, ale mogli też podziwiać współczesną metropolię, tętniącą życiem i emanującą świąteczną atmosferą na tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarkach. Długi spacer pięknie oświetloną aleją Unter den Linden z placu Aleksandra aż do symbolu Niemiec – Bramy Brandenburskiej będzie na pewno niezapomnianym wspomnieniem uczniów, szczególnie tych, którzy w Berlinie byli po raz pierwszy.

WYRZEŹBIONY WROCŁAW

Spacerując ulicami Wrocławia, za rzadko podziwiamy w przestrzeni miasta rzeźby wybitnych artystów pierwszej połowy XX wieku. Dlatego wystawa „Wyrzeźbiony Wrocław” w Muzeum Narodowym, którą 11 grudnia obejrzeli uczniowie z klasy preDP3, była dla wielu z nich pierwszym spotkaniem z nieco zapomnianą dziś twórczością artystów mniej znanych i tych wybitnych, jak Theodor von Gosen czy Paul Schulz. Piękne akty, rzeźby inspirowane mitologią, wizerunki zwierząt, sztuka sakralna, tworzące tę monograficzną wystawę, odsłoniły przed uczniami swoje tajemnice, pozostawiły wiele wrażeń i przygotowały młodzież do kompetencyjnego odbioru różnych dzieł, zarówno awangardowych, jak i klasycznych.

WARSZTATY TEATRALNE W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM

Uczniowie z klas preDP rozpoczęli cykl warsztatów, które mają przybliżyć im zarówno specyfikę pracy aktora, jak również pogłębić wiedzę o teatrze XXI wieku. Pierwsze zajęcia to głównie praca w grupach – odgrywanie przez uczniów inspirowanych fotografiami scenek, które miały pokazać różne emocje i przygotować młodych ludzi do odbioru przedstawienia „Panna Nikt”. Dla wielu uczestników warsztatów było to na pewno duże wyzwanie, ale okazali się kreatywni i otwarci na nowe doświadczenia.

WAŻNA DEBATA, WAŻNE PROBLEMY

W debacie „Człowiek, technologia, świat”, której problematyka dotyczyła miejsca i roli człowieka współczesnego w świecie nowych technologii uczestniczyli zarówno eksperci, pan dr Adam Haręża (radca prawny), Lech Stempel (konsultant DODN), jak i przedstawiciele społeczności EKOLI, pani prezes Jolanta Węglowska, koordynatorka programu IB pani Ada Mitas oraz uczennica Amelia Kobylarz. Dyskutowano o korzyściach z Internetu, różnych funkcjach tego medium, ale również o zagrożeniach i granicach wolności w sieci. W debacie podjęto wiele interesujących wątków, szczególnie ważnych dla młodych użytkowników nowych mediów.

ZAPOLSKA NIE TYLKO W SZKOLE

Polonistyczne grupy z klas DP1 i DP2 uczestniczyły 22 listopada w wernisażu wystawy „#Zapolska” w ramach III Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza. Uczniowie obejrzeli nie tylko portrety Gabrieli Zapolskiej, jej ubrania, osobisty sekretarzyk, fotografie, ale mogli także poczytać oryginalne „Szkice dramatyczne” czy listy pisane do męża. Wystawa prezentuje życie oraz twórczość autorki „Żabusi”, niezwykłą osobowość skandalistki i aktorki, która w autokreacji wyprzedziła swoją epokę, zadziwiając odwagą i bezkompromisowością. Zapolska odkryta przez uczniów w muzealnych salach to na pewno inspirujący początek cyklu lekcji języka polskiego na temat dramatu „Ich czworo”.