FEMINISTYCZNY PERFORMANCE W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM

Dyskusji na temat stereotypowych obrazów kobiet w literaturze na lekcjach języka polskiego w klasach IBDP było już bardzo wiele. W listopadową środę do podobnej rozmowy sprowokowało uczniów przedstawienie w Teatrze Współczesnym „Genialna przyjaciółka” na podstawie powieści Eleny Ferrante i w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. W przestrzeni pozbawionej tradycyjnej sceny widzowie zostali bezpośrednio skonfrontowani z historią Eleny Greco i jej zaginionej przyjaciółki oraz zaproszeni do interakcji z aktorami. Dla wielu uczniów teatralny performance był zupełnie nowym doświadczeniem, ale aktywnie w nim uczestniczyli, o czym żywo dyskutowali po przedstawieniu. Trudne tematy, często przemilczane z powodu kulturowego czy obyczajowego tabu, zostały przez uczniów odebrane w sposób potwierdzający ich wrażliwość i otwartość, niezależnie od tego, czy dotyczą płci, okresu dojrzewania, społecznej opresji, edukacji.