SZKOŁA DZISIAJ – TRUDNE PYTANIA I WAŻNE ODPOWIEDZI

Środa 23 września 2020 roku z pewnością pozostanie w pamięci grupy uczniów Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA. Tego dnia odbyło się bowiem spotkanie z  prof. dr hab. Mirosławą Nowak-Dziemianowicz, Dyrektorem Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Uczennice: Weronika Sienkiewicz, Zuzanna Mandziak, Emma Łuczkowiec i Amelia Kobylarz mogły porozmawiać z Panią profesor o problemach dzisiejszej oświaty, wizji szkoły, która wpisana jest w jej koncepcję, oraz o wielu innych ważnych dla współczesnego ucznia sprawach. Wrocławskie Tajne Komplety stały się więc areną bardzo ciekawej dyskusji, w czasie której nie zabrakowało kontrowersyjnych tematów i zaskakujących wniosków. Cały wywiad, uzupełniony o fragmenty wykładu, który Pani profesor wygłosiła 11.09.2020 r. na Konferencji Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, będzie już niedługo dostępny na stronie EKOLI w zakładce Centrum Naukowego EKOLA.

Pierwszy września

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,

witając pierwszy dzień września, cieszymy się, że możemy rozpocząć nowy rok szkolny 2020/2021 w murach szkoły. Minęły trudne miesiące zdalnej pracy, niespokojnych dla wielu z nas wakacji i pozostających bez odpowiedzi pytań o przyszłość. Edukacja w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego to wyzwania dla nas wszystkich, ale szkoła to nie tylko miejsce nauki, to także przestrzeń spotkań, realizowania różnych pasji, budowania przyjaźni, nieformalnych dyskusji, zabawy, dlatego tak ważny jest ten wrześniowy wtorek i bycie razem. Zrobimy wszystko, aby ten rok szkolny, mimo tylu ograniczeń, zakazów i nakazów, szczególnej dyscypliny, dzięki współpracy, zaufaniu oraz życzliwości, przebiegał bez zakłóceń i był czasem codziennych radości, naukowych sukcesów, wspólnych przedsięwzięć, inspirujących lekcji w bezpiecznej i dobrze funkcjonującej szkole. Wszyscy - uczniowie, rodzice, nauczyciele – musimy jednak na co dzień zdawać trudny egzamin odpowiedzialności, uczciwości i zrozumienia, pamiętając, że szkoła to wspólnota, a zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i wzajemna pomoc to wartości, o które musimy zadbać niezależnie od okoliczności.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020-2021 / Beginning of School Year 2020-2021

Serdecznie zapraszamy uczniów Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA i International School of EKOLA na rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w dniu 1 września 2020:

09:00 - klasa 1LO, sala 3

09:30 - klasa 2LO, sala 9

11:00 - klasa DP1, spotkanie przed szkołą (w razie złej pogody uczniowie, których nazwiska zaczynają się na A-M - sala 3, N-Ż - sala 9)

12:00 - klasa DP2, spotkanie przed szkołą (w razie złej pogody uczniowie, których nazwiska zaczynają się na A-K - sala 1, L-Z - sala 3)

Rozpoczęcie roku odbędzie się z zachowaniem zalecanych środków bezpieczeństwa: dezynfekcja rąk, osłona ust i nosa, zachowanie dystansu społecznego.

We cordially invite students of EKOLA Bilingual High School and International School of EKOLA to the beginning of the school year meeting on the 1st September 2020:

09:00 - grade 1, room 3

09:30 - grade 2, room 9

11:00 - grade DP1, meeting outside the school (in case of bad weather students whose family names begin with A-M - room 3, N-Ż - room 9)

12:00 - grade DP2, meeting outside the school (in case of bad weather students whose family names begin with A-K - room 1, L-Z - room 3)

During the meeting, everyone needs to comply with the recommended safety precautions: hand disinfection, covering one's mouth and nose, keeping social distance.

TAK! JUŻ WAKACJE!

Jak co roku w czerwcu nadeszła wreszcie taka chwila, że cała uczniowska społeczność może chórem powtórzyć „tak, już wakacje!”. Po wielu tygodniach trudnego dla wszystkich zdalnego nauczania szkolne wyzwania i ciężka praca zamienią się w zasłużone wakacyjne przyjemności i zacznie się czas relaksu. Oby był on zdrowy, bezpieczny, beztroski i kolorowy jak w wierszu Philipa Larkina: przestrzeń: spadzista plaża, ręczniki, czerwone czepki, błękitna woda, świeżo-monotonne plaskanie fal o ciepły żółty piach, a w dali biały parowiec wbity w środek popołudnia – wszystko trwa, wszystko nadal dzieje się, jak działo!

Życzymy wszystkim Uczniom, aby w dobrych nastrojach cieszyli się latem, wspaniale odpoczywali w pięknych miejscach i z bliskimi ludźmi, robiąc to, co lubią najbardziej. Mamy też nadzieję, że 1 września 2020 roku spotkamy się w szkolnych murach, rozpoczynając tradycyjnie kolejny rok nauki.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA

DO MATURZYSTÓW NA POŻEGNANIE…

Wielu Waszych rówieśników 8 czerwca rozpoczęło spóźniony o miesiąc egzamin maturalny i na pewno zastanawiacie się, jakby to było znaleźć się na ich miejscu… Waszym udziałem była w tym roku ekstremalna sytuacja, której nikt nie przewidział, i maturalne, inne niż zwykle, niepełne egzaminy są już za Wami i teraz z niecierpliwością oczekujecie lipcowych wyników.

Chcielibyśmy, choć w tej formie, przekazać Wam na pożegnanie nauki w naszej szkole kilka serdecznych słów. Kiedy się ma naście lat, rzadko zdarzają się chwile, które chce się zatrzymać na dłużej, bo młodość to niecierpliwość, szybkość, gwałtowność, zaś dorosłość jest wyzwaniem, refleksją, ciszą, ale też wspomnieniem. Zatrzymajcie w swojej pamięci dobre zdarzenia, inspirujące rozmowy, piękne spotkania, a nawet te niełatwe szkolne doświadczenia, bo one także uczą nas rzeczy ważnych.

Życzymy Wam wielu zwycięstw w potyczkach z życiem, dobrych wyborów, satysfakcjonujących osiągnięć i szczęścia, którego źródłem, jak pisał Czesław Miłosz, mogą być wschody słońca czy łąka zapamiętana z dzieciństwa.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne International School of EKOLA