ZAPADŁ WIECZÓR – TEN JEDYNY, NAJPIĘKNIEJSZY W ROKU…

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, Przyjaciele EKOLI,

świąteczny czas, na który tak wszyscy czekamy, nie będzie w tym roku taki jak zawsze. Nie uda się spełnić różnych marzeń, spotkać wszystkich bliskich, ucieszyć się białym śniegiem na górskich stokach. Ale mimo tych okoliczności, Boże Narodzenie to wciąż ta sama ważna data w kalendarzu, piękne święta, dlatego serdecznie życzymy radości ze spotkania z bliskimi, potrzebnego odpoczynku, wspólnej wigilijnej kolacji, krzepiących rozmów, wielu prezentów.

A także zdrowia, dobrej energii, optymizmu i nadziei, że Nowy Rok 2021 przyniesie nam pomyślność i normalność, do której tak tęsknimy.

I zatroszczmy się w te grudniowe dni o wszystkich samotnych i potrzebujących wsparcia.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA

Europejski Dzień Języków

Uczniowie z klasy DP1 z okazji obchodzonego 26 września Europejskiego Dnia Języków przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów quizy sprawdzające znajomość różnych języków, nie tylko tych najpopularniejszych, jak francuski czy niemiecki, ale także rzadko słyszanych, jak kataloński czy serbski. Pozornie proste pytania o liczbę języków, ich historię czy genezę okazały się dla wielu uczniów wyzwaniem, a brzmienie niektórych dialogów zaskakujące. Pomogły na pewno podróże w różne zakątki świata, ale najważniejsza jest jednak praktyka, o czym na co dzień przekonują się uczniowie EKOLI.

MASKI, GESTY NA 16. FESTIWALU OPOWIADANIA

Już po raz szesnasty odbywa się we Wrocławiu w dniach 1-10 października 2020 roku International Short Story Festival, w którym jako wolontariusze i widzowie uczestniczą uczniowie z klas DP1 i DP2. W tym roku ze względu na ograniczenia część wydarzeń odbywa się online, ale teatralne realizacje prozy autorów z różnych krajów można obejrzeć w sali Teatru Laboratorium i w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, zaś filmowe adaptacje w Muzeum Pana Tadeusza. Festiwalowe wydarzenia to na pewno inscenizacja „Błędu” Jakuba Żulczyka czy dyskusja „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi?” z udziałem Klementyny Suchanow, Agnieszki Graff, Edwina Bendyka i Tomasza Piątka.

Październikowe spotkania z literaturą to dla wielu uczniów nie tylko nowe czytelnicze olśnienia, spotkania z pisarzami, ale również oswajanie nieznanych przestrzeni kulturalnego Wrocławia.

SZKOŁA DZISIAJ – TRUDNE PYTANIA I WAŻNE ODPOWIEDZI

Środa 23 września 2020 roku z pewnością pozostanie w pamięci grupy uczniów Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA. Tego dnia odbyło się bowiem spotkanie z  prof. dr hab. Mirosławą Nowak-Dziemianowicz, Dyrektorem Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Uczennice: Weronika Sienkiewicz, Zuzanna Mandziak, Emma Łuczkowiec i Amelia Kobylarz mogły porozmawiać z Panią profesor o problemach dzisiejszej oświaty, wizji szkoły, która wpisana jest w jej koncepcję, oraz o wielu innych ważnych dla współczesnego ucznia sprawach. Wrocławskie Tajne Komplety stały się więc areną bardzo ciekawej dyskusji, w czasie której nie zabrakowało kontrowersyjnych tematów i zaskakujących wniosków. Cały wywiad, uzupełniony o fragmenty wykładu, który Pani profesor wygłosiła 11.09.2020 r. na Konferencji Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, będzie już niedługo dostępny na stronie EKOLI w zakładce Centrum Naukowego EKOLA.