OD ARYSTOTELESA DO PYPCIÓW NA JĘZYKU

Zgromadzeni 11 października 2021 roku w auli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz licealiści z DP1 i DP2 mogli się nieco zdziwić, kiedy spotkanie z Michałem Rusinkiem, językoznawcą, tłumaczem, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej rozpoczęło się od wykładu o sztuce mimetycznej i koncepcji Arystotelesa oraz Platona. Ale to był tylko wstęp do inspirującej opowieści o „przygodach niepoprawnej polszczyzny” i językowych pypciach. Osobiste refleksje profesora o języku jako lustrze rzeczywistości ilustrowane licznymi przykładami, anegdotami, obrazkami z otaczającej nas codzienności potwierdziły, jak zmienia się polszczyzna, jak wiele w niej zapożyczeń, dwuznaczności, błędów, owych językowych pypciów, które drażnią, irytują, a przede wszystkim utrudniają komunikację.

CZY ŚWIAT JEST ILUZJĄ?

We Wrocławiu wiele jest atrakcyjnych, nie tylko dla turystów, magicznych miejsc. 30 września 2021 roku uczniowie klasy 1 oraz ich starsi o rok koleżanki i koledzy odwiedzili Muzeum Iluzji, które jest zlokalizowane na Wyspie Słodowej. Interesująca ekspozycja przykuwa uwagę każdym najdrobniejszym detalem. Eksponaty, a właściwie naukowe wynalazki z zakresu optyki, fizyki, matematyki, sztuk plastycznych, robią wrażenie.  Dodatkowo możliwości dotknięcia wszystkiego, eksperymentowania, doznania przepływu magicznej energii, czy też obejrzenia siebie z innej, tej niecodziennej strony to tylko niektóre atuty muzeum. Nauka stara się wyjaśnić sposób funkcjonowania iluzji, choć nieraz trudno uwierzyć, że pewne zjawiska nie pochodzą wprost ze świata magii i snów … Komentarze uczniów wyraża najlepiej choć krótkie, ale wymowne „wow.”

PRZYJACIELSKA RYWALIZACJA

Nowy rok szkolny uczniowie klasy DP1 rozpoczęli od towarzyskiej gry w ZONIE 71 - CENTRUM GRY LASER TAG. Drużyny wykazały się nie tylko dobrą sportową kondycją, ale również taktyką, więc zabawa była znakomita. Uczniowie mogli się zintegrować i spędzić aktywnie wspólny czas, bo na co dzień jest to trudne ze względu na podział klasy na grupy przedmiotowe. Pozytywne wrażenia, dobre humory i dużo energii przydadzą się z pewnością, kiedy trzeba będzie podjąć szkolne wyzwania.

NIE TYLKO ZABAWA…

We wtorkowe wrześniowe przedpołudnie uczniowie klasy 1 udali się do SkyTower, aby wspólnie spędzić czas w kręgielni, lepiej się poznać, sprawdzić swoje sportowe umiejętności, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Po kilku udanych rundach już było wiadomo, kto jest klasowym mistrzem, a kto musi jeszcze poćwiczyć, najważniejsza jednak była wspólna zabawa. Pierwszoklasistów czeka trudny rok w nowej szkole, w nowej społeczności, więc na pewno takie chwile relaksu, pełne spontanicznej radości, będą im bardzo potrzebne nie tylko we wrześniu.

PRZYWITANIE Z BRONIĄ?

Pozostając w militarnym duchu, sygnalizowanym już w tytułowym pytaniu, można stwierdzić, że dajemy odpór wirusowi i staramy się powrócić do normalności. Przede wszystkim do normalności w edukacji. Rok szkolny w Dwujęzycznym Liceum EKOLA rozpoczął się bez zakłóceń, a wraz z nim wróciły warsztaty teatralne we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Dla klasy 2 to kontynuacja spotkań z panią Katarzyną Migdałowską, pierwszoklasiści natomiast zadebiutowali w sali prób „Współczesnego”.

Tematem wiodącym warsztatów, które odbyły się 23 września, były inscenizacje dotyczące tragicznych wydarzeń w życiu człowieka. Po tradycyjnej rozgrzewce uczniowie uczyli się słuchać i wykorzystywać gest w komunikacji. Starali się zrozumieć, jak ważna jest komunikacja niewerbalna i jaką ma siłę. Język ciała, otwartość pozycji to „oręż” ważny nie tylko w przekazie scenicznym, ale również w codziennym życiu.

Po raz kolejny wszyscy uczestnicy warsztatów zrozumieli, jak ważne są ekspresja wyrazu, poszukiwanie własnej formy przekazu scenicznego, czy w końcu szansa na samorealizację poprzez język teatru oraz możliwość spotkania z koleżankami i kolegami poza szkolną ławą.

Czy broń wypaliła? Tak! Pozytywnymi emocjami i niczym nieograniczoną wyobraźnią.