MARATON PISANIA LISTÓW

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka, w której również uczestniczą uczniowie EKOLI. Co roku w grudniu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi jednoczy siły, aby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, i odmienić ich życie. Listy pisane są do decydentów mających realny wpływ na los prześladowanych, ale są też wyrazem wsparcia i pamięci. Motywem przewodnim tegorocznej akcji jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie w walce o społeczne zmiany, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią protesty i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Wielu ludzi spotykają prześladowania, więzienie za to, że głośno sprzeciwiają się niesprawiedliwości, dlatego tak ważne jest wsparcie, także to wyrażone w listach.

RADOŚĆ ŚWIĘTOWANIA

Nadchodzące Boże Narodzenie i Nowy Rok to czas wspólnie przeżywanych tradycji oraz wspomnień o ważnych dla nas wszystkich chwilach. Spotykając się w wigilijny wieczór, czujemy, jak ważna jest ta bliskość, jak potrzebna jest nam symbolizowana przez światło nadzieja i powtarzane co roku rytuały: zielona, pachnąca lasem choinka, prezenty, dwanaście potraw, siano pod obrusem i puste miejsce przy stole dla niespodziewanego gościa, ale także serdeczne życzenia i dobre myśli o nieobecnych. W kończącym się 2022 roku życzymy Uczniom, Absolwentom, Rodzicom, Przyjaciołom szkoły prawdziwej magii Świąt, bez pośpiechu, nadmiaru obowiązków, w zdrowiu i radości, dobra otrzymanego i ofiarowanego, wspaniałej bożonarodzeniowej atmosfery, bo nawet gdy pada deszcz, w naszej pamięci tego dnia „śnieży tak/jakby sfruwały anioły/na stoki i zbocza góry”, jak pisał poeta w wierszu.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół EKOLA

W ZIMOWY DZIEŃ „SEN NOCY LETNIEJ”

W mroźny grudniowy wieczór uczniowie z klas DP1 oraz DP2 obejrzeli w Teatrze Polskim inscenizację komedii Williama Szekspira „Sen nocy letniej” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Sztuka, której głównym wątkiem są miłosne perypetie trzech par bohaterów, zrealizowana w pięknej, baśniowej scenografii, z bogatą muzyczną oprawą oraz dynamiczną choreografią bawiła i zachwycała atmosferą fantastycznej, letniej nocy, kiedy wszystko jest możliwe i spełniają się sny. Dialogi kochanków, pełne mitologicznych aluzji oraz uniwersalnych motywów, przypomniały widzom, jakim geniuszem był Szekspir. Warto choćby przywołać słowa Tezeusza – bohatera  opowieści, że „Miłość w swej prostej i nieśmiałej mowie, powie najwięcej, kiedy najmniej powie”. Dla uczniów ta klasyczna inscenizacja komedii była na pewno dużym zaskoczeniem w kontekście wcześniej obejrzanych i bardziej awangardowych realizacji dramatów mistrza ze Stratfordu.

ZAWSZE Z POMOCĄ

Jedną ze świątecznych akcji charytatywnych, w której uczniowie Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA i ich rodzice nigdy nie zawodzą, jest Szlachetna Paczka. W tym roku udzielili pomocy niepełnosprawnemu panu Romanowi, który po śmierci matki, musi sam radzić sobie z trudami codziennego życia. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu osób udało się kupić artykuły spożywcze i chemiczne, tonę węgla, zimową odzież, a także lodówkę (szczególne podziękowania dla dwóch ekolowych rodzin) i zaspokoić wszystkie potrzeby pana Romana. Pakowanie paczek i pomoc w transporcie do magazynu Szlachetnej Paczki to też ważne punkty tej wspaniałej akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim dobrym ludziom za wsparcie, życzliwość i wielkie serca!

MIKOŁAJKOWA INTEGRACJA

Uczniowie klasy DP1 tworzą międzynarodową społeczność i okres świąteczny to dla nich świetna okazja do rozmów o różnych tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Wybrali się więc 6 grudnia na jarmark na wrocławskim Rynku nie tylko po to, aby poczuć atmosferę świąt, kupić prezenty, spróbować różnych potraw, ale także, aby pokazać koleżankom i kolegom z innych krajów piękną choinkę, szopkę, i przede wszystkim opowiedzieć o polskich świętach, powspominać te zapamiętane z dzieciństwa i ucieszyć się wspólnym spacerem.