Z WIZYTĄ W HILDESHEIM

W pierwszym tygodniu czerwca grupa uczniów z klas siódmych wraz z wychowawcami odwiedziła z rewizytą partnerską szkołę Robert Bosch Gesamtschule w Hildesheim. Podczas pobytu uczniowie nie tylko kształcili i doskonalili swoje umiejętności językowe, ale także zwiedzali szkołę, poznali historię Hildesheim oraz zobaczyli dwa obiekty światowego dziedzictwa UNESCO – Kościół św. Michała oraz Katedrę Mariacką ze świetnie zachowanymi odlewami z brązu i metalu. Uczniowie mieli także okazję wybrać się do Hannoveru i Wolfsburga, aby podczas zwiedzania przepięknego Ogrodu Barokowego czy Centrum Eksperymentów Phaeno lepiej się poznać, zintegrować i może zaprzyjaźnić. Podczas wspólnego wieczoru pożegnalnego z udziałem uczniów, nauczycieli oraz rodziców nie zabrakło także czasu na refleksję o potrzebie pielęgnowania i podtrzymywania współpracy polsko-niemieckiej.

Pobyt uczniów był dofinansowany przez organizację PNWM Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

POŻEGNANIE Z MULTICENTRUM

Uczniowie klasy 3b po raz ostatni odwiedzili MultiCentrum, miejsce, które już zawsze będzie się im kojarzyć z inspirującymi, twórczymi zajęciami. Dlatego wszystkie dzieci napisały listy skierowane do nauczycieli z podziękowaniem za trzy lata ich pracy. Ostatnie zajęcia poświęcone były latawcom, których historię, przeznaczenie i rodzaje trzecioklasiści poznali w teorii, a w praktyce budowali z klocków k’nex. Kosz truskawek otrzymany od kierowniczki MultiCentrum nieco osłodził dzieciom latawcowe, pożegnalne zajęcia.

SPOTKANIE Z BOGDANEM BIAŁKIEM

29 maja uczniowie EKOLI spotkali się z panem Bogdanem Białkiem - psychologiem, redaktorem naczelnym miesięcznika „Charaktery”, prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W 2017 roku w kinach wyświetlano film „Przy Planty 7/9”, a jego głównym bohaterem jest właśnie Bogdan Białek, który jako pierwszy otwarcie zaczął mówić o pogromie kieleckim, otwierając  „puszkę Pandory", ponieważ przez dziesięciolecia był to w Polsce temat zakazany. Uczniowie  EKOLI, którzy wcześniej wzięli udział w projekcji filmu, mogli,  spotkając się z jego bohaterem, wysłuchać bardzo ciekawej rozmowy prowadzonej przez pana Andrzeja Polańskiego oraz otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Artystyczny charakter spotkaniu nadały wiersze czytane przez Weronikę Wołkowską, Oliwię Pordzik i Mikołaja Niżyńskiego oraz grany przez Anię Cieplik na wiolonczeli motyw z filmu „Lista Schindlera”.

KULINARNE EKOLOWE REWOLUCJE

Dzięki życzliwości firmy HDP Electronics uczennice wyróżnione w konkursie na zdrowe śniadanie „Śniadanie Daje Moc” nagrały film parodiujący znany i lubiany program telewizyjny „Kuchenne Rewolucje”. Natalia Hebisz, Magda Gumińska, Maja Szarejko, Zuzanna Turalska, Antonina Szeferowicz oraz Sylwia Zawodna wcieliły się w restauratorki i ekspertki kulinarne. Nagrywanie programu w studio firmy HDP Media trwało sześć godzin, a praca nad scenariuszem znacznie dłużej, lecz na pewno było warto. Zabawa była świetna, a jej efekt ucieszył wszystkich. Firma zajmuje się tworzeniem systemów do edycji wideo (Video Editing Systems) także dla małych nadawców telewizyjnych. Oprócz nagrodzonych dziewczynek pracy w studio przyglądali się  również Mikołaj Piejko i Bruno Buśko, którzy zamierzają przystąpić do kolejnych produkcji. Najserdeczniej dziękujemy Panu Dariuszowi Hebiszowi za umożliwienie realizacji programu i wspaniały montaż.

WIECZÓR Z KOMEDIĄ

W ferworze końcoworocznych poprawek i zaliczeń dobrze znaleźć chwilę wytchnienia. Taką okazją był niewątpliwie majowy Wieczór Teatralny w Teatrze Komedia, na który uczniowie klas 7a-7b szkoły podstawowej i 2-3 gimnazjum wybrali się jak zwykle pod opieką pani Agata Polańskiej. Farsa Raya Cooney’a „Mayday 2” w reżyserii Marcina Sławińskiego, będąca kontynuacją przygód londyńskiego taksówkarza, który za wszelką cenę próbuje ukrywać swoje podwójne życie, z pewnością zajmie wysoką lokatę w rankingu ulubionych przedstawień uczestników tegorocznych Wieczorów Teatralnych.