WIECZÓR Z FRANKENSTEINEM

Grono ekolowych miłośników wieczornych wypraw w ramach Wieczorów Teatralnych wciąż rośnie. Na piąte w tym roku szkolnym spotkanie stawiła się ponadwudziestoosobowa grupa uczniów klas siódmych oraz drugiej i trzeciej gimnazjum, by wraz p. Agatą Polańską wybrać się do Teatru Muzycznego CAPITOL na musicalową wersję słynnej powieści Mary Shelly  „Frankenstein”. Owiana legendą historia, którą autorka wymyśliła w 1816, słynnym „roku bez lata”, spędzając wakacje nad Jeziorem Genewskim w towarzystwie m.in. lorda Byrona i Johna Polidori, w wersji reżysera Wojciecha Kościelniaka wzbogacona została o odniesienia do najnowszej historii Europy i jej przyszłości. Świetne kreacje duetu głównych bohaterów - Mariusza Kiljana jako Doktora Frankensteina i Cezarego Studniaka jako Monstrum - choć poprowadzone z lekkim przymrużeniem oka, przyprawiały o dreszcz emocji i skłaniały do refleksji nad konsekwencjami ludzkich pragnień. Ci z uczniów, dla których był to pierwszy kontakt z tym klasykiem popkultury, mogą teraz sięgnąć do filmowych wersji Jamesa Whale’a, Mela Brooksa czy Tima Burtona.

W ODLEGŁEJ GALAKTYCE…

Czy „Bajki robotów” Stanisława Lema należy włożyć między bajki? Uczniowie klasy 6 dociekali na lekcjach języka polskiego, czy rzeczywistość opisana przez pisarza wciąż pozostaje naukową fantazją. Zamiast kartkówki z treści lektury odbył się więc Kongres Uczonych Konstruktorów, na którym przedstawili wybraną przez siebie postać z lektury, a wcielając się w nią, dali upust własnej fantazji. Na prośbę ArcyNauczyciela przygotowywali także projekty maszyn ulepszających świat, a potem tajniki zaproponowanego przez Lema gatunku „naukowej bajki” zgłębiali, pisząc własne cyberhistorie.

ZAPRASZAMY DO SOPLICOWA!

W bieżącym roku uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum poznają jedną z ważniejszych instytucji kulturalnych Wrocławia, jaką jest Muzeum Pana Tadeusza. Tym razem na lekcję „Zapraszamy do Soplicowa!” wybrali się uczniowie klasy 7b, którzy już niebawem zmierzą się z lekturą „Pana Tadeusza”. Poznanie stylu życia polskiej szlachty, mody, obyczajowości, budowy dworu, codziennych obowiązków, sposobów spędzania wolnego czasu oraz praw, jakie przysługiwały wówczas mężczyznom i kobietom, na pewno ułatwi im zrozumienie Mickiewiczowskiej epopei.

ZASŁYSZAJKI WROCŁAWSKIE

Uczniowie klasy 3b pod opieką wychowawczyni Ewy Czuszkiewicz wzięli udział w niekonwencjonalnym słuchowisku multimedialnym – ZASŁYSZAJKACH WROCŁAWSKICH, które powstało na podstawie dolnośląskich podań. Zauroczone dzieci przez godzinę wysłuchały trzech legend: „O dzwonie grzesznika”. „O kluskowej bramie” i „O powstaniu Ślęży”. Słuchowisko zostało zaprezentowane w Centrum Technologii Audiowizualnej przy ul. Wystawowej we Wrocławiu i zrealizowane przy współudziale młodzieży z Dolnośląskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu oraz z gościnnym udziałem znanych aktorów Małgorzaty Kożuchowskiej, Adama Ferencego, Mariana Opani.

W KINIE O INTERNECIE

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum 6 i 7 lutego uczestniczyli w odbywających się w „OH-Kinie” lekcjach kinowych. Tym razem organizatorzy z Centrum Edukacji Filmowej zaproponowali temat „Uwaga! Internet!”. Ciekawa, bo wzbogacona o efekty multimedialne, prelekcja poświęcona była zarówno możliwościom, jak i zagrożeniom, jakie niesie z sobą wirtualna rzeczywistość. I chociaż wiele z prezentowanych w czasie lekcji zagadnień było uczniom znanych, to z pewnością warto zdać sobie sprawę z konsekwencji, jakie wynikają z  publikowania zdjeć na profilach społecznościowych. Po prelekcji uczniowie klas piątych i szóstej obejrzeli związany z tematyką lekcji film „Labirynt” w reżyserii D. Boswella, a uczniowie klas siódmych i gimnazjaliści wyreżyserowany przez C. Slee „Lek na całe zło”.