KRÓLOWIE AWANGARDY

11 kwietnia uczniowie klas 7a i 7b pod opieką p. Marii Zając oraz p. Agaty Polańskiej zwiedzili wystawę „Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny”. Zaprezentowana w Muzeum Teatru ekspozycja stanowi hołd oddany czołowym awangardzistom XX wieku. Wśród zgromadzonych na wystawie prac uczniowie mogli podziwiać kilka prawdziwych unikatów, jak np. rzeźby Salvadora Dalego, słynnego „Łyżwiarza” Warhola, jedyny egzemplarz w oryginalnym rozmiarze i kolorystyce, czy kolekcję okładek płyt takich zespołów, jak Rolling Stones, Velvet Underground i Blondie, będącą efektem współpracy artysty z wytwórniami muzycznymi. Możliwość obcowania z dziełami twórców, którzy całkowicie zmienili oblicze sztuki, a inspirując kolejne pokolenia, wpływali na modę, muzykę i film w XX wieku, była na pewno ciekawym doświadczeniem.

WIECZÓR W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM

Uczestnicy Wieczorów Teatralnych, odkrywając kolejne oblicza sztuki, 12 kwietnia wraz z p. Agatą Polańską wybrali się do Teatru Współczesnego na spektakl „Silesia, Silentia” w reżyserii Marka Fiedora. W sztuce Lidii Amejko kilkadziesiąt lat historii Wrocławia i Europy przedstawione zostało z perspektywy… płaszcza uszytego przez żydowskiego Krawca w przededniu wybuchu II wojny światowej. Płaszcz ten, opinając kolejne Dusze, uczestniczy w Holocauście, w wojennej tułaczce, powrocie na Ziemie Zachodnie, Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, ale i w zwykłych spotkaniach na Dworcu Głównym. Obcowanie ze sztuką współczesną było dla uczniów nie lada wyzwaniem, dlatego wzięli oni udział także w warsztatach przygotowujących do odbioru spektaklu prowadzonych przez teatrolog Katarzynę Migdałowską, w czasie których mogli przyjrzeć się z bliska scenografii, przymierzyć teatralny kostium oraz zasmakować aktorstwa, improwizując sceny dadaistycznego scenariusza.

PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO…

W piątek 13 kwietnia odbył się w szkole przygotowany i prowadzony przez panią Martę Gościmińską Dziecięcy Festiwal Piosenki EKOLAla, w którym swoje umiejętności wokalne prezentowali uczniowie z klas 1-3. Po losowaniu kolejności występów uczestnicy solo albo w duetach czy trio zaprezentowali bardzo różny repertuar. Publiczność, głosując, wybierała zwycięzców, ale wszyscy uczestnicy festiwalu, pokonując tremę, zasłużyli na słowa uznania.

WALECZNI SZACHIŚCI

W Wysokiej odbył się 11 kwietnia drużynowy turniej szachowy dla uczniów klas 1-3, którzy walczyli o V Puchar Arcymistrzowskiej Wieży. Drużyna EKOLI w składzie: Feliks Witkowski, Cezary Czujowski, Mateusz Skrzyński, Klara Wołkowska, Patrycja Dycewicz, Jan Jurgielaniec, Maciej Kucharzak, Oskar Cygan (wszyscy z klasy 3b) oraz Tosia Witkowska (klasa 1), mimo początkowych sukcesów, po pięciu partiach przegrała z najlepszą drużyną turnieju i ostatecznie zajęła ósme miejsce. 13 kwietnia w szkolnej auli p. dyrektor Joanna Lejza wręczyła uczniom książki z dedykacją organizatorki szachowych zmagań arcymistrzyni p. Moniki Krupy i pogratulowała dzieciom. Dołączamy się do gratulacji!

ŻEGNAMY ZIMĘ

Nieekologiczne topienie Marzanny nie przystoi uczniom EKOLI, dlatego szóstoklasiści postanowili pożegnać zimę w  nieco inny sposób. Do powtórzenia na języku polskim wiadomości o częściach mowy użyli swoich zimowych rękawiczek, które przyozdobili własnoręcznie wykonanymi ozdobami dotyczącymi odmiennych i nieodmiennych części mowy. W ten sposób nie tylko dali zimie wyraźny znak do odwrotu, ale i przygotowali ciekawe pomoce dydaktyczne, które na pewno przydadzą się na kolejnych lekcjach.