PROJEKT: ZAMEK

Czy można twórczo potraktować podręcznikowe „czytanki”, a przy tym stworzyć niebanalną gazetkę na szkolny korytarz? Uczniowie klasy 6 po raz kolejny udowodnili na języku polskim, że jest to nie tylko możliwe, ale i inspirujące. Pracując z tekstami dotyczącymi dawnych rycerskich obyczajów, realizowali projekt „Zamek”. Najpierw uśmiali się do łez, oglądając surrealistyczną parodię rycerskiego pojedynku z filmu „Monty Python i Święty Graal” w reżyserii Terry’ego Jonesa i Terry’ego Gilliama, następnie z kartonowego pudła wyczarowali zaklęty w nim zamek, a potem wypełnili go wyszukanymi w różnych źródłach informacjami. Pisali zatem opowiadania do obrazów „Święty Jerzy i smok” Paola Uccella, „Świety Jerzy” Rafaela oraz „Don Kichot” Honoré Daumiera, przygotowali portfolio o rycerskim kodeksie, uzbrojeniu, zwyczajach, śledzili topos rycerza w sztuce, docierając od Zawiszy Czarnego, Cyda, Lancelota i innych legendarnych postaci, oraz do ich współczesnych odpowiedników – Spidermana, Batmana, Wiedźmina i rycerzy z gier komputerowych. Szukali informacji o związkach frazeologicznych ze słowem rycerz, malowali, wycinali, przyklejali, a wszystko po to, aby na koniec stwierdzić nie tylko, że z rycerskich tradycji zostało nam niemało, ale i, co chyba ważniejsze, „że to całkiem ciekawy rozdział”.