LEKTURY ODWRÓCONE

Uczniowie klasy 4a i 6 omawiali na języku polskim kolejne lektury według własnych pomysłów. Najpierw ustalili, jakimi tematami chcieliby się zająć, następnie podzielili się na grupy, aby przygotować zajęcia dla pozostałej klasy. Pomysłów było bez liku. Czwartoklasiści, pracując ze zbiorem opowiadań „Mikołajek” Rene Goscinny’ego, przygotowali dla swoich kolegów m.in. „bohaterskie memory”, czyli nietypową charakterystykę bohaterów, test wiedzy o przygodach Mikołajka z wykorzystaniem aplikacji Kahoot, lekturowe quizy i krzyżówki ze słodkimi nagrodami dla zwycięzców. Natomiast szóstoklasiści pracę ze świetnie przez nich przyjętą powieścią Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” rozpoczęli od tworzenia swobodnych tekstów na temat książki. Potem przygotowali kolejne ciekawe zadania, m.in. opisywali przygody bohaterów z różnych perspektyw, np. wyspy, na której się spotykali czy psa Dunaja, bawili się w „Zgadnij, kim jestem”, wcielając się w bohaterów, pisali miłosne listy, a na finałowe lekcje, poświęcone cierpliwości w budowaniu relacji i zdobywaniu zaufania, przyprowadzili swoich czworonożnych pupili. Dzięki pomocy rodziców, którym serdecznie dziękujemy, w klasie gościły więc urocze morskie świnki i piękna retriverka Beza. Opowieść o jej oswajaniu skończyła się wspólną zabawą na szkolnym podwórku. To były naprawdę inspirujące zajęcia!