IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

W poniedziałek 4 listopada odbył się eliminacyjny turniej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt. Był to także debiut uczennic z klas 7-8 w tego typu rozgrywkach, dlatego nie zabrakło wielkich emocji.  Zespół EKOLI wygrał wysoko pierwszy  mecz, drugi był bardzo zacięty i mimo przegranej, dziewczyny awansowały do kolejnej rundy turnieju. Pokazały wielką determinację i odwagę, rywalizując ze szkołami sportowymi.

Z PODWÓRKA NA STADION…

Drużyna EKOLI uczestniczyła w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” i w fazie grupowej wygrała dwa spotkania, ale po przegranym trzecim meczu nie awansowała niestety do następnej fazy turnieju. Mimo to młodzi sportowcy zabłysnęli strzelonymi bramkami, talentem i zaprezentowali  godne uznania piłkarskie umiejętności.

WYJĄTKOWA LEKCJA

W ostatnią październikową środę odbyła się w EKOLI wyjątkowa lekcja wychowania fizycznego. Uczniowie z klasy 4b i 5a mogli uczyć się koszykówki od prawdziwych mistrzyń. Ich nauczycielkami tego dnia były zawodniczki Ślęzy Wrocław, grające na co dzień w Basket Lidze Kobiet – Agata Dobrowolska, Małgorzata Szajtauer oraz amerykańska rozgrywająca Britney Jones, a także  jako asystent zajęcia prowadził Mikołaj Michalak. Lekcja zakończyła się konkursem sędziowanym przez koszykarki, które później znalazły czas na rozmowy, autografy, zdjęcia.

Wspaniała atmosfera spotkania potwierdziła, że w naszej szkole zapanowała moda na koszykówkę.

MONIUSZKO I KOMPUTERY

Ostatnie zajęcia trzecioklasistów w MultiCentrum poświęcone były Stanisławowi Moniuszce. Wielki polski kompozytor urodził się dwieście lat temu i ta rocznica stała się pretekstem do  poznania na slajdach  przez dzieci jego życia i twórczości, a także wysłuchania znanego utworu „Prząśniczka”. Ważny w czasie zajęć okazał się przedmiot z pieśni – nieznany uczniom – kołowrotek, który najpierw obejrzeli, a potem  niektórzy z nich rysowali go na komputerach. Inni konstruowali z klocków k’nex postacie tancerzy poruszających się dzięki bateriom w rytm  muzyki. Muzyczno-komputerowe zajęcia to świetny pomysł połączenia tradycji i nowoczesności.

FILMOWE PRÓBY UCZNIÓW KLASY 6a

Uczniowie klasy 6a przez siedem tygodni realizowali projekt humanistyczny pod hasłem „TV EKOLA prezentuje”. Ich zadaniem było zbudowanie scenki filmowej zainspirowanej wybranym obrazem lub filmem. Zanim jednak wcielili się w wybrane postacie, przeszli przez etap zdjęć próbnych, w czasie którego uczyli się pracy z kamerą w roli dziennikarza telewizyjnego i aktora. Dla wielu z nich pokonanie tremy okazało się nie lada wyzwaniem, któremu jednak wszyscy dzielnie stawili czoła. Z analizy tego zadania wyciągnęli wnioski przydatne na dalszym etapie pracy - wybrali dzieła, które chcieliby „ożywić”, przetransponowali je na realia szkolne i napisali scenariusze. Według nich po przygotowaniu scenografii i doborze rekwizytów nakręcili swoje filmowe etiudy. Pomysły, co mogło wywołać przerażenia na twarzy bohatera obrazu Edvarda Muncha „Krzyk”, na co czekały „Odpoczywające tancerki” Edgara Degasa, dlaczego „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci głaszcze właśnie łasicę i czego Harry Potter szukałby w ekolowej piwnicy,  były doprawdy zadziwiające. W czasie zdjęć okazało  się, o ilu szczegółach trzeba pamiętać i jakiej cierpliwości wymaga przygotowanie zadowalającego ujęcia. Ważnym etapem projektu było wspólne oglądanie zmontowanych filmików, ich ocena i ewaluacja projektu. To było siedem tygodni świetnej filmowej przygody!