Aktualności

POWSPOMINAJMY…

W październiku w klasach edukacji wczesnoszkolnej dzięki różnym inicjatywom wychowawców wiele się działo. Dzieci, wykorzystując piękną jesienną pogodę, odbyły trzy atrakcyjne wycieczki. Na początku miesiąca uczniowie z klasy 3a wyjechali na wycieczkę rowerową wokół kompleksu stawów na Równinie Oleśnickiej i dotarli do parku w Szczodrem, w którym aktywnie spędzili czas, bawiąc się, integrując, a także świętując Dzień Chłopaka.

Wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej  w różnych październikowych terminach uczestniczyły w wycieczce do sadu w Lutyni, aby zbierać tam owoce. Ale nie tylko, atrakcji było więcej: dzieci szyły jabłka, piekły słodkie bułeczki i chleb, wysłuchały pogadanki o pracy sadownika i drzewach owocowych, warsztaty zakończył słodki poczęstunek. Wrażenia i wspomnienia razem z mnóstwem owoców uczniowie przywieźli do Wrocławia.

W połowie października uczniowie z klasy 3a i 3b pojechali do Borowic na trzydniową jesienną szkołę. Pierwszy dzień to zajęcia w pensjonacie Łokietek. Kolejny to odwiedziny w „fińskiej” wiosce Kalevala oraz spotkanie z psami husky i reniferami, a potem wspinaczkowy plac zabaw przy Ogrodzie Japońskim. Trzeci dzień dzieci spędziły w Karpaczu, między innymi zwiedzając tamtejsze  muzeum.

Wszystkie te wspaniałe chwile będą na pewno wspominane w czasie listopadowych deszczowych dni przede wszystkim dlatego, że uczniowie mogli się razem uczyć, bawić, zwiedzać bez codziennych trosk i zmartwień.

Galeria zdjęć

PROJEKTY EKOLOGICZNE

W ramach projektu o bioróżnorodności uczniowie z klasy 5a musieli zadać sobie wiele pytań: ile trudów musi znieść nasionko, aby wykiełkować, jak ważne w rozmnażaniu roślin są przewody pokarmowe zwierząt, co to są gatunki kluczowe i dlaczego kluczem w ekosystemach? Jeszcze w czasie stacjonarnej nauki, pracując w szkolnym laboratorium, uczniowie poddawali wnikliwym badaniom nasiona rodzimych krzewów i drzew. Miażdżyli, kroili, zalewali kwasem, wodą i innymi specyfikami owoce z ukrytymi nasionami, czyli udawali sikorkę, jemiołuszkę czy krowę. Czy badania się udały? Wyniki już niebawem to pokażą.

Ekologia w łazience to kolejny ważny projekt, w którym połączono różne dziedziny. Uczniowie musieli przemyśleć swoje konsumenckie nawyki, a także zastanowić się, które składniki w stosowanych przez nich kosmetykach mogą być niebezpieczne i jak można zmienić zawartość łazienkowych szafek. Na lekcjach on-line uczniowie, wykorzystując olej kokosowy, sodę, dowolny aromat, wyprodukowali superskuteczny dezodorant, którym bezpiecznie można też umyć zęby. Poznali przepisy na odżywkę do włosów i pastę do zębów z ksylitolem. Zgodnie uznano, że skoro święta już blisko, to zestaw domowych kosmetyków może być świetnym prezentem dla najbliższych.

Galeria zdjęć

PRZERWA NA CZYTANIE

14 października niemalże 300 uczniów, nauczycieli i pracowników EKOLI wzięło udział w I MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI V OGOLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE - BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE.”

Był to nasz sposób na świętowanie Dnia Edukacji Narodowej i promowanie czytania jako niepowtarzalnej formy spędzania czasu wolnego, która nie tylko relaksuje, ale uszlachetnia, czyni mądrym, uważnym i wrażliwym na drugiego człowieka, a to w dzisiejszym świecie wartości bezcenne. Wartości, które chcemy przekazywać naszym uczniom. Podczas czytelniczych przerw, które tego dnia nie trwały 10, a 45 minut uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły czytali przyniesione przez siebie książki, opowiadali o ulubionych bohaterach i swoich literackich odkryciach. Ze szczególnym zaangażowaniem budowali też czytelnicze wieże, w których każda cegiełka odpowiadała jednej przeczytanej książce. W wielu salach sięgnęły one sufitów, co jest dowodem na to, że młodzi ludzie, choć nie zawsze z chęcią sięgają po szkolne lektury, to czytają niemało, a paleta wybieranych przez nich książek jest ogromie zróżnicowana. Wzniesione wieże posłużą nam do wzbogacenia zbiorów szkolnej biblioteki.

Pomysł czytelniczych przerw w niektórych klasach spodobał się tak bardzo, że uczniowie zaproponowali, by właśnie w ten sposób organizować zastępstwa podczas nieobecności nauczyciela. W holu szkoły zaprezentowaliśmy też wystawę fotografii uczniów klasy 6b pt. "Ubierz się w książkę", będącą efektem realizowanego przez nich projektu czytelniczego. Dziękujemy Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie za zaproszenie do udziału akcji! #przerwanaczytanie2020 to inicjatywa, która udowadnia, że „książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.” /M. Dąbrowska/.

Galeria zdjęć

BRAWO KAJA!

 
W Sebnitz odbyły się w dniach 18-24 października szachowe 20 Otwarte Mistrzostwa Niemiec do lat 8, w których wzięła udział uczennica Kaja Rządkowska z klasy 3b. W zawodach zagrało 50 uczestników, w tym sześcioro reprezentowało Dolny Śląsk. Kaja w klasyfikacji generalnej zajęła 13 miejsce, ale wśród dziewczynek była druga, zostając wicemistrzynią. Gratulujemy świetnego wyniku, brawo Kaja!
 
       

Początek roku szkolnego 2020/2021

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,

witając  pierwszy dzień września, cieszymy się, że możemy rozpocząć nowy rok szkolny 2020/2021 w murach szkoły. Minęły trudne miesiące zdalnej pracy, niespokojnych dla wielu z nas wakacji i pozostających bez odpowiedzi pytań o przyszłość. Edukacja w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego to wyzwania dla nas wszystkich, ale szkoła to nie tylko miejsce nauki, to także przestrzeń spotkań, realizowania różnych pasji, budowania przyjaźni, nieformalnych dyskusji, zabawy, dlatego tak ważny jest ten wrześniowy wtorek i bycie razem. Zrobimy wszystko, aby ten rok szkolny, mimo tylu ograniczeń, zakazów i nakazów, szczególnej dyscypliny, dzięki współpracy,  zaufaniu oraz życzliwości, przebiegał bez zakłóceń i był  czasem codziennych radości, naukowych sukcesów, wspólnych przedsięwzięć, inspirujących lekcji w bezpiecznej i dobrze funkcjonującej szkole. Wszyscy - uczniowie, rodzice, nauczyciele – musimy jednak  na co dzień zdawać  trudny egzamin odpowiedzialności, uczciwości i zrozumienia, pamiętając, że szkoła to wspólnota, a zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i wzajemna pomoc to wartości, o które musimy zadbać niezależnie od okoliczności.

                                     

                                                      Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

                                                      Zespołu Szkół EKOLA

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji