OD ARYSTOTELESA DO PYPCIÓW NA JĘZYKU

Zgromadzeni 11 października 2021 roku w auli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz licealiści z DP1 i DP2 mogli się nieco zdziwić, kiedy spotkanie z Michałem Rusinkiem, językoznawcą, tłumaczem, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej rozpoczęło się od wykładu o sztuce mimetycznej i koncepcji Arystotelesa oraz Platona. Ale to był tylko wstęp do inspirującej opowieści o „przygodach niepoprawnej polszczyzny” i językowych pypciach.

Osobiste refleksje profesora o języku jako lustrze rzeczywistości ilustrowane licznymi przykładami, anegdotami, obrazkami z otaczającej nas codzienności potwierdziły, jak zmienia się polszczyzna, jak wiele w niej zapożyczeń, dwuznaczności, błędów, owych językowych pypciów, które drażnią, irytują, a przede wszystkim utrudniają komunikację.

NIESKOŃCZONE SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jesienne czy wiosenne sprzątanie świata to wciąż zajęcie syzyfowe, co potwierdziła praca uczniów klas 8a, 8b i grupy 7b, którzy pod opieką pani Anny Preusser sprzątali 2 października Las Pilczycki. Zakończony sezon grillowy to sterty porzuconych śmieci, więc  zebrano 120 szklanych butelek, 150 metalowych kapsli, dwie torby plastiku i 150 niedopałków papierosów, pamiętając, że jeden zatruwa 1 m3 gleby. Uczniowie spisali się znakomicie i spacerowicze gratulowali im zaangażowania. Następna akcja już w listopadzie.

I NA ZIELIŃSKIEGO, I NA BEYZYMA...JESTEŚCIE!

Drodzy Uczniowie,

jak w każdej sprawie zdania są na pewno podzielone, jedni smucą się, że tak szybko minęła wakacyjna beztroska i kończy się lato, innych cieszy szkolny rytm i klasowe spotkania...
Najważniejsze jednak jest to, że mimo pandemicznych ograniczeń rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się 1 września tradycyjnie w murach szkoły i w stacjonarnym trybie nauki. Mamy nadzieję, że pełni energii, z optymizmem, dobrze zmotywowani, życzliwi i otwarci, począwszy od pierwszych wrześniowych dni, odnajdziecie się szybko w szkolnej codzienności, wspierani przez nas i zawsze otoczeni opieką.
Życzymy wszystkim uczniom, aby szkolne dni i tygodnie mijały zdrowo, w poczuciu wspólnoty, koleżeństwa oraz dobrej, satysfakcjonującej pracy.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Zespołu Szkół EKOLA

Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego w SP EKOLA:

• godz. 8.30 klasy 5, 6a, 6b
  • godz. 9.00 klasy 8a, 8b
  • godz. 9.30 klasy 7a, 7b, 7c
  • godz. 10.00 klasy 4a, 4b, 4c
  • godz. 10.30 klasy 2, 3a, 3b
  • godz. 11.00 klasy 1a, 1b.

LATO 2021

Drodzy Uczniowie,

tegoroczne lato i wakacyjny odpoczynek to zasłużona nagroda dla Was wszystkich za trudny rok, pełen niespodziewanych wyzwań i nowych szkolnych doświadczeń. Niektórzy polubili zdalne nauczanie, inni tęsknili do szkolnych ławek, głośnych przerw i codziennych spotkań z przyjaciółmi.

Lato 2021 podobnie jak poprzednie wymaga od Was rozwagi, niewakacyjnej dyscypliny, bezpiecznych podróży i mądrego dystansu (także społecznego). Ale nie oznacza to, że nie będzie ono piękne, radosne, poznawczo inspirujące, niezależnie, czy spędzicie je w przydomowym ogródku, nad polskim morzem, u dziadków na wsi albo w znanym kurorcie.

Oby tegoroczne wakacje były takie jak w wierszu – pełne motyli, zapachów, koncertu owadów w symfonicznej orkiestrze lata, słońca i spokoju, który koi zmęczone myśli.

Bądźcie zdrowi, odpoczywajcie tak, jak lubicie najbardziej, ciesząc się beztroskim czasem.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Zespołu Szkół EKOLA

WYSTAWA PRAC MAKSA

To, jak zdolni młodzi ludzie uczą się w EKOLI, potwierdza między innymi wystawa w szkolnym holu. Można tam obejrzeć prace plastyczne Maksa Nabzdyka, ucznia klasy 8a, który od wielu lat zachwyca  swoim artystycznym talentem i malarską wrażliwością.

GALERIA PRAC