„OJCZYZNA MOJA WOLNA, WOLNA…”

Nastrojowy wieczór w EKOLI, w czasie którego wysłuchano koncertu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i przyjęto do szkolnej społeczności nowych uczniów, był dla wszystkich zebranych w szkolnej auli niezwykłym przeżyciem. Przygotowana pod kierunkiem pana Andrzeja Polańskiego część historyczna przypominała najważniejsze wydarzenia prowadzące do „cudu nad Wisłą”, a pieśni śpiewane przez uczniów nadały spotkaniu refleksyjny charakter. Dziękujemy wszystkim utalentowanym wykonawcom, uczniom klas czwartych, organizatorkom koncertu - pani Marcie Gościmińskiej, pani Monice Kłoczko i pani Agacie Polańskiej oraz obecnym na uroczystości rodzicom. To ważne, że wspólnie mogliśmy celebrować to piękne święto.

KROPLA AZJI

W roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Szkół EKOLA realizowany jest Międzyprzedmiotowy Projekt Edukacyjny KROPLA AZJI, będący autorską inicjatywą Fundacji Oświatowej EKOLA oraz dyrekcji i nauczycieli. Projekt ten stanowi kontynuację działań podejmowanych w ramach akcji KROPLA AFRYKI prowadzonej w szkole w latach 2012-2014. Honorowy patronat nad projektem objął Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak. Celem działań jest poszerzenie wiedzy o Azji – jej geograficznej i kulturowej różnorodności oraz dotykających ten kontynent problemów, przybliżenie kultury i tradycji krajów azjatyckich, propagowanie wśród młodych ludzi idei tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka i jego odmienności, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry. Fundacja Oświatowa EKOLA jest ponadto organizatorem publicznej zbiórki funduszy przeznaczonych na pomoc dzieciom dotkniętym skutkami wojny w Aleppo w Syrii. Finał projektu odbędzie się w Parku Staromiejskim we Wrocławiu 7 czerwca 2019 roku.
Inauguracja Kropli Azji odbyła się 31 października, kiedy  zaprezentowano nowe logo akcji zaprojektowane przez panią Hannę Zbroniec oraz gościem EKOLI była pani Dagmara Kowalczyk - redaktor TVN i TVN Turbo, która uczestniczyła w malezyjskim rajdzie samochodowym dla kobiet.  Opowiedziała uczniom o swoich doświadczeniach oraz spotkaniu z Malezyjką Narimah Samat, która zajmuje się między innymi organizacją ekstremalnych rajdów off-roadowych. Osobiste przesłanie dziennikarki,, że azjatycka wielokulturowość sprzyja  postawie szacunku dla drugiego człowieka i poczuciu tolerancji, a wszelkie podziały to wytwór człowieka i jego osobistych przekonań, jest ważne także dla całej społeczności EKOLI.

CZYTANIE DAJE MOC

Dni Szkolnej Biblioteki trwały w EKOLI od 29 do 30 października i w czasie tego święta książki uczniowie zaprezentowali na wystawie cytaty z ulubionych dzieł, rozpoznawali czytane przez szkolnych radiowców fragmenty powieści. Przygotowali także oryginalne torby na zakupy według własnych projektów, które następnie wystawili na aukcji. Dochód z ich sprzedaży (270zł) przeznaczony zostanie na cele projektu KROPLA AZJI. Dziękujemy uczestnikom i organizatorom akcji, którzy po raz kolejny udowodnili, że czytanie daje moc!

AKTYWNI I KREATYWNI DRUGOKLASIŚCI

Uczniowie klasy drugiej są bardzo aktywni i kreatywni, co potwierdzają różne październikowe wydarzenia. Cykl zajęć „A to pasje właśnie…”, prowadzony przez dzieci, rozpoczęła Maja Chaszczewicz, opowiadając kolegom o swoim pobycie w Hiszpanii, o szkole, kraju, uczyła też ich podstawowych hiszpańskich słów i zwrotów, a także cierpliwie odpowiadała na pytania.
Inne zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu ilustrują plakaty wykonane przez uczniów, a pomysłowe stroje z okazji Halloween można podziwiać na zdjęciach.
Na pewno listopad w klasie drugiej pełen będzie interesujących form pracy, zabawy i realizacji uczniowskich pasji.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

24 października 2018 roku uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników przez panią Ewę Ściepuro, stając się pełnoprawnymi członkami czytelniczej społeczności EKOLI. Spotkanie pełne było książkowych atrakcji: drugoklasiści deklamowali utwory o czytaniu, trzecioklasiści czytali „Dzieci z Bullerbyn”, a prezenty – wykonane przez kolegów zakładki do książek i „Mądre bajki”-  będą przypominały najmłodszym uczniom, jak ważne jest czytanie.