Aktualności

EDUKACYJNE MOSTY

25 listopada odbyła się pierwsza międzyszkolna debata online w ramach projektu „Edukacyjne mosty”, w której wzięli udział uczniowie klasy 5a z EKOLI oraz uczniowie klasy 5a z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 105 im. Astrid Lindgren w podwarszawskim Miedzeszynie, dyrekcje szkół, wychowawcy oraz rodzice uczniów.

Wirtualne spotkanie w założeniu miało stanowić urozmaicenie zdalnych lekcji języka polskiego. Inspirację do dyskusji, której temat brzmiał: „Inność jest siłą. TAK/ NIE”, były bowiem filmy „Cudowny chłopak” oraz „Cyrk motyli”, a także przeczytane przez dzieci książki. Oksfordzki charakter debaty wymagał przygotowania argumentów na poparcie obu stanowisk, dopiero otwierające dyskusję losowanie wskazało, po której stronie muszą opowiedzieć się uczniowie. Było to więc dla piątoklasistów nie lada wyzwanie, z którym jednak poradzili sobie znakomicie. Dyskusja dała im także możliwość nawiązania nowych znajomości dzięki łączeniu się na spotkania przygotowujące. Zarówno ze strony chłopców, broniących tezy, że inność daje siłę, jak i dziewcząt, uzasadniających tezę przeciwną, padło wiele ciekawych, mądrych, a czasem wzruszających, osobistych argumentów.

Usłyszeliśmy m.in., że „inny to każdy człowiek niebędący mną”, że „siłę innego czerpie się z przyjaźni”, że „inność to sposób zachęcania do posiadania własnego zdania”, że „świat nie istniałby bez inności”, że „każdy jest dobry w czymś innym i dlatego wszyscy się uzupełniamy”. Kultura rozmowy, wzajemny szacunek i entuzjazm, jakim uczniowie wykazali się w czasie debaty, pokazują, jak ważna jest dla nich, ale i dla każdego, potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, dlatego na edukacyjnym moście, który zbudowaliśmy między naszymi szkołami, na pewno jeszcze się spotkamy się jeszcze, nie tylko wirtualnie.

GALERIA

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji