TYLKO KANON?

Co by było, gdyby każdy uczeń czytał inną książkę, a nauczyciel nie sprawdzał ich znajomości za pomocą kartkówek? Uczniowie klas 8a i 8b spotkali się na wspólnej debacie online pod hasłem „Lekturowy zestaw obowiązkowy. Czy na pewno wartościowy?” Powtarzali w ten sposób wiadomości przed egzaminem, ale i argumentowali, które książki umieszczone w tzw. kanonie cenią, z którymi mieli kłopot, a które najchętniej by z niego usunęli, i czy ten kanon rzeczywiście trzeba realizować w taki sposób? Przedstawiali także własne propozycje, a ich wachlarz był naprawdę imponujący – od dzieł antycznych filozofów, przez oświeceniowe rozprawy, po utwory Gombrowicza, Kafki, Remarque'a, Zusaka, Vaniera, Palacio, Suzanne Collins, literaturę młodzieżową, reportaże, poruszające istotne dla nich kwestie poradniki czy książki podróżnicze nawiązujące do odmiennych kultur. Warto zaznaczyć, że uczniowie docenili również wartości, jakie odnajdują w literaturze klasycznej. Swoimi wypowiedziami dowiedli nie tylko oczytania, ale i wielkiej kultury słowa. To było ciekawe i budujące doświadczenie pełne lekturowych inspiracji.