Aktualności

Archiwum 2010/2011

CZERWIEC 2011

ŚWIĘTO ORTOGRAFII

Pierwszy czerwcowy tydzień upłynął w EKOLI pod znakiem ortografii. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym „TYDZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ 2011”. Konkurs połączył zabawę z nauką i miał uświadomić uczniom, że ortografia to nie tylko miara kompetencji językowych, ale i kultury osobistej. Przez cały tydzień każdego dnia uczniowie otrzymywali nowe zadanie, które musieli rozwiązać w klasach. Konkurs wymagał więc nie tylko wiedzy i pomysłowości, ale i wytrwałości. Tytuł MISTRZÓW ORTOGRAFII w kategorii Szkoły Podstawowej zdobyła klasa 4b, natomiast w kategorii Gimnazjum/Liceum - klasa 2 LO. Gratulujemy wszystkim „EKOLOWYM” mistrzom ortografii.

EDUKACJA EKOLOGICZNA W PRAKTYCE

Na początku czerwca odbyły się terenowe zajęcia z edukacji ekologicznej w ramach programu „Gra o Wodę”, realizowanego przy współpracy z Fundacją Ekorozwoju z inicjatywy p. Anny Domaradzkiej-Bocian. Wycieczka była nagrodą dla uczniów klasy 4b, która wygrała konkurs na najwięcej uzbieranych plastikowych nakrętek, oraz uczniów wyróżniających się w działaniach ekologicznych i przyrodniczych. Zajęcia rozpoczęły się w Trestnie nad Odrą. Uczniowie poznali zagrożenia, na jakie narażają się ludzie, budując wioski i osiedla mieszkaniowe na terenach zalewowych. Mieli również możliwość zwiedzenia, szczególnie ważnego dla bezpieczeństwa miasta Wrocławia, punktu pomiaru poziomu wody w Odrze. Kolejnym punktem programu była gra terenowa „Zalana Wyspa”, którą rozegraliśmy na Wyspie Opatowickiej. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie łamigłówki: zgodnie z otrzymaną mapą należało odbyć wędrówkę po wyspie, odnaleźć odpowiednie punkty w terenie i przy pomocy rymowanych podpowiedzi odgadnąć hasło. Dzieci z zadaniem poradziły sobie naprawdę wspaniale. Zajęcia zakończyły się na pięknej polanie budową szałasu, wspólną zabawą, prawdziwym odpoczynkiem na łonie natury.

MAJ 2011

KOLEJNE SUKCESY SZYMONA

Szymon Jeżewski (uczeń klasy 5) znów sprawił nam miłą niespodziankę, zdobywając wyróżnienie w konkursie „Wrocławska Młodzież Recytuje Wrocławskich Poetów”. Szymon zaprezentował swój recytatorski talent, interpretując „Balladę o Zenku” Andrzeja Waligórskiego, znakomitego poety i satyryka. Ale jeszcze większy sukces uczeń EKOLI odniósł w XI Regionalnym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych, zostając jego zwycięzcą. Finał konkursu odbył się 26 maja 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich.

NOWY KONKURS W EKOLI

Z inicjatywy pani Marty Michno odbył się w EKOLI 23 maja 2011r. I Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Niemieckiego dla Szkoły Podstawowej, w którym uczniowie z klas 4 i 5 mogli potwierdzić swoje umiejętności językowe i recytatorskie. Jury konkursu nagrodziło uczennicę klasy 4b, Julię Cieplik (I miejsce), Małgorzatę Majewską (II miejsce), Annę Balcer (III miejsce) oraz wyróżniło Urszulę Błaszczak, Oliwię Pordzik i Bartosza Bogdańskiego. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom.

WYPRAWA DO BAŚNIOWEJ KRAINY OZ

Uczniowie klasy 5 pod opieką p. Anny Kaszper obejrzeli zrealizowany przez aktorów i tancerzy Teatru Muzycznego Capitol spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” w reżyserii J. Bielunasa. Historia Dorotki – klasyka światowej literatury dla dzieci – wciąż inspiruje twórców i zachwyca dzieci. Obejrzany przez uczniów EKOLI musical zachwycił efektami specjalnymi, kostiumami, piękną muzyką i wartką akcją, przypominając jednocześnie, jak ważne w drodze do celu są odwaga, rozum i serce.

„ZIELONA SZKOŁA” W KROŚNICACH

W kwietniu uczniowie klas 4a, 4b, 5 SP pod opieką p. Marioli Ryczaj i p. Beaty Michałek uczestniczyli w zajęciach „zielonej szkoły” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach. Tematyka zajęć była różnorodna: Gdyby tak ptakiem być, Dolina Baryczy, Galeria Ziemi, uatrakcyjniły je także film Rytmy natury w Dolinie Baryczy i zajęcia terenowe w parku krajobrazowym (ścieżka przyrodnicza Stawy Krośnickie, rezerwat Wzgórza Joanny). Pobyt uczniów w Krośnicach był nie tylko atrakcyjny i intensywny, ale przede wszystkim przyniósł wiele nowych umiejętności, wiedzy i pogłębił ich ekologiczną wrażliwość.

KWIECIEŃ 2011

DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE OD JEJ POSIADANIA

Zgodnie z tradycją szkoły, z inicjatywy p. Ewy Ściepuro, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, odbył się kolejny kiermasz książek „za złotówkę”. Ta ważna inicjatywa, mająca na celu propagowanie idei czytania w myśl zasady „książki żyją, kiedy są czytane”, udała się, dzięki ofiarodawcom i pracowitym wolontariuszkom z klasy 4 i 5. Dziękujemy!

NAGRODZENI DEBIUTANCI

27 kwietnia 2011r. w Klubie Muzyki i Literatury podsumowano III edycję Konkursu na Debiut Literacki („Opowiadanie”) organizowanego przez MDK Wrocław-Krzyki. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się Szymon Jeżewski z kl. 5 za opowiadanie „Ślimaki” (I nagroda) i Urszula Błaszczak z kl. 4a wyróżniona za opowiadanie „Przygoda na morzu”. Ciesząc się z sukcesu debiutantów z EKOLI, serdecznie im gratulujemy.

DZIECI MAJĄ GŁOS

W Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy 27 kwietnia 2011r. odbył się Konkurs Recytatorski „Dzieci mają głos”, w którym wzięło udział 90 uczniów z wrocławskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jury wysłuchało bardzo różnych interpretacji utworów klasycznych i współczesnych. Recytacje uczniów potwierdziły zarówno umiejętności aktorskie, wyobraźnię, jak i twórcze podejście do literatury uczestników konkursu. Wśród jego laureatów znalazł się Szymon Jeżewski (II miejsce), który pięknie i z pasją przedstawił własną interpretację wiersza Jana Brzechwy. Gratulujemy Szymonowi kolejnego sukcesu.

Z BRZECHWĄ PO ZWYCIĘSTWO

W XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych miasta i powiatu wrocławskiego najlepszy wśród 53 uczestników okazał się uczeń EKOLI Szymon Jeżewski, wspaniale recytujący wiersz „Muł” Jana Brzechwy. Jako zdobywca I miejsca Szymon będzie reprezentował Wrocław w etapie regionalnym konkursu. Cieszymy się z sukcesu Szymona (ucznia p. Hanny Ganzel) i będziemy trzymać kciuki 26 maja 2011r.

POLONISTYCZNE SUKCESY ANI

16 kwietnia 2011r. w Warszawie odbyły się dwa ważne konkursy polonistyczne. Za „dociekliwość poznawczą w świadomym posługiwaniu się poprawną ortografią i polszczyzną” jury III Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień” oraz VII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień” wyróżniło tytułem finalisty Annę Balcer (uczennicę p. Agaty Polańskiej). Gratulujemy sukcesu!

MARZEC 2011

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Tradycyjnie 26 marca 2011 roku spotkaliśmy się w naszej szkole w ramach „Dnia Otwartego”, aby zaprezentować różnorodne formy zajęć aktywizujących, które służą pogłębianiu zdobywanej w szkole wiedzy oraz rozwijaniu nabywanych na lekcjach umiejętności.

Przeprowadzono ciekawe zajęcia otwarte: „Techniki uczenia się” (p. Agata Polańska), z języka polskiego w klasach z Maturą Międzynarodową – dyskusja na temat „Buszujący w zbożu – powieść niebezpieczna czy kultowa?” (p. Renata Otolińska) oraz „Muzyka w języku angielskim” (p. Monika Kłoczko). Równie interesująca była prezentacja pracy koła translatorskiego prowadzonego przez p. wicedyrektor Adriannę Kurowską-Mitas.

Natomiast w gabinecie przyrodniczym pod opieką p. Anna Domaradzkiej-Bocian przeprowadzano przykładowe eksperymenty przyrodnicze wykonywane podczas zajęć kółka przyrodniczego. Powodzeniem cieszyły się obserwacje mikroskopowe odnóży muchy, skórki cebuli czy języka kota. Odważni obserwowali jajko wybuchające w butelce. Eksperymentom towarzyszyła multimedialna prezentacja działań Szkolnego Ośrodka Badania Środowiska.

Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja w konkursie wiedzy matematyczno-fizyczno-przyrodniczej aż 12 drużyn ze Szkoły Podstawowej (uczeń oraz jego rodzic). Zwycięzcy to drużyna Michała Mrugały (kl. 4a) z mamą oraz Macieja Dziurdzi (kl. 4a) z tatą.

W związku ze specyfiką kształcenia w EKOLI zaprezentowano przykładowe techniki pracy na zajęciach z języków obcych – metodę „stacji językowych” (p. Marta Michno) oraz wykorzystanie tablicy interaktywnej (p. Izabela Gębora).

Duże zainteresowanie wzbudził także pokaz rozwiązywania zadań problemowych w ramach „Odysei Umysłu”, przygotowany przez p. Dominikę Pogorzelec-Nierzewską, trenera szkolnych drużyn „Odyseuszy”.

Punktem kulminacyjnym Otwartych Drzwi był niezwykle interesujący i pełen emocji program artystyczny. Na początku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili minispektakle w języku angielskim, które zostały wyróżnione w szkolnym etapie VIII Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim. Natomiast teatr szkolny – jak zawsze doskonale przygotowany przez p. Bartłomieja Kamińskiego – zaprezentował 2 etiudy, w których humorowi sytuacyjnemu towarzyszyły błyskotliwe dialogi. Zwieńczeniem prezentacji aktywności artystycznej uczniów EKOLI była premiera spektaklu „Anything but Love” na motywach twórczości Williama Szekspira w wykonaniu uczniów oddziałów międzynarodowych. Na koniec tej części spotkania wystąpiła Magdalena Dudek (kl. 2 G) z brawurowym pokazem tańca współczesnego.

Zgromadzona publiczność bardzo żywo reagowała, oglądając występy koleżanek i kolegów. W całej szkole można było podziwiać wystawę prac stworzonych w ramach projektów językowych oraz prace plastyczne uczniów.

Jak zawsze szczególnie atrakcyjnym miejscem był Kącik Zdrowej Żywności. Ciasta, sałatki, szaszłyki owocowe oraz świeże soki owocowe i koktajle były miłym dodatkiem do naukowych zmagań.

Tegoroczne spotkanie było bardzo udanym przedsięwzięciem, dzięki któremu można było poznać aktywne metody nauczania, ale przede wszystkim poprzez współdziałanie i zabawę zintegrować szkolną społeczność.

VIII KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

Już po raz ósmy nasza szkoła zorganizowała, dzięki inicjatywie p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz, międzyszkolny konkurs scenek w języku angielskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkursowi patronują WCDN we Wrocławiu i biuro regionalne Oxford University Press. W tej edycji wzięło udział najwięcej uczestników w całej historii konkursu. Gościliśmy SP nr 2, SP nr 18, SP nr 44, SP nr 93, Chrześcijańską Szkołę Podstawową ARKA, Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego, Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 49, Gimnazjum nr 29, Gimnazjum im. M. Kopernika z Kątów Wrocławskich. Ponad stu uczniów prezentowało krótkie formy teatralne w języku angielskim. Tematyka scenek była bardzo różna, ale widzowie mieli wiele okazji, by śmiać się z komediowych gagów, zabaw językowych i wyrazistych postaci.

Jury wiele ciepłych słów skierowało do najmłodszych aktorów, chwaląc ich za zaangażowanie i bardzo wysoki poziom umiejętności językowych. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego ze scenką The Bus Stop. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności aktorskich uczniów, którzy grali jak profesjonaliści, bez tremy, z poczuciem humoru i doskonałą dykcją. Przyznano również dwa wyróżnienia dla uczniów SP EKOLA z klasy 4B za scenkę The Magic Bench oraz dla SP nr 44 za scenkę You Are Out Of There. Dzieci świetnie opanowały teksty, przygotowały piękne kostiumy i bogatą scenografię.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli uczniowie z klasy I Gimnazjum EKOLA ze scenką Fire Practice. Doskonale oddali absurdalne czasami metody treningowe, w tym przypadku ćwiczenia dla nowych ochotników do pracy w straży pożarnej. Wyróżnienie otrzymali za scenkę według tekstu Szekspira pt. Twelfth Night or What you Will uczniowie z Gimnazjum nr 49, którzy opanowali bardzo trudny językowo tekst i przygotowali kostiumy, które pomogły nam przenieść się w epokę elżbietańską.

Cieszymy się, że tak wielu uczniów zaprezentowało w konkursie zarówno umiejętności aktorskie, jak i lingwistyczne, mamy też nadzieję, że w przyszłym roku nasza szkoła znów będzie gościć młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół.

BALETOWA OPOWIEŚĆ O RYCERZU Z LA MANCHY

Uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej pod opieką p. Anny Kaszper i p. Marioli Ryczaj spędzili marcowy wieczór we wrocławskiej Operze i obejrzeli spektakl baletowy „Don Kichot”, skomponowany przez Ludwiga A. Minkusa, z librettem Mariusa L. Petipa. Piątoklasiści nie tylko poznali historię poszukującego ideału piękna Don Kichota, ale bawił ich klaun – Sancho Pansa, a baletowe popisy, klasyczne tańce przybliżyły im sztukę baletu. To był niezwykły wieczór pełen zabawy, wrażeń i podziwu dla pięknych wariacji solowych tancerzy.

ODYSEJA UMYSŁU, CZYLI ROBIĘ I ROZUMIEM

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Jego celem jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie ich do twórczego rozwiązywania problemów w myśl chińskiego powiedzenia Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem. Uczestnicy programu samodzielnie analizują różne zadania, szukając rozwiązań.

W roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół EKOLA po raz pierwszy zarejestrował swoje członkostwo w międzynarodowym programie Odyseja Umysłu. Jego koordynatorem w naszej szkole jest pani psycholog Dominika Pogorzelec-Nierzewska.

7 marca 2011 r. odbyły się we Wrocławiu eliminacje regionalne międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Wystartowały w nich aż trzy drużyny z Zespołu Szkół EKOLA.

Drużyna z klasy 4a (w składzie: Bartosz Bogdański, Maciek Dziurdzia, Monika Janiak, Agnieszka Pelc, Alek Pelc, Marta Sajewicz i Patrycja Żygadło) prezentowała rozwiązanie Problemu Długoterminowego 2: „To raczej proste inaczej” w pierwszej grupie wiekowej.

Drużyna z klasy 4b i 5SP (w składzie: Julia Cieplik, Jasiek Koźlik, Oliwia Pordzik, Małgosia Majewska, Dominika Kozłowska, Mateusz Pioterek i Hania Marzec) rozwiązywała Problem Długoterminowy 3: „Z notatnika przewodnika” w pierwszej grupie wiekowej.

Natomiast drużyna złożona z uczniów klasy 6SP i 1G (w składzie: Maciek Bryke, Andrzej Rządkowski, Wojciech Szeląg, Ala Tyliba, Ignacy Daszkiewicz i Nicole Jendryk)) rozwiązywała Problem Długoterminowy 2: „To raczej proste inaczej” w drugiej grupie wiekowej.

Wszystkie nasze drużyny z sukcesem zaprezentowały rozwiązania swoich Problemów Długoterminowych i uzyskały bardzo dobre wyniki. Co więcej, aż dwie drużyny (jedna z klasy 4a i druga złożona z uczniów klas 4b i 5SP) wywalczyły awans do ogólnopolskiego FINAŁU konkursu Odyseja Umysłu.

Wszystkim uczestnikom konkursu gorąco gratulujemy, a za Bartka, Maćka, Monikę, Agnieszkę, Alka, Martę i Patrycję oraz za Julię, Jaśka, Oliwię, Małgosię, Dominikę, Mateusza i Hanię trzymamy mocno kciuki! Powodzenia w Finale!

LUTY 2011

ZIMOWE WSPOMNIENIA

Mimo że ferie zimowe już za nami i rozpoczął się kolejny semestr intensywnej nauki, to uczniowie EKOLI wciąż wspominają obóz zimowy w Dusznikach Zdroju, na którym pod opieką p. Piotra Portasa rozpoczęli naukę jazdy na nartach i desce snowboardowej lub doskonalili swoje umiejętności. Przedpołudniowa nauka na stoku w Zieleńcu to nie jedyna atrakcja obozu. Zajęcia w aquaparku, gry zespołowe, nauka jazdy na rolkach, randki w ciemno, karaoke, prelekcje na temat bezpieczeństwa w górach sprawiły, że zimowy tydzień upłynął uczniom za szybko. Podsumowaniem obozu były zawody – profesjonalny slalom z nagrodami dla najlepszych. Zima w górach okazała się wspaniałą i nie tylko sportową przygodą.

THE BEST OF OLIMPUS

Otrzymaliśmy wyniki zimowej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego OLIMPUS, w której uczestniczyli uczniowie naszej Szkoły, jak zwykle nie zawodząc i uzyskując znakomite wyniki: uczniowie klasy 4 – Jan Wójcik (7 lokata), Bartosz Bogdański (10 lokata); uczeń klasy 6 – Jędrzej Trembecki (8 lokata); uczniowie I klasy gimnazjum – Małgorzata Pioterek (6 lokata) i Wojciech Szeląg (7 lokata); uczennica klasy III gimnazjum Dagmara Przybytniowska (9 lokata). W całej Polsce w konkursie uczestniczyło 1428 uczniów klas IV, 1908 uczniów klas VI, 875 uczniów klas I gimnazjum, 1013 uczniów klas III gimnazjum. Gratulujemy wszystkim laureatom!

MŁODZI POECI NAGRODZENI

W Klubie Muzyki i Literatury 11 lutego 2011r. odbyło się wręczenie nagród II edycji I Konkursu na Debiut Literacki organizowanego przez MDK Wrocław-Krzyki. Agnieszka Pelc z klasy 4a Szkoły Podstawowej zajęła II miejsce w kategorii 10-12 lat, Szymon Jeżewski z klasy 5 zdobył II nagrodę w tej samej kategorii, a uczennica klasy 2 Gimnazjum, Melania Wolska – II miejsce w kategorii 13-15 lat. Cieszymy się z sukcesu młodych twórców, którzy potwierdzili, że słowa Czesława Miłosza Bo więcej waży jedna dobra strofa / Niż ciężar wielu pracowitych stronic, które były mottem konkursu, stały się dla nich inspiracją.

Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ

Uczennica klasy 4 Szkoły Podstawowej Anna Balcer zakwalifikowała się do finału VII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z poprawną polszczyzną na co dzień" organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Cele konkursu to propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży oraz doskonalenie świadomego i celowego posługiwania się poprawną polszczyzną. Finał odbędzie się 16 kwietnia 2011r. w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Gratulujemy finalistce!

LAUREACI OLIMPUSA

Wyniki jesiennej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego OLIMPUS bardzo nas ucieszyły ze względu na podwójny sukces. Laureatami konkursu zostali Klara Seelbach (klasa 1g), która osiągnęła doskonały wynik 222 punktów (100%), oraz Alexander Seelbach (klasa 2g), jego wynik jest również znakomity – 234 na 236 punktów. Gratulujemy laureatom!

STYCZEŃ 2011

GRATULACJE DLA NAJLEPSZYCH!

Zakończył się długi i ciężki pierwszy semestr roku szkolnego 2010/2011. Dlatego z wielką satysfakcją informujemy, że czworgu wzorowym uczniom, którzy także uzyskali najlepsze wyniki w nauce, została przyznana Nagroda Dyrektora Szkoły. Najlepsi uczniowie to:

Victoria Gluszkowska (średnia ocen 5,42) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Magdalena Jaglińska (średnia ocen 5,33) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Wojciech Szeląg (średnia ocen 5,1) – z 1 klasy Gimnazjum

Alexander Seelbach (średnia ocen 5,06) – z 2 klasy Gimnazjum Serdecznie gratulujemy wyróżnionym osobom i mamy nadzieję, że w II semestrze dołączą do nich inni wspaniali uczniowie.

SŁOWO DAJĘ, ŻE WARTO…

Na początku stycznia odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Polskiego „Słowo daję” pod patronatem profesora Jana Miodka. W konkursie biorą udział również uczniowie szkół polonijnych z Litwy i Ukrainy. Każdy etap składa się z dwóch części: pisemnej (test językowy i opowiadanie twórcze) oraz ustnej, do której przechodzą najlepsi uczniowie (opowiadanie na wylosowany temat). W tym roku w EKOLI w konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas 5 i 6 Szkoły Podstawowej. Dwie uczennice – Magdalena Jaglińska i Nicole Jendryk uczestniczyły w etapie wojewódzkim konkursu.

BRAWO BARTOSZ!

W listopadzie 2010r. odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny ALFIK, w którym wzięło udział 44731 uczniów z 1305 szkół w Polsce. W styczniu ogłoszono wyniki i okazało się, że uczeń naszej szkoły, Bartosz Bogdański z klasy 4a, zdobył 2 miejsce w województwie i 29 w kraju. W nagrodę jako laureat konkursu weźmie udział w okresie wakacji w tygodniowym obozie naukowym. Dyplomy za bardzo dobre wyniki otrzymali także Michał Mrugała z klasy 4a (26 miejsce w województwie i 103 miejsce w kraju) oraz Mikołaj Dziemieszkiewicz z klasy 4b (45 miejsce w województwie i 256 miejsce w kraju).

Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

TEATRALNE SPOTKANIE Z „PIOTRUSIEM PANEM”

18 stycznia 2011r. uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką M. Ryczaj i P. Portas obejrzeli premierowy spektakl Wrocławskiego Teatru dla Dzieci „Piotruś Pan i piraci” na podstawie powieści o przygodach Piotrusia Pana Jamesa Matthew Barriego. Melodyjne piosenki, żywa akcja, wspaniałe dekoracje, lalki latające nad publicznością, olbrzymie rekwizyty, koncepcja interaktywnego teatru oraz wciąż żywa i barwna baśń Barriego sprawiły, że uczniowie ani przez chwilę się nie nudzili i na pewno zapamiętają na długo to teatralne spotkanie z Piotrusiem Panem.

DZIEŃ SENIORA W EKOLI

Styczeń to czas spotkań, noworocznych życzeń, wyrazów pamięci i wspólnej radości. Dlatego też, zgodnie z długoletnią tradycją, 20 stycznia 2011 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Seniora. Zaprosiliśmy na tę ważną dla nas uroczystość nie tylko nasze babcie i dziadków, ale także najbliższych sąsiadów, aby wspólnie kolędować, biesiadować i uczcić Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni goście wysłuchali koncertu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wśród wykonawców znaleźli się: Szymon Jeżewski, Magda Jaglińska, Julia Cieplik, Oliwia Pordzik, Maciek Sieradzki, Małgosia Majewska, Magda Majewska, Ala Tyliba, Klaudia Hałoń oraz soliści i chór szkolny prowadzony przez panią Monikę Kłoczko. Niesamowitych wrażeń artystycznych dostarczyły także publiczności etiudy teatralne w wykonaniu szkolnego koła prowadzonego przez pana Bartka Kamińskiego. Uroczystość zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem i życzeniami takiego radosnego spotkania za rok.

GRUDZIEŃ 2010

WIGILIA SZKOLNA

17 grudnia odbyła się Wigilia Szkolna, na którą przybyli uczniowie, kadra nauczycielska oraz rodzice, a także absolwenci Gimnazjum i grupa ubiegłorocznych maturzystów. Najpierw szkolny chór, pod przewodnictwem pani Moniki Kłoczko, zaśpiewał przepięknie kolędy wprowadzając tym samym wszystkich zebranych we wspaniały świąteczny nastrój. Przemawiali następnie: pan Dyrektor Przemysław Dubaniowski i o. Paweł Witon składając wszystkim serdeczne życzenia. Wspólne dzielenie się opłatkiem z rodzicami, uczniami i nauczycielami oraz częstowanie się przygotowanymi na tę uroczystość potrawami zakończyło uroczystość.

WRĘCZENIE NAGRÓD

15 grudnia w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyło się wręczenie nagród w I konkursie na debiut literacki zatytułowanym „W poszukiwaniu magii świąt". Oliwia Pordzik z klasy 4 B zdobyła II nagrodę, natomiast Jan Koźlik z klasy 4 B i Katarzyna Chajęcka z klasy 4 A otrzymali wyróżnienia.

AKCJA CHARYTATYWNA

Od 7 do 17 grudnia trwała w naszej szkole akcja zbierania artykułów higienicznych oraz upominków dla dzieci mieszkających w Schronisku dla Samotnych Matek we Wrocławiu. Oprócz tego 13 grudnia zorganizowano dodatkowo kiermasz ciast, z których dochód przekazano na szczytny cel pomocy najmłodszym. Całe przedsięwzięcie zorganizowały klasy 2 LO oraz 3 Gimnazjum. Zebraną kwotę 277 zł przeznaczono na zakup potrzebnych w Schronisku artykułów dla dzieci.

PRZEDSTAWIENIE

14 grudnia uczniowie klas czwartych pod opieką pani Marioli Ryczaj i pani Anny Domaradzkiej – Bocian uczestniczyli w mikołajkowym przedstawieniu „Lato Muminków” w Teatrze Lalek. Sztuka okazała się niezwykle interesująca, gdyż w pełni zaangażowała uczniów i pozwoliła im doświadczyć rzeczy znanych jedynie z podręcznika… Akcja przestawienia rozpoczęła się w Ogrodzie Staromiejskim. Następnie kolejne grupy dzieci oprowadzone zostały po różnych zakamarkach Teatru, dzięki czemu młodzi widzowie mieli możliwość poznania poszczególnych etapów przygotowywania spektaklu. Przedstawienie przeniosło dzieci w świat Tove Jansson - świat pogodny i przyjazny, a jednocześnie niezwykle tajemniczy. Przepiękne kostiumy zostały stworzone z szacunkiem dla utrwalonego w świadomości małych czytelników wizerunku Muminków. Radosne piosenki z zabawnymi tekstami dzieci śpiewały razem z aktorami - i z pewnością zapamiętają je na długo.

SPOTKANIE

14 grudnia odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej EKOLA z koordynatorem projektu edukacyjnego „Zabytki w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych” panią Leną Wilkiewicz. Uczestnicy przedsięwzięcia prezentowali w grupach swoje prace, dzielili się doświadczeniami i wnioskami z działań. Dzieci przygotowały makiety, plakaty i prezentacje multimedialne na temat zabytków w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Podczas pracy nad projektem uczniowie musieli wykazać się umiejętnością poszukiwania informacji, selekcjonowania i doboru materiałów, a także zdolnością współpracy w ramach grupy. Okazało się, że było to naprawdę trudne zadanie.

NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA ŚWIĄTECZNA

10 grudnia obradowała komisja, która wyłoniła zwycięzców konkursu na „Najpiękniejszą kartkę świąteczną”. Jury w składzie: pani Ewa Zieniewicz, pani Anna Kaszper, pani Monika Kłoczko i pani Dorota Kołbuc – Sendys – wyróżniła prace przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum EKOLA . Kryterium ocen stanowiły: pomysł, wykonanie, estetyka, a także walory językowe ( życzenia w języku angielskim i niemieckim). Kartki wraz z ozdobami świątecznymi przygotowanymi przez naszych uczniów były sprzedawane na kiermaszu świątecznym. Zebrane pieniądze będą przekazane na pomoc potrzebującym.

MIKOŁAJKI

6 grudnia odbyły się w EKOLI – zgodnie z coroczną tradycją – Mikołajki. Każdy z uczniów obdarował prezentem koleżankę bądź kolegę. Obyczaj bardzo uroczy, szkoda tylko, że na kolejne niespodzianki musimy czekać cały rok.

CZYTANIE JEST TRENDY

3 grudnia uczniowie klas czwartych uczestniczyli w dorocznej nocnej zabawie czytelniczej zorganizowanej przez panią Ewę Ściepuro. Akcja wzbudziła wśród dzieci wiele pozytywnych emocji, bowiem każdy z uczniów mógł zaprezentować zebranym swoją ulubioną książkę.
„Czytanie jest trendy” w sposób niebanalny promuje czytelnictwo, uczy wspaniałej zabawy, pobudza wyobraźnię i zachęca do poznawania nowych tekstów literackich.

LISTOPAD 2010

NOCNE CZYTANIE

W nocy z 26 na 27 listopada odbyło się w EKOLI "Nocne Czytanie" - impreza czytelniczo - integracyjna dla uczniów kl. 5. Dzieci oglądały film, potem czytały fragmenty z wybranych przez siebie książek, a następnie grały w kalambury przedstawiając przysłowia. W dalszej kolejności uczestnicy zajęć z latarkami w rękach, gdy w budynku było zupełnie ciemno, szukali niespodzianek związanych z różnymi miejscami w szkole.... Emocje związane z zabawą nie pozwoliły dzieciom zasnąć prawie do rana.

MAGIA W MUZYCE

25 listopada uczniowie kl. 4 A i 4 B pod opieką pani Marioli Ryczaj i pani Agaty Polańskiej wybrały się do Filharmonii Wrocławskiej na spotkania muzyczne z pokazem multimedialnym zatytułowanym „Magia w muzyce”. Dzieci wysłuchały fragmenty muzyki filmowej, operowej i baletowej, która została zaprezentowana w oparciu o różne baśniowe historie. W programie znalazły się: muzyka do filmu „Harry Potter”, fragmenty z opery „Czarodziejski flet”, suita baletowa „Dziadek do orzechów” oraz uwertura z operetki „Noc w Wenecji”. Bez wątpienia wyjście to pokazało uczniom, jak interesująca jest muzyka klasyczna.

ALFIK

24 listopada odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny ALFIK. Wzięło w nim udział czterdziestu uczniów. Na wyniki musimy czekać do stycznia 2011.

CHARYTATYWNA LOTERIA

23 listopada kl. 4 A zorganizowała loterię fantową, która cieszyła się dużym powodzeniem i sprawiła ogromną frajdę organizatorom. Można było wylosować przeróżne nagrody: długopisy, breloczki, notesy, kredki, kubki i wiele innych użytecznych rzeczy za jedyne dwa złote. Każdy los wygrywał. Oprócz tego były też losy za pięć złotych, dzięki którym szczęściarze wygrywali pendrive, krokomierze, torby termiczne, kurtki przeciwdeszczowe, a także torby na laptopy. Celem loterii było zgromadzenie funduszy na działalność charytatywną. Zebrano 347 zł.

LEKCJA OTWARTA

22 listopada odbyły się w kl. 4 B lekcja otwarta z języka niemieckiego prowadzona przez panią Martę Michno. Były to zajęcia z wykorzystaniem Lernstationen, czyli „stacji zadaniowych”. Celem lekcji było powtórzenie materiału do sprawdzianu. Dzieci świetnie się bawiły, szybko i z zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania. Prezentację oglądali nauczyciele, Dyrekcja i rodzice. Ogólne uznanie dało dowód tego, że zajęcia wszystkim bardzo się podobały.

PRZEDSTAWIENIE

18 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum EKOLA obejrzeli przedstawienie zaprezentowane w języku angielskim, z którym gościł w naszej szkole teatr z Pragi "The Bear Educational Theatre". Spektakl zatytułowany "The Detectives" opowiadał pewną historię koncentrującą się wokół wątku kryminalnego.... Cztery lata wcześniej w południowej Anglii, podczas występu kabaretu jeden z aktorów został zamordowany na scenie, na oczach widzów.... Przedstawienie miało na celu zrekonstruowanie przebiegu tego nieszczęśliwego i tajemniczego morderstwa. Uczniowie wspólnie z aktorami wcielali się w role detektywów. Zabawa była doskonała, a jednocześnie kształcąca. Uczniowie bowiem mieli dodatkowo okazję, aby: powtórzyć gramatykę języka angielskiego, a przede wszystkim czasy przeszłe oraz tworzenie pytań i nauczyć się nowych słówek. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało szczególnie najmłodszym uczniom, którzy bardzo chętnie współpracowali z aktorami.

zDOLNY ŚLĄZACZEK

17 listopada odbył się drugi etap interdyscyplinarnego konkursu „zDolny Ślązaczek”. EKOLA reprezentowana była przez Ignacego Daszkiewicza z klasy 6 SP i Macieja Sieradzkiego z klasy 5 SP. Wyników należy się spodziewać około 10 grudnia 2010 roku

ODYSEJA UMYSŁU

W dniach od 15 do 26 listopada uczniowie Gimnazjum EKOLA tworzyli kodeks ekologiczny. Poznawali jednocześnie funkcjonowanie programu Odyseja Umysłu prowadzonego przez panią pedagog Dominikę Pogorzelec-Nierzewską. Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Program stworzony w 1978 roku przez dr C. S. Micklusa nadzorowany jest przez fundację Odyssey of the Mind. Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem Odysei Umysłu jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie ich do twórczego rozwiązywania problemów. W myśl chińskiego powiedzenia „Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem” uczestnicy programu samodzielnie analizują sedno zadania, szukają różnych strategii poradzenia sobie z nim, a następnie wspólnie decydują, jak połączyć w jedno skuteczne rozwiązanie to, co w ich pomysłach najlepsze.

KONKURS

12 listopada uczniowie klasy 4 A i 4 B przygotowywani przez panią Agatę Polańską, wzięli udział w konkursie "W poszukiwaniu magii świąt". Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w I poł. grudnia.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie kl. 5 i 6 pod czujnym okiem pani Doroty Kołbuc-Sendys zaprezentowali program artystyczny upamiętniający jakże znaczące dla nas wydarzenie. Akademia wszystkim bardzo się podobała i przyczyniła się do refleksji nad burzliwą historią naszej ojczyzny.

POMOC DLA SCHRONISKA

8 listopada uczniowie kl. 5 zorganizowali bardzo ważne przedsięwzięcie na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt – urządzili stoisko ze słodyczami oraz samodzielnie przygotowanymi napojami, z których to sprzedaży dochód przekazany zostanie na pomoc dla zwierząt (zebrano 273 zł 55 groszy). Oprócz tego akcja zakłada zbieranie karmy oraz materiałów do ocieplenia legowisk. Pamiętajmy, że zima to szczególnie trudny okres dla niemających domu psów i kotów. Dołączmy do pomocy i wesprzyjmy schronisko dla zwierząt we Wrocławiu.

OLIMPUS

5 listopada przeprowadzona została w EKOLI jesienna sesja konkursu języka niemieckiego dla szkół podstawowych i gimnazjówOLIMPUS”. W sprawdzianie wiadomości językowych udział wzięło trzydziestu dwóch uczniów. Za organizację konkursu odpowiadała pani Lena Wilkiewicz. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 grudnia.

KONKURS

W ramach projektu „Rok Czesława Miłosza w EKOLI” we wszystkich klasach odbyły się lekcje języka polskiego poświęcone życiu oraz twórczości poety. Wielkim honorem dla kultury polskiej jest fakt, że ten niezwykle utalentowany pisarz za swój wielki talent oraz dorobek artystyczny został laureatem, między innymi, jakże cennej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

PAŹDZIERNIK 2010

SZCZYTNY CEL

Przez cały październik trwała akcja zbierania puszek oraz makulatury. Pieniądze zebrane podczas całego przedsięwzięcia przeznaczone zostaną na rzecz fundacji Gaja zajmującej się niezwykle doniosłym celem, jakim jest obrona zwierząt przed cierpieniem związanym z ich przewozami.
Idea trwającej od 1999 roku akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” łączy dwie kampanie: „Zwierzę nie jest rzeczą”, w ramach której naczelnym zadaniem jest zajęcie się problemem transportu koni przeznaczonymi wcześniej na rzeź i opieka nad zwierzętami oraz program „Święto Drzewa” poświęcony ochronie i sadzeniu drzew. Zapraszamy do przyłączenia się.

HALLOWEEN

29 października obchodzono w naszej szkole Halloween. Było wiele konkurencji, a wśród nich konkurs na najpiękniejsza dynię, który wygrała Nicole Jendryk z klasy 6 SP. Drugie miejsce zajął Maciej Dziurdzia z klasy 4a. Oprócz tego odbył się, wygrany przez Mateusza Dzwończyka z 2 G, konkurs na najzabawniejszy strój. Był tez konkurs KARAOKE, w którym mierzyło się wielu uczniów….

zDOLNY ŚLĄZACZEK

19 października odbył się konkurs interdyscyplinarny dla szkół podstawowych „zDolny Ślązaczek”. Do etapu powiatowego, który odbędzie się 17 XI, zakwalifikowali się: Ignacy Daszkiewicz z klasy 6 i Maciej Sieradzki z klasy 5.

KONKURS

18 października uczniowie wzięli udział w pierwszym etapie konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień" organizowanym przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej. Do drugiego etap konkursu, który odbędzie się 10 stycznia 2011, zakwalifikowali się:

Kategoria III (kl. 4 A i 4 B SP):

Jakub Podobiński, Patrycja Żygadło, Bartosz Bogdański, Anna Balcer, Mikołaj Dziemieszkiewicz, Jan Wójcik, Iga Zajączkowska, Marta Sajewicz, Monika Janiak, Michał Mrugała, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, Natalia Żabińska, Julia Sroczyńska.

Kategoria IV (kl. 5 i VI SP):

Krystian Szlęzak, Wiktoria Gluszkowska, Łukasz Pietrzyk, Szymon Jeżewski, Magdalena Jaglińska, Zdzisław Just, Agnieszka Bobkier, Jędrzej Trembecki.

JUBILEUSZ

W dniach 15-16 października 2010 r. EKOLA, pierwsza niepubliczna szkoła, która powstała we Wrocławiu, świętowała swoje 20 urodziny.

FILM

14 października wszystkie klasy Szkoły Podstawowej EKOLA obejrzały film „Legendy Sowiego Królestwa” w reżyserii Zacka Snyder’a. Film opowiada historię małej sowy, która trafia do tajemniczej szkoły dla osieroconych ptaków. Wkrótce wraz z nowymi przyjaciółmi odkrywa, że tuż obok rodzi się zło, które może zagrozić całemu lasowi… Film godny polecenia nie tylko ze względu na swoją interesująca fabułę, ale także z powodu doskonałego efektu, jakie daje trójwymiarowy obraz.

MUSICAL

8 października uczniowie klas czwartych pod opieką pani Agaty Polańskiej i pani Marioli Ryczaj uczestniczyli w musicalu zatytułowanym „Czarnoksiężnik z krainy Oz” w reżyserii Jerzego Bielusa z muzyką Mateusza Pospieszalskiego. Przedstawienie prezentowane było przez Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. Półtoragodzinna podróż do pełnej czarów krainy zapewniła nie tylko wyśmienitą rozrywkę, ale także dużo radości i wiele przemyśleń, jakich dostarcza tylko baśń.

PRZEDSTAWIENIE

Tego samego dnia uczniowie klas piątych i szóstych wraz z panią Anną Kaszper, panią Leną Wilkiewicz, panią Hanną Ganzel i panią Dorotą Kołbuc – Sendys obejrzeli przedstawienie „Ten Obcy” w Filharmonii Wrocławskiej. W skonstruowanym – na podstawie powieści Ireny Jurgielewiczowej – spektaklu odnaleźć można było nam teraźniejsze realia i w związku z tym słownictwo bliskie współczesnym nastolatkom oraz dialogi utrzymane w konwencji współczesnego języka młodzieżowego, które niezmiernie uczniom się podobały. Oprócz tego stale aktualna tematyka dotycząca dorastania, miłości, przyjaźni wywołała uznanie wśród dzieci.

MATEMATYCZNY MARSZ NA ORIENTACJĘ

2 października odbył się VIII Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, w którym wzięły udział 3 patrole z SP oraz 3 patrole z Gimnazjum, w składzie których byli:

  1. Tomasz Chajęcki, Wojciech Szeląg, Andrzej Rządkowski.
  2. Małgorzata Pioterek, Alicja Tyliba, Klaudia Hałoń.
  3. Mateusz Biały, Melania Wolska, Nathalie Van Thielen.
  4. Ignacy Daszkiewicz, Nicole Jendryk, Jakub Sierenberg.
  5. Julia Osmólska, Magdalena Jaglińska, Łukasz Pietrzyk.
  6. Maciej Sieradzki, Igor Aftyka, Dominika Cacoń.

Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę z zakresu matematyki ale także świetnie się bawili i już nie mogą się doczekać przyszłorocznych zawodów.

WRZESIEŃ 2010

DIAGNOZY

We wrześniu odbyły się we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej diagnozy „na wejściu” z matematyki. Wypadły bardzo dobrze. Oto wyniki:

 

Klasa

Maksymalna ilość punktów do zdobycia

Średnia krajowa

Średnia klasy

Stopień
w skali staninowej

4 A

27

22,06

24,25

7 - wysoki

4 B

27

22,06

24,46

8 – bardzo wysoki

5

33

20,01

25,69

9 - najwyższy

6

33

17,86

22,00

8 – bardzo wysoki


LEKCJE PROEKOLOGICZNE

W ramach lekcji wychowawczych 28 września zapoczątkowany został trwający nadal cykl prezentacji pani Anny Domaradzkiej Bocian zatytułowany „Co konsument wiedzieć powinien o opakowaniach”. Zajęcia odbywały się pod hasłem: „Opakowanie jak z bajki" i miały na celu uświadomienie uczniom postaw proekologicznych oraz wyrobienie przekonania o konieczności dbania o nasze środowisko.

WYCIECZKA

W dniach 23 i 24 września uczniowie klas gimnazjum EKOLA – pod opieką wychowawczyń: pani Ewy Zieniewicz i pani Anny Domaradzkiej-Bocian – brali udział w integracyjno-turystycznej wycieczce do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Dawna stolica Polski urzekła swoim pięknem, pozostawiając w pamięci niezapomniane wrażenia, a założony w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy uświadomił, jak potężna i różnorodna jest przyroda. Liczbę występujących w Ojcowskim Parku gatunków zwierząt szacuje się bowiem na 11 tysięcy. Flora z kolei jest jeszcze bardziej imponująca – składa się 1000 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, 1200 odmian grzybów i około 200 rodzajów porostów. Występują tu 84 gatunki roślin prawnie chronionych. Wycieczka okazała się więc nie tylko integracyjną, ale przede wszystkim niezwykle kształcącą.

FESTIWAL NAUKI

21 września uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami: panią Jadwigą Bańską i Ewą Zieniewicz uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a zatytułowanych: „Pyłki kwiatowe w powiększeniu -możliwości skaningowego mikroskopu elektronowego”, "Internet bez naruszania prawa", „Zabawy z fizyką”, „Rozbierający skaner”. Zajęcia były bardzo ciekawe i w przystępny sposób ilustrowały zawiłości nauki. Wykłady multimedialne oraz wystawy projektów matematycznych dodatkowo uatrakcyjniały te niecodzienne zajęcia.

16 września uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum pod opieką pani Marioli Ryczaj udali się na wykład połączony z pokazem zatytułowanym "Wyszywanki Matematyczne". Zajęcia odbyły się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Archiwum 2011/2012

LISTOPAD 2011

GRATULUJEMY NATALII!

W auli Uniwersytetu Przyrodniczego 29 listopada 2011r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów dla najlepszych i wybitnych w różnych dziedzinach uczniów Dolnego Śląska. W grupie nagrodzonych i wyróżnionych 275 uczniów znalazła się też Natalia Olejnik z klasy IB2, która uzyskała w ubiegłym roku szkolnym średnią ocen 5,8 i wyróżniła się także swoją postawą i zaangażowaniem. Natalia otrzymała nagrodę z rąk p. Beaty Pawłowicz, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

LISTOPADOWE ŚWIĘTO

10 listopada świętowaliśmy w EKOLI Dzień Niepodległości. Projekt, według pomysłu p. Agaty Polańskiej i p. Andrzeja Polańskiego, obejmował różnorodne działania. Licealiści prezentowali muzykę tematycznie związaną z Polską, piątoklasiści i szóstoklasiści pod kierunkiem p. K. Kopeć wykonali prace plastyczne inspirowane Dniem Niepodległości, które pokazano na wystawie w hallu szkoły. W okolicznościowym dodatku do szkolnej gazetki znalazły się wyniki ankiety przeprowadzonej wśród gimnazjalistów, dotyczącej stereotypu Polaka-patrioty. Podczas spotkania w auli życzenia złożyli Polsce najmłodsi Ekolacy - uczniowie klasy 4SP. Najważniejszym elementem projektu był happening „Budujemy Polskę”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie EKOLI. Jego efektem są zdjęcia Mieszka Mastalerczyka.

BYĆ JAK HERKULES CZY MOŻE ODYSEUSZ?

Od 14 listopada w hallu szkoły można było obejrzeć wystawę prac uczniów klasy 5a i 5b SP będącą podsumowaniem cyklu lekcji poświęconych mitologii greckiej. Uczniowie pod kierunkiem p. Agaty Polańskiej wykonali m.in. makiety pałacu Posejdona, ilustrowali wybrane sceny mitu o Demeter i Korze, pisali własne mitologiczne historie o powstaniu świata, wcielali się w mitologicznych bogów i bohaterów.

DZIEŃ UNESCO W EKOLI

16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego powstało UNESCO – organizacja, która koordynuje działania służące międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Tematem przewodnim projektu w EKOLI, którego zakończenie odbyło się 16 listopada 2011r., był dialog kultur i religii.

W tym samym czasie gościliśmy grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Szawlach na Litwie, która wspólnie z uczniami IB realizowała projekt o wolontariacie. Brali w nim udział również pracujący na Litwie, a pochodzący z Turcji, Gruzji i Austrii wolontariusze.

Wcześniej gimnazjaliści pod opieką p. Dominiki Pogorzelec-Nierzewskiej przeprowadzili kampanię informacyjną o UNESCO, misji organizacji i dziedzictwie, któremu patronuje. 15 listopada odbył się szkolny konkurs wiedzy o UNESCO, który wygrała Kasia Chajęcka z klasy 5a SP.

16 listopada podczas pierwszej części spotkania odbyły się prezentacje projektów o UNESCO przygotowanych przez gimnazjalistów. Następnie goście-wolontariusze przedstawili prezentacje o swoich krajach. W drugiej części wszyscy uczestniczyli w następujących warsztatach: „Komunikacja międzykulturowa”, „Symbole religijne w różnych religiach i kulturach”; gimnazjaliści tworzyli collage promujący wolontariat i brali udział w debacie „Palestyna w ONZ?”, licealiści zbierali materiały do projektu o UNESCO i ONZ, a uczniowie ISE pracowali nad problemami i istotą wolontariatu.

Podsumowanie pracy odbyło się w auli, a na jej zakończenie wszyscy uczestnicy projektu delektowali się potrawami przygotowanymi przez uczniów szkoły podstawowej: pierogami, oscypkami, tradycyjnym polskim chlebem, pachnącymi ciastami i innymi pysznymi wyrobami. To prawdziwe święto UNESCO odbyło się dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, uczniów oraz nauczycieli – p. Anny Kaszper, szkolnego koordynatora UNESCO i p. Moniki Kłoczko, koordynatora projektu polsko-litewskiego.

TAJEMNICA MENDLA ROSENBUSCHA

W ramach obchodzonych we Wrocławiu Dni Wzajemnego Szacunku uczniowie kl. 4 i 5 Szkoły Podstawowej pod opieką p. Hanny Ganzel obejrzeli w Synagodze pod Białym Bocianem spektakl „Mendel Rosenbusch” w reżyserii Bente Kahan, ze scenografią Yoava Rossano. Przedstawienie to adaptacja opowiadań napisanych w 1929 roku przez Ilse Weber, żydowską pisarkę. Tytułowy bohater – życzliwy staruszek, mędrzec i ulubieniec dzieci, posiada osobliwą umiejętność czytania z oczu, choćby najskrytszych myśli, i może stawać się niewidzialny. Wykorzystuje to, dokonując wielu dobrych uczynków. Spektakl ma charakter interaktywny, dzieci brały udział w muzycznej jego części.

PAŹDZIERNIK 2011

EKOLOGICZNY SUKCES

Cały ubiegły rok społeczność szkoły ciężko pracowała pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian nad spełnieniem wymagań związanych z uzyskaniem certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Zespół Szkół EKOLA otrzymał we wrześniu ten nobilitujący certyfikat (jako jedna ze 124 szkół w Polsce). Przynależność EKOLI do grona Szkół dla Ekorozwoju to dla nas zaszczyt i zobowiązanie. Chcemy w tym roku podejmować kolejne działania i inicjatywy, których celem jest troska o środowisko. Rozpoczniemy też starania o zdobycie międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi, który jest najwyższym dowodem uznania dla ekologicznej aktywności szkół w Polsce i na świecie.

NOCNE CZYTANIE I NIE TYLKO…

Uczniowie klasy 5a pod opieką inicjatorki imprezy, p. Ewy Ściepuro i wychowawczyni, p. Marioli Ryczaj, spędzili w EKOLI pełną interesujących wydarzeń noc: poszukiwali w szkole skarbu, rozwiązywali literackie i matematyczne zagadki, obejrzeli film pod tytułem „Piraci z Karaibów”, rapowali, rysowali i ani na chwilę nie tracili energii oraz pomysłowości. Dzięki wspaniałej opiece nauczycielek czas spędzony w szkole w nietypowej porze i okolicznościach był na pewno atrakcyjny i twórczy.

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE

Tradycji stało się zadość, kiedy 13 października 2011r. odbyło się w EKOLI pasowanie czwartoklasistów i gimnazjalistów na uczniów naszej szkoły. W obecności całej ekolowej społeczności odczytano słowa przysięgi i padło to najważniejsze – „ślubuję”. W drugiej części uroczystości przedstawiono program artystyczny z okazji Dnia Nauczyciela, przygotowany przez uczniów klasy 5a, 5b, 6 pod opieką p. Moniki Kłoczko, który bardzo spodobał się pedagogom. Zasłużone brawa!

URODZINY POETY

Jeden z ważniejszych polskich poetów i dramaturgów Tadeusz Różewicz, związany z Wrocławiem od 1968 roku, obchodził 9 października swoje 90. urodziny. Aby uczcić jubileusz pisarza, Wrocławska Rada Miejska ogłosiła rok 2011 Rokiem Różewicza. Uczniowie EKOLI wraz z p. Agatą Polańską, p. Ewą Ściepuro, p. Hanną Ganzel włączyli się w te obchody, organizując 20 października Dzień Różewicza w EKOLI. Zaprezentowano wystawę dzieł poety oraz informację o życiu i twórczości autora. Wiersze poety mogliśmy przeczytać nie tylko na wystawie, ale także w różnych miejscach szkoły, a także posłuchać ich za pośrednictwem radiowęzła oraz w interpretacji uczniów EKOLI i samego autora. Licealiści i uczniowie gimnazjum obejrzeli dokument pt. „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, w niebanalny, pełen humoru sposób prezentujący nie tylko sylwetkę pisarza, ale również jego twórczość w doskonałych aktorskich interpretacjach Jerzego Treli i Jana Peszka oraz w wypowiedziach znanych reżyserów i twórców teatralnych. Natomiast uczniowie klas młodszych zainspirowani „Listem do ludożerców” próbowali tworzyć poetyckie listy skierowane do swoich kolegów. 20 października 2011r. w EKOLI to było prawdziwie święto i spotkanie z poezją, która boli, porusza, ale także wskazuje drogę nie tylko młodym ludziom.

JAK POKONAĆ EGZAMINACYJNY STRES?

21 października rozpoczęliśmy w EKOLI cykl próbnych egzaminów przygotowujących uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum do osiągnięcia najlepszych wyników w kwietniu, jak również zapoznać ich z procedurami przebiegu egzaminów. Tego dnia uczniowie klasy 6SP napisali pierwszy próbny sprawdzian po szkole podstawowej, a uczniowie klasy 3 gimnazjum rozwiązywali próbny egzamin z przedmiotów humanistycznych, który od tego roku składa się z dwóch odrębnych testów - z języka polskiego z elementami sztuki oraz z historii z elementami WOS. Próbne egzaminy są na pewno dobrym ćwiczeniem różnych umiejętności i także oswajaniem egzaminacyjnego stresu. Polonistyczna edukacja to nie tylko egzaminy i sprawdziany. Dlatego po zakończeniu pracy gimnazjaliści obejrzeli w Multikinie film „Bitwa Warszawska 1920” w reż. J. Hoffmana.

WYBORY MARSZAŁKA

Cała społeczność ZS EKOLA 11 października 2011r. wzięła udział w wyborach Marszałka Sejmiku Uczniowskiego. Uprawnione do głosowania były 194 osoby, oddano 130 ważnych głosów. Frekwencja szkoły to 67,01% (najwyższa – w Szkole Podstawowej – 100%).

Najwięcej głosów otrzymały Melania Wolska (58 głosów, 44,61%) oraz Małgorzata Pioterek (52 głosy, 40%).

Pod opieką p. Beaty Michałek Sejmik Uczniowski będzie w tym roku szkolnym realizował różne ambitne zamierzenia i inicjatywy. Trzymamy kciuki!

TO JUŻ DZIEWIĄTY RAZ…

W pierwszą sobotę października odbył się IX Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, w którym pod opieką p. Marioli Ryczaj i p. Elżbiety Syski uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum EKOLA.

Matematyczny marsz to największa, popularna impreza na orientację w Polsce. Rozwija nie tylko logiczne myślenie i orientację w terenie, ale także sprawność ruchową oraz umiejętność współpracy i szybkiego podejmowania decyzji.

W Trzebnicy na starcie spotkało się sześć patroli z ZS EKOLA. Mimo że nasze drużyny nie osiągnęły wielkich sukcesów (znalazły się w pierwszej „dwudziestce”), to na pewno na pochwałę zasługują Julia Osmólska, Magdalena Jaglińska, Iza Opalska ze szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści Andrzej Rządkowski, Tomasz Chajęcki i Komil Khamidow. W konkursie rzutu kulą I miejsce zdobył Andrzej Rządkowski.

WRZESIEŃ 2011

„JĘZYK GIĘTKI” NA CO DZIEŃ

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli z sukcesami w Ogólnopolskich Konkursach Polonistycznych „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień” (Anna Balcer została finalistką obu konkursów), w związku z tym Szkoła Podstawowa EKOLA otrzymała od Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS wyróżnienie i list gratulacyjny. Postaramy się również w roku szkolnym 2011/2012 potwierdzić, że uczniowie EKOLI szanują polszczyznę oraz posługują się nią świadomie i poprawnie na co dzień.

RAZEM W KRZYŻOWEJ

W siedzibie fundacji „Krzyżowa” 18-24 września 2011r. odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży. Z partnerskiej szkoły EKOLI – Robert Bosch Gesamtschule – w Hildesheim uczestniczyła w nim grupa 24 uczniów wraz z nauczycielami, z naszej szkoły – 18 uczniów klasy VI, którymi opiekowały się p. Anna Kaszper oraz p. Lena Wilkiewicz. Projekt miał przede wszystkim charakter integracyjny, uczniowie jego część spędzili w Krzyżowej, uczestnicząc w zajęciach sportowych oraz zwiedzając ważne miejsca: zamek w Książu, Kościół Pokoju w Świdnicy. Kolejne dni to pobyt we Wrocławiu, czas spędzony z polskimi rodzinami i poznawanie naszego miasta. Dla wszystkich uczniów biorących udział w tym spotkaniu to było dobre, inspirujące doświadczenie. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Hildesheim.

BLIŻEJ ŚREDNIOWIECZA

Wrześniowa wycieczka klas 4, 5a, 5b pod opieką p. Hanny Ganzel, p. Marioli Ryczaj i p. Beaty Michałek w Góry Kaczawskie okazała się wspaniałą wyprawą, a pogoda sprzyjała zwiedzaniu Zamku Grodziec, który góruje nad piękną okolicą. Uczniowie obejrzeli jego wnętrze: sypialnię księżniczki, kaplicę, zbrojownię, muzeum tortur. Pytań do przewodnika było wiele, ciekawi historii zamku młodzi ludzie okazali się bardzo dociekliwi. Wycieczka obfitowała także w inne atrakcje: przymierzanie stroju rycerskiego, strzelanie z łuku do balonów, pieczenie kiełbasek, pokaz armatnich wystrzałów. Ten wspaniały dzień będzie na pewno dla uczniów niezapomnianym wspomnieniem.

WOKÓŁ KLAWESYNU

W ramach XIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 21 września 2011r. uczniowie z klas 4, 5a, 5b pod opieką p. Moniki Kłoczko, p. Dominiki Pogorzelec-Nierzewskiej i p. Marioli Ryczaj uczestniczyli w pokazie, prezentacji i warsztatach pod tytułem „Wokół klawesynu – instrument młodego Bacha i Mozarta”, które przygotowali pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Nasi uczniowie poznali budowę i historię klawesynu, a także mieli okazję posłuchać muzyki i popróbować strojenia instrumentu oraz gry na nim. Obejrzeli też wystawę „Cudowne dzieci muzyki – kompozytorzy, dyrygenci, wirtuozi”.

IM MATEMATYKA NIESTRASZNA

Uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej napisali we wrześniu „Wstępną diagnozę z matematyki” przygotowaną przez p. Mariolę Ryczaj. Wyniki sprawdzianu potwierdziły matematyczne talenty czwartoklasistów, wszyscy uczniowie zasługują na pochwałę, ponieważ otrzymali oceny celujące, bardzo dobre i dobre. Jako że w szkole organizowanych jest bardzo wiele konkursów matematycznych, mamy nadzieję, że najmłodsi uczniowie EKOLI jeszcze nie raz pokażą swoje umiejętności.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

W nowym roku szkolnym z inicjatywy p. A. Polańskiej rozpoczęła działalność czytelnia szkolna. Jej celem jest wspieranie biblioteki w wyrabianiu u uczniów nawyku czytania i umiejętności uczenia się, propagowanie czytelnictwa w szkole i poza nią, jak również przyzwyczajanie do korzystania z bibliotek jako miejsc edukacji i kultury. W zamierzeniu opiekunów czytelnia ma się stać przestrzenią różnorodnych działań:

- ma służyć zdobywaniu informacji, wykonywaniu własnych prac dla potrzeb szkolnych, pogłębianiu wiedzy, poszukiwaniu materiałów w literaturze, multimedialnych programach edukacyjnych i w zasobach internetu,

- być przestrzenią pracy dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, pozwalającą na realizację zindywidualizowanych ćwiczeń,

- terenem spotkań redaktorów szkolnej gazetki,

- poprzez organizowane wystawy i inne działania ma umożliwiać prezentację prac, wymianę poglądów, pomysłów i doświadczeń.

Wszystkich uczniów i nauczycieli zapraszamy nie tylko do korzystania z czytelni, ale i do jej współtworzenia.

 

Archiwum 2012/2013

CZERWIEC 2013

DZIEŃ WIATRU 2013

Co roku 15 czerwca obchodzony jest Dzień Wiatru stanowiący ogólnoświatową kampanię na rzecz promocji wiatru jako odnawialnego i czystego źródła energii. W EKOLI nie zapomniano o tym święcie, które w szczególny sposób uczciły pierwszaki. Najpierw dyskutowały o roli wiatru w przyrodzie jako siły niszczycielskiej, ale też źródle energii. Potem dzieci bawiły się z wiatrem, próbując złapać wielką 20-metrową folię, ale i małe plastikowe worki. W czasie zabawy „Chwytaj wiar” było wesoło i bardzo energetycznie.

DYNAMICZNE NARRACJE W MWW

Kolejne warsztaty dla pierwszaków, które odbyły się w Muzeum Współczesnym Wrocław, to niezwykłe połączenie świata dźwięków i świata obrazów. „Dynamiczne narracje” miały prowokować młodych odbiorców sztuki do odpowiedzi na wiele pytań, na przykład jak wygląda muzyka, czy można narysować melodię? Uczniowie słuchali ciszy, ale też rozpoznawali różne dźwięki.

W drugiej części zajęć pod tytułem „Kolaż zdarzeń” upiększano naklejkami z fantazją i odwagą stare, odrapane kamienice Nadodrza. Prace uczniów można oglądać w Strefie Smyka.

MAJ 2013

SZÓSTOKLASIŚCI W HILDESHEIM

Siedemnaścioro uczniów klasy szóstej pod opieką p. Marioli Ryczaj i p. Ewy Zieniewicz spędziło ostatni tydzień maja w pięknym rejonie Dolnej Saksonii. Była to druga część wymiany między niemiecką szkołą Robert Bosch Gesamtschule z Hildesheim i EKOLĄ. Uczniowie zostali bardzo serdecznie powitani i ugoszczeni w niemieckich domach. Mieli okazję poznać partnerską szkołę, dużo, dużo większą niż EKOLA, uczestniczyć w lekcjach i wspólnie pracować nad projektem dotyczącym zabytków historycznych i pomników przyrody UNESCO w Dolnej Saksonii. Gospodarze przygotowali trasę po najciekawszych miejscach Hildesheim. Jednym z punktów było wejście po 364 stopniach na wieżę kościoła św. Andrzeja, z której podziwiano widok na całe miasto i okolice. Uczniowie skosztowali też wyśmienitych lodów w czasie spaceru po różanym szlaku.

Kolejne atrakcje to dwa dni spędzone nad Morzem Północnym w Cuxhaven. Dzięki odpływowi można było spacerować po powstałej mieliźnie (Wattenmeer), która jest zabytkiem natury na liście UNESCO. Rejs statkiem i obserwacja foki na piaskowej wyspie to kolejne punkty tej udanej wycieczki. W Bremerhaven w „Klimahaus” uczniowie odbyli podróż dookoła świata wzdłuż ósmego południka poprzez różne strefy klimatyczne.

Sobotni wieczór upłynął na zadziwiająco zgodnym kibicowaniu drużynie Borussii Dortmund w czasie finału Ligi Mistrzów. Był to emocjonujący i integrujący uczniów początek weekendu spędzonego w rodzinach niemieckich.

W poniedziałek po zajęciach w szkole uczniowie odpoczywali w parku wodnym, a we wtorek odbyli wycieczkę do Hanoweru. Wieczorem spotkali się w szkole z goszczącymi ich rodzinami na pożegnalnej kolacji, którą poprzedziła prezentacja projektów. Szóstoklasiści mieli okazję podziękować za gościnę i wszystkie przygotowane atrakcje.

To był bardzo udany wyjazd. Bogaty program, ciekawe doświadczenia i bardzo życzliwa atmosfera sprawiły, że zimna i deszczowa pogoda nie popsuła ani na chwilę świetnych nastrojów uczniów.

DZIEŃ RODZINY

Dzień Rodziny – obchodzony w EKOLI po raz pierwszy – to połączenie Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka, ważnych dla nas wszystkich świąt. 27 maja uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoim rodzicom bogaty w atrakcje program artystyczny. Pierwszaki pokazały własny pomysł na „Lokomotywę” J. Tuwima, ich koledzy z klasy drugiej przedstawili jednoaktówkę, dzięki której zdobyli trzecie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Solilandii. Uczniowie klasy trzeciej pochwalili się spektaklem przygotowanym w ramach projektu „Odyseja Umysłu”.

Po części artystycznej wszystkie dzieci spotkały się w salach lekcyjnych z rodzicami i wręczyły im laurki oraz własnoręcznie wykonane prezenty. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek. Zainaugurowane w tym roku nowe Ekolowe święto na pewno znajdzie w przyszłości miejsce w szkolnym kalendarzu.

CZEKOLADOWY DZIEŃ DZIECKA

Najmłodsi uczniowie EKOLI Dzień Dziecka świętowali 22 maja w MultiCentrum. Ich brązowe stroje miały związek z czekoladowymi atrakcjami i prezentacjami. Na początku rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy rysunek pod tytułem „Smak czekolady”. Zwycięzców nagrodzono prawdziwymi medalami.

Każda klasa prezentowała także wymyśloną, fantastyczną opowiastkę o czekoladzie. Degustowano też czekoladę, tworzono z klocków k’nex czekoladowe różności, szukano czekoladowej literatury na bibliotecznych półkach, rozwiązywano krzyżówki. Twórczym zadaniem uczniów było wykonanie opakowań na „rodzinną” czekoladę, którą zabrano do domów. Ten słodki Dzień Dziecka sprawił najmłodszym mnóstwo radości.

TANZAŃSKA OPOWIEŚĆ

Kolejne spotkanie w ramach projektu KROPLA AFRYKI, które odbyło się 20 maja, przebiegało w niezwykłej atmosferze. Gościliśmy bowiem Magdalenę Czerniawską, uczennicę Gimnazjum EKOLA, obecnie absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Elżbietę Rainman i Martę Kmieciak, absolwentki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które z pasją opowiadały o swojej podróży do Tanzanii. Barwna opowieść o dzieciach z sierocińca, w którym dziewczyny pracowały jako wolontariuszki, o serdeczności Tanzańczyków, zdziwieniu towarzyszącym Europejczykom poznającym tamtejszą kulturę i radości odkrywania rajskich krajobrazów takich, jak widok ośnieżonego szczytu Kilimandżaro, wzbudziła wielkie uznanie wśród uczniów i stała się inspirację do planowania własnych afrykańskich wypraw.

KANGUROWE WYRÓŻNIENIA

Ogłoszono właśnie końcowe wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR, w którym wzięli udział uczniowie EKOLI ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyróżniono dyplomami i nagrodami książkowymi dziesięciu uczniów. A są to: w kategorii Żaczek – Krzysztof Buszek i Szymon Zawodny; w kategorii Maluch – Katarzyna Hałoń, Barbara Birkmann, Weronika Dylewska i Jeremiasz Preiss; w kategorii Beniamin – Michał Mrugała, Anna Balcer, Bartosz Bogdański, Aleksander Pelc.

Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy!

NAGRODY DLA MISTRZÓW EKONOMII

W piątek 10 maja 2013r. w Wyższej Szkole Handlowej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów matematycznych organizowanych przez WCDN. Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się przygotowani przez p. Mariolę Ryczaj szóstoklasiści: Bartosz Bogdański, Maurycy Borkowski i Mikołaj Dziemieszkiewicz, którzy zdobyli drugie miejsce w I Konkursie Matematyka i Ekonomia. Otrzymali w nagrodę dyplomy, certyfikaty Młodego Mistrza Ekonomii i tablety. W konkursie uczestniczyli uczniowie z 32 szkół.

Gratulujemy młodym ekonomistom!

SIŁA SZAROŚCI W MWW

Klasa pierwsza szkoły podstawowej pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz po raz kolejny uczestniczyła 6 maja 2013r. w zajęciach w Muzeum Współczesnym.

„Siła szarości” to dwugodzinne warsztaty, na których dzieci uczyły się, jak w zależności od siły nacisku ołówka mogą powstawać prace plastyczne w różnych odcieniach szarości. Uczniowie sprawdzili to, wykonując graffiti na dużego formatu zdjęciach z zaniedbanych rejonów miasta oraz kończąc otrzymane portrety kobiet. Efekty pracy pierwszaków można obejrzeć w Strefie Smyka.

O GENACH W KOSTRZYCY

Uczniowie klasy pierwszej oraz grupa ekologów z wyższych klas szkoły podstawowej pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz i p. Beaty Michałek odwiedzili 9 maja Leśny Bank Genów w Kostrzycy. Dzieci zwiedziły Stację Oceny Nasion, przedsionek komory chłodniczej z genami, poznały hydrobiologiczną oczyszczalnię ścieków, a wędrując po arboretum, zobaczyły budki lęgowe różnych gatunków ptaków.

W czasie tej nietypowej lekcji ekologii uczniowie zdobyli wiedzę o ptasim kalendarzu, zwyczajach, a także zachwycili się rybami w oczku wodnym.

Wycieczka do Kostrzycy przyniosła więc nie tylko wiele wrażeń, ale przede wszystkim pogłębiła ekologiczną edukację dzieci.

JAK POWSTAJE FILM

„Alchemia filmu, czyli jak to powstaje” to temat multimedialnej lekcji filmowej, w której 7 maja uczestniczyli uczniowie klas 6a i 6b. W pierwszej części spotkania poznali zawody osób, które pracują nad filmem, rodzaje montażu i planów filmowych, dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje się nad scenariuszem, jak powstają efekty specjalne oraz jaki jest ich efekt finalny. Uczniowie przekonali się, że film jest zawsze dziełem zbiorowym, w którym spotyka się wiele dyscyplin sztuki. Po lekcji młodzi fani kina obejrzeli niezwykle wzruszający, oparty na prawdziwych wydarzeniach obraz „Mój przyjaciel Hachiko” w reżyserii Lasse Hallströma.

KWIECIEŃ 2013

ZIELONA SZKOŁA W KROŚNICACH

W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie klasy 1 i 2 w ramach Zielonej Szkoły uczestniczyli w ekologicznym programie „Poznajemy Park Krajobrazowy Doliny Baryczy”, goszcząc w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach.

Młodzi ekolodzy odwiedzili agroturystyczne gospodarstwo, piekli bułki, zaprzyjaźnili się ze stadem owiec, poznali działanie krosna. Dowiedzieli się też wiele o porostach, o ich związku z czystością powietrza, a także odbyli zajęcia na temat ptaków oraz drzew. Wśród atrakcji Zielonej Szkoły znalazły się również: wycieczka nad Czarny Staw, sportowe zabawy, ognisko.

Dla wszystkich uczniów był to niezwykle udany wyjazd ze względu na jego edukacyjnointegracyjny charakter, stąd powtarzające się pytanie: kiedy znów pojedziemy na Zieloną Szkołę?

DYKTANDO DLA MISTRZÓW

26 kwietnia 2013r. odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu „Z ortografią na co dzień” organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS, w którym EKOLĘ reprezentowała uczennica klasy czwartej Natalia Woźniak. Zadaniem Natalii było napisanie niezwykle trudnego dyktanda.

KULTURALNE SZLAKI SZÓSTOKLASISTÓW

W dniach 23-25 kwietnia uczniowie klas 6a i 6b wraz z wychowawczyniami p. M. Ryczaj i p. A. Polańską przemierzali kulturalne szlaki Wrocławia. W Centrum Poznawczym Hali Stulecia uczestniczyli w interesujących, multimedialnych warsztatach „Dizajn”, podczas których poznali różnorodne style w sztuce XIX i XX wieku, zapoznali się z historią i architekturą Hali oraz sami próbowali swych sił w dziedzinie projektowania. W Muzeum Narodowym szóstoklasiści wzięli udział w lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem wystawy „Od Cranacha do Picassa” prezentującej dzieła najważniejszych malarzy i artystów współpracujących z dworem hiszpańskim, m.in. Cranacha Starszego, El Greco, Zurbarána, Van Dycka, Rubensa, Tintoretta, Picassa. Natomiast w Pałacu Królewskim odbyły się warsztaty „Jej Wysokość Kaligrafia”, w czasie których uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu dotyczącego historii pisma i narzędzi piśmienniczych, a tworząc piórkiem własne teksty, mogli przekonać się, jak wymagającą i trudną sztuką jest kaligrafowanie.

„CHŁOPCY Z PLACU BRONI” W KLASIE 4

Sto lat temu po raz pierwszy wydano w Polsce powieść Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Podczas kwietniowych lekcji języka polskiego uczniowie klasy czwartej, aby lepiej zrozumieć tę właśnie lekturę, wcielili się w role jej bohaterów. Doświadczenie to okazało się niezwykle ciekawe, pozwoliło bowiem nie tylko zabłysnąć fantazją w kreowaniu postaci, ale przekonać się, jak ważne są w życiu przyjaźń, solidarność, odwaga i poczucie honoru.

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2013r. uczniowie ZS EKOLA uroczyście obchodzili Dzień Ziemi – projekt koordynowany przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. Beatę Michałek. Z tej okazji klasowi ekolodzy opowiedzieli o konkursach, imprezach, wycieczkach oraz warsztatach, w których uczniowie brali w tym roku szkolnym udział. W auli przedstawiono prezentacje: „Woda źródłem życia” (Basia Birkman, Weronika Dylewska z kl. 4) oraz „Ginące gatunki Azji Południowo-Wschodniej” (Ula Błaszczak z kl. 6a). Uczniowie obejrzeli też film kampanii WWF „Kropla w morzu potrzeb”. Słowo wstępne wygłosiła Weronika Gabryjelska (z kl. 4). Ważnym punktem spotkania było przedstawienie przez gimnazjalistów Franka Marczyńskiego i Małgosię Pioterek wniosków z debaty „Lokalny ekorozwój – jak było do tej pory?”, która odbyła się wcześniej w ramach projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

MATEMATYCZNY DEBIUT

27 kwietnia 2013r. odbył się w Bardzie VII Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla klas 1-3 „Mistrz Matematyki”, na którym ZS EKOLA reprezentował Maksymilian Oliwa z klasy 1, przygotowany przez p. Ewę Czuszkiewicz. Debiut Maksymiliana w konkursie, choć nie przyniósł spektakularnych sukcesów, był na pewno potwierdzeniem matematycznego talentu ucznia.

KIERMASZ DLA AFRYKI

17 kwietnia 2013r. uczniowie klasy 6b zorganizowali kolejny kiermasz ciast i słodkości, z którego dochód przeznaczony został na wspieranie edukacji podopiecznych Fundacji Usłyszeć Afrykę objętych projektem „EKIROOTO”. Tym razem udało się zebrać 214 zł. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się do naszej akcji.

MAŁY FINAŁ „OJCZYZNY POLSZCZYZNY”

10 kwietnia w Gimnazjum nr 19 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu odbył się rejonowy etap Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla szkół podstawowych, zwany Małym Finałem. Wzięło w nim udział aż sześć uczennic ZS EKOLA: Anna Balcer, Julia Cieplik, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, Kaja Szadujko oraz Agnieszka Pelc, które zwyciężyły w eliminacjach szkolnych. Ideą konkursu odbywającego się pod auspicjami Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny, a także pod honorowym patronatem prof. Jana Miodka, jest wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i równie interesująco opowiadają, ponieważ każdy etap składa się z części pisemnej oraz ustnej polegającej na wygłoszeniu mowy na zadany temat.

MATEMATYKA I EKONOMIA – FINAŁ KONKURSU

12 kwietnia 2013r. w Gimnazjum nr 9 we Wrocławiu odbył się finał I Konkursu Matematyka i Ekonomia dla klas 5 i 6. W wyniku szkolnych eliminacji ZS EKOLA na konkursie reprezentowała drużyna w składzie Bartosz Bogdański, Maurycy Borkowski, Mikołaj Dziemieszkiewicz. Uczniowie zajęli zarówno w półfinałach, jak i w finale konkursu drugie miejsce. Wręczenie nagród odbędzie się 10 maja 2013r. w Wyższej Szkole Handlowej.

W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, który obchodzimy 2 kwietnia, stał się znakomitą okazją do zorganizowania przez p. Ewę Ściepuro, prowadzącą szkolną bibliotekę, konkursu czytelniczego motywującego uczniów do sięgnięcia po lekturę oraz przybliżenia im twórczości Hansa Christiana Andersena.

W finale konkursu, który odbył się 18 kwietnia, uczestniczyły dwa trzyosobowe zespoły - przedstawiciele klas 2 i 3 szkoły podstawowej. Po niezwykle zaciętej rywalizacji trudno było wyłonić zwycięzców. Jednak po serii dodatkowych pytań w konkursie zwyciężyli uczniowie klasy 2 SP w składzie: Emilka Smak, Mikołaj Pietkun, Filip Juszczak. Zdobywcy tytułu Znawcy baśni Andersena odebrali dyplomy i nagrody książkowe z rąk p. dyr. Przemysława Dubaniowskiego. Gratulujemy!

TRUDNY CZAS EGZAMINÓW

Wiosna w tym roku nieco się spóźniła, ale terminy egzaminów pozostały bez zmian. W Zespole Szkół EKOLA odbył się już na początku kwietnia Sprawdzian Szóstoklasisty, a 23 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, najpierw z przedmiotów humanistycznych, następnie z przyrodniczo-matematycznych i języka obcego.

W kwietniu odbywają się także finały różnych konkursów, w których uczestniczą uczniowie EKOLI. 2 maja 2013r. rozpoczną trzytygodniową sesję uczniowie klasy z Maturą Międzynarodową od egzaminów z języka angielskiego i ekonomii. Trzymajmy mocno kciuki za wysiłek wszystkich uczniów, tych najmłodszych i trochę starszych, aby wyniki egzaminów, sprawdzianów i konkursów okazały się satysfakcjonujące i pozwoliły osiągać kolejne edukacyjne cele.

FINAŁ ODYSEI UMYSŁU

Mottem Odysei Umysłu są słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, które towarzyszą uczestnikom projektu przez cały czas jego trwania. Przez kilka miesięcy odysejowa drużyna z klasy 4 Szkoły Podstawowej (w składzie: Weronika Dylewska, Ala Głuszkowska, Kasia Hałoń, Julian Mularuk, Michał Wilk, Natalia Woźniak, Karolina Michlik) samodzielnie, pod okiem trenera p. Magdaleny Durkowskiej, projektowała, przygotowywała i udoskonalała rozwiązanie Problemu Długoterminowego „E-mailowe impresje” tak, aby całość zmieściła się w formie 8-minutowego przedstawienia.

Pracując nad rozwiązaniem, drużyna łamała schematy i przyzwyczajenia, łączyła w praktyce wiedzę i wyobraźnię. Każdy z członków drużyny był otwarty na pomysły innych i grał fair. Drużyna wymyśliła postacie i scenariusz, który był oryginalny i zabawny. Zaprojektowała i uszyła kostiumy oraz stworzyła scenografię i rekwizyty. Napisała piosenkę i ułożyła choreografię .

Wszystko to uczniowie z dumą prezentowali na eliminacjach regionalnych i w ogólnopolskim finale w Gdańsku. Zajęli tam wysokie 5 miejsce. Wszyscy Odyseusze stali się bardziej niezależni, kreatywni, otwarci i pewni siebie oraz swoich możliwości, dlatego w Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą.

MARZEC 2013

DEBATA O EKOROZWOJU

25 marca, w godz. 16-20, w auli naszej szkoły odbyła się debata poświecona ekologii. Debata była częścią projektu „Lokalny ekorozwój”, który służy wyłonieniu uczestników XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (odbędzie się ona 1 czerwca 2013 roku). Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Przypomnijmy, że rok temu debata naszej szkoły (o demokracji w szkole) została oceniona najwyżej w województwie i dzięki temu do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostała się dwójka naszych uczniów: Agnieszka Godlewska i Mateusz Tabaka. Jako jedyni reprezentowali Wrocław w Warszawie.

W tym roku, w marcowy poniedziałek, przy stole prezydialnym zasiedli: Jolanta Węglowska - Prezes Fundacji Oświatowej EKOLA, Dyrektor Zespołu Szkół EKOLA, Przemysław Dubaniowski – Dyrektor ds. pedagogicznych ZS EKOLA, Beata Michałek - nauczyciel geografii, ekolog, Anna Domaradzka - Bocian – nauczyciel biologii, Nestor Kościański – właściciel ekologicznego Gospodarstwa Kościańscy, Edyta i Krzysztof Jendryk - właściciele firmy Budmech, Łukasz Spychała - pracownik firmy STIHL, oraz absolwenci EKOLI: Izabela Teppel - uczennica EKOLI w latach 2007-2010, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, posłanka Parlamentu Młodzieży Wrocławia, współtwórczyni projektu Dobra Inicjatywa, koordynatorka zespołu projektowego Fundacji na Rzecz Kultury Ottenbreit, i Filip Ficner - uczeń EKOLI w latach 2007-2010, student Uniwersytetu Ekonomicznego, poseł i członek Biura Prasowego Parlamentu Młodzieży Wrocławia.

Obecna była także Ewa Czuszkiewicz – wychowawczyni klasy 1 SP wraz ze swoimi podopiecznymi, oraz uczniowie EKOLI: Agnieszka Godlewska, posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 2 GIM, Małgorzata Pioterek, marszałkini Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Nicole Jendryk, wiceprzewodnicząca klasy 2 GIM, Franciszek Marczyński, członek Prezydium Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Maciej Bryke, przewodniczący kl. 3 GIM, Mateusz Tabaka, poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 3 GIM. Wszyscy oni byli opiekunami grup złożonych z uczniów EKOLI (kl. 5 SP: Dagmara Miłek, Maria Piotrowska; kl. 6a SP: Marta Sajewicz, Iga Zajączkowska, Patrycja Żygadło, Maurycy Borkowski; kl. 6b SP: Julia Cieplik, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, William Słodziński; kl. 1 GIM: Izabela Opalska; kl. 3 GIM: Alicja Tyliba, Tomasz Chajęcki, Jakub Kowalski), które podczas debaty prezentowały projekty poświecone m.in. energii, recyklingowi, wodzie.

Oprawą fotograficzną i filmową debaty zajęli się: Teodor Kałwak z kl. 1 GIM., Wojciech Szeląg z kl. 3 GIM., oraz Jakub Kowalski z kl. 3 GIM. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwał p. Andrzej Polański, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Wszystkim uczestnikom debaty dziękujemy za zaangażowanie.

X KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

22 marca 2013r. odbyła się X edycja Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim, w której wzięli udział uczniowie z 12 wrocławskich szkół (szkół podstawowych ZS nr 21, ZS Sióstr Salezjanek, szkoły podstawowej nr 44, SP EKOLA oraz gimnazjów nr 1, 10, 13, 14, 17, 29, gimnazjum nr 2 w Górze i gimnazjum EKOLA).

Zwycięzcami konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie z EKOLI, którzy przedstawili scenkę „The Bus Stop”. Jury wysoko oceniło świetną grę uczniów, zaangażowanie i umiejętności językowe, naturalność oraz dowcipny przekaz. Wśród szkół gimnazjalnych najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1. Jury spodobała się scenka „Railway Timetable”, szczególnie zaś kostiumy i scenografia. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół nr 21 (scenka „Atlantis the Lost Empire”).

Konkursowi patronował Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Fundatorem nagród było wydawnictwo Oxford University Press. Zwycięskie drużyny otrzymały książki w języku angielskim dla swoich szkolnych bibliotek.

EKOGRA „ODŚMIEĆ SIĘ”

Zespół uczniów z klas 6a i 6b pod opieką p. Beaty Michałek uczestniczył 14 marca 2013r. w miejskiej ekogrze „Odśmieć się” zorganizowanej w ramach projektu „segreguj.wroc.pl” przez Fundację Ekorozwoju. Uczniowie otrzymali mapę okolic wrocławskiego Rynku i musieli odnaleźć zaznaczone tam punkty, aby następnie rozwiązać przygotowane przez animatorów zadania. W trakcie zabawy uczniowie musieli wykorzystać wiedzę z zakresu recyklingu i współpracować. Mimo mroźnego dnia drużyna EKOLI bawiła się świetnie, potwierdziła też swoje umiejętności, nagrodzone dyplomami i upominkami.

I KONKURS MATEMATYKA I EKONOMIA

19 marca 2013r. szóstoklasiści Mikołaj Dziemieszkiewicz, Maurycy Borkowski i Bartosz Bogdański (pod opieką p. Marioli Ryczaj) wzięli udział w półfinałowych rozgrywkach I konkursu Matematyka i Ekonomia dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 9 we Wrocławiu. Uczniowie EKOLI zajęli 2. miejsce i przeszli do finału konkursu, który odbędzie się 12 kwietnia. Gratulujemy i życzymy sukcesu w finale!

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody to dobry pretekst do zdobycia wiedzy na temat wartości tego źródła życia i potrzeb ludzi. 20 marca 2013r. uczniowie klasy piątej uczestniczyli w projekcjach filmowych zorganizowanych przez MPWiK S.A. w Ośrodku Działań Twórczych „Firlej” we Wrocławiu. Piątoklasiści obejrzeli dwa filmy: fabularyzowany dokument „Osiem wieków” (dzieje wrocławskich wodociągów od średniowiecza do współczesności) oraz „Krótki film o wodzie”. Projekcję poprzedził krótki wykład o światowym Dniu Wody i jej zasobach w Polsce oraz na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Spotkanie poprowadził autor scenariusza filmu o wrocławskich wodociągach p. Robert Gawłowski.

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Podczas Dnia Otwartego, który odbył się w EKOLI 2 marca 2013r., zaprezentowano gościom efekty półrocznej pracy w ramach projektu KROPLA AFRYKI. Na odwiedzających szkołę uczniów i rodziców czekało wiele atrakcji, m.in.: - zajęcia otwarte „Kolory Afryki” przygotowane dla uczniów klasy 1 i 2 SP przez p. Martę Borzęcką i p. Ewę Czuszkiewicz,

- wystawa „Literacki i filmowy portret Afryki”, przygotowana w szkolnej bibliotece przez p. Ewę Ściepuro,

- prezentacja poświęcona idei i celom projektu KROPLA AFRYKI oraz dotychczasowym projektowym działaniom, przygotowana przez p. Agatę Polańską,

- wystawa prac uczniów „Co żyje w brudnej wodzie?” wykonanych pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian,

- wystawa prac wykonanych w języku angielskim w ramach projektu „Woda” przez podopiecznych p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz,

- wystawa fotografii, prac ceramicznych i plastycznych zainspirowanych Afryką, które przygotowane zostały przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Hanny Zbroniec,

- prezentacja działań charytatywnych uczniów EKOLI, przygotowana przez p. Monikę Kłoczko i p. Lenę Wilkiewicz,

- kącik zdrowej żywności.

Prowadzono także zbiórkę funduszy na dofinansowanie edukacji podopiecznych

projektu EKIROOTO. Dzięki ofiarności gości, którzy odwiedzili EKOLĘ, zebrano 420 zł.

WYNIKI OLIMPUSKA

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady z zakresu edukacji wczesnoszkolnej OLIMPUSEK okazały się satysfakcjonujące dla pierwszaków ZS EKOLA, mimo że był to pierwszy w ich szkolnej karierze sprawdzian wiadomości. Startowało 3855 uczniów ze szkół w całej Polsce, uczniowie EKOLI zajęli miejsca od 28 do 54. Najwyższą liczbę punktów (155 na 210 możliwych) zdobyła uczennica Jasmine Bos, zajmując 28 miejsce. Dobry wynik uzyskała również Martyna Kanurska (143 punkty), zajmując 34 miejsce. Wszyscy uczestnicy OLIMPUSKA otrzymali dyplomy uznania i gratulacje z rąk dyrektora szkoły p. Przemysława Dubaniowskiego.

ORTOGRAFICZNE SUKCESY

1 marca 2013r. w Szkole Podstawowej nr 113 we Wrocławiu odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny uczniów z klas IV-VI, w którym EKOLĘ reprezentowały Karolina Michalik z klasy IV, Wanda Połukord z klasy V i Anna Balcer z klasy VI b. Do zadań uczestników konkursu należało napisanie dyktanda ortograficznego, uzupełnienie tekstu wyrazami zawierającymi trudności ortograficzne oraz wykazanie się znajomością zasad ortografii. Jury przyznało uczestnikom sześć wyróżnień. Jedno z nich zdobyła Anna Balcer. Natalia Woźniak, uczennica klasy 4, została finalistką V Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego „Z ortografią na co dzień”. Finał konkursu odbędzie się 27 kwietnia w siedzibie PAN w Warszawie. Na uznanie zasługują również pozostałe uczestniczki konkursu: Dominika Ferneza, Kasia Hałoń i Karolina Michalik, które uzyskały bardzo wysokie wyniki, a do awansu zabrakło im zaledwie dwóch punktów.

Gratulujemy wszystkim mistrzyniom ortografii!

LUTY 2013

WODA. KONKURS PLASTYCZNY

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) organizuje międzynarodowe konkursy plastyczne dla dzieci. W tym roku temat konkursu brzmiał „Woda: Skąd się bierze woda? Woda jako źródło życia”. W EKOLI jury uczniowie wyłonione w klasie IV szkoły podstawowej wybrało 4 najlepsze prace, które zostały wysłane aż do Genewy. Ich autorami są Maja Krukowska, Natalia Woźniak, Dominika Ferneza, Michał Wilk. Mając nadzieję na sukcesy, trzymamy kciuki.

EKOLOGICZNE SPOTKANIE W ZŁOTÓWKU

26 lutego 2013r. odbyła się autokarowa wycieczka pierwszaków, a także ekologów z 4, 5, 6 klasy oraz uczniów klasy 3 gimnazjum, pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz, i p. Beaty Michałek do Ośrodka Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Złotówku. Swoje gospodarstwo pokazał młodym ekologom p. Krzysztof Hulewicz, miłośnik i pasjonat zwierząt. Barwnie opowiadał o zwyczajach swoich podopiecznych. Uczniowie poznali niejedną smutną historię mieszkańców ośrodka, zaprzyjaźnili się ze strusiami, końmi, sarnami, jeleniami, bocianami, sowami, dzikami, królikami. Mieli okazję karmić wszystkie zwierzęta, zwłaszcza że dobrze przygotowali się do spotkania, przywożąc ze sobą torby, a nawet worki z warzywami i jabłkami. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek urozmaiciły wycieczkę, na której mimo mrozu dopisywały humory.

KULTURALNY EKOLOG

W ogólnopolskim konkursie na scenariusz do filmu promującego kampanię „Zamień elektroOdpady na Kulturalne Wypady” organizowaną przez Fundację Ekorozwoju Ignacy Pochodyła z klasy 5 SP został wyróżniony. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają również symboliczną nagrodę: w marcu w Parku Szczytnickim we Wrocławiu zostanie zasadzony buk czerwonolistny upamiętniający kampanię. Ignacemu gratulujemy!

X KONKURS MATEMATYCZNY

20 lutego 2013r. pięcioro uczniów z klas szóstych ZS EKOLA: Michał Mrugała, Bartosz Bogdański, Anna Balcer, Dominika Kozłowska, Mikołaj Dziemieszkiewicz pod opieką p.Marioli Ryczaj wzięło udział w X Konkursie Matematycznym „Spotkajmy się w 5”, który odbywał się w Gimnazjum nr 5 przy ul. Pawłowa.

W konkursie rozwiązywano zadania (chłopcy), matematyczne zagadki (dziewczęta), punktowano także stroje, plakat, doping kibiców i umiejętność prezentacji. O trzecie miejsce szóstoklasiści z EKOLI walczyli z kolegami ze SP nr 18 i niestety ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Konkurs był świetnie zorganizowany, a zabawa twórca i wesoła. To na pewno był bardzo udany matematyczny dzień.

ZWYCIĘSTWO ODYSEUSZY

23 lutego 2013r. drużyna Odyseuszy z klasy czwartej pod opieką p. Magdaleny Durkowskiej wzięła udział w Eliminacjach Regionalnych Konkursu Odyseja Umysłu. Drużyna w składzie: Alicja Głuszkowska, Kasia Halon, Michał Wilk, Dominika Dylewska, Julian Mularuk, Karolina Michalik, Natalia Woźniak zajęła I miejsce w swojej kategorii i awansowała do Ogólnopolskiego Finału, który odbędzie się w dniach 23-24 marca w Gdańsku. Gratulujemy! Życzymy powodzenia!

SPOTKANIE Z „ŻYWĄ KSIĄŻKĄ”

21 lutego gościliśmy w EKOLI Patricka Kibangou, założyciela i prezesa Fundacji Współpracy Polsko-Afrykańskiej PAMOJA, który od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Polsce. Podczas spotkania z uczniami klas szóstych szkoły podstawowej oraz pierwszej gimnazjum gość w niezwykle barwny sposób opowiadał o Kongu, z którego pochodzi, o historii, bogactwach naturalnych, problemach, zwyczajach, a nawet o modzie Czarnego Lądu. Z prezentacji pana Kibangou wyłaniał się niestereotypowy obraz Afryki jako kontynentu, który nie jest wolny od problemów, ale ma przede wszystkim olbrzymie możliwości i wiele do zaoferowania światu. Opowieść miała swą kontynuację w interesującej dyskusji, w czasie której uczniowie pytali zarówno o Afrykę, jak również losy i działalność naszego prelegenta. Do celów fundacji Patricka Kibangou należy rozwijanie stosunków Polski z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, popularyzowanie polskiej kultury w tych krajach oraz organizowanie spotkań i wzajemnych wizytacji młodzieży, toteż mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie zaowocuje dłuższą współpracą.

ENGLISH MASTER 2013

Pierwszy etap X Wrocławskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Języka Angielskiego „ENGLISH MASTER” 2013 odbył się 8 stycznia. W konkursie biorą udział uczniowie kl. IV-VI szkół podstawowych, a jego organizatorem jest SP nr 90 im. prof. St. Tołpy we Wrocławiu, współpracująca z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. „English Master” odbywa się pod patronatem British Council we Wrocławiu. Patronat honorowy nad konkursem objął Dolnośląski Kurator Oświaty.

W pierwszym etapie uczniowie rozwiązywali test pisemny sprawdzający umiejętność rozumienia tekstu czytanego, znajomość materiału leksykalno-gramatycznego oraz znajomość kultury krajów anglojęzycznych. W drugim etapie czeka ich kolejny test obejmujący te same sprawności językowe.

Spośród uczniów EKOLI do drugiego etapu zakwalifikowali się: Bartosz Bogdański, Dominika Kozłowska, Agnieszka Pelc, William Słodziński, Kaja Szadujko.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się 28 lutego 2013 r.

STYCZEŃ 2013

SENIORZY W EKOLI

Tradycji stało się zadość i 23 stycznia 2013 roku odbyło się w EKOLI uroczyste spotkanie z seniorami. Naszymi gośćmi byli babcie i dziadkowie uczniów z klas 1-3 oraz samotni starsi mieszkańcy z okolicznych domów. W szkolnej auli było więc ciasno, ale bardzo rodzinnie. Powitani przez pana dyrektora Przemysława Dubaniowskiego seniorzy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez najmłodszych uczniów pod opieką wychowawców i p. Moniki Kłoczko: żartobliwe przedstawienie „Babcie na ławeczce”, wesołą polkę, a także wysłuchali kilku piosenek, wierszy, kolęd, minikoncertu na saksofonie. Opowiedzieli też młodym ludziom o swoim dzieciństwie i szkolnych latach. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych prezentów i słodkiego poczęstunku.

W przygotowaniu uroczystości bardzo pomogli młodszym kolegom uczniowie klasy 1 gimnazjum. To było naprawdę piękne spotkanie, wzruszające i potwierdzające, że wspólna zabawa nie zależy od wieku, lecz życzliwości i zaangażowania.

DLA POŻYTKU I MOBILIZACJI...

Styczeń to niełatwy czas dla wszystkich polskich uczniów, bo koniec semestru i próbne egzaminy są dużym stresem dla wielu. W EKOLI odbyły się zgodnie z planem próbne egzaminy z języka polskiego i matematyki dla uczniów klas 6, a także próbne egzaminy gimnazjalne z języka polskiego, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, historii i WOS-u. Łatwo nie było, ale ta egzaminacyjna próba okazała się potrzebna i mobilizująca do intensywnej pracy w II semestrze.

NOC BIOLOGÓW

11 stycznia 2013r. uczniowie EKOLI pod opieką p. A. Domaradzkiej-Bocian uczestniczyli w Nocy Biologów organizowanej przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia odbywały się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii oraz Zakładzie Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców. Od godziny 15:00 do 21:00 grupa uczniów ze szkoły podstawowej i z gimnazjum brała udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni.

Pierwsze zajęcia pt. „Laboratorium: Życie w kuchni” polegały na wykonywaniu i oglądaniu preparatów mikroskopowych z komórek drożdży piekarniczych. Uczniowie obserwowali preparaty z dodatkiem czynnika indukującego plazmolizę i deplazmolizę komórek, drobnoustroje w produktach spożywczych, rysowali obserwowane obiekty. Następnie udali się do sali wykładowej. Tam wysłuchali ciekawego wykładu „Niewolnictwo wśród mrówek”.

Warsztaty pt. „Zmutowane modele i modelki” odbyły się w laboratorium mikrobiologicznym i polegały na omówieniu organizmów, pokazie okazów oraz wykonywaniu preparatów mikroskopowych drożdży. Zajęcia zakończyły dwa wykłady. Pierwszy „Bakterie widziane nocą” dotyczył zjawiska bioluminescencji drobnoustrojów w naturze. Można się było dowiedzieć, dlaczego bakterie świecą, oraz jak człowiek próbuje je wykorzystać. Ostatni wykład „Pogłaskaj zwierzaka” przybliżał problem chorób odzwierzęcych.

Zajęcia dały uczniom możliwość pracy w prawdziwym laboratorium, umożliwiły kontakt z ludźmi nauki oraz poszerzyły wiedzę wszystkich zainteresowanych biologią.

MAGIA BAŚNI

18 stycznia 2013r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką p. E. Czuszkiewicz obejrzeli dyplomowy spektakl studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej „Dzikie łabędzie” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii J. Bielunasa. Piękna opowieść o miłości rodzeństwa skrzywdzonego przez macochę zaczarowała dzieci, dzięki magicznej scenografii, wspaniałej muzyce i grze aktorów, których nagrodzono burzliwymi oklaskami. Ciekawa tradycja składania aktorom w ramach podziękowania dwunastu papierowych kwiatów stała się okazją do rozmowy na scenie dzieci z EKOLI z artystami. Mądrość baśni Andersena jest ponadczasowa. Wszyscy bowiem chcemy wierzyć w dobroć, miłość, sens poświęcenia, nagrodę za trud.

MŁODZI CZYTELNICY

W epoce e-booków warto pamiętać, że w tradycyjnych bibliotekach wciąż czekają na nas papierowe książki – piękne, ciekawe i ważne. Dlatego nie dziwi lekcja biblioteczna, którą odbyli ostatnio uczniowie klasy pierwszej pod opieką p. E. Czuszkiewicz w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Lwowskiej. Młodzi czytelnicy poznali sposoby korzystania z zasobów biblioteki, elektroniczną kartę biblioteczną. Mogli też obejrzeć księgozbiór. Na koniec lekcji w bibliotece otrzymali prezent – piękną zakładkę do książek. Dzieci postanowiły na zajęciach z plastyki przygotować „prośby książek” w artystycznej formie, aby także inni nauczyli się szanować książki.

BLIŻEJ NAUKI

Na początku stycznia uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni p. Marty Borzęckiej odwiedzili wrocławskie Humanitarium. W czasie wycieczki mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, ale nie zabrakło też czasu na zabawę. Dowiedzieli się, jak działa ludzkie ciało i zmysły, zobaczyli, jak człowiek funkcjonuje w środowisku, jak je kształtuje, jakie są tego konsekwencje. Dzieci zobaczyły też interaktywną wystawę podzieloną na różne działy: Ciało Człowieka, Świat Zmysłów, Fizyka na Wesoło, Genetyka, Medycyna oraz Ekologia i Energia. Drugoklasiści wzięli też udział w warsztatach dotyczących pogody, odkrywając pochodzenie chmur i sposoby ich wytwarzania w domowych warunkach. Wykonali własne, proste termometry i nauczyli się przewidywać pogodę. Te umiejętności na pewno przydadzą się wszystkim również na co dzień.

OLIMPUSEK W EKOLI

Po raz pierwszy w kilkuletniej historii Ogólnopolskiej Olimpiady OLIMPUS w tym roku szkolnym organizatorzy przygotowali konkurs dla uczniów z klas 1-3 pod nazwą OLIMPUSEK. Sprawdzian obejmował wiedzę z zakresu edukacji polonistycznej, przyrodniczej, matematycznej. W EKOLI do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klasy pierwszej, przygotowani przez p. Ewę Czuszkiewicz. Olimpijskie zmagania dostarczyły dzieciom dużych emocji i były dla nich prawdziwym wyzwaniem. Na początku marca dowiemy się, jak poszedł najmłodszym uczniom EKOLI ten pierwszy prawdziwy test.

GRUDZIEŃ2012

WARSZTATY ORIGAMI

Tematyka świąteczna pojawiła się także na Warsztatach Origami prowadzonych przez p. Hannę Zbroniec we współpracy z uczniami klasy drugiej gimnazjum Ignacym Iwaniukiem i Mariuszem Mykickim, mistrzami tej techniki. Uczniowie wykonali różne modele origami: gwiazdę, anioła, świętego Mikołaja. Choinki origami ozdobiły też aulę szkoły. Już niebawem odbędą się kolejne warsztaty. Zapraszamy zainteresowanych uczniów.

ŚWIĄTECZNY KONKURS

Tuż przed świętami rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Ozdoba świąteczna”, w którym udział wzięli uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i klasy 2 gimnazjum. Ozdoby wykonano w różnych technikach. Nagrody przyznano wielu uczniom, są to: Maria Piotrowska, Anna Kociubińska (klasa 5), Kuba Kim (klasa 4); wyróżnienia zaś otrzymali: Basia Birkmann, Natalia Woźniak (klasa 4), Agnieszka Pelc (klasa 6), Johan Wooho Lee (klasa 5). Gratulujemy wszystkim kreatywnym uczniom, którzy z wielką starannością wykonali swoje prace. Możemy je podziwiać w holu szkoły.

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

W rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 10 grudnia 2012r. w EKOLI obchodzono Dzień Praw Człowieka. W tym roku dotyczył on zwłaszcza problemów ludności w Afryce. Projekt opracowany przez uczniów klasy 6b pod opieką p. Agaty Polańskiej zakładał wiele różnych form aktywności. Szóstoklasiści przygotowali prace pisemne dotyczące przejawów tolerancji i nietolerancji wokół nas, plakaty o łamaniu praw człowieka na Czarnym Lądzie oraz gazetkę informacyjną poświęconą instytucjom zajmującym się prawami człowieka.

Uczniowie klasy drugiej gimnazjum przygotowali pracę twórczą „Kropla Afryki – Prawa Dzieci”. Podczas przerw odbywały się projekcje materiałów multimedialnych poświęconych m.in. koncertom LIVE AID, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz problemowi głodu i niedostatku wody w Afryce.

SŁODKI GRUDZIEŃ

Najmłodsi uczniowie EKOLI z klas 1-3 pod opieką wychowawczyń odbyli w grudniu niezwykłe zajęcia w najmniejszej fabryce słodyczy we Wrocławiu (Manufaktura Słodyczy „Cukierkownia”) przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Poznawali stare przepisy, metody przygotowywania lizaków, karmelków i różnego rodzaju kolorowych słodyczy. Wizyta z „Cukierkowni” to był udany przedsmak słodkich świąt.

JAK ZOSTAĆ DMUCHACZEM BOMBEK?

Grudniowa wycieczka uczniów klas 1-3 do Fabryki Bombek „Szklany Świat” w Krośnicach była nie tylko kontynuacją mikołajkowych atrakcji, ale także okazją do poznania zanikającego już rzemiosła. Dzieci zwiedziły zakład i zobaczyły cały ręczny cykl produkcyjny. Poznały zawód dmuchacza bombek (ciężka praca wymagająca rozgrzania szkła do temperatury 700 stopni i z ciekłego szkła wydmuchiwania bombek o różnych kształtach) i same zdobiły bombki różnokolorowym brokatem. Na pewno tę atrakcyjną wycieczkę będą przypominały naszym uczniom bombki z napisem EKOLA 2012 oraz te z ich imionami.

UWAGA NA MIKOŁAJA!

6 grudnia 2012r. uczniowie klas 1-3 mieli prawdziwe mikołajkowe święto. Witał ich znak informacyjny „Uwaga na Mikołaja” oraz pobrzękujący dzwonkiem Mikołaj, który częstował dzieci cukierkami i stemplował na dłoniach zieloną pieczątkę ze swoim wizerunkiem. Był to w tym wyjątkowym dniu swoisty „bilet wstępu” do EKOLI.

Cała Strefa Smyka pełna była krasnoludków – pierwszaków w czerwonych mikołajowych czapkach. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Fabryka zabawek Mikołaja”, tworzyły portrety Mikołaja, obejrzały o nim filmy. Nie zabrakło świątecznych słodkości przygotowanych przez mamy oraz uczniów i paczek z prezentami.

Z pewnością był to niezapomniany dzień dla najmłodszych uczniów EKOLI.

LISTOPAD 2012

Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

Kultura języka, dociekliwość poznawcza, a przede wszystkim dobra polszczyzna na co dzień, nie tylko na lekcjach języka polskiego to cele wielu konkursów polonistycznych, w których świetnie radzą sobie uczniowie EKOLI. 30 listopada 2012r. rozstrzygnięty został I etap V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POLONISTYCZNEGO „Z ortografią na co dzień” organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej „LOGOS”, w którym uczestniczyło dziewięcioro uczniów z klasy 4 szkoły podstawowej. Do II etapu konkursu, który odbędzie się 8 stycznia 2013r., zakwalifikowały się: Dominika Ferneza, Katarzyna Hałoń, Karolina Michalik oraz Natalia Woźniak.

DZIEŃ UNESCO

W tym roku 16 listopada po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień UNESCO (koordynowany przez p. A. Kaszper i p. E. Zieniewicz). Tegoroczny temat przewodni to przedstawienie wybranych pozycji Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO naszym najmłodszym uczniom z klas 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej.

Uczniowie klasy 2 gimnazjum przygotowali prezentacje multimedialne dla uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej, w których przedstawili zabytki z listy UNESCO w czterech wybranych krajach (Polska, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania). Uczniowie klasy 1 gimnazjum zapoznali uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej z misją UNESCO, organizacjami współpracującymi z UNESCO oraz wybranymi miejscami na różnych kontynentach wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko zabytki i perły architektury, ale także podziwiać przyrodnicze cuda świata, niezwykłe wodospady, tajemnicze miejsca kultu, rzadkie zwierzęta. Bardzo chętnie odpowiadały na konkursowe pytania przygotowane przez starszych kolegów, licząc na czekające na nich słodkie nagrody. Jedna z grup zaprezentowała tylko miejsca związane z wodą, ponieważ chcieliśmy przybliżyć dzieciom tematykę naszego dużego projektu szkolnego „Kropla Afryki”.

Cel Dnia UNESCO w naszej szkole został na pewno osiągnięty, bo uczniowie potwierdzili duże zainteresowanie i wiedzę na temat światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W poniedziałek 12 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie wzięli udział w happeningu „Nasza Polska” (według pomysłu p. A. Polańskiej i p. A. Polańskiego). Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu. Życzenia dla Polski przygotowali uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej (pod kierunkiem p. K. Kopeć). Następnie wszyscy Ekolacy wypełniali przyniesionymi zdjęciami wielką mapę Polski, którą możemy obejrzeć w holu szkoły.

SUKCES W ELEKTROKONKURSIE

W październiku w ramach Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu uczniowie klasy 6b (pod opieką p. B. Michałek) uczestniczyli w ElektroKonkursie w wersji online i zdobyli pierwsze miejsce. Ta edukacyjna akcja dotyczyła wpływu elektroodpadów na środowisko. Ostatnio odbyło się jej podsumowanie w showroomie firmy FagorMastercook (z udziałem organizatorów oraz zaproszonych gości) i wręczenie nagród, między innymi uczniom naszej szkoły. Po raz kolejny uczniowie EKOLI potwierdzili dużą ekologiczną świadomość i aktywność. Gratulujemy!

CO SŁYCHAĆ W SZKOLNYM OŚRODKU BADANIA ŚRODOWISKA?

W tym roku szkolnym Szkolny Ośrodek Badania Środowiska (prowadzony przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. K. Rapacz) zajmuje się badaniem jakości i skażenia żywności. W trakcie wrześniowych zajęć uczniowie poznali przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w pracowni chemicznej oraz trudną technikę miareczkowania. W październiku tematem było zafałszowanie żywności i napojów. Uczniowie przeprowadzili badanie jakościowe zafałszowania kawy naturalnej kawą zbożową oraz wykonali próbę jakościową na wykrywanie obecności cykorii i sacharozy w kawie. Wyniki były zaskakujące dla uczestników, gdyż najbardziej zafałszowane okazały się drogie kawy mielone. Następne, listopadowe zajęcia dotyczyły zagadnienia konserwowania żywności i wpływu konserwantów na organizm człowieka. Część ćwiczeniowa poświęcona była wykrywaniu kwasu benzoesowego oraz salicylowego w produktach owocowo-warzywnych. Wyniki były dość optymistyczne, większość badanych produktów nie była konserwowana poprzez dodanie kwasów.

Pracą Ośrodka zainteresowanych jest bardzo wielu uczniów, dlatego młodych pasjonatów nauki podzielono na dwie grupy, aby ich badania były efektywne, a dyskusje owocne.

COŚ JEST, CZY NIE JEST…?

W poniedziałek 19 listopada 2012r. uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej (pod opieką p. M. Borzęckiej i Z. Choroszko) wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Muzeum Współczesnym Wrocław. Zajęcia rozpoczęli od zwiedzania „Samoobsługowego Muzeum”, w którym mieli okazję wykazać się kreatywnością, samodzielnie komponując wielowarstwowe obrazy. Po udanej zabawie dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „ Coś jest, czy nie jest...?” Te zajęcia były poświęcone iluzji w sztuce. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób dzieło sztuki może „oszukać” ludzki umysł. Pod koniec warsztatów dzieci otrzymały kalejdoskopy, za pomocą których mogły stworzyć własne iluzjonistyczne obrazy i odpowiedzieć na najważniejsze tego dnia pytanie: „Coś jest, czy nie jest…?”.

Z MYŚLĄ O INNYCH…

W pierwszych dniach listopada zakończono w EKOLI cykl akcji charytatywnych, jakie tradycyjnie od wielu już lat rozpoczynają się w październiku. Z dumą informujemy, że po raz kolejny Ekolacy wykazali się wielkim sercem. Podczas kiermaszów pysznych ciast, zdrowych koktajli i innych d

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji