Archiwum 2010/2011

CZERWIEC 2011

ŚWIĘTO ORTOGRAFII

Pierwszy czerwcowy tydzień upłynął w EKOLI pod znakiem ortografii. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym „TYDZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ 2011”. Konkurs połączył zabawę z nauką i miał uświadomić uczniom, że ortografia to nie tylko miara kompetencji językowych, ale i kultury osobistej. Przez cały tydzień każdego dnia uczniowie otrzymywali nowe zadanie, które musieli rozwiązać w klasach. Konkurs wymagał więc nie tylko wiedzy i pomysłowości, ale i wytrwałości. Tytuł MISTRZÓW ORTOGRAFII w kategorii Szkoły Podstawowej zdobyła klasa 4b, natomiast w kategorii Gimnazjum/Liceum - klasa 2 LO. Gratulujemy wszystkim „EKOLOWYM” mistrzom ortografii.

EDUKACJA EKOLOGICZNA W PRAKTYCE

Na początku czerwca odbyły się terenowe zajęcia z edukacji ekologicznej w ramach programu „Gra o Wodę”, realizowanego przy współpracy z Fundacją Ekorozwoju z inicjatywy p. Anny Domaradzkiej-Bocian. Wycieczka była nagrodą dla uczniów klasy 4b, która wygrała konkurs na najwięcej uzbieranych plastikowych nakrętek, oraz uczniów wyróżniających się w działaniach ekologicznych i przyrodniczych. Zajęcia rozpoczęły się w Trestnie nad Odrą. Uczniowie poznali zagrożenia, na jakie narażają się ludzie, budując wioski i osiedla mieszkaniowe na terenach zalewowych. Mieli również możliwość zwiedzenia, szczególnie ważnego dla bezpieczeństwa miasta Wrocławia, punktu pomiaru poziomu wody w Odrze. Kolejnym punktem programu była gra terenowa „Zalana Wyspa”, którą rozegraliśmy na Wyspie Opatowickiej. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie łamigłówki: zgodnie z otrzymaną mapą należało odbyć wędrówkę po wyspie, odnaleźć odpowiednie punkty w terenie i przy pomocy rymowanych podpowiedzi odgadnąć hasło. Dzieci z zadaniem poradziły sobie naprawdę wspaniale. Zajęcia zakończyły się na pięknej polanie budową szałasu, wspólną zabawą, prawdziwym odpoczynkiem na łonie natury.

MAJ 2011

KOLEJNE SUKCESY SZYMONA

Szymon Jeżewski (uczeń klasy 5) znów sprawił nam miłą niespodziankę, zdobywając wyróżnienie w konkursie „Wrocławska Młodzież Recytuje Wrocławskich Poetów”. Szymon zaprezentował swój recytatorski talent, interpretując „Balladę o Zenku” Andrzeja Waligórskiego, znakomitego poety i satyryka. Ale jeszcze większy sukces uczeń EKOLI odniósł w XI Regionalnym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych, zostając jego zwycięzcą. Finał konkursu odbył się 26 maja 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich.

NOWY KONKURS W EKOLI

Z inicjatywy pani Marty Michno odbył się w EKOLI 23 maja 2011r. I Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Niemieckiego dla Szkoły Podstawowej, w którym uczniowie z klas 4 i 5 mogli potwierdzić swoje umiejętności językowe i recytatorskie. Jury konkursu nagrodziło uczennicę klasy 4b, Julię Cieplik (I miejsce), Małgorzatę Majewską (II miejsce), Annę Balcer (III miejsce) oraz wyróżniło Urszulę Błaszczak, Oliwię Pordzik i Bartosza Bogdańskiego. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom.

WYPRAWA DO BAŚNIOWEJ KRAINY OZ

Uczniowie klasy 5 pod opieką p. Anny Kaszper obejrzeli zrealizowany przez aktorów i tancerzy Teatru Muzycznego Capitol spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” w reżyserii J. Bielunasa. Historia Dorotki – klasyka światowej literatury dla dzieci – wciąż inspiruje twórców i zachwyca dzieci. Obejrzany przez uczniów EKOLI musical zachwycił efektami specjalnymi, kostiumami, piękną muzyką i wartką akcją, przypominając jednocześnie, jak ważne w drodze do celu są odwaga, rozum i serce.

„ZIELONA SZKOŁA” W KROŚNICACH

W kwietniu uczniowie klas 4a, 4b, 5 SP pod opieką p. Marioli Ryczaj i p. Beaty Michałek uczestniczyli w zajęciach „zielonej szkoły” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Krośnicach. Tematyka zajęć była różnorodna: Gdyby tak ptakiem być, Dolina Baryczy, Galeria Ziemi, uatrakcyjniły je także film Rytmy natury w Dolinie Baryczy i zajęcia terenowe w parku krajobrazowym (ścieżka przyrodnicza Stawy Krośnickie, rezerwat Wzgórza Joanny). Pobyt uczniów w Krośnicach był nie tylko atrakcyjny i intensywny, ale przede wszystkim przyniósł wiele nowych umiejętności, wiedzy i pogłębił ich ekologiczną wrażliwość.

KWIECIEŃ 2011

DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE OD JEJ POSIADANIA

Zgodnie z tradycją szkoły, z inicjatywy p. Ewy Ściepuro, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, odbył się kolejny kiermasz książek „za złotówkę”. Ta ważna inicjatywa, mająca na celu propagowanie idei czytania w myśl zasady „książki żyją, kiedy są czytane”, udała się, dzięki ofiarodawcom i pracowitym wolontariuszkom z klasy 4 i 5. Dziękujemy!

NAGRODZENI DEBIUTANCI

27 kwietnia 2011r. w Klubie Muzyki i Literatury podsumowano III edycję Konkursu na Debiut Literacki („Opowiadanie”) organizowanego przez MDK Wrocław-Krzyki. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się Szymon Jeżewski z kl. 5 za opowiadanie „Ślimaki” (I nagroda) i Urszula Błaszczak z kl. 4a wyróżniona za opowiadanie „Przygoda na morzu”. Ciesząc się z sukcesu debiutantów z EKOLI, serdecznie im gratulujemy.

DZIECI MAJĄ GŁOS

W Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy 27 kwietnia 2011r. odbył się Konkurs Recytatorski „Dzieci mają głos”, w którym wzięło udział 90 uczniów z wrocławskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jury wysłuchało bardzo różnych interpretacji utworów klasycznych i współczesnych. Recytacje uczniów potwierdziły zarówno umiejętności aktorskie, wyobraźnię, jak i twórcze podejście do literatury uczestników konkursu. Wśród jego laureatów znalazł się Szymon Jeżewski (II miejsce), który pięknie i z pasją przedstawił własną interpretację wiersza Jana Brzechwy. Gratulujemy Szymonowi kolejnego sukcesu.

Z BRZECHWĄ PO ZWYCIĘSTWO

W XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych miasta i powiatu wrocławskiego najlepszy wśród 53 uczestników okazał się uczeń EKOLI Szymon Jeżewski, wspaniale recytujący wiersz „Muł” Jana Brzechwy. Jako zdobywca I miejsca Szymon będzie reprezentował Wrocław w etapie regionalnym konkursu. Cieszymy się z sukcesu Szymona (ucznia p. Hanny Ganzel) i będziemy trzymać kciuki 26 maja 2011r.

POLONISTYCZNE SUKCESY ANI

16 kwietnia 2011r. w Warszawie odbyły się dwa ważne konkursy polonistyczne. Za „dociekliwość poznawczą w świadomym posługiwaniu się poprawną ortografią i polszczyzną” jury III Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień” oraz VII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną na co dzień” wyróżniło tytułem finalisty Annę Balcer (uczennicę p. Agaty Polańskiej). Gratulujemy sukcesu!

MARZEC 2011

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Tradycyjnie 26 marca 2011 roku spotkaliśmy się w naszej szkole w ramach „Dnia Otwartego”, aby zaprezentować różnorodne formy zajęć aktywizujących, które służą pogłębianiu zdobywanej w szkole wiedzy oraz rozwijaniu nabywanych na lekcjach umiejętności.

Przeprowadzono ciekawe zajęcia otwarte: „Techniki uczenia się” (p. Agata Polańska), z języka polskiego w klasach z Maturą Międzynarodową – dyskusja na temat „Buszujący w zbożu – powieść niebezpieczna czy kultowa?” (p. Renata Otolińska) oraz „Muzyka w języku angielskim” (p. Monika Kłoczko). Równie interesująca była prezentacja pracy koła translatorskiego prowadzonego przez p. wicedyrektor Adriannę Kurowską-Mitas.

Natomiast w gabinecie przyrodniczym pod opieką p. Anna Domaradzkiej-Bocian przeprowadzano przykładowe eksperymenty przyrodnicze wykonywane podczas zajęć kółka przyrodniczego. Powodzeniem cieszyły się obserwacje mikroskopowe odnóży muchy, skórki cebuli czy języka kota. Odważni obserwowali jajko wybuchające w butelce. Eksperymentom towarzyszyła multimedialna prezentacja działań Szkolnego Ośrodka Badania Środowiska.

Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja w konkursie wiedzy matematyczno-fizyczno-przyrodniczej aż 12 drużyn ze Szkoły Podstawowej (uczeń oraz jego rodzic). Zwycięzcy to drużyna Michała Mrugały (kl. 4a) z mamą oraz Macieja Dziurdzi (kl. 4a) z tatą.

W związku ze specyfiką kształcenia w EKOLI zaprezentowano przykładowe techniki pracy na zajęciach z języków obcych – metodę „stacji językowych” (p. Marta Michno) oraz wykorzystanie tablicy interaktywnej (p. Izabela Gębora).

Duże zainteresowanie wzbudził także pokaz rozwiązywania zadań problemowych w ramach „Odysei Umysłu”, przygotowany przez p. Dominikę Pogorzelec-Nierzewską, trenera szkolnych drużyn „Odyseuszy”.

Punktem kulminacyjnym Otwartych Drzwi był niezwykle interesujący i pełen emocji program artystyczny. Na początku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili minispektakle w języku angielskim, które zostały wyróżnione w szkolnym etapie VIII Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim. Natomiast teatr szkolny – jak zawsze doskonale przygotowany przez p. Bartłomieja Kamińskiego – zaprezentował 2 etiudy, w których humorowi sytuacyjnemu towarzyszyły błyskotliwe dialogi. Zwieńczeniem prezentacji aktywności artystycznej uczniów EKOLI była premiera spektaklu „Anything but Love” na motywach twórczości Williama Szekspira w wykonaniu uczniów oddziałów międzynarodowych. Na koniec tej części spotkania wystąpiła Magdalena Dudek (kl. 2 G) z brawurowym pokazem tańca współczesnego.

Zgromadzona publiczność bardzo żywo reagowała, oglądając występy koleżanek i kolegów. W całej szkole można było podziwiać wystawę prac stworzonych w ramach projektów językowych oraz prace plastyczne uczniów.

Jak zawsze szczególnie atrakcyjnym miejscem był Kącik Zdrowej Żywności. Ciasta, sałatki, szaszłyki owocowe oraz świeże soki owocowe i koktajle były miłym dodatkiem do naukowych zmagań.

Tegoroczne spotkanie było bardzo udanym przedsięwzięciem, dzięki któremu można było poznać aktywne metody nauczania, ale przede wszystkim poprzez współdziałanie i zabawę zintegrować szkolną społeczność.

VIII KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

Już po raz ósmy nasza szkoła zorganizowała, dzięki inicjatywie p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz, międzyszkolny konkurs scenek w języku angielskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkursowi patronują WCDN we Wrocławiu i biuro regionalne Oxford University Press. W tej edycji wzięło udział najwięcej uczestników w całej historii konkursu. Gościliśmy SP nr 2, SP nr 18, SP nr 44, SP nr 93, Chrześcijańską Szkołę Podstawową ARKA, Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego, Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 49, Gimnazjum nr 29, Gimnazjum im. M. Kopernika z Kątów Wrocławskich. Ponad stu uczniów prezentowało krótkie formy teatralne w języku angielskim. Tematyka scenek była bardzo różna, ale widzowie mieli wiele okazji, by śmiać się z komediowych gagów, zabaw językowych i wyrazistych postaci.

Jury wiele ciepłych słów skierowało do najmłodszych aktorów, chwaląc ich za zaangażowanie i bardzo wysoki poziom umiejętności językowych. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego ze scenką The Bus Stop. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności aktorskich uczniów, którzy grali jak profesjonaliści, bez tremy, z poczuciem humoru i doskonałą dykcją. Przyznano również dwa wyróżnienia dla uczniów SP EKOLA z klasy 4B za scenkę The Magic Bench oraz dla SP nr 44 za scenkę You Are Out Of There. Dzieci świetnie opanowały teksty, przygotowały piękne kostiumy i bogatą scenografię.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli uczniowie z klasy I Gimnazjum EKOLA ze scenką Fire Practice. Doskonale oddali absurdalne czasami metody treningowe, w tym przypadku ćwiczenia dla nowych ochotników do pracy w straży pożarnej. Wyróżnienie otrzymali za scenkę według tekstu Szekspira pt. Twelfth Night or What you Will uczniowie z Gimnazjum nr 49, którzy opanowali bardzo trudny językowo tekst i przygotowali kostiumy, które pomogły nam przenieść się w epokę elżbietańską.

Cieszymy się, że tak wielu uczniów zaprezentowało w konkursie zarówno umiejętności aktorskie, jak i lingwistyczne, mamy też nadzieję, że w przyszłym roku nasza szkoła znów będzie gościć młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół.

BALETOWA OPOWIEŚĆ O RYCERZU Z LA MANCHY

Uczniowie klasy 5 Szkoły Podstawowej pod opieką p. Anny Kaszper i p. Marioli Ryczaj spędzili marcowy wieczór we wrocławskiej Operze i obejrzeli spektakl baletowy „Don Kichot”, skomponowany przez Ludwiga A. Minkusa, z librettem Mariusa L. Petipa. Piątoklasiści nie tylko poznali historię poszukującego ideału piękna Don Kichota, ale bawił ich klaun – Sancho Pansa, a baletowe popisy, klasyczne tańce przybliżyły im sztukę baletu. To był niezwykły wieczór pełen zabawy, wrażeń i podziwu dla pięknych wariacji solowych tancerzy.

ODYSEJA UMYSŁU, CZYLI ROBIĘ I ROZUMIEM

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Jego celem jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie ich do twórczego rozwiązywania problemów w myśl chińskiego powiedzenia Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem. Uczestnicy programu samodzielnie analizują różne zadania, szukając rozwiązań.

W roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół EKOLA po raz pierwszy zarejestrował swoje członkostwo w międzynarodowym programie Odyseja Umysłu. Jego koordynatorem w naszej szkole jest pani psycholog Dominika Pogorzelec-Nierzewska.

7 marca 2011 r. odbyły się we Wrocławiu eliminacje regionalne międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Wystartowały w nich aż trzy drużyny z Zespołu Szkół EKOLA.

Drużyna z klasy 4a (w składzie: Bartosz Bogdański, Maciek Dziurdzia, Monika Janiak, Agnieszka Pelc, Alek Pelc, Marta Sajewicz i Patrycja Żygadło) prezentowała rozwiązanie Problemu Długoterminowego 2: „To raczej proste inaczej” w pierwszej grupie wiekowej.

Drużyna z klasy 4b i 5SP (w składzie: Julia Cieplik, Jasiek Koźlik, Oliwia Pordzik, Małgosia Majewska, Dominika Kozłowska, Mateusz Pioterek i Hania Marzec) rozwiązywała Problem Długoterminowy 3: „Z notatnika przewodnika” w pierwszej grupie wiekowej.

Natomiast drużyna złożona z uczniów klasy 6SP i 1G (w składzie: Maciek Bryke, Andrzej Rządkowski, Wojciech Szeląg, Ala Tyliba, Ignacy Daszkiewicz i Nicole Jendryk)) rozwiązywała Problem Długoterminowy 2: „To raczej proste inaczej” w drugiej grupie wiekowej.

Wszystkie nasze drużyny z sukcesem zaprezentowały rozwiązania swoich Problemów Długoterminowych i uzyskały bardzo dobre wyniki. Co więcej, aż dwie drużyny (jedna z klasy 4a i druga złożona z uczniów klas 4b i 5SP) wywalczyły awans do ogólnopolskiego FINAŁU konkursu Odyseja Umysłu.

Wszystkim uczestnikom konkursu gorąco gratulujemy, a za Bartka, Maćka, Monikę, Agnieszkę, Alka, Martę i Patrycję oraz za Julię, Jaśka, Oliwię, Małgosię, Dominikę, Mateusza i Hanię trzymamy mocno kciuki! Powodzenia w Finale!

LUTY 2011

ZIMOWE WSPOMNIENIA

Mimo że ferie zimowe już za nami i rozpoczął się kolejny semestr intensywnej nauki, to uczniowie EKOLI wciąż wspominają obóz zimowy w Dusznikach Zdroju, na którym pod opieką p. Piotra Portasa rozpoczęli naukę jazdy na nartach i desce snowboardowej lub doskonalili swoje umiejętności. Przedpołudniowa nauka na stoku w Zieleńcu to nie jedyna atrakcja obozu. Zajęcia w aquaparku, gry zespołowe, nauka jazdy na rolkach, randki w ciemno, karaoke, prelekcje na temat bezpieczeństwa w górach sprawiły, że zimowy tydzień upłynął uczniom za szybko. Podsumowaniem obozu były zawody – profesjonalny slalom z nagrodami dla najlepszych. Zima w górach okazała się wspaniałą i nie tylko sportową przygodą.

THE BEST OF OLIMPUS

Otrzymaliśmy wyniki zimowej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego OLIMPUS, w której uczestniczyli uczniowie naszej Szkoły, jak zwykle nie zawodząc i uzyskując znakomite wyniki: uczniowie klasy 4 – Jan Wójcik (7 lokata), Bartosz Bogdański (10 lokata); uczeń klasy 6 – Jędrzej Trembecki (8 lokata); uczniowie I klasy gimnazjum – Małgorzata Pioterek (6 lokata) i Wojciech Szeląg (7 lokata); uczennica klasy III gimnazjum Dagmara Przybytniowska (9 lokata). W całej Polsce w konkursie uczestniczyło 1428 uczniów klas IV, 1908 uczniów klas VI, 875 uczniów klas I gimnazjum, 1013 uczniów klas III gimnazjum. Gratulujemy wszystkim laureatom!

MŁODZI POECI NAGRODZENI

W Klubie Muzyki i Literatury 11 lutego 2011r. odbyło się wręczenie nagród II edycji I Konkursu na Debiut Literacki organizowanego przez MDK Wrocław-Krzyki. Agnieszka Pelc z klasy 4a Szkoły Podstawowej zajęła II miejsce w kategorii 10-12 lat, Szymon Jeżewski z klasy 5 zdobył II nagrodę w tej samej kategorii, a uczennica klasy 2 Gimnazjum, Melania Wolska – II miejsce w kategorii 13-15 lat. Cieszymy się z sukcesu młodych twórców, którzy potwierdzili, że słowa Czesława Miłosza Bo więcej waży jedna dobra strofa / Niż ciężar wielu pracowitych stronic, które były mottem konkursu, stały się dla nich inspiracją.

Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ

Uczennica klasy 4 Szkoły Podstawowej Anna Balcer zakwalifikowała się do finału VII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego "Z poprawną polszczyzną na co dzień" organizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Cele konkursu to propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży oraz doskonalenie świadomego i celowego posługiwania się poprawną polszczyzną. Finał odbędzie się 16 kwietnia 2011r. w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Gratulujemy finalistce!

LAUREACI OLIMPUSA

Wyniki jesiennej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego OLIMPUS bardzo nas ucieszyły ze względu na podwójny sukces. Laureatami konkursu zostali Klara Seelbach (klasa 1g), która osiągnęła doskonały wynik 222 punktów (100%), oraz Alexander Seelbach (klasa 2g), jego wynik jest również znakomity – 234 na 236 punktów. Gratulujemy laureatom!

STYCZEŃ 2011

GRATULACJE DLA NAJLEPSZYCH!

Zakończył się długi i ciężki pierwszy semestr roku szkolnego 2010/2011. Dlatego z wielką satysfakcją informujemy, że czworgu wzorowym uczniom, którzy także uzyskali najlepsze wyniki w nauce, została przyznana Nagroda Dyrektora Szkoły. Najlepsi uczniowie to:

Victoria Gluszkowska (średnia ocen 5,42) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Magdalena Jaglińska (średnia ocen 5,33) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Wojciech Szeląg (średnia ocen 5,1) – z 1 klasy Gimnazjum

Alexander Seelbach (średnia ocen 5,06) – z 2 klasy Gimnazjum Serdecznie gratulujemy wyróżnionym osobom i mamy nadzieję, że w II semestrze dołączą do nich inni wspaniali uczniowie.

SŁOWO DAJĘ, ŻE WARTO…

Na początku stycznia odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Polskiego „Słowo daję” pod patronatem profesora Jana Miodka. W konkursie biorą udział również uczniowie szkół polonijnych z Litwy i Ukrainy. Każdy etap składa się z dwóch części: pisemnej (test językowy i opowiadanie twórcze) oraz ustnej, do której przechodzą najlepsi uczniowie (opowiadanie na wylosowany temat). W tym roku w EKOLI w konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas 5 i 6 Szkoły Podstawowej. Dwie uczennice – Magdalena Jaglińska i Nicole Jendryk uczestniczyły w etapie wojewódzkim konkursu.

BRAWO BARTOSZ!

W listopadzie 2010r. odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny ALFIK, w którym wzięło udział 44731 uczniów z 1305 szkół w Polsce. W styczniu ogłoszono wyniki i okazało się, że uczeń naszej szkoły, Bartosz Bogdański z klasy 4a, zdobył 2 miejsce w województwie i 29 w kraju. W nagrodę jako laureat konkursu weźmie udział w okresie wakacji w tygodniowym obozie naukowym. Dyplomy za bardzo dobre wyniki otrzymali także Michał Mrugała z klasy 4a (26 miejsce w województwie i 103 miejsce w kraju) oraz Mikołaj Dziemieszkiewicz z klasy 4b (45 miejsce w województwie i 256 miejsce w kraju).

Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!

TEATRALNE SPOTKANIE Z „PIOTRUSIEM PANEM”

18 stycznia 2011r. uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką M. Ryczaj i P. Portas obejrzeli premierowy spektakl Wrocławskiego Teatru dla Dzieci „Piotruś Pan i piraci” na podstawie powieści o przygodach Piotrusia Pana Jamesa Matthew Barriego. Melodyjne piosenki, żywa akcja, wspaniałe dekoracje, lalki latające nad publicznością, olbrzymie rekwizyty, koncepcja interaktywnego teatru oraz wciąż żywa i barwna baśń Barriego sprawiły, że uczniowie ani przez chwilę się nie nudzili i na pewno zapamiętają na długo to teatralne spotkanie z Piotrusiem Panem.

DZIEŃ SENIORA W EKOLI

Styczeń to czas spotkań, noworocznych życzeń, wyrazów pamięci i wspólnej radości. Dlatego też, zgodnie z długoletnią tradycją, 20 stycznia 2011 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Seniora. Zaprosiliśmy na tę ważną dla nas uroczystość nie tylko nasze babcie i dziadków, ale także najbliższych sąsiadów, aby wspólnie kolędować, biesiadować i uczcić Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni goście wysłuchali koncertu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wśród wykonawców znaleźli się: Szymon Jeżewski, Magda Jaglińska, Julia Cieplik, Oliwia Pordzik, Maciek Sieradzki, Małgosia Majewska, Magda Majewska, Ala Tyliba, Klaudia Hałoń oraz soliści i chór szkolny prowadzony przez panią Monikę Kłoczko. Niesamowitych wrażeń artystycznych dostarczyły także publiczności etiudy teatralne w wykonaniu szkolnego koła prowadzonego przez pana Bartka Kamińskiego. Uroczystość zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem i życzeniami takiego radosnego spotkania za rok.

GRUDZIEŃ 2010

WIGILIA SZKOLNA

17 grudnia odbyła się Wigilia Szkolna, na którą przybyli uczniowie, kadra nauczycielska oraz rodzice, a także absolwenci Gimnazjum i grupa ubiegłorocznych maturzystów. Najpierw szkolny chór, pod przewodnictwem pani Moniki Kłoczko, zaśpiewał przepięknie kolędy wprowadzając tym samym wszystkich zebranych we wspaniały świąteczny nastrój. Przemawiali następnie: pan Dyrektor Przemysław Dubaniowski i o. Paweł Witon składając wszystkim serdeczne życzenia. Wspólne dzielenie się opłatkiem z rodzicami, uczniami i nauczycielami oraz częstowanie się przygotowanymi na tę uroczystość potrawami zakończyło uroczystość.

WRĘCZENIE NAGRÓD

15 grudnia w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu odbyło się wręczenie nagród w I konkursie na debiut literacki zatytułowanym „W poszukiwaniu magii świąt". Oliwia Pordzik z klasy 4 B zdobyła II nagrodę, natomiast Jan Koźlik z klasy 4 B i Katarzyna Chajęcka z klasy 4 A otrzymali wyróżnienia.

AKCJA CHARYTATYWNA

Od 7 do 17 grudnia trwała w naszej szkole akcja zbierania artykułów higienicznych oraz upominków dla dzieci mieszkających w Schronisku dla Samotnych Matek we Wrocławiu. Oprócz tego 13 grudnia zorganizowano dodatkowo kiermasz ciast, z których dochód przekazano na szczytny cel pomocy najmłodszym. Całe przedsięwzięcie zorganizowały klasy 2 LO oraz 3 Gimnazjum. Zebraną kwotę 277 zł przeznaczono na zakup potrzebnych w Schronisku artykułów dla dzieci.

PRZEDSTAWIENIE

14 grudnia uczniowie klas czwartych pod opieką pani Marioli Ryczaj i pani Anny Domaradzkiej – Bocian uczestniczyli w mikołajkowym przedstawieniu „Lato Muminków” w Teatrze Lalek. Sztuka okazała się niezwykle interesująca, gdyż w pełni zaangażowała uczniów i pozwoliła im doświadczyć rzeczy znanych jedynie z podręcznika… Akcja przestawienia rozpoczęła się w Ogrodzie Staromiejskim. Następnie kolejne grupy dzieci oprowadzone zostały po różnych zakamarkach Teatru, dzięki czemu młodzi widzowie mieli możliwość poznania poszczególnych etapów przygotowywania spektaklu. Przedstawienie przeniosło dzieci w świat Tove Jansson - świat pogodny i przyjazny, a jednocześnie niezwykle tajemniczy. Przepiękne kostiumy zostały stworzone z szacunkiem dla utrwalonego w świadomości małych czytelników wizerunku Muminków. Radosne piosenki z zabawnymi tekstami dzieci śpiewały razem z aktorami - i z pewnością zapamiętają je na długo.

SPOTKANIE

14 grudnia odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej EKOLA z koordynatorem projektu edukacyjnego „Zabytki w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych” panią Leną Wilkiewicz. Uczestnicy przedsięwzięcia prezentowali w grupach swoje prace, dzielili się doświadczeniami i wnioskami z działań. Dzieci przygotowały makiety, plakaty i prezentacje multimedialne na temat zabytków w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Podczas pracy nad projektem uczniowie musieli wykazać się umiejętnością poszukiwania informacji, selekcjonowania i doboru materiałów, a także zdolnością współpracy w ramach grupy. Okazało się, że było to naprawdę trudne zadanie.

NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA ŚWIĄTECZNA

10 grudnia obradowała komisja, która wyłoniła zwycięzców konkursu na „Najpiękniejszą kartkę świąteczną”. Jury w składzie: pani Ewa Zieniewicz, pani Anna Kaszper, pani Monika Kłoczko i pani Dorota Kołbuc – Sendys – wyróżniła prace przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum EKOLA . Kryterium ocen stanowiły: pomysł, wykonanie, estetyka, a także walory językowe ( życzenia w języku angielskim i niemieckim). Kartki wraz z ozdobami świątecznymi przygotowanymi przez naszych uczniów były sprzedawane na kiermaszu świątecznym. Zebrane pieniądze będą przekazane na pomoc potrzebującym.

MIKOŁAJKI

6 grudnia odbyły się w EKOLI – zgodnie z coroczną tradycją – Mikołajki. Każdy z uczniów obdarował prezentem koleżankę bądź kolegę. Obyczaj bardzo uroczy, szkoda tylko, że na kolejne niespodzianki musimy czekać cały rok.

CZYTANIE JEST TRENDY

3 grudnia uczniowie klas czwartych uczestniczyli w dorocznej nocnej zabawie czytelniczej zorganizowanej przez panią Ewę Ściepuro. Akcja wzbudziła wśród dzieci wiele pozytywnych emocji, bowiem każdy z uczniów mógł zaprezentować zebranym swoją ulubioną książkę.
„Czytanie jest trendy” w sposób niebanalny promuje czytelnictwo, uczy wspaniałej zabawy, pobudza wyobraźnię i zachęca do poznawania nowych tekstów literackich.

LISTOPAD 2010

NOCNE CZYTANIE

W nocy z 26 na 27 listopada odbyło się w EKOLI "Nocne Czytanie" - impreza czytelniczo - integracyjna dla uczniów kl. 5. Dzieci oglądały film, potem czytały fragmenty z wybranych przez siebie książek, a następnie grały w kalambury przedstawiając przysłowia. W dalszej kolejności uczestnicy zajęć z latarkami w rękach, gdy w budynku było zupełnie ciemno, szukali niespodzianek związanych z różnymi miejscami w szkole.... Emocje związane z zabawą nie pozwoliły dzieciom zasnąć prawie do rana.

MAGIA W MUZYCE

25 listopada uczniowie kl. 4 A i 4 B pod opieką pani Marioli Ryczaj i pani Agaty Polańskiej wybrały się do Filharmonii Wrocławskiej na spotkania muzyczne z pokazem multimedialnym zatytułowanym „Magia w muzyce”. Dzieci wysłuchały fragmenty muzyki filmowej, operowej i baletowej, która została zaprezentowana w oparciu o różne baśniowe historie. W programie znalazły się: muzyka do filmu „Harry Potter”, fragmenty z opery „Czarodziejski flet”, suita baletowa „Dziadek do orzechów” oraz uwertura z operetki „Noc w Wenecji”. Bez wątpienia wyjście to pokazało uczniom, jak interesująca jest muzyka klasyczna.

ALFIK

24 listopada odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny ALFIK. Wzięło w nim udział czterdziestu uczniów. Na wyniki musimy czekać do stycznia 2011.

CHARYTATYWNA LOTERIA

23 listopada kl. 4 A zorganizowała loterię fantową, która cieszyła się dużym powodzeniem i sprawiła ogromną frajdę organizatorom. Można było wylosować przeróżne nagrody: długopisy, breloczki, notesy, kredki, kubki i wiele innych użytecznych rzeczy za jedyne dwa złote. Każdy los wygrywał. Oprócz tego były też losy za pięć złotych, dzięki którym szczęściarze wygrywali pendrive, krokomierze, torby termiczne, kurtki przeciwdeszczowe, a także torby na laptopy. Celem loterii było zgromadzenie funduszy na działalność charytatywną. Zebrano 347 zł.

LEKCJA OTWARTA

22 listopada odbyły się w kl. 4 B lekcja otwarta z języka niemieckiego prowadzona przez panią Martę Michno. Były to zajęcia z wykorzystaniem Lernstationen, czyli „stacji zadaniowych”. Celem lekcji było powtórzenie materiału do sprawdzianu. Dzieci świetnie się bawiły, szybko i z zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania. Prezentację oglądali nauczyciele, Dyrekcja i rodzice. Ogólne uznanie dało dowód tego, że zajęcia wszystkim bardzo się podobały.

PRZEDSTAWIENIE

18 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum EKOLA obejrzeli przedstawienie zaprezentowane w języku angielskim, z którym gościł w naszej szkole teatr z Pragi "The Bear Educational Theatre". Spektakl zatytułowany "The Detectives" opowiadał pewną historię koncentrującą się wokół wątku kryminalnego.... Cztery lata wcześniej w południowej Anglii, podczas występu kabaretu jeden z aktorów został zamordowany na scenie, na oczach widzów.... Przedstawienie miało na celu zrekonstruowanie przebiegu tego nieszczęśliwego i tajemniczego morderstwa. Uczniowie wspólnie z aktorami wcielali się w role detektywów. Zabawa była doskonała, a jednocześnie kształcąca. Uczniowie bowiem mieli dodatkowo okazję, aby: powtórzyć gramatykę języka angielskiego, a przede wszystkim czasy przeszłe oraz tworzenie pytań i nauczyć się nowych słówek. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało szczególnie najmłodszym uczniom, którzy bardzo chętnie współpracowali z aktorami.

zDOLNY ŚLĄZACZEK

17 listopada odbył się drugi etap interdyscyplinarnego konkursu „zDolny Ślązaczek”. EKOLA reprezentowana była przez Ignacego Daszkiewicza z klasy 6 SP i Macieja Sieradzkiego z klasy 5 SP. Wyników należy się spodziewać około 10 grudnia 2010 roku

ODYSEJA UMYSŁU

W dniach od 15 do 26 listopada uczniowie Gimnazjum EKOLA tworzyli kodeks ekologiczny. Poznawali jednocześnie funkcjonowanie programu Odyseja Umysłu prowadzonego przez panią pedagog Dominikę Pogorzelec-Nierzewską. Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Program stworzony w 1978 roku przez dr C. S. Micklusa nadzorowany jest przez fundację Odyssey of the Mind. Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem Odysei Umysłu jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie ich do twórczego rozwiązywania problemów. W myśl chińskiego powiedzenia „Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem” uczestnicy programu samodzielnie analizują sedno zadania, szukają różnych strategii poradzenia sobie z nim, a następnie wspólnie decydują, jak połączyć w jedno skuteczne rozwiązanie to, co w ich pomysłach najlepsze.

KONKURS

12 listopada uczniowie klasy 4 A i 4 B przygotowywani przez panią Agatę Polańską, wzięli udział w konkursie "W poszukiwaniu magii świąt". Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w I poł. grudnia.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie kl. 5 i 6 pod czujnym okiem pani Doroty Kołbuc-Sendys zaprezentowali program artystyczny upamiętniający jakże znaczące dla nas wydarzenie. Akademia wszystkim bardzo się podobała i przyczyniła się do refleksji nad burzliwą historią naszej ojczyzny.

POMOC DLA SCHRONISKA

8 listopada uczniowie kl. 5 zorganizowali bardzo ważne przedsięwzięcie na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt – urządzili stoisko ze słodyczami oraz samodzielnie przygotowanymi napojami, z których to sprzedaży dochód przekazany zostanie na pomoc dla zwierząt (zebrano 273 zł 55 groszy). Oprócz tego akcja zakłada zbieranie karmy oraz materiałów do ocieplenia legowisk. Pamiętajmy, że zima to szczególnie trudny okres dla niemających domu psów i kotów. Dołączmy do pomocy i wesprzyjmy schronisko dla zwierząt we Wrocławiu.

OLIMPUS

5 listopada przeprowadzona została w EKOLI jesienna sesja konkursu języka niemieckiego dla szkół podstawowych i gimnazjówOLIMPUS”. W sprawdzianie wiadomości językowych udział wzięło trzydziestu dwóch uczniów. Za organizację konkursu odpowiadała pani Lena Wilkiewicz. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 grudnia.

KONKURS

W ramach projektu „Rok Czesława Miłosza w EKOLI” we wszystkich klasach odbyły się lekcje języka polskiego poświęcone życiu oraz twórczości poety. Wielkim honorem dla kultury polskiej jest fakt, że ten niezwykle utalentowany pisarz za swój wielki talent oraz dorobek artystyczny został laureatem, między innymi, jakże cennej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

PAŹDZIERNIK 2010

SZCZYTNY CEL

Przez cały październik trwała akcja zbierania puszek oraz makulatury. Pieniądze zebrane podczas całego przedsięwzięcia przeznaczone zostaną na rzecz fundacji Gaja zajmującej się niezwykle doniosłym celem, jakim jest obrona zwierząt przed cierpieniem związanym z ich przewozami.
Idea trwającej od 1999 roku akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” łączy dwie kampanie: „Zwierzę nie jest rzeczą”, w ramach której naczelnym zadaniem jest zajęcie się problemem transportu koni przeznaczonymi wcześniej na rzeź i opieka nad zwierzętami oraz program „Święto Drzewa” poświęcony ochronie i sadzeniu drzew. Zapraszamy do przyłączenia się.

HALLOWEEN

29 października obchodzono w naszej szkole Halloween. Było wiele konkurencji, a wśród nich konkurs na najpiękniejsza dynię, który wygrała Nicole Jendryk z klasy 6 SP. Drugie miejsce zajął Maciej Dziurdzia z klasy 4a. Oprócz tego odbył się, wygrany przez Mateusza Dzwończyka z 2 G, konkurs na najzabawniejszy strój. Był tez konkurs KARAOKE, w którym mierzyło się wielu uczniów….

zDOLNY ŚLĄZACZEK

19 października odbył się konkurs interdyscyplinarny dla szkół podstawowych „zDolny Ślązaczek”. Do etapu powiatowego, który odbędzie się 17 XI, zakwalifikowali się: Ignacy Daszkiewicz z klasy 6 i Maciej Sieradzki z klasy 5.

KONKURS

18 października uczniowie wzięli udział w pierwszym etapie konkursu "Z poprawną polszczyzną na co dzień" organizowanym przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej. Do drugiego etap konkursu, który odbędzie się 10 stycznia 2011, zakwalifikowali się:

Kategoria III (kl. 4 A i 4 B SP):

Jakub Podobiński, Patrycja Żygadło, Bartosz Bogdański, Anna Balcer, Mikołaj Dziemieszkiewicz, Jan Wójcik, Iga Zajączkowska, Marta Sajewicz, Monika Janiak, Michał Mrugała, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, Natalia Żabińska, Julia Sroczyńska.

Kategoria IV (kl. 5 i VI SP):

Krystian Szlęzak, Wiktoria Gluszkowska, Łukasz Pietrzyk, Szymon Jeżewski, Magdalena Jaglińska, Zdzisław Just, Agnieszka Bobkier, Jędrzej Trembecki.

JUBILEUSZ

W dniach 15-16 października 2010 r. EKOLA, pierwsza niepubliczna szkoła, która powstała we Wrocławiu, świętowała swoje 20 urodziny.

FILM

14 października wszystkie klasy Szkoły Podstawowej EKOLA obejrzały film „Legendy Sowiego Królestwa” w reżyserii Zacka Snyder’a. Film opowiada historię małej sowy, która trafia do tajemniczej szkoły dla osieroconych ptaków. Wkrótce wraz z nowymi przyjaciółmi odkrywa, że tuż obok rodzi się zło, które może zagrozić całemu lasowi… Film godny polecenia nie tylko ze względu na swoją interesująca fabułę, ale także z powodu doskonałego efektu, jakie daje trójwymiarowy obraz.

MUSICAL

8 października uczniowie klas czwartych pod opieką pani Agaty Polańskiej i pani Marioli Ryczaj uczestniczyli w musicalu zatytułowanym „Czarnoksiężnik z krainy Oz” w reżyserii Jerzego Bielusa z muzyką Mateusza Pospieszalskiego. Przedstawienie prezentowane było przez Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. Półtoragodzinna podróż do pełnej czarów krainy zapewniła nie tylko wyśmienitą rozrywkę, ale także dużo radości i wiele przemyśleń, jakich dostarcza tylko baśń.

PRZEDSTAWIENIE

Tego samego dnia uczniowie klas piątych i szóstych wraz z panią Anną Kaszper, panią Leną Wilkiewicz, panią Hanną Ganzel i panią Dorotą Kołbuc – Sendys obejrzeli przedstawienie „Ten Obcy” w Filharmonii Wrocławskiej. W skonstruowanym – na podstawie powieści Ireny Jurgielewiczowej – spektaklu odnaleźć można było nam teraźniejsze realia i w związku z tym słownictwo bliskie współczesnym nastolatkom oraz dialogi utrzymane w konwencji współczesnego języka młodzieżowego, które niezmiernie uczniom się podobały. Oprócz tego stale aktualna tematyka dotycząca dorastania, miłości, przyjaźni wywołała uznanie wśród dzieci.

MATEMATYCZNY MARSZ NA ORIENTACJĘ

2 października odbył się VIII Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, w którym wzięły udział 3 patrole z SP oraz 3 patrole z Gimnazjum, w składzie których byli:

  1. Tomasz Chajęcki, Wojciech Szeląg, Andrzej Rządkowski.
  2. Małgorzata Pioterek, Alicja Tyliba, Klaudia Hałoń.
  3. Mateusz Biały, Melania Wolska, Nathalie Van Thielen.
  4. Ignacy Daszkiewicz, Nicole Jendryk, Jakub Sierenberg.
  5. Julia Osmólska, Magdalena Jaglińska, Łukasz Pietrzyk.
  6. Maciej Sieradzki, Igor Aftyka, Dominika Cacoń.

Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę z zakresu matematyki ale także świetnie się bawili i już nie mogą się doczekać przyszłorocznych zawodów.

WRZESIEŃ 2010

DIAGNOZY

We wrześniu odbyły się we wszystkich klasach Szkoły Podstawowej diagnozy „na wejściu” z matematyki. Wypadły bardzo dobrze. Oto wyniki:

 

Klasa

Maksymalna ilość punktów do zdobycia

Średnia krajowa

Średnia klasy

Stopień
w skali staninowej

4 A

27

22,06

24,25

7 - wysoki

4 B

27

22,06

24,46

8 – bardzo wysoki

5

33

20,01

25,69

9 - najwyższy

6

33

17,86

22,00

8 – bardzo wysoki


LEKCJE PROEKOLOGICZNE

W ramach lekcji wychowawczych 28 września zapoczątkowany został trwający nadal cykl prezentacji pani Anny Domaradzkiej Bocian zatytułowany „Co konsument wiedzieć powinien o opakowaniach”. Zajęcia odbywały się pod hasłem: „Opakowanie jak z bajki" i miały na celu uświadomienie uczniom postaw proekologicznych oraz wyrobienie przekonania o konieczności dbania o nasze środowisko.

WYCIECZKA

W dniach 23 i 24 września uczniowie klas gimnazjum EKOLA – pod opieką wychowawczyń: pani Ewy Zieniewicz i pani Anny Domaradzkiej-Bocian – brali udział w integracyjno-turystycznej wycieczce do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Dawna stolica Polski urzekła swoim pięknem, pozostawiając w pamięci niezapomniane wrażenia, a założony w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy uświadomił, jak potężna i różnorodna jest przyroda. Liczbę występujących w Ojcowskim Parku gatunków zwierząt szacuje się bowiem na 11 tysięcy. Flora z kolei jest jeszcze bardziej imponująca – składa się 1000 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, 1200 odmian grzybów i około 200 rodzajów porostów. Występują tu 84 gatunki roślin prawnie chronionych. Wycieczka okazała się więc nie tylko integracyjną, ale przede wszystkim niezwykle kształcącą.

FESTIWAL NAUKI

21 września uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami: panią Jadwigą Bańską i Ewą Zieniewicz uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a zatytułowanych: „Pyłki kwiatowe w powiększeniu -możliwości skaningowego mikroskopu elektronowego”, "Internet bez naruszania prawa", „Zabawy z fizyką”, „Rozbierający skaner”. Zajęcia były bardzo ciekawe i w przystępny sposób ilustrowały zawiłości nauki. Wykłady multimedialne oraz wystawy projektów matematycznych dodatkowo uatrakcyjniały te niecodzienne zajęcia.

16 września uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum pod opieką pani Marioli Ryczaj udali się na wykład połączony z pokazem zatytułowanym "Wyszywanki Matematyczne". Zajęcia odbyły się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji