PRACOWNIA OPOWIEŚCI NA ISLANDII

W ramach projektu Młodzieżowa Pracownia Opowieści uczniowie klasy drugiej gimnazjum pod opieką pani Hanny Zbroniec, wraz z pozostałymi uczestnikami wrocławskich warsztatów wyjechali na tygodniową wycieczkę na Islandię połączoną z zajęciami fotograficznymi oraz kreatywnego pisania. Wspólnie z islandzkimi kolegami z Landakotsskóli w Reykjaviku zwiedzili między innymi tamtejsze Muzeum Fotografii, Muzeum Sztuki, wzięli udział w próbie koncertu muzyki klasycznej w przepięknym budynku narodowej filharmonii – Harpie oraz w literackim spacerze organizowanym przez Bibliotekę Miejską.

Uczniowie EKOLI uczestniczyli również jako widzowie w konkursie talentów wszystkich szkół stolicy Islandii („Skrekkur”), w trakcie którego kibicowali znajomym z Landakotsskóli. Zwiedzili także nieczynną elektrownię Toppstöðin, gdzie rozmawiali z jednym z najpopularniejszych islandzkich autorów Andrim Snærem Magnasonem („Historia Błękitnej Planety”), oraz przepiękny skansen-Muzeum Miejskie, w którym znajdują się najstarsze budynki sprowadzone z całej wyspy. O historii Islandii uczestnikom projektu opowiadał specjalista z Reykjavik University Guðni Th. Jóhannesson.

Dzięki staraniom islandzkich partnerów projektu polscy uczniowie mieli okazję być jedynymi tego dnia gośćmi na wyspie Videy oddalonej o ok. 5 kilometrów od stolicy Islandii. W przepięknych, surowych plenerach powstały piękne zdjęcia i zaskakujące opowieści o dawnych mieszkańcach. Ostatniego dnia pobytu na wyspie odbyła się wycieczka do tak zwanego Golden Circle (Złotego Kręgu), podczas której uczestnicy zobaczyli najpiękniejsze krajobrazy Islandii: Park Narodowy Þingvellir (największe jezioro polodowcowe oraz miejsce obradowania najstarszego na świecie parlamentu), Geysir (i przepiękne wybuchające gejzery) oraz Złoty Wodospad – jeden z najbardziej spektakularnych widoków na świecie.

Ogrom wrażeń, nowe przyjaźnie, ciekawe warsztaty, setki zrobionych zdjęć i dziesiątki zapisanych stron – to wszystko przywieźli z Islandii uczniowie EKOLI. Zajęcia Pracowni Opowieści potrwają do końca stycznia, zakończą się wydaniem projektowej broszury z najciekawszymi historiami i fotografiami oraz wystawą prac uczestników. Zapraszamy do galerii!