WYDAJEMY, CO NAM SIĘ PODOBA

Gimnazjaliści oraz uczniowie z klas preIB i IB spotkali się z inicjatywy p. Renaty Otolińskiej 9 marca 2016 roku z tłumaczką, redaktorką i założycielką krakowskiego wydawnictwa Karakter panią Małgorzatą Szczurek, aby porozmawiać o wartościowej literaturze, szczególnie z obszaru Maghrebu. Interesująca oferta wydawnicza (książki autorów z krajów islamskich, eseje Susan Sontag, Virginii Woolf oraz teksty o dizajnie i nowej architekturze) miała zachęcić młodych ludzi do świadomego sięgania po lektury niszowe, ale wartościowe i dotyczące problemów współczesnego świata. Rozmowa dotyczyła też wojny w Syrii w związku z ukazaniem się w wydawnictwie książki na ten temat pod tytułem „Przeprawa” Samar Yazbek. Po tym spotkaniu p. Małgorzata Szczurek wzięła udział w dyskusji o powieści „Dziecko piasku” Tahara Ben Jellouna na lekcji języka polskiego w klasie IB. Podzieliła się z uczniami wspomnieniami o autorze książki, a także refleksjami na temat tradycji islamu, kwestii religijnych i obyczajowych. W czasie obu spotkań padło wiele ważnych pytań, na które odpowiedzi uczniowie mogą znaleźć w mądrych książkach – tych rekomendowanych i tych odkrytych samodzielnie.