EDUKACJA POZAFORMALNA W EKOLI

9 czerwca 2016 roku w EKOLI odbyły się warsztaty przygotowywane przez uczestniczki międzynarodowego projektu „Cooperation for social and civic competences’ innovative education”, finansowanego w ramach programu Erasmus+. Ich celem było przetestowanie metody edukacji pozaformalnej wypracowanej w ramach pierwszego ze spotkań uczestników projektu (grup z Litwy, Czech i Polski), realizowanego w marcu we Wrocławiu. Wykorzystane metody World Cafe i 5 Thinking Hats pozwoliły uczniom liceum i gimnazjum na dyskusję na następujące tematy: czy powinno się wprowadzić cenzus wiekowy do używania mediów społecznościowych? Czy Instagram to tylko rozrywka? Książka czy film? Czy matura jest „egzaminem dojrzałości”? Metody edukacji pozaformalnej mają na celu oparcie procesu zdobywania wiedzy na zasadzie partnerstwa i dobrowolności. Wiedzę zdobywać można nie tylko z książką i nauczycielem przy tablicy, ale również w kameralnej atmosferze, która pozwala na większą swobodę i aktywność, czego dowiedli uczniowie drugiej klasy gimnazjum, preIB i IB1 podczas warsztatów.