Aktualności

Archiwum 2013/2014

MAJ 2014

FESTIWAL NAUKI W EKOLI

21 maja odbył się Festiwal Nauki, podsumowujący całoroczne działania podjęte w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0, który koordynowała w EKOLI p. Agata Polańska. Działania zmierzające do wypracowania Szkolnego Kodeksu TIK przedstawiła O. Pordzik, a o szkolnym blogu opowiadały A. Balcer i A. Pelc. Zaprezentowano także projekty fizyczne „Kosmiczne zagrożenia dla Ziemi: O uderzeniach ciał pozaziemskich i ich skutkach” oraz „O zagrożeniach ze strony Słońca” (gimnazjaliści A. Balcer, A. Pelc, J. Cieplik, M. Dziemieszkiewicz, G. Gajewski) pracujący pod kierunkiem p. M. Kozłowskiego. O sposobach pracy nad swoimi edukacyjnymi projektami gimnazjalnymi opowiedzieli A. Godlewska, O. Dadełło, M. Mykicki, I. Iwaniak. Interesującą relację z projektu XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przedstawiły tegoroczne posłanki N. Jendryk i J. Iwanków (opiekun projektu – p. A. Polański).
W drugiej części festiwalu odbyły się wielotematyczne warsztaty. 
- Zajęcia dla nauczycieli ,,Happy Zooming, czyli lekcja w Prezi” poprowadziły M. Majewska, M. Sajewicz, K. Kędra, D. Kozłowska, J. Sroczyńska, A. Balcer. Nauczyciele podkreślali, że była to nie tylko dobra zabawa, ale rzeczowa nauka obsługi programu.

- Warsztaty ,,E-podręcznik, czyli lekcja na tablecie” dla klasy szóstej SP przeprowadzili gimnazjaliści z klasy pierwszej. Dla uczniów SP było to wprowadzenie do pracy z podręcznikami w formie elektronicznej. Dowiedzieli się oni, jak wygląda praca na tablecie, jakie są jej zalety, jakie mogą się pojawić problemy. Zajęcia prowadzili: K. Szadujko, A. Pelc, J. Cieplik, O. Pordzik, N. Żabińska, M. Niekrasz, B. Bogdański, M. Mrugała, M. Dziemieszkiewicz i E. Więcek. 
- Warsztaty ,,Ratuj się, kto może, czyli lekcja pierwszej pomocy'' oprowadzili uczniowie klasy drugiej gimnazjum, którzy wcześniej nagrali film instruktażowy (M. Majewska, I. Opalska, J. Wysowska, J. Gieracha, J. Osmolska, M. Belka, T. Kałwak i E. Hartl pod kierunkiem p. A. Bocian). Czwartoklasiści z zainteresowaniem obejrzeli film i uczestniczyli w warsztatach, mogli też nabyć potrzebne umiejętności, ćwicząc na fantomach.

- Warsztaty ,,Mam plan, czyli lekcja autoprezentacji” gimnazjaliści z klasy trzeciej poprowadzili dla młodszych kolegów z klasy drugiej. Będą oni w przyszłym roku przygotowywać własne projekty edukacyjne.

KRZYCKI KONKURS SCENEK

30 maja 2014r. już po raz jedenasty ZS EKOLA był organizatorem Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim pod patronatem DODN, w którym wzięli udział młodzi aktorzy z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Szkoły Podstawowej nr 39, Gimnazjum nr 1 i nr 17 we Wrocławiu oraz Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zgorzelcu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy piątej SP oraz gimnazjaliści z klasy 1a i 1b. Jury doceniło doskonałe przygotowanie językowe i aktorskie uczennic z gimnazjum ze Zgorzelca, przyznając im I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych za scenkę „The Shoe Stall”. Wyróżniono też aktorów z Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu za przekonująco zagraną scenkę „Court Charades”. Zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 39 za przedstawienie „Thumbelina”. Dzięki barwnym kostiumom i pięknej scenografii przenieśliśmy się w baśniowy świat Calineczki.

KANGUR MATEMATYCZNY 2014

Ogłoszono wyniki marcowego konkursu Kangur Matematyczny (edycja XXI), w którym uczestniczyła duża grupa uczniów EKOLI. Znaleźli się oni wśród 5764 uczestników ze 114 wrocławskich szkół. Z EKOLI wyróżnionych zostało ośmioro młodych, zdolnych matematyków. Są to: Marcin Zubrzycki, Wiktoria Bryke, Krzysztof Smardz i Malwina Góral z klasy 4 SP oraz Michał Mrugała, Anna Balcer, Mikołaj Dziemieszkiewicz i Bartosz Bogdański z klasy 1a gimnazjum, a także Ignacy Iwaniak z klasy 3 gimnazjum. Gratulujemy wyróżnionym uczniom, a także Johanowi Wooho Lee, któremu do wyróżnienia zabrakło 0,25 punktu.

DZIEŃ KSIĄŻKI

W tym roku 8 maja 2014r. uczniowie EKOLI świętowali Dzień Książki. Na lekcjach wychowawczych obdarowywali się książkami, rozmawiali o swoich ulubionych lekturach, odwiedzili liczniej niż zwykle szkolną bibliotekę. Imprezie towarzyszyły wystawa obrazująca historię książki oraz kiermasz wydawnictw anglojęzycznych. Obchody spotkały się z pozytywnymi opiniami uczniów i nauczycieli, dlatego też Dzień Książki w EKOLI będzie obchodzony co roku.

OGÓLNOPOLSKI FINAŁ KONKURSU Z ORTOGRAFIĄ NA CO DZIEŃ

17 maja w Krakowie odbędzie się finał VIII Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z ortografią na co dzień”, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS. W tym roku EKOLĘ reprezentują w konkursie uczennice klasy 1a gimnazjum – Anna Balcer i Oliwia Pordzik. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

KWIECIEŃ 2014

WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO

W tym roku przypada 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie nowoczesnej ustawy regulującej funkcjonowanie władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Z tej okazji 30 kwietnia uczniowie EKOLI uczestniczyli w uroczystym apelu przygotowanym przez czwartoklasistów pod kierunkiem p. Arkadiusza Ściepury, p. Moniki Kłoczko i ojca Pawła Witona.

FOTOGRAFIA MOBILNA

25 kwietnia gimnazjaliści z klasy 1a pod opieką p. Agaty Polańskiej wybrali się na prezentowaną w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” ogólnopolską zbiorową wystawę fotografii mobilnej. Uczniowie, realizujący w tym roku projekt „Szkoła z Klasą 2.0” ukierunkowany na pracę z narzędziami TIK, po raz kolejny mogli się przekonać, jak różnorodne może być ich zastosowanie. Po obejrzeniu wystawy bez wątpienia można dojść do wniosku, że dobrą, artystyczną fotografię da się wykonać także telefonem  komórkowym. Zainspirowani prezentowanymi pracami uczniowie wykonywali własne niezwykle ciekawe i kreatywne zdjęcia, które następnie zaprezentowali na zajęciach.

FILMOWA NOC

Noc z czwartego na piątego kwietnia uczniowie klasy 1a gimnazjum spędzili pod opieką wychowawczyni p. Agaty Polańskiej w szkole. Nocne spotkanie oprócz walorów integracyjnych miało spełniać również edukacyjne. Rozpoczęło się od klasowych urodzin. Jubilaci zostali obdarowani prezentami, a wspólna zabawa zintegrowała uczniów. Później obejrzeli oni film pt. „Sala samobójców”, który nawiązywał do realizowanego w tym roku szkolnym projektu „Szkoła z Klasą 2.0”, dotyczącego m.in. bezpieczeństwa w sieci. Po filmie odbyła się burzliwa dwugodzinna dyskusja nad filmem. Po krótkiej przerwie uczniowie obejrzeli drugi film - komedię pt. „Był sobie chłopiec”. Dochodziła już czwarta nad ranem i część uczniów zmógł sen. Reszta zaś spędziła czas na rozmowach i oglądaniu zdjęć z poprzednich lat. W czasie całego spotkania wszystkim dopisywał dobry humor. Uczniowie rano nieco zmęczeni opuszczali szkołę, ale zgodnie przyznawali, że nie żałują filmowej nocy. 
Oliwia Pordzik, kl. 1a

KLASYCZNA ZEMSTA W TEATRZE KOMEDIA

Kolejny wieczór teatralny uczniowie klasy 1a i 1b pod opieką p. Agaty Polańskiej spędzili w Teatrze Komedia, w którym 7 kwietnia obejrzeli inscenizację „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego. Pieczołowicie odtworzone okoliczności historyczne, ówczesne stroje, charakterystyczny język i zachowania bohaterów sprawiają, że jest to bardzo klasyczne przedstawienie, które przybliża współczesnej młodzieży świat dawnej Polski.

KONKURS FIZYCZNY GALILEO

W przedświątecznym tygodniu ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego Galileo zorganizowanego w marcu przez Centrum Edukacji Szkolnej. Wzięła w nim udział kilkunastoosobowa grupa gimnazjalistów z EKOLI. W konkursie wyróżnienie otrzymali Mikołaj Dziemieszkiewicz, Kuba Kamiński, Dominika Kozłowska. Gratulujemy!

MŁODZI AKTYWNI

4 kwietnia, w godz. 16.00-19.00, w auli naszej szkoły odbyła się debata poświęcona aktywności społecznej i politycznej młodych ludzi. Debata była częścią projektu „Wybory parlamentarne”, który służy wyłonieniu uczestników XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (odbędzie się ona 1 czerwca 2014 roku). Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. EKOLA startuje w projekcie SDiM już po raz trzeci: dwa lata temu przeprowadzona przez nas debata (o demokracji w szkole) została oceniona najwyżej w województwie i dzięki temu do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostała się dwójka naszych uczniów: Agnieszka Godlewska i Mateusz Tabaka. Rok temu debata (o lokalnym ekorozwoju) zajęła drugie miejsce w województwie i znów do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostali się dwaj nasi uczniowie: Małgorzata Pioterek i Franciszek Marczyński. Koordynatorem projektu jest p. Andrzej Polański.

MARZEC 2014

CZARODZIEJSKI WIECZÓR W OPERZE

Uczniowie klas 1a i 1b gimnazjum wraz z p. Agatą Polańską 18 marca obejrzeli jedną z najsłynniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet”, według libretta Emanuela Schikanedera. Baśniowa opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem niezwykle spodobała się uczniom, a popisowe arie Królowej Nocy, księcia Tamina, ptasznika Papagena i jego wybranki wzbudziły zachwyt miłośników nie tylko klasycznej muzyki.

KAMIENIE NA SZANIEC. LEKCJA HISTORII

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to lektura, która cieszy się wśród uczniów niesłabnącym zainteresowaniem. Gimnazjaliści z klas 1-3 mieli okazję w marcu porównać swoje doświadczenia czytelnicze z filmową wersją powieści w reżyserii Roberta Glińskiego. Film, choć dość swobodnie interpretujący losy Zośki, Alka i Rudego, okazał się wzruszającą lekcją historii, a także pretekstem do dyskusji o postawach wojennego pokolenia.

WIECZÓR POETYCKI

24 marca w Klubie Muzyki i Literatury odbył się wieczór literacko-muzyczny „Czułe struny” zorganizowany przez MDK Wrocław Krzyki. Wśród młodych muzyków i poetów, którzy zaprezentowali swoje utwory, znalazła się Oliwia Pordzik, uczennica klasy 1a Gimnazjum EKOLA, która zajęła III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Magia Słowa”. 

KIERMASZ – KROPLA AFRYKI

22 marca w czasie Dnia Otwartego EKOLI uczniowie klasy 1a gimnazjum zorganizowali akcję charytatywną, z której dochód przeznaczony został na realizację celów projektu KROPLA AFRYKI. Uczniowie nie tylko sprzedawali przygotowane przez siebie ciasta, ale i własnoręcznie wykonaną biżuterię. Przygotowali także gazetkę informacyjną dotyczącą projektu. W czasie akcji udało się zebrać 348,40 zł.

MATEMATYCZNE POTYCZKI

Na początku marca 2014r. odbyły się półfinały IX edycji Wrocławskiego Konkursu Matematycznego, do których zakwalifikował się uczeń klasy trzeciej gimnazjum Ignacy Iwański. Choć zabrakło mu tylko jednego punktu, aby znaleźć się wśród 25 finalistów konkursu, gratulujemy! 26 marca 2014r. uczniowie gimnazjum wzięli udział w eliminacjach VIII Konkursu Matematyka i Ekonomia. Do półfinałów zakwalifikowali się Bartosz Bogdański (38/40 pkt), Michał Mrugała (33/40 pkt) oraz Mikołaj Dziemieszkiewicz (33/40 pkt.). Powodzenia w półfinałach!

LUTY 2014

„KRZYŻACY” GIMNAZJALISTÓW

W lutym uczniowie z klas 1A i 1B na lekcjach języka polskiego mogli wcielić się w bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, potwierdzając nie tylko świetną znajomość lektury, historycznych realiów, wokół których osnuta jest akcja utworu, czy rycerskich obyczajów, ale też i niezwykłą pomysłowość.

„CHWILA” ZADUMY W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM

12 lutego gimnazjaliści z klas 1A i 1B pod opieką p. Agaty Polańskiej oraz p. Hanny Zbroniec wybrali się do Teatru Współczesnego. Obejrzeli inspirowany wierszami Wisławy Szymborskiej monodram poetycki pod tytułem „Chwila” w wykonaniu Elżbiety Golińskiej, w którym wykorzystano fragmenty kompozycji Krzysztofa Komedy. Ta sztuka różniła się od obejrzanych wcześniej przez uczniów spektakli. Na Małej Scenie, przypominającej wnętrze piwnicy, stała jedna aktorka. Wokół niej znajdowały się meble sugerujące, że jest to wnętrze mieszkania: stół, fotel, zegar, pianino. Panowało wrażenie, jakby weszło się do czyjegoś mieszkania, przyglądało się jego życiu i trwało w zasłuchaniu. Aktorka przedstawiła piękną opowieść o życiu, które składa się z chwil i które jest chwilą. Dzięki niewielkiej scenie miało się wrażenie bliskości z aktorką. Monodram Elżbiety Golińskiej bardzo podobał się widzom. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorką, która opowiadała, skąd wziął się pomysł na monodram i jak odbiera poezję Wisławy Szymborskiej. Po obejrzeniu przedstawienia można było powtarzać za Szymborską: „nie mogę się nadziwić, namilczeć się temu…”.

Oliwia Pordzik, uczennica kl. 1A

NASI BRACIA MNIEJSI

Drugoklasiści oraz ich starsi koledzy ekolodzy z klas piątej i szóstej szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści (pod opieką p. Ewy Czuszkiewicz i p. Beaty Michałek) odwiedzili 10 lutego Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kątnej. Podopieczni lekarza weterynarii p. Tomasza Grabińskiego to między innymi bociany, łabędzie, jenot, lis, gołębie. Opowiedział on uczniom o zwyczajach i zachowaniach zwierząt, poznali także historię każdego z pacjentów ośrodka. Spacer po lesie był dodatkową atrakcją wycieczki, która okazała się pełną empatii lekcją ekologii.

SUDOKU 2014

W niedzielę 9 lutego w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego odbyły się III Mistrzostwa Dolnego Śląska w SUDOKU. Poprzedziły je zorganizowane przez p. Mariolę Ryczaj styczniowe eliminacje szkolne, w których wzięli udział wszyscy uczniowie ZS EKOLA. Zdobywcy największej liczby punktów w swojej kategorii wiekowej zakwalifikowali się do lutowego finału mistrzostw. Byli to Szymon Zawodny, Isabella Bos z klasy trzeciej SP, Tomasz Gmytrasiewicz i Karol Smółka z klasy czwartej SP oraz uczniowie klasy pierwszej gimnazjum: Dominika Kozłowska, Michał Mrugała i Anna Balcer. W finałowych zmaganiach Anna Balcer zajęła 18. miejsce, w zawodach uczestniczyło ponad 1100 uczestników. Gratulujemy Ani!

STYCZEŃ 2014

DZIEŃ SENIORA

23 stycznia 2014r. w ZS EKOLA odbyło się tradycyjne spotkanie z okazji Dnia Seniora, na które zaproszono babcie i dziadków uczniów z klas 1-3 oraz starszych mieszkańców osiedla. W czasie uroczystości goście obejrzeli występy najmłodszych uczniów EKOLI, etiudę teatralną w wykonaniu czwartoklasistów i wspólnie kolędowali. Spotkanie przygotowali gimnazjaliści z klasy 1A i 1B pod opieką wychowawczyń.

KONKURS GEOGRAFICZNY ALFRED

Jak co roku odbył się w EKOLI 20 stycznia pierwszy etap VII Dolnośląskiego Międzygimnazjalnego Konkursu Geograficznego ALFRED, tym razem na temat „Australia i Oceania – świat na antypodach”. Wzięło w nim udział 32 uczniów gimnazjum, najlepsi z nich to Michał Buszek z klasy drugiej i Alicja Błażej z klasy trzeciej. Będą oni reprezentowali naszą szkołę 7 marca w kolejnym etapie konkursu. Gratulujemy najlepszym geografom i trzymamy kciuki!

GRUDZIEŃ 2013

WIGILIA W EKOLI

Święta Bożego Narodzenia to tradycja kultywowana w EKOLI z szacunkiem i radością. Dlatego dwie Wigilie zorganizowane w ostatnim, przedświątecznym tygodniu to ważne dla całej szkolnej społeczności uroczystości. Najpierw 19 grudnia uczniowie z klas 1-3, ich nauczyciele, rodzice, dyrektorzy na wigilijnym spotkaniu podziwiali przedstawienie przygotowane przez dzieci oraz filmowy klip drugoklasistów „Poszukiwanie Mikołaja”, nagrany w Galowicach. Zebrani wysłuchali też kilku kolęd oraz życzeń. Dzielono się opłatkiem i próbowano przysmaków przygotowanych przez rodziców. 

Podobna atmosfera towarzyszyła Wigilii uczniów starszych klas. Opłatkowe spotkanie rozpoczął występ chóru prowadzonego przez p. Monikę Kłoczko, później obejrzano świąteczne etiudy teatralne, przygotowane przez uczniów klas 4-6 pod kierunkiem p. Bartka Kamińskiego. Życzenia złożyli wszystkim p. Jolanta Węglowska oraz ojciec Paweł Witon. Ekolacy pięknie rozpoczęli magiczne święta…

DZIEŃ PROJEKTÓW

Już po raz trzeci 12 grudnia 2013r. odbył się w EKOLI Dzień Projektów. Gimnazjaliści przedstawili cztery projekty. Pierwszy, przygotowany pod opieką p. Andrzeja Polańskiego nosił tytuł „Tak zwany problem Orfeusza. Prawdziwy problem Orfeusza”. Drugi projekt na temat „Co łączy diament, liść i łowicką wycinankę” dotyczył przykładów symetrii, jego opiekunem był p. Mirosław Kozłowski. Trzecia grupa pod opieką p. Agaty Polańskiej wybrała temat „Znani i nieznani – spotkania z ciekawymi ludźmi”. Czwarty projekt - „Zobacz mój świat - dzieci z daleka i z bliska” powstał pod opieką p. Beaty Michałek.

Nagrodę jury za najlepszą prezentację otrzymała grupa trzecia, organizująca spotkania z osobami zajmującymi się działalnością humanitarną, m.in. z Janiną Ochojską. Indywidualne wyróżnienie przyznano Agnieszce Godlewskiej z tej właśnie grupy. Nagrodę wręczyła przewodnicząca jury p. Jolanta Węglowska.

SZKOLNA DEBATA NAD KODEKSEM TIK

13 grudnia odbyła się szkolna debata gimnazjalistów nad Kodeksem 2.0 poprzedzona warsztatami „Komputerozależni”, prowadzonymi przez psycholog Katarzynę Żelazny ze Stowarzyszenia Aperiamus. Szkolnym koordynatorem programu jest p. Agata Polańska, która otworzyła debatę prowadzoną przez p. Andrzeja Polańskiego. Wcześniej uczniowie dyskutowali o projekcie w zespołach klasowych, a efekty ich pracy bardzo pomogły w debacie. Powstał projekt Kodeksu TIK dla gimnazjum EKOLA, który będzie weryfikowany w praktyce, a w styczniu, po jego ewaluacji, zatwierdzony jako szkolny dokument.

W czasie dyskusji omówiono siedem ważnych punktów, a także zwrócono uwagę na różne problemy związane ze świadomym, rozważnym, uczciwym korzystaniem z Internetu. Uczniowie podkreślali znaczenie bezpieczeństwa w sieci. Ważną kwestią był również dla nich dostęp do pracowni komputerowej. Rozmawiano też o obowiązkach przestrzegania zasad  dotyczących korzystania ze sprzętu szkolnego i ponoszenia konsekwencji ich naruszenia. Gimnazjaliści docenili też możliwość pracy na tabletach. EKOLA to jedna z niewielu szkół w Polsce realizujących program „Podręcznik na tablecie”.

WSPANIAŁA WYPRAWA DO LONDYNU

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klas dwujęzycznych Gimnazjum EKOLA pod opieką p. Ewy Zieniewicz, p. L. Wilkiewicz i p. A. Kaszper spędzili tydzień, zwiedzając  najbardziej znane zabytki Londynu. Z niecierpliwością czekali na możliwość oglądania na żywo zmiany warty pod Pałacem Buckingham. Niestety  z powodu nieobecności w rezydencji Królowej, nie udało się z nią spotkać J. Przez cały tydzień pogoda nie była wcale angielska, ale piękna i słoneczna – pozwoliła na wiele spacerów po londyńskich parkach i ulicach. Uczniom podobały się także wyprawy do muzeów, zwłaszcza interaktywne wystawy w Muzeum Nauki i w  Muzeum Historii Naturalnej. Wielbiciele sztuki podziwiali wystawy w Galerii Narodowej i Muzeum Narodowym, dużym zainteresowaniem cieszyły się „Słoneczniki" Van Gogha oraz prace impresjonistów. Spędziliśmy także dzień w Greenwich. Wszyscy mieli okazję stanąć na dwóch półkulach równocześnie i zobaczyć, jak działa camera obscura.

Wieczory uczniowie spędzali na towarzyskich rozmowach z rodzinami, u  których mieszkali. Mogli zobaczyć z bliska, jak żyją Brytyjczycy, jakie mają zwyczaje w  codziennym życiu, jakie menu preferują.

 

Archiwum 2012/2013

MAJ 2013

TANZAŃSKA OPOWIEŚĆ

Kolejne spotkanie w ramach projektu KROPLA AFRYKI, które odbyło się 20 maja, przebiegało w niezwykłej atmosferze. Gościliśmy bowiem Magdalenę Czerniawską, uczennicę Gimnazjum EKOLA, obecnie absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Elżbietę Rainman i Martę Kmieciak, absolwentki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które z pasją opowiadały o swojej podróży do Tanzanii. Barwna opowieść o dzieciach z sierocińca, w którym dziewczyny pracowały jako wolontariuszki, o serdeczności Tanzańczyków, zdziwieniu towarzyszącym Europejczykom poznającym tamtejszą kulturę i radości odkrywania rajskich krajobrazów takich, jak widok ośnieżonego szczytu Kilimandżaro, wzbudziła wielkie uznanie wśród uczniów i stała się inspirację do planowania własnych afrykańskich wypraw.

KANGUROWE WYRÓŻNIENIA

Ogłoszono właśnie końcowe wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR, w którym wzięli udział uczniowie EKOLI ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyróżniono dyplomami i nagrodami książkowymi dziesięciu uczniów. A są to: w kategorii Żaczek – Krzysztof Buszek i Szymon Zawodny; w kategorii Maluch – Katarzyna Hałoń, Barbara Birkmann, Weronika Dylewska i Jeremiasz Preiss; w kategorii Beniamin – Michał Mrugała, Anna Balcer, Bartosz Bogdański, Aleksander Pelc.

Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy!

KWIECIEŃ 2013

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2013r. uczniowie ZS EKOLA uroczyście obchodzili Dzień Ziemi – projekt koordynowany przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. Beatę Michałek. Z tej okazji klasowi ekolodzy opowiedzieli o konkursach, imprezach, wycieczkach oraz warsztatach, w których uczniowie brali w tym roku szkolnym udział. W auli przedstawiono prezentacje: „Woda źródłem życia” (Basia Birkman, Weronika Dylewska z kl. 4) oraz „Ginące gatunki Azji Południowo-Wschodniej” (Ula Błaszczak z kl. 6a). Uczniowie obejrzeli też film kampanii WWF „Kropla w morzu potrzeb”. Słowo wstępne wygłosiła Weronika Gabryjelska (z kl. 4). Ważnym punktem spotkania było przedstawienie przez gimnazjalistów Franka Marczyńskiego i Małgosię Pioterek wniosków z debaty „Lokalny ekorozwój – jak było do tej pory?”, która odbyła się wcześniej w ramach projektu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

BLIŻEJ „KRZYŻAKÓW”

W kwietniu na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy I gimnazjum, analizując powieść Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, starali się zgłębić tajemnice średniowiecza. Poznawali historyczne postacie i wydarzenia, wokół których osnuta jest lektura, przygotowywali informacje o średniowiecznych miastach i budowlach, o ówczesnych obyczajach, ubiorach, aby z wielką fantazją wcielić się w przedstawicieli różnych stanów społecznych wieków średnich.

TRUDNY CZAS EGZAMINÓW

Wiosna w tym roku nieco się spóźniła, ale terminy egzaminów pozostały bez zmian. W Zespole Szkół EKOLA odbył się już na początku kwietnia Sprawdzian Szóstoklasisty, a 23 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, najpierw z przedmiotów humanistycznych, następnie z przyrodniczo-matematycznych i języka obcego.

W kwietniu odbywają się także finały różnych konkursów, w których uczestniczą uczniowie EKOLI. 2 maja 2013r. rozpoczną trzytygodniową sesję uczniowie klasy z Maturą Międzynarodową od egzaminów z języka angielskiego i ekonomii. Trzymajmy mocno kciuki za wysiłek wszystkich uczniów, tych najmłodszych i trochę starszych, aby wyniki egzaminów, sprawdzianów i konkursów okazały się satysfakcjonujące i pozwoliły osiągać kolejne edukacyjne cele.

MARZEC 2013

DEBATA O EKOROZWOJU

25 marca, w godz. 16-20, w auli naszej szkoły odbyła się debata poświecona ekologii. Debata była częścią projektu „Lokalny ekorozwój”, który służy wyłonieniu uczestników XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (odbędzie się ona 1 czerwca 2013 roku). Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Przypomnijmy, że rok temu debata naszej szkoły (o demokracji w szkole) została oceniona najwyżej w województwie i dzięki temu do Sejmu Dzieci i Młodzieży dostała się dwójka naszych uczniów: Agnieszka Godlewska i Mateusz Tabaka. Jako jedyni reprezentowali Wrocław w Warszawie.

W tym roku, w marcowy poniedziałek, przy stole prezydialnym zasiedli: Jolanta Węglowska - Prezes Fundacji Oświatowej EKOLA, Dyrektor Zespołu Szkół EKOLA, Przemysław Dubaniowski – Dyrektor ds. pedagogicznych ZS EKOLA, Beata Michałek - nauczyciel geografii, ekolog, Anna Domaradzka - Bocian – nauczyciel biologii, Nestor Kościański – właściciel ekologicznego Gospodarstwa Kościańscy, Edyta i Krzysztof Jendryk - właściciele firmy Budmech, Łukasz Spychała - pracownik firmy STIHL, oraz absolwenci EKOLI: Izabela Teppel - uczennica EKOLI w latach 2007-2010, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego, posłanka Parlamentu Młodzieży Wrocławia, współtwórczyni projektu Dobra Inicjatywa, koordynatorka zespołu projektowego Fundacji na Rzecz Kultury Ottenbreit, i Filip Ficner - uczeń EKOLI w latach 2007-2010, student Uniwersytetu Ekonomicznego, poseł i członek Biura Prasowego Parlamentu Młodzieży Wrocławia.

Obecna była także Ewa Czuszkiewicz – wychowawczyni klasy 1 SP wraz ze swoimi podopiecznymi, oraz uczniowie EKOLI: Agnieszka Godlewska, posłanka na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 2 GIM, Małgorzata Pioterek, marszałkini Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Nicole Jendryk, wiceprzewodnicząca klasy 2 GIM, Franciszek Marczyński, członek Prezydium Sejmiku Uczniowskiego – kl. 3 GIM, Maciej Bryke, przewodniczący kl. 3 GIM, Mateusz Tabaka, poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży – kl. 3 GIM. Wszyscy oni byli opiekunami grup złożonych z uczniów EKOLI (kl. 5 SP: Dagmara Miłek, Maria Piotrowska; kl. 6a SP: Marta Sajewicz, Iga Zajączkowska, Patrycja Żygadło, Maurycy Borkowski; kl. 6b SP: Julia Cieplik, Dominika Kozłowska, Oliwia Pordzik, William Słodziński; kl. 1 GIM: Izabela Opalska; kl. 3 GIM: Alicja Tyliba, Tomasz Chajęcki, Jakub Kowalski), które podczas debaty prezentowały projekty poświecone m.in. energii, recyklingowi, wodzie.

Oprawą fotograficzną i filmową debaty zajęli się: Teodor Kałwak z kl. 1 GIM., Wojciech Szeląg z kl. 3 GIM., oraz Jakub Kowalski z kl. 3 GIM. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwał p. Andrzej Polański, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

Wszystkim uczestnikom debaty dziękujemy za zaangażowanie.

X KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

22 marca 2013r. odbyła się X edycja Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim, w której wzięli udział uczniowie z 12 wrocławskich szkół (szkół podstawowych ZS nr 21, ZS Sióstr Salezjanek, szkoły podstawowej nr 44, SP EKOLA oraz gimnazjów nr 1, 10, 13, 14, 17, 29, gimnazjum nr 2 w Górze i gimnazjum EKOLA).

Zwycięzcami konkursu w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie z EKOLI, którzy przedstawili scenkę „The Bus Stop”. Jury wysoko oceniło świetną grę uczniów, zaangażowanie i umiejętności językowe, naturalność oraz dowcipny przekaz. Wśród szkół gimnazjalnych najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1. Jury spodobała się scenka „Railway Timetable”, szczególnie zaś kostiumy i scenografia. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół nr 21 (scenka „Atlantis the Lost Empire”).

Konkursowi patronował Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Fundatorem nagród było wydawnictwo Oxford University Press. Zwycięskie drużyny otrzymały książki w języku angielskim dla swoich szkolnych bibliotek.

WOLVES BASKETBALL CANCER SHOOTOUT

Główna idea niezwykłego projektu to zorganizowanie charytatywnego turnieju koszykówki, w którym zawodnicy – uczniowie międzynarodowych oraz dwujęzycznych gimnazjów – zbierali fundusze na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Autorem pomysłu i inicjatorem turnieju jest trener oraz nauczyciel Wroclaw International School – Nathan Cooper. Do współpracy zaprosił on International American School of Warsaw, International School of Krakow oraz Dwujęzyczne Gimnazjum EKOLA. Honorowy patronat nad projektem objęli p. Maciej Zieliński oraz MG13 – Fundacja Marcina Gortata „Mierz Wysoko”. Zadaniem zawodników każdej ze zgłoszonych drużyn było zorganizowanie w swoich środowiskach zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i przekazanie ich w formie „wpisowego” na turniej. W organizację akcji w EKOLI włączyli się zarówno zawodnicy, jak i koleżanki oraz koledzy z gimnazjum. Nieoceniona okazała się pomoc trenera drużyny p. Piotra Portasa, koordynatorki projektu p. Moniki Kłoczko oraz p. Anny Kaszper, p. Leny Wilkiewicz i p. Anny Domaradzkiej-Bocian.

Podczas turnieju, który odbył się 16 marca 2013r. w Hali Orbita, ośmiu wspaniałych zawodników EKOLI wspierali nauczyciele, rodzice, koledzy. Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze, co dobrze rokuje na sportową przyszłość EKOLI. Ale prawdziwa wygrana w tym turnieju to otwarte serca młodych ludzi na potrzeby rówieśników. Wszystkim drużynom udało się zebrać 10000 złotych, które zostały przekazane Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

SUKCES KLARY

Znane są już wyniki VI Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązak Gimnazjalista 2012/2013. W tym roku jego laureatką została Klara Seelbach, uczennica p. Jadwigi Bańskiej. Serdecznie gratulujemy!

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Podczas Dnia Otwartego, który odbył się w EKOLI 2 marca 2013r., zaprezentowano gościom efekty półrocznej pracy w ramach projektu KROPLA AFRYKI. Na odwiedzających szkołę uczniów i rodziców czekało wiele atrakcji, m.in.: - zajęcia otwarte „Kolory Afryki” przygotowane dla uczniów klasy 1 i 2 SP przez p. Martę Borzęcką i p. Ewę Czuszkiewicz,

- wystawa „Literacki i filmowy portret Afryki”, przygotowana w szkolnej bibliotece przez p. Ewę Ściepuro,

- prezentacja poświęcona idei i celom projektu KROPLA AFRYKI oraz dotychczasowym projektowym działaniom, przygotowana przez p. Agatę Polańską,

- wystawa prac uczniów „Co żyje w brudnej wodzie?” wykonanych pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian,

- wystawa prac wykonanych w języku angielskim w ramach projektu „Woda” przez podopiecznych p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz,

- wystawa fotografii, prac ceramicznych i plastycznych zainspirowanych Afryką, które przygotowane zostały przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Hanny Zbroniec,

- prezentacja działań charytatywnych uczniów EKOLI, przygotowana przez p. Monikę Kłoczko i p. Lenę Wilkiewicz,

- kącik zdrowej żywności.

Prowadzono także zbiórkę funduszy na dofinansowanie edukacji podopiecznych projektu EKIROOTO. Dzięki ofiarności gości, którzy odwiedzili EKOLĘ, zebrano 420 zł.

LUTY 2013

SPOTKANIE Z „ŻYWĄ KSIĄŻKĄ”

21 lutego gościliśmy w EKOLI Patricka Kibangou, założyciela i prezesa Fundacji Współpracy Polsko-Afrykańskiej PAMOJA, który od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Polsce. Podczas spotkania z uczniami klas szóstych szkoły podstawowej oraz pierwszej gimnazjum gość w niezwykle barwny sposób opowiadał o Kongu, z którego pochodzi, o historii, bogactwach naturalnych, problemach, zwyczajach, a nawet o modzie Czarnego Lądu. Z prezentacji pana Kibangou wyłaniał się niestereotypowy obraz Afryki jako kontynentu, który nie jest wolny od problemów, ale ma przede wszystkim olbrzymie możliwości i wiele do zaoferowania światu. Opowieść miała swą kontynuację w interesującej dyskusji, w czasie której uczniowie pytali zarówno o Afrykę, jak również losy i działalność naszego prelegenta. Do celów fundacji Patricka Kibangou należy rozwijanie stosunków Polski z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, popularyzowanie polskiej kultury w tych krajach oraz organizowanie spotkań i wzajemnych wizytacji młodzieży, toteż mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie zaowocuje dłuższą współpracą.

STYCZEŃ 2013

SENIORZY W EKOLI

Tradycji stało się zadość i 23 stycznia 2013 roku odbyło się w EKOLI uroczyste spotkanie z seniorami. Naszymi gośćmi byli babcie i dziadkowie uczniów z klas 1-3 oraz samotni starsi mieszkańcy z okolicznych domów. W szkolnej auli było więc ciasno, ale bardzo rodzinnie. Powitani przez pana dyrektora Przemysława Dubaniowskiego seniorzy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez najmłodszych uczniów pod opieką wychowawców i p. Moniki Kłoczko: żartobliwe przedstawienie „Babcie na ławeczce”, wesołą polkę, a także wysłuchali kilku piosenek, wierszy, kolęd, minikoncertu na saksofonie. Opowiedzieli też młodym ludziom o swoim dzieciństwie i szkolnych latach. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych prezentów i słodkiego poczęstunku.

W przygotowaniu uroczystości bardzo pomogli młodszym kolegom uczniowie klasy 1 gimnazjum. To było naprawdę piękne spotkanie, wzruszające i potwierdzające, że wspólna zabawa nie zależy od wieku, lecz życzliwości i zaangażowania.

DLA POŻYTKU I MOBILIZACJI...

Styczeń to niełatwy czas dla wszystkich polskich uczniów, bo koniec semestru i próbne egzaminy są dużym stresem dla wielu. W EKOLI odbyły się zgodnie z planem próbne egzaminy z języka polskiego i matematyki dla uczniów klas 6, a także próbne egzaminy gimnazjalne z języka polskiego, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, historii i WOS-u. Łatwo nie było, ale ta egzaminacyjna próba okazała się potrzebna i mobilizująca do intensywnej pracy w II semestrze.

NOC BIOLOGÓW

11 stycznia 2013r. uczniowie EKOLI pod opieką p. A. Domaradzkiej-Bocian uczestniczyli w Nocy Biologów organizowanej przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia odbywały się w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii oraz Zakładzie Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców. Od godziny 15:00 do 21:00 grupa uczniów ze szkoły podstawowej i z gimnazjum brała udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni.

Pierwsze zajęcia pt. „Laboratorium: Życie w kuchni” polegały na wykonywaniu i oglądaniu preparatów mikroskopowych z komórek drożdży piekarniczych. Uczniowie obserwowali preparaty z dodatkiem czynnika indukującego plazmolizę i deplazmolizę komórek, drobnoustroje w produktach spożywczych, rysowali obserwowane obiekty. Następnie udali się do sali wykładowej. Tam wysłuchali ciekawego wykładu „Niewolnictwo wśród mrówek”.

Warsztaty pt. „Zmutowane modele i modelki” odbyły się w laboratorium mikrobiologicznym i polegały na omówieniu organizmów, pokazie okazów oraz wykonywaniu preparatów mikroskopowych drożdży. Zajęcia zakończyły dwa wykłady. Pierwszy „Bakterie widziane nocą” dotyczył zjawiska bioluminescencji drobnoustrojów w naturze. Można się było dowiedzieć, dlaczego bakterie świecą, oraz jak człowiek próbuje je wykorzystać. Ostatni wykład „Pogłaskaj zwierzaka” przybliżał problem chorób odzwierzęcych.

Zajęcia dały uczniom możliwość pracy w prawdziwym laboratorium, umożliwiły kontakt z ludźmi nauki oraz poszerzyły wiedzę wszystkich zainteresowanych biologią.

GRUDZIEŃ 2012

WARSZTATY ORIGAMI

Tematyka świąteczna pojawiła się także na Warsztatach Origami prowadzonych przez p. Hannę Zbroniec we współpracy z uczniami klasy drugiej gimnazjum Ignacym Iwaniukiem i Mariuszem Mykickim, mistrzami tej techniki. Uczniowie wykonali różne modele origami: gwiazdę, anioła, świętego Mikołaja. Choinki origami ozdobiły też aulę szkoły. Już niebawem odbędą się kolejne warsztaty. Zapraszamy zainteresowanych uczniów.

OLIMPIADY, KONKURSY, LIGI…

W grudniu odbyły się pierwsze etapy różnych gimnazjalnych konkursów. W Konkursie Ojczyzny Polszczyzny wzięli udział uczniowie klasy pierwszej i drugiej, a do II etapu (już 4 stycznia 2013r.) zakwalifikowały się Magda Jaglińska, Julia Wysowska oraz Karolina Ciborska.

W konkursie Liga Naukowa Humanistyczna uczniowie sprawdzali swoje kompetencje gramatyczne, językowe i ortograficzne. Wyniki I etapu poznamy na początku stycznia.

Dotarły do nas wyniki Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązak Gimnazjalista. Wśród 21 najlepszych uczniów z Dolnego Śląska znalazła się Klara Seelbach (uczennica p. J. Bańskiej), która będzie rywalizować z innymi finalistami 13 lutego (część pisemna) i 27 lutego (część ustna) w Wyższej Szkole Filologicznej. Gratulujemy!

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

W rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 10 grudnia 2012r. w EKOLI obchodzono Dzień Praw Człowieka. W tym roku dotyczył on zwłaszcza problemów ludności w Afryce. Projekt opracowany przez uczniów klasy 6b pod opieką p. Agaty Polańskiej zakładał wiele różnych form aktywności. Szóstoklasiści przygotowali prace pisemne dotyczące przejawów tolerancji i nietolerancji wokół nas, plakaty o łamaniu praw człowieka na Czarnym Lądzie oraz gazetkę informacyjną poświęconą instytucjom zajmującym się prawami człowieka.

Uczniowie klasy drugiej gimnazjum przygotowali pracę twórczą „Kropla Afryki – Prawa Dzieci”. Podczas przerw odbywały się projekcje materiałów multimedialnych poświęconych m.in. koncertom LIVE AID, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz problemowi głodu i niedostatku wody w Afryce.

LISTOPAD 2012

DZIEŃ UNESCO

W tym roku 16 listopada po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Dzień UNESCO (koordynowany przez p. A. Kaszper i p. E. Zieniewicz). Tegoroczny temat przewodni to przedstawienie wybranych pozycji Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO naszym najmłodszym uczniom z klas 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej.

Uczniowie klasy 2 gimnazjum przygotowali prezentacje multimedialne dla uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej, w których przedstawili zabytki z listy UNESCO w czterech wybranych krajach (Polska, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania). Uczniowie klasy 1 gimnazjum zapoznali uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej z misją UNESCO, organizacjami współpracującymi z UNESCO oraz wybranymi miejscami na różnych kontynentach wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko zabytki i perły architektury, ale także podziwiać przyrodnicze cuda świata, niezwykłe wodospady, tajemnicze miejsca kultu, rzadkie zwierzęta. Bardzo chętnie odpowiadały na konkursowe pytania przygotowane przez starszych kolegów, licząc na czekające na nich słodkie nagrody. Jedna z grup zaprezentowała tylko miejsca związane z wodą, ponieważ chcieliśmy przybliżyć dzieciom tematykę naszego dużego projektu szkolnego „Kropla Afryki”.

Cel Dnia UNESCO w naszej szkole został na pewno osiągnięty, bo uczniowie potwierdzili duże zainteresowanie i wiedzę na temat światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W poniedziałek 12 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie wzięli udział w happeningu „Nasza Polska” (według pomysłu p. A. Polańskiej i p. A. Polańskiego). Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu. Życzenia dla Polski przygotowali uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej (pod kierunkiem p. K. Kopeć). Następnie wszyscy Ekolacy wypełniali przyniesionymi zdjęciami wielką mapę Polski, którą możemy obejrzeć w holu szkoły.

CO SŁYCHAĆ W SZKOLNYM OŚRODKU BADANIA ŚRODOWISKA?

W tym roku szkolnym Szkolny Ośrodek Badania Środowiska (prowadzony przez p. Annę Domaradzką-Bocian i p. K. Rapacz) zajmuje się badaniem jakości i skażenia żywności. W trakcie wrześniowych zajęć uczniowie poznali przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w pracowni chemicznej oraz z trudną technikę miareczkowania. W październiku tematem było zafałszowanie żywności i napojów. Uczniowie przeprowadzili badanie jakościowe zafałszowania kawy naturalnej kawą zbożową oraz wykonali próbę jakościową na wykrywanie obecności cykorii i sacharozy w kawie. Wyniki były zaskakujące dla uczestników, gdyż najbardziej zafałszowane okazały się drogie kawy mielone. Następne, listopadowe zajęcia dotyczyły zagadnienia konserwowania żywności i wpływu konserwantów na organizm człowieka. Część ćwiczeniowa poświęcona była wykrywaniu kwasu benzoesowego oraz salicylowego w produktach owocowo-warzywnych. Wyniki były dość optymistyczne, większość badanych produktów nie była konserwowana poprzez dodanie kwasów.

Pracą Ośrodka zainteresowanych jest bardzo wielu uczniów, dlatego młodych pasjonatów nauki podzielono na dwie grupy, aby ich badania były efektywne, a dyskusje owocne.

Z MYŚLĄ O INNYCH…

W pierwszych dniach listopada zakończono w EKOLI cykl akcji charytatywnych, jakie tradycyjnie od wielu już lat rozpoczynają się w październiku. Z dumą informujemy, że po raz kolejny Ekolacy wykazali się wielkim sercem. Podczas kiermaszów pysznych ciast, zdrowych koktajli i innych delicji zebrano 1185 zł. Uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 2 gimnazjum przekazali pieniądze na cele projektu „Kropla Afryki” – wspieranie edukacji Grace Marii Nakintu i Precilli Pelagii Kiwewesi, podopiecznych Fundacji Usłyszeć Afrykę oraz zakup urządzenia „Water Box” w ramach współpracy z Fundacją „Water is Right”.

DOBRY START GIMNAZJALISTÓW

W ramach Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista 2012 odbywają się także konkursy języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego organizowane przez Wyższą Szkołę Filologiczną we Wrocławiu. Do etapu powiatowego, który odbędzie się jeszcze w listopadzie, zakwalifikowali się uczniowie EKOLI: z języka niemieckiego – Klara Seelbach i Eryk Hartl, a z języka angielskiego – Małgorzata Pioterek i Wojciech Szeląg. Gratulujemy!

NAUKI ŚCISŁE, KOMPUTERY NA MAŁYM I DUŻYM EKRANIE

W ramach cyklu „Liga Nauki” uczniowie klasy trzeciej gimnazjum (pod opieką p. A. Domaradzkiej-Bocian i p. A. Bukiewicz-Szul) wysłuchali interesującego wykładu dr Macieja Matyki z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Matematyka, fizyka i komputery na małym i dużym ekranie”.

Gimnazjalistów szczególnie zaciekawił spektakularny pokaz fraktali oraz przykłady zastosowania przybliżeń fraktalnych w kinematografii. Dowiedzieli się także, gdzie ukryta i jak ważna jest w animacjach oraz grach komputerowych fizyka, jak pracują przy ich tworzeniu programiści, fizycy, matematycy. Na zakończenie wykładu dr Maciej Matyka opowiedział uczniom o społeczności Demosceny, której jest członkiem, i zaprezentował swoją pracę – demo nagrodzone na demoparty Breakpoint w 2009 roku.

Wykład udowodnił, jak ciekawe mogą być przedmioty ścisłe i jak liczne mają zastosowanie; wystarczy podjąć trud zdobywania wiedzy w tych dziedzinach.

PAŹDZIERNIK 2012

POMAGAMY!

Październik – miesiąc dobroci dla zwierząt – to w EKOLI czas corocznych akcji charytatywnych. Tradycyjnie więc uczniowie klasy 6b (pod opieką p. Agaty Polańskiej) przeprowadzili 26 października 2012 roku akcję pod hasłem „Daj złociaka dla słodziaka”. Dochód ze sprzedaży pysznych ciast i z loterii fantowej to 383 złote. Uczniowie przeznaczyli pieniądze na dwa cele: pomoc dla bezdomnych zwierząt oraz dofinansowanie edukacji afrykańskich dzieci i młodzieży, uczestniczących w programie EKIROOTO.

Dzień wcześniej uczniowie klasy 6a (pod opieką p. Marioli Ryczaj) przygotowali świeże soki, galaretki i koktajle, a pieniądze z ich sprzedaży (260 zł) przeznaczyli na projekt „Kropla Afryki”.

NIE TYLKO INTERNET

W poszukiwaniu źródeł informacji młodzi ludzie coraz rzadziej trafiają do bibliotek, korzystając głównie z internetu. Dlatego też ważna w edukacji uczniów klas 1 i 2 gimnazjum (pod opieką p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz) okazała się wizyta w bibliotece konsulatu brytyjskiego przy ul. Kuźniczej. Gimnazjaliści poznali księgozbiór biblioteki i zasady korzystania z jej zasobów. Na półkach z satysfakcją rozpoznawali ulubionych autorów, znane tytuły. Byli zaskoczeni, że w tak niedużej bibliotece znajdują się urozmaicone zasoby, np. poradniki, jak przyrządzić herbatę, komiksy, materiały audio, podręczniki, słowniki. W przyszłości wielu uczniów, chcąc rozwijać swoje językowe kompetencje i wiedzę, na pewno skorzysta z księgozbioru tej biblioteki.

PROJEKT „KROPLA AFRYKI” - DOBRY POCZĄTEK

12 października 2012 roku od uroczystego spotkania społeczności EKOLI rozpoczęła się realizacja wieloprzedmiotowego projektu edukacyjnego „Kropla Afryki”. Prezes Fundacji p. Jolanta Węglowska przedstawiła ideę, cele i główne założenia projektu, a jego koordynatorki, p. Agata Polańska i p. Beata Michałek terminarz wielu interesujących i twórczych zadań.

Projekt zainaugurowały warsztaty prowadzone przez p. Małgorzatę Łokaj i p. Paulinę Skibę – wolontariuszki z Fundacji „Usłyszeć Afrykę”, z którą współpracujemy w ramach projektu „EKIROOTO” („Marzenie”), realizowanego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Uczniowie klas 1-3 SP uczestniczyli w warsztatach „Afrykańskie bogactwo” i obejrzeli prezentację multimedialną pod tym samym tytułem, a potem, słuchając opowieści Samuela o tym, co jedzą dzieci w Afryce, wyklejali ziarenkami afrykańskie zwierzęta.

Dla uczniów klas 4-6 SP przygotowano spotkanie pod hasłem „Moje Ekirooto - świat marzeń afrykańskich dzieci”, które stało się nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy na temat kontynentu afrykańskiego, ale i szansą na przeniesienie się na chwilę w świat dzieci z Czarnego Lądu, by poznać ich życie, troski i marzenia. Nie lada zaskoczeniem było dla wielu uczniów oglądanie wykonanych z reklamówek i sznurków zabawek afrykańskich dzieci.

Temat spotkania dla gimnazjalistów to „Jest taki świat…”. Wolontariuszki opowiadały o dzieciach bez tożsamości – dzieciach ulicy oraz dzieciach-żołnierzach, z którymi zetknęły się, przebywając w Ugandzie. Uczniowie obejrzeli film „Jest taki świat...”, będący opowieścią o 17-letnim dziś Ivanie, chłopaku ulicy, który nigdy nie przestał walczyć o swoje marzenia i który wciąż znajduje się pod opieką FUA, uczestnicząc w projekcie „EKIROOTO”. Gimnazjaliści przekonali się, jak niewiele trzeba, by zmienić życie afrykańskich rówieśników, wesprzeć ich edukację oraz pomóc w realizacji czasem zwyczajnych marzeń.

Warsztatom towarzyszyła etniczna muzyka, wystawa afrykańskich zabawek oraz zdjęć „Afryka usłyszana”.

MATEMATYKA I SPORT

6 października 2012 roku już po raz dziesiąty odbył się Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, którego celem jest połączenie sportu i rekreacji z matematyką.

Jak co roku wzięli w nim udział także uczniowie EKOLI. Zadaniem trzyosobowych patroli było sprawne posługiwanie się kompasem, mapą, odszukanie w terenie (w okolicach zoo) punktów kontrolnych, a następnie rozwiązanie zadań geometrycznych i rebusów.

Wrocławski Marsz na Orientację to największa tego typu impreza w Polsce, w tym roku wzięły w nim udział 133 patrole ze szkół podstawowych i 88 drużyn gimnazjalnych. Ekolowy patrol ze Szkoły Podstawowej, w składzie: Karolina Kędra, Mikołaj Dziemieszkiewicz i William Słodziński, zajął 18 miejsce, gimnazjaliści: Maciej Bryke, Jakub Kowalski i Wojciech Szeląg – miejsce 20.

Największy sukces odniósł, startujący w marszu po raz pierwszy, nasz patrol nauczycielski, w którego składzie była p. Olga Mikołajczyk, zdobywając 1. miejsce w swojej kategorii.

Serdecznie wszystkim gratulujemy!

WRZESIEŃ 2012

ZIELONA FLAGA DLA EKOLI

W ubiegłym roku EKOLA po raz pierwszy zdobyła Certyfikat Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej (LCAE) za działania przeprowadzone w roku szkolnym 2010/2011. 28 września 2012r. odbyło się posiedzenie Kapituły Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Przyznano 210 certyfikatów dla polskich szkół i przedszkoli, potwierdzających zaangażowanie i wysoką jakość działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. EKOLA otrzymała w tym roku certyfikat Zielonej Flagi za pracę w roku szkolnym 2011/2012.

Zielona Flaga jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach programu Eco-Schools realizowanego od roku 1994.

Certyfikaty LCAE mają zachęcać szkoły do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych. Cieszymy się z wyróżnienia i gratulujemy wszystkim zaangażowanym w pracę.

GIMNAZJALIŚCI W WIEDNIU I NA MORAWACH

Wrześniowa wycieczka gimnazjalistów do Wiednia i na Morawy pełna była rozmaitych atrakcji. Pierwszy dzień to zwiedzanie pięknego Wiednia, począwszy od Wzgórza Kahlenberg. Tam, na pamiątkę bitwy pod Wiedniem, aby uczcić pamięć Jana III Sobieskiego, wybudowano kościół świętego Józefa. Ze szczytu Wzgórza uczniowie podziwiali piękną panoramę miasta. Ale Wiedeń to oczywiście Prater i właśnie w tym parku rozrywki dzień zakończyła wspaniała zabawa.

Drugiego dnia wycieczki młodzież poznawała inne zabytki stolicy Austrii: Dom Hundertwassera, Katedrę świętego Szczepana, piękny zespół pałacowy Schonbrunn oraz obejrzała zbiory Muzeum Miejskiego.

Trzeci dzień wycieczki był zdaniem wielu uczniów najbardziej udany. Z przygranicznego Mikulova grupa dojechała w rejon Krasu Morawskiego, a potem kolejką do Jaskini Macochy. Czterdziestominutowa piesza wędrówka po jaskini i podwodny spływ dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

CO JEDZĄ BRYTYJCZYCY?

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – w Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej – uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum uczestniczyli w zajęciach kulturoznawczych dotyczących kuchni brytyjskiej „Kuchnia brytyjska, czyli co Brytyjczycy naprawdę jedzą?”. Uczniowie mieli okazję poznać różne tradycyjne dania regionalne, potrawy pochodzące z innych krajów, które są obecne w brytyjskim menu, potrawy o zabawnych nazwach – „toad in the hole”, „devil on a horseback”, a także zwyczaje żywieniowe Anglików. To było naprawdę „smaczne” spotkanie.

MATEMATYKA NA DOLNOŚLĄSKIM FESTIWALU NAUKI

Klasa 1 gimnazjum w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wzięła udział w imprezach organizowanych przez Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Tegoroczne atrakcje to: warsztaty łamigłówkowe „Świat gier logicznych i strategicznych”, wykład „Matematyczne anioły i demony mistrza Eschera” oraz eliminacje do XI Maratonu Matematycznego. W konkursie wystartowało 3685 zawodników, a gimnazjalistów – 1564. Z EKOLI do finału awansował Łukasz Pietrzyk. Gratulujemy!

 

 

 

 

 

Archiwum 2011/2012

GRUDZIEŃ 2011

DZIEŃ PROJEKTÓW W EKOLI

Pierwszy Dzień Projektów w EKOLI odbył się 16 grudnia 2011. W auli szkoły zebrali się gimnazjaliści, nauczyciele i dyrekcja, aby obejrzeć oraz ocenić projekty przygotowane przez uczniów klasy trzeciej. Zgodnie z wymogami nowej Podstawy Programowej zostali oni wcześniej podzieleni na zespoły, w których opracowywali wybrany przez siebie temat. Tegoroczne zadania objęte zostały wspólnym hasłem „Twórczy Wrocław”. Pierwsza grupa w składzie: Natalie Van Thielen, Wiktor Wojsznis, Mateusz Biały i Melania Wolska wybrała temat ,,Wrocław, jedno miasto - wiele kultur”. Grupa druga: Katarzyna Kołodziejczyk, Mateusz Dzwończyk i Bartosz Nysler przygotowywała temat ,,Wrocław, Europejska Stolica Kultury 2016”, natomiast trzecia, w składzie: Magdalena Dudek, Jeongah Kelly Lee i Alexander Seelbach zdecydowała się na temat ,,Młode talenty Wrocławia”. Opiekunką pierwszej i trzeciej grupy była pani Hanna Ganzel (j. polski), a drugiej pani Beata Michałek (geografia), natomiast koordynatorem projektów gimnazjalnych był pan Andrzej Polański (historia/WOS).

Pierwsza grupa zaprezentowała cztery występujące we Wrocławiu kultury, religie i związane z nimi obyczaje, również te kulinarne. Uczniowie opowiedzieli o historii polskich Żydów, osadników ze Lwowa, losach Greków w Polsce oraz o czasach PRL-u, zabierając nas kolejno w smakowitą podróż do wrocławskich restauracji ,,Sarah”, „Lwowskiej”, ,,Akropolis” oraz ,,PRL”. Członkowie grupy drugiej opowiedzieli o Europejskich Stolicach Kultury. Zaprezentowali najciekawsze zabytki i miejsca we Wrocławiu, który w 2016 roku dołączy do grona ESK. Przeprowadzili także wywiad z Haną Cervinkową o tym, jakich konkurentów pokonał Wrocław, czym wyróżnił się na tle innych miast.

Grupa trzecia prezentowała młode wrocławskie talenty oraz uznanych wrocławskich artystów. Uczniowie opowiedzieli o Małgorzacie i Januszu Klekotach oraz o swoich utalentowanych rówieśnikach, uczniach EKOLI – szachiście – Komilu Khamidovie, szermierzu – Andrzeju Rządkowskim i tancerce – Magdalenie Dudek.

Nagrodę jury za najlepszą prezentację zdobyła grupa trzecia, natomiast wyróżnienie indywidualne przyznano Mateuszowi Dzwończykowi.

MAM PRAWO!

W uchwalonej przez ONZ w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zapisano najważniejsze prawa przysługujące wszystkim ludziom, niezależnie od płci, rasy, wyznania i korzeni kulturowych: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych. W rocznicę tego wydarzenia 10 grudnia obchodzimy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1950 roku.

Uczniowie EKOLI przeprowadzili pod opieką p. Agaty Polańskiej spektakularną akcję informacyjną pt. „Moje Prawa”. W całej naszej szkole o Dniu Praw Człowieka przypominały gazetki, plakaty i zdjęcia. Odbyły się też lekcje wiedzy o społeczeństwie dotyczące praw człowieka prowadzone przez p. Andrzeja Polańskiego. Grupa uczniów razem z p. Beatą Michałek przygotowała projekty dotyczące apartheidu.

WAŻNA PRÓBA

Grudniowe próbne egzaminy gimnazjalne, które odbyły się w EKOLI, to ważny moment w szkolnej edukacji, nie tylko sprawdzian wiedzy z różnych przedmiotów, ale także ćwiczenie koncentracji, odporności na stres, organizacji pracy. Uczniowie przećwiczyli zmienioną formułę egzaminów, teraz czekamy na wyniki, które zweryfikują umiejętności gimnazjalistów i pozwolą lepiej przygotować się do kwietniowych sprawdzianów.

LISTOPAD 2011

W KRZYŻOWEJ O UNESCO

W dniach 9-12 listopada 2011r. odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej konferencja regionalna szkół UNESCO, w której wzięło udział ponad 30 nauczycieli ze szkół Dolnej Saksonii i 6 polskich nauczycieli. Naszą szkołę reprezentowały p. Jadwiga Bańska oraz uczennice klasy 2 i 3 Gimnazjum Małgosia Pioterek i Kelly Ieonagh.

Równolegle do konferencji dla nauczycieli, podczas której wymieniano się doświadczeniami w zakresie polsko-niemieckiej wymiany szkolnej, odbywały się warsztaty dla młodzieży polskiej i niemieckiej pt. „Poznajemy historię poprzez sztukę” i „Poznajemy historię poprzez teatr”.

Niezapomnianym przeżyciem było wieczorne czytanie przy świecach pożegnalnych listów Helmuta i Frei von Moltke. Obie grupy (nauczyciele i uczniowie) spotkały się podczas barwnego, międzykulturowego wieczoru, a także w trakcie prezentacji efektów pracy młodzieży.

GRATULUJEMY NATALII!

W auli Uniwersytetu Przyrodniczego 29 listopada 2011r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów dla najlepszych i wybitnych w różnych dziedzinach uczniów Dolnego Śląska. W grupie nagrodzonych i wyróżnionych 275 uczniów znalazła się też Natalia Olejnik z klasy IB2, która uzyskała w ubiegłym roku szkolnym średnią ocen 5,8 i wyróżniła się także swoją postawą i zaangażowaniem. Natalia otrzymała nagrodę z rąk p. Beaty Pawłowicz, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

LISTOPADOWE ŚWIĘTO

10 listopada świętowaliśmy w EKOLI Dzień Niepodległości. Projekt, według pomysłu p. Agaty Polańskiej i p. Andrzeja Polańskiego, obejmował różnorodne działania. Licealiści prezentowali muzykę tematycznie związaną z Polską, piątoklasiści i szóstoklasiści pod kierunkiem p. K. Kopeć wykonali prace plastyczne inspirowane Dniem Niepodległości, które pokazano na wystawie w hallu szkoły. W okolicznościowym dodatku do szkolnej gazetki znalazły się wyniki ankiety przeprowadzonej wśród gimnazjalistów, dotyczącej stereotypu Polaka-patrioty. Podczas spotkania w auli życzenia złożyli Polsce najmłodsi Ekolacy - uczniowie klasy 4SP. Najważniejszym elementem projektu był happening „Budujemy Polskę”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie EKOLI. Jego efektem są zdjęcia Mieszka Mastalerczyka.

DZIEŃ UNESCO W EKOLI

16 listopada 1945 roku na mocy podpisanego Aktu Konstytucyjnego powstało UNESCO – organizacja, która koordynuje działania służące międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej.

Tematem przewodnim projektu w EKOLI, którego zakończenie odbyło się 16 listopada 2011r., był dialog kultur i religii.

W tym samym czasie gościliśmy grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Szawlach na Litwie, która wspólnie z uczniami IB realizowała projekt o wolontariacie. Brali w nim udział również pracujący na Litwie, a pochodzący z Turcji, Gruzji i Austrii wolontariusze.

Wcześniej gimnazjaliści pod opieką p. Dominiki Pogorzelec-Nierzewskiej przeprowadzili kampanię informacyjną o UNESCO, misji organizacji i dziedzictwie, któremu patronuje. 15 listopada odbył się szkolny konkurs wiedzy o UNESCO, który wygrała Kasia Chajęcka z klasy 5a SP.

16 listopada podczas pierwszej części spotkania odbyły się prezentacje projektów o UNESCO przygotowanych przez gimnazjalistów. Następnie goście-wolontariusze przedstawili prezentacje o swoich krajach. W drugiej części wszyscy uczestniczyli w następujących warsztatach: „Komunikacja międzykulturowa”, „Symbole religijne w różnych religiach i kulturach”; gimnazjaliści tworzyli collage promujący wolontariat i brali udział w debacie „Palestyna w ONZ?”, licealiści zbierali materiały do projektu o UNESCO i ONZ, a uczniowie ISE pracowali nad problemami i istotą wolontariatu.

Podsumowanie pracy odbyło się w auli, a na jej zakończenie wszyscy uczestnicy projektu delektowali się potrawami przygotowanymi przez uczniów szkoły podstawowej: pierogami, oscypkami, tradycyjnym polskim chlebem, pachnącymi ciastami i innymi pysznymi wyrobami. To prawdziwe święto UNESCO odbyło się dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców, uczniów oraz nauczycieli – p. Anny Kaszper, szkolnego koordynatora UNESCO i p. Moniki Kłoczko, koordynatora projektu polsko-litewskiego.

PAŹDZIERNIK 2011

EKOLOGICZNY SUKCES

Cały ubiegły rok społeczność szkoły ciężko pracowała pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian nad spełnieniem wymagań związanych z uzyskaniem certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Zespół Szkół EKOLA otrzymał we wrześniu ten nobilitujący certyfikat (jako jedna ze 124 szkół w Polsce). Przynależność EKOLI do grona Szkół dla Ekorozwoju to dla nas zaszczyt i zobowiązanie. Chcemy w tym roku podejmować kolejne działania i inicjatywy, których celem jest troska o środowisko. Rozpoczniemy też starania o zdobycie międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi, który jest najwyższym dowodem uznania dla ekologicznej aktywności szkół w Polsce i na świecie.

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE

Tradycji stało się zadość, kiedy 13 października 2011r. odbyło się w EKOLI pasowanie czwartoklasistów i gimnazjalistów na uczniów naszej szkoły. W obecności całej ekolowej społeczności odczytano słowa przysięgi i padło to najważniejsze – „ślubuję”. W drugiej części uroczystości przedstawiono program artystyczny z okazji Dnia Nauczyciela, przygotowany przez uczniów klasy 5a, 5b, 6 pod opieką p. Moniki Kłoczko, który bardzo spodobał się pedagogom. Zasłużone brawa!

MAMY GAZETĘ!

12 października ukazał się pierwszy w tym roku szkolnym numer gazetki "PoS(ł)owie" przygotowany przez Redakcję Uczniowską pod opieką p. Agaty Polańskiej. W skład Redakcji wchodzą: Melania Wolska (3Gim.), Natalie Van Thielen (3Gim.), Katarzyna Kołodziejczyk (3Gim.), Jeongah Kelly Lee (3Gim.), Małgosia Pioterek (2Gim.), Nicole Jendryk (1Gim.), Maja Glibowska (1Gim.), Agnieszka Pelc (5SP), Marta Sajewicz (5SP), Alexander Seelbach (3Gim.), Bartosz Nysler (3Gim.), Franek Marczyński (2Gim.), Maciek Bryke (2Gim.). Pierwszy numer spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników, a największe emocje wzbudził wywiad z p. Piotrem Portasem. Redakcja gazety ma nadzieję, że w tym roku uda się przygotować również internetową wersję ekolowego miesięcznika.

URODZINY POETY

Jeden z ważniejszych polskich poetów i dramaturgów Tadeusz Różewicz, związany z Wrocławiem od 1968 roku, obchodził 9 października swoje 90. urodziny. Aby uczcić jubileusz pisarza, Wrocławska Rada Miejska ogłosiła rok 2011 Rokiem Różewicza. Uczniowie EKOLI wraz z p. Agatą Polańską, p. Ewą Ściepuro, p. Hanną Ganzel włączyli się w te obchody, organizując 20 października Dzień Różewicza w EKOLI. Zaprezentowano wystawę dzieł poety oraz informację o życiu i twórczości autora. Wiersze poety mogliśmy przeczytać nie tylko na wystawie, ale także w różnych miejscach szkoły, a także posłuchać ich za pośrednictwem radiowęzła oraz w interpretacji uczniów EKOLI i samego autora. Licealiści i uczniowie gimnazjum obejrzeli dokument pt. „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, w niebanalny, pełen humoru sposób prezentujący nie tylko sylwetkę pisarza, ale również jego twórczość w doskonałych aktorskich interpretacjach Jerzego Treli i Jana Peszka oraz w wypowiedziach znanych reżyserów i twórców teatralnych. Natomiast uczniowie klas młodszych zainspirowani „Listem do ludożerców” próbowali tworzyć poetyckie listy skierowane do swoich kolegów. 20 października 2011r. w EKOLI to było prawdziwie święto i spotkanie z poezją, która boli, porusza, ale także wskazuje drogę nie tylko młodym ludziom.

JAK POKONAĆ EGZAMINACYJNY STRES?

21 października rozpoczęliśmy w EKOLI cykl próbnych egzaminów przygotowujących uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum do osiągnięcia najlepszych wyników w kwietniu, jak również zapoznać ich z procedurami przebiegu egzaminów. Tego dnia uczniowie klasy 6SP napisali pierwszy próbny sprawdzian po szkole podstawowej, a uczniowie klasy 3 gimnazjum rozwiązywali próbny egzamin z przedmiotów humanistycznych, który od tego roku składa się z dwóch odrębnych testów - z języka polskiego z elementami sztuki oraz z historii z elementami WOS. Próbne egzaminy są na pewno dobrym ćwiczeniem różnych umiejętności i także oswajaniem egzaminacyjnego stresu. Polonistyczna edukacja to nie tylko egzaminy i sprawdziany. Dlatego po zakończeniu pracy gimnazjaliści obejrzeli w Multikinie film „Bitwa Warszawska 1920” w reż. J. Hoffmana.

WYBORY MARSZAŁKA

Cała społeczność ZS EKOLA 11 października 2011r. wzięła udział w wyborach Marszałka Sejmiku Uczniowskiego. Uprawnione do głosowania były 194 osoby, oddano 130 ważnych głosów. Frekwencja szkoły to 67,01% (najwyższa – w Szkole Podstawowej – 100%).

Najwięcej głosów otrzymały Melania Wolska (58 głosów, 44,61%) oraz Małgorzata Pioterek (52 głosy, 40%).

Pod opieką p. Beaty Michałek Sejmik Uczniowski będzie w tym roku szkolnym realizował różne ambitne zamierzenia i inicjatywy. Trzymamy kciuki!

TO JUŻ DZIEWIĄTY RAZ…

W pierwszą sobotę października odbył się IX Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, w którym pod opieką p. Marioli Ryczaj i p. Elżbiety Syski uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum EKOLA.

Matematyczny marsz to największa, popularna impreza na orientację w Polsce. Rozwija nie tylko logiczne myślenie i orientację w terenie, ale także sprawność ruchową oraz umiejętność współpracy i szybkiego podejmowania decyzji.

W Trzebnicy na starcie spotkało się sześć patroli z ZS EKOLA. Mimo że nasze drużyny nie osiągnęły wielkich sukcesów (znalazły się w pierwszej „dwudziestce”), to na pewno na pochwałę zasługują Julia Osmólska, Magdalena Jaglińska, Iza Opalska ze szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści Andrzej Rządkowski, Tomasz Chajęcki i Komil Khamidow. W konkursie rzutu kulą I miejsce zdobył Andrzej Rządkowski.

WRZESIEŃ 2011

„JĘZYK GIĘTKI” NA CO DZIEŃ

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli z sukcesami w Ogólnopolskich Konkursach Polonistycznych „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień” (Anna Balcer została finalistką obu konkursów), w związku z tym Szkoła Podstawowa EKOLA otrzymała od Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS wyróżnienie i list gratulacyjny. Postaramy się również w roku szkolnym 2011/2012 potwierdzić, że uczniowie EKOLI szanują polszczyznę oraz posługują się nią świadomie i poprawnie na co dzień.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

W nowym roku szkolnym z inicjatywy p. A. Polańskiej rozpoczęła działalność czytelnia szkolna. Jej celem jest wspieranie biblioteki w wyrabianiu u uczniów nawyku czytania i umiejętności uczenia się, propagowanie czytelnictwa w szkole i poza nią, jak również przyzwyczajanie do korzystania z bibliotek jako miejsc edukacji i kultury. W zamierzeniu opiekunów czytelnia ma się stać przestrzenią różnorodnych działań:

- ma służyć zdobywaniu informacji, wykonywaniu własnych prac dla potrzeb szkolnych, pogłębianiu wiedzy, poszukiwaniu materiałów w literaturze, multimedialnych programach edukacyjnych i w zasobach internetu,

- być przestrzenią pracy dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, pozwalającą na realizację zindywidualizowanych ćwiczeń,

- terenem spotkań redaktorów szkolnej gazetki,

- poprzez organizowane wystawy i inne działania ma umożliwiać prezentację prac, wymianę poglądów, pomysłów i doświadczeń.

Wszystkich uczniów i nauczycieli zapraszamy nie tylko do korzystania z czytelni, ale i do jej współtworzenia.

Archiwum 2010/2011

CZERWIEC 2011

SPOTKANIE W KRZYŻOWEJ

Czerwcowy tydzień uczniowie klas 3 gimnazjum oraz IB1 pod opieką p. Leny Wilkiewicz i p. Izabeli Gębory wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów w Krzyżowej. Krzyżowa to miejsce spotkań i dialogu, tętniące życiem dzięki kulturowej różnorodności młodych ludzi. Celem wymiany było przybliżenie uczniom tematu praw człowieka oraz integracja z zachodnimi sąsiadami. W ramach programu wymiany polscy uczniowie oprowadzali gości po Wrocławiu, zwiedzali Krzyżową, a także uczestniczyli w warsztatach grupowych. Dobrą zabawę zapewniały gry integracyjne, które pozwoliły lepiej się poznać i przełamać bariery językowe. Tydzień w Krzyżowej przyniósł wiele pozytywnych emocji, nowych znajomości oraz dobrych wspomnień.

FINAŁ PROJEKTU „NARODZINY DEMOKRACJI. DZIECI DZIECIOM”

Gimnazjaliści z EKOLI na zakończenie projektu „Narodziny demokracji. Dzieci dzieciom” gościli 9 czerwca 2011r. w naszej szkole dzieci z przedszkola Bajlandia. Wspólna zabawa w auli (nauka koreańskiej piosenki, eksperymenty przeprowadzone przez p. Annę Bocian), zwiedzanie szkoły, wręczanie prezentów młodszym kolegom, a także dyplomów przez p. dyr. Przemysława Dubaniowskiego to udany finał projektu, dzięki któremu gimnazjaliści i przedszkolaki, pokonując barierę wieku, uczyli się akceptacji, empatii i szacunku.

ŚWIĘTO ORTOGRAFII

Pierwszy czerwcowy tydzień upłynął w EKOLI pod znakiem ortografii. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym „TYDZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ 2011”. Konkurs połączył zabawę z nauką i miał uświadomić uczniom, że ortografia to nie tylko miara kompetencji językowych, ale i kultury osobistej. Przez cały tydzień każdego dnia uczniowie otrzymywali nowe zadanie, które musieli rozwiązać w klasach. Konkurs wymagał więc nie tylko wiedzy i pomysłowości, ale i wytrwałości. Tytuł MISTRZÓW ORTOGRAFII w kategorii Szkoły Podstawowej zdobyła klasa 4b, natomiast w kategorii Gimnazjum/Liceum - klasa 2 LO. Gratulujemy wszystkim „EKOLOWYM” mistrzom ortografii.

MAJ 2011

Z WIZYTĄ W HILDESHEIM

Uczniowie klas 1 i 2 gimnazjum wraz z nauczycielami - p. Jadwigą Bańską i p. Anną Domaradzką-Bocian oraz dyr. Przemysławem Dubaniowskim wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży z Robert-Bosch-Gesamtschule w Hildesheim. Już od 18 lat EKOLA współpracuje z tą szkołą, organizując liczne projekty kulturalne, historyczne, ekologiczne.

Tematem tegorocznego majowego spotkania były zabytki światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii. Termin naszej wizyty zbiegł się z pięknym jubileuszem 40-lecia istnienia Robert-Bosch-Gesamtschule i nasi uczniowie mogli uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach związanych z obchodami tego jubileuszu, na przykład w sponsorowanym biegu na rzecz budowy ośrodka zdrowia w masajskiej wiosce w Tanzanii, w barwnym i wesołym pochodzie wszystkich 1300 uczniów i nauczycieli szkoły przez miasto, zakończonym festynem w sercu Hildesheim, w przygotowaniu prac artystycznych na jubileuszowe wystawy.

W programie pobytu grupy z EKOLI znalazły się również wycieczka do kopalni w Rammelsbergu i pięknego miasta Goslar oraz poznanie największej atrakcji Hildesheim – 1000-letniego kościoła św. Michała (wszystkie te obiekty znajdują się na liście UNESCO). Dodajmy do tych atrakcji wspólne zabawy, rozgrywki sportowe, nawiązywanie nowych przyjaźni, intensywne ćwiczenie języka obcego, serdeczną gościnność niemieckich rodzin. Majowy tydzień w Hildesheim – intensywny i ciekawy – z pewnością zostanie na długo w pamięci uczestników wymiany.

ODKRYWANIE MIŁOSZA

W tym roku szkolnym uczniowie EKOLI realizują projekt „Czesław Miłosz – tropiciel spraw istotnych” w związku z setną rocznicą urodzin poety. W ubiegłym tygodniu w ramach tego projektu odbyło się spotkanie z historykiem literatury, krytykiem, profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego Stanisławem Beresiem, który w niezwykle interesujący i bogaty w konteksty sposób przybliżył uczniom sylwetkę i twórczość Noblisty.

Wykład profesora poprzedził zrealizowany przez niego film, w którym przeprowadził wywiad z Czesławem Miłoszem, zadając poecie trudne, ale ważne pytania.

Spotkanie z profesorem S. Beresiem było na pewno dla uczniów intelektualnym wyzwaniem, lecz także inspiracją do indywidualnego odkrywania prawdy o twórczości wielkiego pisarza.

Projektowi towarzyszą starannie przygotowane przez p. Ewę Ściepuro dwie wystawy – pięknych zdjęć Czesława Miłosza i jego książek (esejów, tomów poezji, powieści).

PROJEKT „NARODZINY DEMOKRACJI. DZIECI DZIECIOM”

Gimnazjaliści z EKOLI pod opieką p. Hanny Ganzel w maju i czerwcu wraz z dziećmi z przedszkola Bajlandia będą realizowali projekt „Narodziny demokracji. Dzieci dzieciom” (w ramach programu Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016). Nasi uczniowie po przygotowaniu się do roli edukatorów przedszkolaków poprowadzą warsztaty, których celem jest wykorzystanie wychowawczej funkcji edukacji filozoficznej do pogłębiania wrażliwości na podstawowe wartości i umiejętności ich realizacji.

KWIECIEŃ 2011

DZIELENIE SIĘ KSIĄŻKĄ JEST LEPSZE OD JEJ POSIADANIA

Zgodnie z tradycją szkoły, z inicjatywy p. Ewy Ściepuro, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, odbył się kolejny kiermasz książek „za złotówkę”. Ta ważna inicjatywa, mająca na celu propagowanie idei czytania w myśl zasady „książki żyją, kiedy są czytane”, udała się, dzięki ofiarodawcom i pracowitym wolontariuszkom z klasy 4 i 5. Dziękujemy!

INFORMATYCZNE ZMAGANIA

W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy 15 kwietnia 2011r. odbył się półfinał Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej DialNet Masters. Nasi gimnazjaliści Krzysztof Dadełło, Wojciech Szeląg, Piotr Szyszkowiak oraz Szymon Długosz pod opieką p. Anny Bukiewicz-Szul, choć nie przeszli do finału olimpiady, godnie reprezentowali szkołę i potwierdzili swoje duże informatyczne umiejętności, które w przyszłości na pewno zaowocują sukcesem.

IX KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2011

Pod koniec marca w Warszawie odbył się finał IX Konkursu z Języka Niemieckiego 2011 dla gimnazjalistów. W etapie regionalnym największą liczbę punktów zdobył Alexander Seelbach, który reprezentował Dolny Śląsk w finale konkursu. Nasz uczeń znalazł się w grupie 70 najlepszych gimnazjalistów w Polsce. Gratulujemy Alexandrowi!

BLIŻEJ FRANCJI

W marcu uczniowie EKOLI uczestniczyli w imprezach towarzyszących obchodom Dni Krajów Francuskojęzycznych. Brali udział w różnych konkursach, projektach, pokazach filmowych. W Konkursie Wiedzy o Frankofonii organizowanym przez XV LO i WCDN uczniowie naszego gimnazjum, Magdalena Dudek oraz Wiktor Wojsznis, zdobyli I miejsce. Gratulujemy!

MARZEC 2011

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

Tradycyjnie 26 marca 2011 roku spotkaliśmy się w naszej szkole w ramach „Dnia Otwartego”, aby zaprezentować różnorodne formy zajęć aktywizujących, które służą pogłębianiu zdobywanej w szkole wiedzy oraz rozwijaniu nabywanych na lekcjach umiejętności.

Przeprowadzono ciekawe zajęcia otwarte: „Techniki uczenia się” (p. Agata Polańska), z języka polskiego w klasach z Maturą Międzynarodową – dyskusja na temat „Buszujący w zbożu – powieść niebezpieczna czy kultowa?” (p. Renata Otolińska) oraz „Muzyka w języku angielskim” (p. Monika Kłoczko). Równie interesująca była prezentacja pracy koła translatorskiego prowadzonego przez p. wicedyrektor Adriannę Kurowską-Mitas.

Natomiast w gabinecie przyrodniczym pod opieką p. Anna Domaradzkiej-Bocian przeprowadzano przykładowe eksperymenty przyrodnicze wykonywane podczas zajęć kółka przyrodniczego. Powodzeniem cieszyły się obserwacje mikroskopowe odnóży muchy, skórki cebuli czy języka kota. Odważni obserwowali jajko wybuchające w butelce. Eksperymentom towarzyszyła multimedialna prezentacja działań Szkolnego Ośrodka Badania Środowiska.

Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja w konkursie wiedzy matematyczno-fizyczno-przyrodniczej aż 12 drużyn ze Szkoły Podstawowej (uczeń oraz jego rodzic). Zwycięzcy to drużyna Michała Mrugały (kl. 4a) z mamą oraz Macieja Dziurdzi (kl. 4a) z tatą.

W związku ze specyfiką kształcenia w EKOLI zaprezentowano przykładowe techniki pracy na zajęciach z języków obcych – metodę „stacji językowych” (p. Marta Michno) oraz wykorzystanie tablicy interaktywnej (p. Izabela Gębora).

Duże zainteresowanie wzbudził także pokaz rozwiązywania zadań problemowych w ramach „Odysei Umysłu”, przygotowany przez p. Dominikę Pogorzelec-Nierzewską, trenera szkolnych drużyn „Odyseuszy”.

Punktem kulminacyjnym Otwartych Drzwi był niezwykle interesujący i pełen emocji program artystyczny. Na początku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili minispektakle w języku angielskim, które zostały wyróżnione w szkolnym etapie VIII Krzyckiego Konkursu Scenek w Języku Angielskim. Natomiast teatr szkolny – jak zawsze doskonale przygotowany przez p. Bartłomieja Kamińskiego – zaprezentował 2 etiudy, w których humorowi sytuacyjnemu towarzyszyły błyskotliwe dialogi. Zwieńczeniem prezentacji aktywności artystycznej uczniów EKOLI była premiera spektaklu „Anything but Love” na motywach twórczości Williama Szekspira w wykonaniu uczniów oddziałów międzynarodowych. Na koniec tej części spotkania wystąpiła Magdalena Dudek (kl. 2 G) z brawurowym pokazem tańca współczesnego.

Zgromadzona publiczność bardzo żywo reagowała, oglądając występy koleżanek i kolegów. W całej szkole można było podziwiać wystawę prac stworzonych w ramach projektów językowych oraz prace plastyczne uczniów.

Jak zawsze szczególnie atrakcyjnym miejscem był Kącik Zdrowej Żywności. Ciasta, sałatki, szaszłyki owocowe oraz świeże soki owocowe i koktajle były miłym dodatkiem do naukowych zmagań.

Tegoroczne spotkanie było bardzo udanym przedsięwzięciem, dzięki któremu można było poznać aktywne metody nauczania, ale przede wszystkim poprzez współdziałanie i zabawę zintegrować szkolną społeczność.

VIII KRZYCKI KONKURS SCENEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

Już po raz ósmy nasza szkoła zorganizowała, dzięki inicjatywie p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz, międzyszkolny konkurs scenek w języku angielskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkursowi patronują WCDN we Wrocławiu i biuro regionalne Oxford University Press. W tej edycji wzięło udział najwięcej uczestników w całej historii konkursu. Gościliśmy SP nr 2, SP nr 18, SP nr 44, SP nr 93, Chrześcijańską Szkołę Podstawową ARKA, Szkołę Muzyczną im. K. Szymanowskiego, Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 49, Gimnazjum nr 29, Gimnazjum im. M. Kopernika z Kątów Wrocławskich. Ponad stu uczniów prezentowało krótkie formy teatralne w języku angielskim. Tematyka scenek była bardzo różna, ale widzowie mieli wiele okazji, by śmiać się z komediowych gagów, zabaw językowych i wyrazistych postaci.

Jury wiele ciepłych słów skierowało do najmłodszych aktorów, chwaląc ich za zaangażowanie i bardzo wysoki poziom umiejętności językowych. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego ze scenką The Bus Stop. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności aktorskich uczniów, którzy grali jak profesjonaliści, bez tremy, z poczuciem humoru i doskonałą dykcją. Przyznano również dwa wyróżnienia dla uczniów SP EKOLA z klasy 4B za scenkę The Magic Bench oraz dla SP nr 44 za scenkę You Are Out Of There. Dzieci świetnie opanowały teksty, przygotowały piękne kostiumy i bogatą scenografię.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli uczniowie z klasy I Gimnazjum EKOLA ze scenką Fire Practice. Doskonale oddali absurdalne czasami metody treningowe, w tym przypadku ćwiczenia dla nowych ochotników do pracy w straży pożarnej. Wyróżnienie otrzymali za scenkę według tekstu Szekspira pt. Twelfth Night or What you Will uczniowie z Gimnazjum nr 49, którzy opanowali bardzo trudny językowo tekst i przygotowali kostiumy, które pomogły nam przenieść się w epokę elżbietańską.

Cieszymy się, że tak wielu uczniów zaprezentowało w konkursie zarówno umiejętności aktorskie, jak i lingwistyczne, mamy też nadzieję, że w przyszłym roku nasza szkoła znów będzie gościć młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół.

NAUKI DAWNE I NIEDAWNE

14 marca 2011r. gimnazjaliści pod opieką p. Anny Domaradzkiej-Bocian oraz p. Przemysława Dubaniowskiego zwiedziłli interaktywną wystawę „Nauki dawne i niedawne” prezentowaną w Centrum Kultury „Zamek” w Leśnicy, a przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod patronatem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ekspozycja została podzielona na trzy części: astronomiczną („Zmierzyć czas” oraz „ Kąty na niebie Ziemi”), fizyczną („W świecie fal”) oraz matematyczną („Między bitem a abakiem”). Uczniowie mieli okazję m.in. samodzielnie wyznaczyć czas przy pomocy zegarów słonecznych (pionowego i poziomego), zmierzyć długość fali dźwiękowej, czy poznać sposób dokonywania obliczeń na starożytnym liczydle – abaku. Ogromnym walorem tej wystawy była możliwość nie tylko zdobycia wiedzy teoretycznej o różnorodnych przyrządach i urządzeniach wykorzystywanych w nauce czy zjawiskach występujących w przyrodzie i kosmosie. Uczniowie mogli także samodzielnie przeprowadzić obserwacje oraz eksperymenty, a więc połączyć wiedzę z praktyką.

MŁODZI INFORMATYCY W DIALNET MASTERS

W marcu odbyły się w naszej szkole kolejne etapy ogólnopolskiej informatycznej Olimpiady DialNet Masters, która sprawdza wiedzę uczniów w zakresie technologii informacyjnych oraz Internetu. W Olimpiadzie uczestniczyli gimnazjaliści: Krzysztof Dadełło, Wojciech Szeląg, Piotr Szyszkowiak, Komi Khamidov, Szymon Długosz i zdobywając ósme miejsce, zakwalifikowali się do półfinałów („Mecze Mastersów” na żywo w siedmiu polskich miastach), które odbędą się w kwietniu. Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie olimpiady.

MŁODZI EKONOMIŚCI

W marcu w Zespole Szkół EKOLA odbył się szkolny etap organizowanego przez WCDN i Wyższą Szkołę Handlową V Konkursu Matematyka i Ekonomia, którego celem jest promowanie edukacji ekonomicznej wśród gimnazjalistów, uczenie przedsiębiorczości i rozwijanie zainteresowań matematyczno-ekonomicznych. Najlepsze wyniki w konkursie uzyskali Wojciech Szeląg z klasy 1, Krzysztof Dadełło z klasy 3 i Dagmara Przybytniowska, również z klasy 3 Gimnazjum. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się 19 kwietnia 2011. Gratulujemy i życzymy sukcesów!

ODYSEJA UMYSŁU, CZYLI ROBIĘ I ROZUMIEM

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Jego celem jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie ich do twórczego rozwiązywania problemów w myśl chińskiego powiedzenia Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem. Uczestnicy programu samodzielnie analizują różne zadania, szukając rozwiązań.

W roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół EKOLA po raz pierwszy zarejestrował swoje członkostwo w międzynarodowym programie Odyseja Umysłu. Jego koordynatorem w naszej szkole jest pani psycholog Dominika Pogorzelec-Nierzewska.

7 marca 2011 r. odbyły się we Wrocławiu eliminacje regionalne międzynarodowego konkursu Odyseja Umysłu. Wystartowały w nich aż trzy drużyny z Zespołu Szkół EKOLA.

Drużyna z klasy 4a (w składzie: Bartosz Bogdański, Maciek Dziurdzia, Monika Janiak, Agnieszka Pelc, Alek Pelc, Marta Sajewicz i Patrycja Żygadło) prezentowała rozwiązanie Problemu Długoterminowego 2: „To raczej proste inaczej” w pierwszej grupie wiekowej.

Drużyna z klasy 4b i 5SP (w składzie: Julia Cieplik, Jasiek Koźlik, Oliwia Pordzik, Małgosia Majewska, Dominika Kozłowska, Mateusz Pioterek i Hania Marzec) rozwiązywała Problem Długoterminowy 3: „Z notatnika przewodnika” w pierwszej grupie wiekowej.

Natomiast drużyna złożona z uczniów klasy 6SP i 1G (w składzie: Maciek Bryke, Andrzej Rządkowski, Wojciech Szeląg, Ala Tyliba, Ignacy Daszkiewicz i Nicole Jendryk)) rozwiązywała Problem Długoterminowy 2: „To raczej proste inaczej” w drugiej grupie wiekowej.

Wszystkie nasze drużyny z sukcesem zaprezentowały rozwiązania swoich Problemów Długoterminowych i uzyskały bardzo dobre wyniki. Co więcej, aż dwie drużyny (jedna z klasy 4a i druga złożona z uczniów klas 4b i 5SP) wywalczyły awans do ogólnopolskiego FINAŁU konkursu Odyseja Umysłu.

Wszystkim uczestnikom konkursu gorąco gratulujemy, a za Bartka, Maćka, Monikę, Agnieszkę, Alka, Martę i Patrycję oraz za Julię, Jaśka, Oliwię, Małgosię, Dominikę, Mateusza i Hanię trzymamy mocno kciuki! Powodzenia w Finale!

ZIMOWE WSPOMNIENIA

Mimo że ferie zimowe już za nami i rozpoczął się kolejny semestr intensywnej nauki, to uczniowie EKOLI wciąż wspominają obóz zimowy w Dusznikach Zdroju, na którym pod opieką p. Piotra Portasa rozpoczęli naukę jazdy na nartach i desce snowboardowej lub doskonalili swoje umiejętności. Przedpołudniowa nauka na stoku w Zieleńcu to nie jedyna atrakcja obozu. Zajęcia w aquaparku, gry zespołowe, nauka jazdy na rolkach, randki w ciemno, karaoke, prelekcje na temat bezpieczeństwa w górach sprawiły, że zimowy tydzień upłynął uczniom za szybko. Podsumowaniem obozu były zawody – profesjonalny slalom z nagrodami dla najlepszych. Zima w górach okazała się wspaniałą i nie tylko sportową przygodą.

THE BEST OF OLIMPUS

Otrzymaliśmy wyniki zimowej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego OLIMPUS, w której uczestniczyli uczniowie naszej Szkoły, jak zwykle nie zawodząc i uzyskując znakomite wyniki: uczniowie klasy 4 – Jan Wójcik (7 lokata), Bartosz Bogdański (10 lokata); uczeń klasy 6 – Jędrzej Trembecki (8 lokata); uczniowie I klasy gimnazjum – Małgorzata Pioterek (6 lokata) i Wojciech Szeląg (7 lokata); uczennica klasy III gimnazjum Dagmara Przybytniowska (9 lokata). W całej Polsce w konkursie uczestniczyło 1428 uczniów klas IV, 1908 uczniów klas VI, 875 uczniów klas I gimnazjum, 1013 uczniów klas III gimnazjum. Gratulujemy wszystkim laureatom!

MŁODZI POECI NAGRODZENI

W Klubie Muzyki i Literatury 11 lutego 2011r. odbyło się wręczenie nagród II edycji I Konkursu na Debiut Literacki organizowanego przez MDK Wrocław-Krzyki. Agnieszka Pelc z klasy 4a Szkoły Podstawowej zajęła II miejsce w kategorii 10-12 lat, Szymon Jeżewski z klasy 5 zdobył II nagrodę w tej samej kategorii, a uczennica klasy 2 Gimnazjum, Melania Wolska – II miejsce w kategorii 13-15 lat. Cieszymy się z sukcesu młodych twórców, którzy potwierdzili, że słowa Czesława Miłosza Bo więcej waży jedna dobra strofa / Niż ciężar wielu pracowitych stronic, które były mottem konkursu, stały się dla nich inspiracją.

STYCZEŃ 2011

DZIEŃ SENIORA W EKOLI

Styczeń to czas spotkań, noworocznych życzeń, wyrazów pamięci i wspólnej radości. Dlatego też, zgodnie z długoletnią tradycją, 20 stycznia 2011 roku świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Seniora. Zaprosiliśmy na tę ważną dla nas uroczystość nie tylko nasze babcie i dziadków, ale także najbliższych sąsiadów, aby wspólnie kolędować, biesiadować i uczcić Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni goście wysłuchali koncertu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wśród wykonawców znaleźli się: Szymon Jeżewski, Magda Jaglińska, Julia Cieplik, Oliwia Pordzik, Maciek Sieradzki, Małgosia Majewska, Magda Majewska, Ala Tyliba, Klaudia Hałoń oraz soliści i chór szkolny prowadzony przez panią Monikę Kłoczko. Niesamowitych wrażeń artystycznych dostarczyły także publiczności etiudy teatralne w wykonaniu szkolnego koła prowadzonego przez pana Bartka Kamińskiego. Uroczystość zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem i życzeniami takiego radosnego spotkania za rok.

GRATULACJE DLA NAJLEPSZYCH!

Zakończył się długi i ciężki pierwszy semestr roku szkolnego 2010/2011. Dlatego z wielką satysfakcją informujemy, że czworgu wzorowym uczniom, którzy także uzyskali najlepsze wyniki w nauce, została przyznana Nagroda Dyrektora Szkoły. Najlepsi uczniowie to:

Victoria Gluszkowska (średnia ocen 5,42) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Magdalena Jaglińska (średnia ocen 5,33) – z 5 klasy Szkoły Podstawowej

Wojciech Szeląg (średnia ocen 5,1) – z 1 klasy Gimnazjum

Alexander Seelbach (średnia ocen 5,06) – z 2 klasy Gimnazjum

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym osobom i mamy nadzieję, że w II semestrze dołączą do nich inni wspaniali uczniowie.

LEKCJA W KINIE

W ramach ogólnopolskiego programu edukacji medialnej „Lekcje w kinie” uczniowie z klas gimnazjalnych wzięli udział w warsztatach pod tytułem „Wielkie oszustwa, czyli o efektach specjalnych”, poznając różne rodzaje filmowych tricków oraz tajemnice słynnych scen. Podczas ciekawej prezentacji, ilustrowanej przykładami, uczniowie dowiedzieli się, czym są efekty specjalne, kto jest ich prekursorem, jak wyglądał mechanizm pierwszego tricku filmowego. Tak więc wiedzą już, że Harrison Ford nigdy nie przejechał kolejką Świątyni Zagłady, że tylko część dinozaurów z „Parku Jurajskiego” została wygenerowana komputerowo, a Gandalf był wyższy od hobbitów zaledwie o 20 centymetrów. Podsumowaniem zajęć była projekcja filmu „Krucjata w dżinsach”.

TRZYMAMY KCIUKI!

Finalistą etapu regionalnego Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego został Alexander Seelbach z kl. 2 Gimnazjum. W etapie regionalnym wzięło udział 131 uczniów z 35 szkół. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 5 marca (sobota) o godz.10.00 w auli Zespołu Szkół przy ul. Słubickiej 29/33. Imprezą towarzysząca będzie konkurs: „Zeige dein Talent”. Do 18 lutego poznamy listę uczestników zakwalifikowanych do etapu ogólnopolskiego. Gratulując Alexandrowi, trzymamy kciuki, aby udało mu się znaleźć w grupie najlepszych uczniów w Polsce.

GRUDZIEŃ 2010

WIGILIA SZKOLNA

17 grudnia odbyła się Wigilia Szkolna, na którą przybyli uczniowie, kadra nauczycielska oraz rodzice, a także absolwenci Gimnazjum i grupa ubiegłorocznych maturzystów. Najpierw szkolny chór, pod przewodnictwem pani Moniki Kłoczko, zaśpiewał przepięknie kolędy wprowadzając tym samym wszystkich zebranych we wspaniały świąteczny nastrój. Przemawiali następnie: pan Dyrektor Przemysław Dubaniowski i o. Paweł Witon składając wszystkim serdeczne życzenia. Wspólne dzielenie się opłatkiem z rodzicami, uczniami i nauczycielami oraz częstowanie się przygotowanymi na tę uroczystość potrawami zakończyło uroczystość.

AKCJA CHARYTATYWNA

Od 7 do 17 grudnia trwała w naszej szkole akcja zbierania artykułów higienicznych oraz upominków dla dzieci mieszkających w Schronisku dla Samotnych Matek we Wrocławiu. Oprócz tego 13 grudnia zorganizowano dodatkowo kiermasz ciast, z których dochód przekazano na szczytny cel pomocy najmłodszym. Całe przedsięwzięcie zorganizowały klasy 2 LO oraz 3 Gimnazjum. Zebraną kwotę 277 zł przeznaczono na zakup potrzebnych w Schronisku artykułów dla dzieci.

KIERMASZ

13 grudnia odbył się kiermasz świątecznych prac ceramicznych uczniów klasy 2 Gimnazjum. Obok wyrobów nikt nie przeszedł obojętnie, gdyż każdy z nich był swoistego rodzaju dziełem sztuki. Prace – efekt wysiłku uczniów realizujących się artystycznie pod okiem pani Hanny Zbroniec – to prezentacje aniołów inspirowanych wierszami Czesława Miłosza.                                                                              

SPOTKANIE

14 grudnia odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej EKOLA z koordynatorem projektu edukacyjnego „Zabytki w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych” panią Leną Wilkiewicz. Uczestnicy przedsięwzięcia prezentowali w grupach swoje prace, dzielili się doświadczeniami i wnioskami z działań. Dzieci przygotowały makiety, plakaty i prezentacje multimedialne na temat zabytków w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Podczas pracy nad projektem uczniowie musieli wykazać się umiejętnością poszukiwania informacji, selekcjonowania i doboru materiałów, a także zdolnością współpracy w ramach grupy. Okazało się, że było to naprawdę trudne zadanie.

KONKURS

10 grudnia obradowała komisja, która wyłoniła zwycięzców konkursu na „Najpiękniejszą kartkę świąteczną”. Jury w składzie: pani Ewa Zieniewicz, pani Anna Kaszper, pani Monika Kłoczko i pani Dorota Kołbuc – Sendys – wyróżniła prace przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum EKOLA . Kryterium ocen stanowiły: pomysł, wykonanie, estetyka, a także walory językowe ( życzenia w języku angielskim i niemieckim). Kartki wraz z ozdobami świątecznymi przygotowanymi przez naszych uczniów były sprzedawane na kiermaszu świątecznym. Zebrane pieniądze będą przekazane na pomoc potrzebującym.

Autorzy wyróżnionych kartek to:

Szkoła Podstawowa:

Urszula Blaszczak (kl. 4 A)

Marta Sajewicz (kl. 4 A)

Emil Andrzejewski (kl. 4 A)

Victoria Gluszkowska (kl. 5)

Maciej Sieradzki (kl. 5)

Magdalena Majewska (kl. 5)

Nicole Jendryk (kl. 6)

Gimnazjum:

Klaudia Hałoń (kl. 1)

Ha Young Kang (kl. 2)

Osoby, które przygotowały kartki otrzymały oceny bardzo dobre lub celujące z języków obcych, zaś uczniowie gimnazjum punkty dodatkowe.

KONKURS

9 grudnia Natalie van Thielen i Wiktor Wojsznis - uczniowie kl. 2 gimnazjum wzięli udział w międzyszkolnym konkursie języka francuskiego.

WYNIKI

Otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Uczniowie: Dagmara Przybytniowska, Klara Seelbach i Alexander Seelbach zostali zakwalifikowani do etapu tego konkursu, który odbędzie się 8 stycznia 2011. Trzymamy kciuki!

MIKOŁAJKI

6 grudnia odbyły się w EKOLI – zgodnie z coroczną tradycją – Mikołajki. Każdy z uczniów obdarował prezentem koleżankę bądź kolegę. Obyczaj bardzo uroczy, szkoda tylko, że na kolejne niespodzianki musimy czekać cały rok.

LISTOPAD 2010

ALFIK

24 listopada odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny ALFIK. Wzięło w nim udział czterdziestu uczniów. Na wyniki musimy czekać do stycznia 2011.

SOLIDARNY WROCŁAW

24 listopada uczniowie klas gimnazjalnych pod opieką pani Ewy Zieniewicz i Agnieszki Bałki-Walencik obejrzeli wystawę „Solidarny Wrocław”. Ekspozycję zorganizowano z okazji 30-lecia powstania Solidarności dającej początek procesowi prowadzącemu do historycznych przemian politycznych i społecznych oraz upadku dyktatury komunistycznej w środkowej części Europy. Wystawa pomyślana została jako scenografia ulicy z lat 80, co młodemu odbiorcy daje możliwość uczestniczenia choć przez chwilę w tych istotnych wydarzeniach historii najnowszej. Wystawa to swoistego rodzaju „opowieść” o ludziach walczących i o Wrocławiu będącym jednym z czołowych miejsc oporu anty- komunistycznego.

zDOLNY ŚLĄZAK

23 listopada miał miejsce drugi etap konkursu zDolny Ślązak w bloku przyrodniczym. Reprezentantem naszej szkoły był Jakub Juszczak uczeń klasy trzeciej. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 17 grudnia. Czekamy na nie z niecierpliwością.

MARATON FILMOWY

W nocy z 19 na 20 listopada odbył się „nocny maraton filmowy EKOLI”, w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum. Zabawa była fantastyczna. Uczestnicy nocy filmowej obejrzeli trzy podukcje: Gran Torino, Billy Elliot i Władca Pierścieni. Filmy dostarczyły wielu tematów do późniejszej dyskusji.

KONKURS

19 listopada odbył się etap szkolny IX Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów, w którym wzięło udział sześcioro uczniów. Jest to konkurs na wysokim poziomie, wymagający bardzo rozwiniętych umiejętności językowych; nazywany jest często "olimpiadą" języka niemieckiego dla uczniów gimnazjum. Za organizację konkursu odpowiadała pani Jadwiga Bańska. 10 grudnia dowiemy się, którzy z uczniów dostali się do etapu regionalnego.

PAŹDZIERNIK 2010

HALLOWEEN

29 października obchodzono w naszej szkole Halloween. Było wiele konkurencji, a wśród nich konkurs na najpiękniejsza dynię, który wygrała Nicole Jendryk z klasy 6 SP. Drugie miejsce zajął Maciej Dziurdzia z klasy 4a. Oprócz tego odbył się, wygrany przez Mateusza Dzwończyka z 2 G, konkurs na najzabawniejszy strój. Był tez konkurs KARAOKE, w którym mierzyło się wielu uczniów….

DOLINA BARYCZY

28 października uczniowie Gimnazjum EKOLA uczestniczyli w zajęciach terenowych w Dolinie Baryczy – prawdziwym raju dla miłośników przyrody i historii. Miejsce to, pełne mokradeł, stawów, pól, łąk oraz lasów, jest uważane za jedno z najbardziej urokliwych w naszym kraju. To tu znajduje się największy w Polsce Park Krajobrazowy i unikalny rezerwat przyrody „Stawy Milickie”, który zaliczany jest do najcenniejszych ekosystemów na świecie.

KONKURS

W październiku uczniowie EKOLI brali udział w zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz DODN konkursach „zDolny Ślązak Gimnazjalista”. Do konkurencji przystąpiono w trzech blokach:

♦ przyrodniczym, w którym do etapu powiatowego zakwalifikował się Jakub Juszczak z klasy 3 G,

♦ humanistycznym,

♦ matematyczno-fizycznym.

W październiku miały też miejsce w naszej szkole próbne egzaminy gimnazjalne dla klas trzecich: z języka polskiego oraz z języka angielskiego.

TEATR

19 października uczniowie Gimnazjum EKOLA wraz z opiekunkami: panią Hanną Ganzel, Agnieszką Bałka – Walencik oraz Ewą Zieniewicz obejrzeli w Teatrze Współczesnym spektakl Krystyny Meissner „Balladyna”. Przedstawienie, zrealizowane na kanwie dramatu Juliusza Słowackiego, tak naprawdę przedmiotową uczyniło próbę analizy współczesnych postaw społeczno – patriotycznych Polaków. Zobaczyć można tu było bowiem wśród „gminu” cały kalejdoskop typów: kibica piłkarskiego, emerytowaną nauczycielkę, księdza, patriotę, rencistę, dwóch aktywistów technokratów, studenta, wiejskie dziewczyny, entuzjastkę ruchu ludowego… Dużym atutem spektaklu była ponadto muzyka grana na żywo w jazzowych aranżacjach Piotra Dziubka, poza tym świetna gra aktorów, a także uwspółcześniona scenografia Mirka Kaczmarka, które dostarczyły doskonałej zabawy.

JUBILEUSZ

W dniach 15-16 października 2010 r. EKOLA, pierwsza niepubliczna szkoła, która powstała we Wrocławiu, świętowała swoje 20 urodziny.

FILM

14 października wszystkie klasy Gimnazjum EKOLA wraz z wychowawcami uczestniczyły w pokazie filmu „Śluby Panieńskie” zrealizowanego na podstawie utworu Aleksandra Fredry, ale w unowocześnionej adaptacji Filipa Bajona. Genialna intryga romantycznego pisarza tu zaadoptowana została przez współczesne nam czasy. Historia Klary i Anieli, które postanowiły nigdy nie wyjść za mąż oraz starających się o ich względy mężczyzn, znakomicie ukazuje relacje i dylematy ludzi początku XXI wieku…

MATEMATYCZNY MARSZ NA ORIENTACJĘ

2 października odbył się VIII Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację, w którym wzięły udział 3 patrole z SP oraz 3 patrole z Gimnazjum, w składzie których byli:

1.Tomasz Chajęcki, Wojciech Szeląg, Andrzej Rządkowski.

2. Małgorzata Pioterek, Alicja Tyliba, Klaudia Hałoń.

3. Mateusz Biały, Melania Wolska, Nathalie Van Thielen.

4. Ignacy Daszkiewicz, Nicole Jendryk, Jakub Sierenberg.

5. Julia Osmólska, Magdalena Jaglińska, Łukasz Pietrzyk.

6. Maciej Sieradzki, Igor Aftyka, Dominika Cacoń.

Uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę z zakresu matematyki ale także świetnie się bawili i już nie mogą się doczekać przyszłorocznych zawodów.

WRZESIEŃ 2010

KOŁA ZAINTERESOWAŃ

We wrześniu rozpoczął funkcjonowanie Szkolny Ośrodek Badania Środowiska (SZOBŚ). Oprócz tego działają też kółka: matematyczne, przyrodnicze, szachowe, teatralne, zajęcia SKS. Zapraszamy!

LEKCJE PROEKOLOGICZNE

W ramach lekcji wychowawczych 28 września zapoczątkowany został trwający nadal cykl prezentacji pani Anny Domaradzkiej Bocian zatytułowany „Co konsument wiedzieć powinien o opakowaniach”. Zajęcia odbywały się pod hasłem: „Opakowanie jak z bajki" i miały na celu uświadomienie uczniom postaw proekologicznych oraz wyrobienie przekonania o konieczności dbania o nasze środowisko.

WYCIECZKA

W dniach 23 i 24 września uczniowie klas gimnazjum EKOLA – pod opieką wychowawczyń: pani Ewy Zieniewicz i pani Anny Domaradzkiej-Bocian – brali udział w integracyjno-turystycznej wycieczce do Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Dawna stolica Polski urzekła swoim pięknem, pozostawiając w pamięci niezapomniane wrażenia, a założony w 1956 roku Ojcowski Park Narodowy uświadomił, jak potężna i różnorodna jest przyroda. Liczbę występujących w Ojcowskim Parku gatunków zwierząt szacuje się bowiem na 11 tysięcy. Flora z kolei jest jeszcze bardziej imponująca – składa się 1000 gatunków roślin naczyniowych, ponad 230 gatunków mchów i wątrobowców, 1200 odmian grzybów i około 200 rodzajów porostów. Występują tu 84 gatunki roślin prawnie chronionych. Wycieczka okazała się więc nie tylko integracyjną, ale przede wszystkim niezwykle kształcącą.

FESTIWAL NAUKI

21 września uczniowie gimnazjum wraz z nauczycielami: panią Jadwigą Bańską i Ewą Zieniewicz uczestniczyli w wykładach odbywających się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a zatytułowanych: „Pyłki kwiatowe w powiększeniu -możliwości skaningowego mikroskopu elektronowego”, "Internet bez naruszania prawa", „Zabawy z fizyką”, „Rozbierający skaner”. Zajęcia były bardzo ciekawe i w przystępny sposób ilustrowały zawiłości nauki. Wykłady multimedialne oraz wystawy projektów matematycznych dodatkowo uatrakcyjniały te niecodzienne zajęcia. 16 września uczniowie klasy 1 i 2 gimnazjum pod opieką pani Marioli Ryczaj udali się na wykład połączony z pokazem zatytułowanym "Wyszywanki Matematyczne". Zajęcia odbyły się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji