TRUDNE TEMATY WCZORAJ I DZISIAJ - „PRZY PLANTY 7/9”

Marzec w polskiej historii to miesiąc przypominający o wydarzeniach roku 1968, strajkach studenckich, antysemityzmie i masowej emigracji z Polski Żydów. Jednak nie tylko tamte wypadki wciąż budzą emocje. O tragicznym lipcu 1946 roku przypomina film „Przy Planty 7/9” w reżyserii M. Jaskulskiego i L. Loewingera, który uczniowie klas siódmych, preIB, IB1 oraz gimnazjaliści obejrzeli 2 marca w kinie Nowe Horyzonty. Młodzież poznała na podstawie dokumentów, relacji naocznych świadków przebieg kieleckiego pogromu, ale także sylwetkę dziennikarza i działacza społecznego Bogdana Białka, który od kilkunastu lat jest zaangażowany w przywrócenie pamięci o ofiarach i odkrycie prawdy. Ta filmowa ważna lekcja historii była dla uczniów nie tylko inspiracją do refleksji o przeszłości i niezwykłych ludziach, lecz wskazówką, jak rozmawiać o trudnych i bolesnych sprawach.