W OSSOLINEUM O MARKU HŁASCE I NIE TYLKO

W piątek 10 maja 2024 roku grupa uczniów z klasy DP1 obejrzała w Ossolineum dwie zupełnie różne wystawy. Pierwsza z nich wiąże się z ogłoszonym przez Sejm Rokiem Marka Hłaski w 90 rocznicę urodzin pisarza, druga to „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”. W Refektarzu uczniowie po krótkim wykładzie obejrzeli rękopisy, zdjęcia, dokumenty autora „Pierwszego kroku w chmurach”. Szczególnie interesujące były wrocławskie ślady pisarza oraz jego szkolne perypetie, choćby szkolne świadectwo z ocenami niedostatecznymi z języka polskiego i śpiewu. Druga wystawa w pięknej Sali pod Kopułą, choć jej obejrzenie nie było planowane, przybliżyła młodzieży historię rodu Lubomirskich, a także dzieła sztuki z jego zbiorów, między innymi rysunki Rembrandta czy Rubensa. Majowy piątek był nie tylko słoneczny, ale także bardzo kulturalny i rocznicowy, na pewno do zapamiętania na dłużej.

TANECZNA INTEGRACJA

Sposobów na integrację jest bardzo wiele, ale taniec to na pewno jeden z najlepszych. A przekonali się o tym zainteresowani tą formą budowania relacji uczniowie, którzy 24 kwietnia 2024 roku spotkali się w szkolnej auli, aby wziąć udział w tanecznych warsztatach. Doświadczyli procesu tworzenia choreografii w tańcu współczesnym – włączającym w międzynarodowym projekcie CIM prowadzonym przez portugalskich aktorów i tancerzy z grupy VoArte. Taneczna  integracja była także czasem nowych, ciekawych przeżyć i dobrej zabawy.

TRWAJĄ MATURY…

W tym roku egzaminy maturalne w Diploma Programme rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej niż w szkołach z polskim programem, bo już 24 kwietnia uczniowie realizujący kurs literatury Polish A oraz Korean A pisali pierwszy arkusz. W tym roku do egzaminu w EKOLI przystąpiło 23 uczniów, sesja trwa od 24 kwietnia do 15 maja, do napisania jest 39 arkuszy, a każdy uczeń musi napisać około trzynastu egzaminów z sześciu przedmiotów.

Nie jest łatwo zdawać maturę, kiedy w przyrodzie zamiast wiosny rządzi  lato, a temperatury nie są na pewno kwietniowe, więc jeszcze mocniej trzymajmy kciuki za uczniów, którzy wyniki swoich egzaminów poznają dopiero w lipcu i wtedy podejmą ostateczne decyzje o studenckiej przyszłości.

DZIEŃ OTWARTY W EKOLI

W słoneczną kwietniową sobotę 13 kwietnia 2024 roku młodzież i kadra Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA, szeroko otwierając szafirowe drzwi szkoły, z radością oczekiwała zainteresowanych nauką w programie Matury Międzynarodowej uczniów i ich rodziców, aby pokazać im szkołę, opowiedzieć o niej i przede wszystkim porozmawiać o tym, dlaczego EKOLA to miejsce otwarte i edukacyjnie atrakcyjne. Ekolowa społeczność sumiennie i kreatywnie przygotowała to spotkanie, kolorowo i pomysłowo dekorując szkołę, przygotowując materiały promocyjne, inspirujące gazetki, a także słodki poczęstunek. W wyznaczonych klasach na gości czekali uczniowie z nauczycielami przedmiotów oraz panie dyrektor szkoły i sekretarz, wszyscy otwarci na pytania i rozmowę. Przedstawiano zainteresowanym uczniom i ich rodzicom informacje o rekrutacji, formach nauki, programie, a także kursie literatury polskiej czy angielskiej, teorii wiedzy, o nauce języków obcych, projektach teatralnych, integracji. Można było także obejrzeć chemiczne doświadczenia czy też mając starszych kolegów za przewodników po prostu zwiedzić szkołę od piwnicy po poddasze. Ze spotkania zadowoleni byli i goście, i gospodarze, a to dzięki wspaniałej atmosferze oraz pełnej informacji o pracy i nauce w EKOLI. I za ten wspaniały, wspólny dzień wszystkim dziękujemy szczególnie gorąco.

Dzień Otwarty 2024 / Open House Day 2024

Wszystkich zainteresowanych liceum z programem Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme) zapraszamy serdecznie na Dzień Otwarty w Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym EKOLA - 13 kwietnia 2024, godz. 10:00-13:00, ul. Ojca Beyzyma 17.

We warmly invite everyone interested in high school with International Baccalaureate Diploma Programme to our Open House Day - 13th April 2024, at 10:00-13:00, EKOLA Bilingual High School, Ojca Beyzyma street 17.