Aktualności

NAUKOWO W KRZYŻOWEJ

Mimo że do matury jeszcze wiele miesięcy, to przygotowania do egzaminu trwają cały rok i w szkole, i poza nią. Uczniowie klasy DP2 pod opieką nauczycieli spędzili trzy intensywne naukowo dni na obozie w Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, utrwalając wiedzę z przedmiotów przyrodniczych, biologii, chemii i fizyki. Pracowali nad grupowym projektem, konsultowali się z nauczycielami, powtarzali materiał, rozwiązywali testy, ale także odbyli wiele interesujących rozmów, wspólnie się bawili i spędzili miło jesienny czas przy ognisku.
 

TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

Święto Edukacji Narodowej ma w EKOLI już swoją tradycję i obchodzone jest nietypowo. Nauczyciele organizują uczniom Turniej Gier Planszowych, który nie tylko rozwija kreatywność i logiczne myślenie, ale także integruje graczy z różnych klas tworzących drużyny i jest dla nich wspaniałą zabawą. W tym roku w pięciu odbytych grach uczniowie uzyskiwali świetne wyniki, a „walka” o punkty była zacięta oraz wyrównana i na pewno wszystkim pomagał serdeczny doping nauczycieli.

KLASOWA WYPRAWA DO SKALISKA

Początek października to dla uczniów klasy drugiej niezapomniany czas. Pod opieką wychowawczyni pojechali do parku linowego Skalisko w malowniczym Złotym Stoku, aby przeżyć pełną emocji przygodę. Po przejściu szkolenia na temat bezpieczeństwa uczniowie sprawdzili swoje umiejętności na różnych trasach linowych, dla niektórych z nich to było nie lada wyzwanie, szczególnie zapamiętają ze względu na mocny wiatr pięć długich tyrolek. Jeden październikowy dzień, a tyle wrażeń!

POSTAĆ W PRZESTRZENI. WARSZTATY TEATRALNE ROZPOCZĘTE

Po wakacyjnej przerwie uczniowie EKOLI powrócili do Wrocławskiego Teatru Współczesnego, aby w formie warsztatów kontynuować spotkania ze sztuką sceniczną. Zajęcia, które odbyły się 28 września, z pewnością podobały się wszystkim adeptom zgłębiającym tajniki gry aktorskiej. Zadaniem licealistów było stworzenie szczegółowego życiorysu wymyślonej postaci, aby następnie oddać jej charakter w zainscenizowanym przedstawieniu. Pomysły były różnorodne, uczniowie wcielali się między innymi w amerykańskich kulturystów, czy też pracowników budowy. Podczas prezentacji prowadząca warsztaty Katarzyna Migdałowska zadawała pytania, których celem było maksymalne doprecyzowanie kształtu postaci i typu jej osobowości. Na kolejnych zajęciach planowane jest dalsze kreowanie i tworzenie wokół nich przestrzeni scenicznej. Efektem pracy uczniów ma być przedstawienie teatralne, które zgromadzi na scenie wszystkie stworzone postaci.
 
 
 

SZALEŃSTWO W PAWILONIE CZTERECH KOPUŁ

Ponad 500 eksponatów, praca 17 kuratorów i 75-lecie Muzeum Narodowego we Wrocławiu – to wszystko dało niezwykły efekt w postaci „Szaleństwa rokoka!”. Tak wspaniałej wystawy dawno nie było w stolicy Dolnego Śląska. Zmysły zawirowały, wyobraźnia działała, fantazje rodziły się jedna po drugiej. W tym rokokowym szaleństwie znakomicie odnaleźli się uczniowie klasy 1 i 2 Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA, którzy 26 września 2023 r. odwiedzili Pawilon Czterech Kopuł. Kierowani przez Wiesławę Wilczyńską, uznanego historyka sztuki, wędrowali po rokokowym świecie barw, karnawałowych stylizacji, barokowych maskarad, aby czerpać radość ze zmysłowych wrażeń, zachowując jednocześnie intelektualny dystans. Niezwykle ciekawym elementem wystawy, który szczególnie spodobał się młodzieży, były współczesne nawiązania do tradycji rokoka. Prace artystów XX wieku, między innymi Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Tadeusza Brzozowskiego, wyrażały z jednej strony fascynację, a z drugiej ironiczny dystans wobec trendów i artystycznej mody dominującej w ostatniej dobie baroku. To pierwsze ze spotkań licealistów EKOLI ze sztuką w tym roku szkolnym, już niebawem kolejne, tym razem w „66P Subiektywna Instytucja Kultury”.

 

 

zdjęcia

 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji