BERLIŃSKIE WRAŻENIA

Trzy piękne majowe dni uczniowie klasy pierwszej i drugiej spędzili pod opieką wychowawców w stolicy Niemiec, poznając jej zabytki, historię, sztukę. Pierwszego dnia podziwiali nie tylko wieżę telewizyjną na Alexanderplatz, jeden z symboli Berlina, podobnie jak Brama Brandendburska, ale również neorenesansowy Czerwony Ratusz i Reichstag, odbyli też spacer po Wyspie Muzeów na Sprewie. W drugim dniu wycieczki licealiści poznawali współczesną część metropolii oraz zwiedzili Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którym zobaczyli dzieła Picassa, Dalego, Kandinsky’ego. Jak wszyscy turyści dotarli też do Muru Berlińskiego i symbolicznego punktu kontroli granicznej – Checkpoint Charlie, przypominającego czasy zimnej wojny, oraz pełni emocji przeszli przez labirynt Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Nieplanowane wcześniej odwiedziny centrum kultury koreańskiej w wolnym czasie uczniów to był przyjacielski gest wobec kolegi z klasy. Ostatni dzień berlińskiej wyprawy to wizyta w Muzeum Starych Mistrzów i podróż do Poczdamu, do pięknych ogrodów pałacowych. Bogata w atrakcje wycieczka podobała się młodzieży ze względu na jej różnorodność i piękną słoneczną pogodę. Pełni wrażeń uczniowie deklarowali, że wrócą na pewno jeszcze nieraz do przyjaznego i wciąż zmieniającego się Berlina.