NIE TYLKO „IWONA…”

Grupa uczniów z klas IB pod opieką p. Renaty Otolińskiej spędziła 28 marca 2017 roku w Warszawie, realizując, choć jednodniowy, ale bogaty program kulturalny. Dla niektórych uczniów był to pierwszy pobyt w stolicy, więc w planie nie mogło zabraknąć spaceru Traktem Królewskim i po Starym Mieście. Kulturalny program miał dwa ważne punkty, które udało się zrealizować w pełni. Najpierw uczniowie w Muzeum Narodowym obejrzeli kolekcję malarstwa XIX wieku, w tym dzieła Jana Matejki, podziwiając „Bitwę pod Grunwaldem” i sprawdzając swoją wiedzę historyczną. Wieczorem w Teatrze Narodowym młodzież zachwyciła się nie tylko pięknymi wnętrzami, ale przede wszystkim bardzo udaną inscenizacją dramatu Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Agnieszki Glińskiej ze wspaniałymi rolami Jerzego Radziwiłowicza (Król Ignacy) i Ewy Konstancji Bułhak (Królowa Małgorzata). Twórcy odczytali „Iwonę…” jako dramat o nieprzystawalności tego, co zwyczajne, autentyczne do form, konwenansów, celebryckich masek, wydobywając z tekstu Gombrowiczowską ironię i komizm. Wieczór w teatrze był więc prawdziwą nagrodą za wielogodzinną podróż do Warszawy.