DOBRY DZIEŃ W POZNANIU

17 listopada 2017 roku to był dobry, słoneczny, jesienny, ale przede wszystkim kulturalny dzień, który uczniowie klasy IB1 i IB2 pod opieką pani Renaty Otolińskiej spędzili w Poznaniu. Industrialny nowoczesny Stary Browar to początek spaceru po mieście, kontrastował on z Centrum Kultury Zamek, w którym uczniowie obejrzeli unikatową wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. To właściwie była lekcja sztuki, prowadzona przez zafascynowaną dziełami meksykańskiej artystki przewodniczkę, która odkrywała przed młodzieżą znaczenie różnych symboli i kontekstów, ważnych w interpretacji obrazów Kahlo. Poznańskie popołudnie uczniów to spotkanie ze sztuką teatralną. W Teatrze Nowym obejrzeli „Iwonę księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza w reżyserii Magdaleny Miklasz. Inscenizacja dramatu, w której podwojono akcję, wykorzystując scenę i ekrany oraz elementy studia telewizyjnego, zbyt daleko odeszła od Gombrowiczowskiego przesłania, co widać choćby w pominięciu w spektaklu ważnego dla odczytania idei dramatu epilogu. Uczniowie docenili jednak kreację aktorów i humor sztuki.

Może wyprawa do Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu na kolejną „Iwonę…” pozwoli w pełni zrecenzować poznańskie przedstawienie? To jednak wystawa okazała się najważniejszym punktem tego kulturalnego dnia, zapamiętana i głęboko przeżyta.