POROZMAWIAJMY…

Filmowy piątek 2 marca w kinie Nowe Horyzonty to dla uczniów klasy IB1 dwa różne obrazy, które łączą pytania o postawy i wartości. Najpierw młodzież obejrzała dokumentalny film „Przy Planty 7/9”, który był kontynuacją dyskusji o Zagładzie w związku z lekturą prozy W. G. Sebalda „Austerlitz” i dotyczył pogromu kieleckiego w lipcu 1946 roku. Film – bolesny i trudny – skłonił uczniów do rozmowy o polskim antysemityzmie i ludziach, jak bohater dokumentu Bogdan Białek, którzy walczą o prawdę i rozliczenie przeszłości.

Drugi obraz – nominowany do Oscara – film „Lady Bird” przywołał problemy okresu dojrzewania i postawił pytania o tożsamość, wybory, relacje z rodzicami, inicjacje, uczucia. Główna bohaterka filmu chce sama decydować o swojej przyszłości, innej niż ta rodziców, buntując się i przekraczając granice. To na pewno postawy, o których dyskusja z uczniami jest potrzebna i ważna, podobnie jak rozmowa na o wiele trudniejsze tematy związane z dokumentem w reżyserii M. Jaskulskiego i L. Loewingera.