ŻYCIE TO JEST TEATR …

Powrót do szkoły po wielu miesiącach edukacji zdalnej to również powrót uczniów z klasy pierwszej i drugiej Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego EKOLA na warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów i animatorów z Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Warto zaznaczyć, że cykliczne spotkania we „Współczesnym” są efektem podpisanej kilkanaście miesięcy  temu  oficjalnej współpracy między teatrem a Fundacją Oświatową EKOLA.

Krótko charakteryzując warsztaty, które odbyły się w czerwcu, trzeba przede wszystkim podkreślić ich integracyjny, pobudzający kreatywność oraz kształcący umiejętności współpracy charakter. Na spotkaniach, po tradycyjnej rozgrzewce dykcyjnej i ruchowej, uczniowie  mierzyli się między innymi z zawiłymi łamańcami językowymi. Planowali scenki, które w formie zaimprowizowanej mieli przedstawić reszcie uczestników (teksty otrzymali od osoby prowadzącej). Bardzo ciekawe były zajęcia, którym za tło służyła inscenizacja sceny wsiadania do pociągu. Wykonanie zadania pochłonęło licealistów całkowicie. Praca z tekstem, improwizacje, przedstawienia, występy przed rówieśnikami to nie tylko dobra zabawa, ale również znakomita nauka, która ułatwia poznanie warsztatu aktorskiego i reżyserskiego.

Według Edwarda Stachury „życie to nie teatr”, „to nie tylko kolorowa maskarada” – trudno nie zgodzić się z autorem „Siekierezady”, choć na warsztatach wszystko jest teatrem, a młodzi ludzie aktorami. Mamy nadzieję, że po wakacjach powrócimy na deski teatru, aby przeżywać kolejne,  niesamowite teatralne przygody.