Aktualności

PAMIĘTAMY

Powstanie w getcie warszawskim (19 IV – 16 V 1943 r.) było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez III Rzeszę Europie. W zamkniętym i otoczonym murem getcie, liczącym wcześniej niemal pół miliona Żydów, w chwili wybuchu powstania pozostało ok. 50-70 tys. Walczyło kilkuset zrzeszonych w Żydowskiej Organizacji Bojowej i w Żydowskim Związku Wojskowym. Nie mieli jakichkolwiek szans na wygranie. 16 V 1943 roku Jürgen Stroop osobiście wysadził Wielką Synagogę na ul. Tłomackie, by napisać później w swoim raporcie: „Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć!” Podczas walki i po powstaniu cały teren dzielnicy żydowskiej metodycznie spalono i zrównano z ziemią. Po wojnie na gruzach getta rozpoczęto budowę osiedli mieszkalnych (Muranów). Zaczęto od wyrównania gruzów po budynkach getta. Zalegający na obszarze ok. 200 hektarów gruz stanowił około 3-4 mln m³.

Ci, którzy widzieli Muranów jeszcze przed upadkiem powstania warszawskiego, a zawędrowali tam po wyzwoleniu lewobrzeżnej Warszawy – jak Michał Zylberberg, autor książki „A Warsaw Diary 1939-1942”, byli zupełnie zdezorientowani. Czuli się, jakby trafili w zupełnie inne miejsce. „Było tak cicho jak w grobie. Cały obszar pokrywała gruba warstwa śniegu. (…) Nie spotkałem żadnego znaku tego, co tutaj przedtem istniało. To było niesamowite i przerażające.”
(Zylberberg za „Getto Warszawskie – przewodnik po nieistniejącym mieście, B.Engelking, J.Leociak).

W EKOLI jak każdego roku pamiętamy!

#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji