Odyseja Umysłu

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym co roku bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata.

O programie

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
 Konfucjusz

Program został stworzony w 1978 roku przez dr C. S. Micklusa i jest nadzorowany przez fundację Odyssey of the Mind. Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Celem Odysei Umysłu jest uczenie dzieci i młodzieży kreatywnego i krytycznego myślenia poprzez zachęcanie ich do twórczego rozwiązywania problemów. Uczestnicy programu samodzielnie analizują sedno zadania, szukają różnych strategii poradzenia sobie z nim, a następnie wspólnie decydują, jak połączyć w jedno skuteczne rozwiązanie to, co w ich pomysłach najlepsze.

W świecie coraz szybciej zmieniających się wyzwań, umiejętność twórczego rozwiązywania problemów pomaga stawić czoła temu wszystkiemu, czego nie da się przewidzieć. Uczestnicy programu Odyseja Umysłu rozwijają w sobie nie tylko umiejętności intelektualne związane z analizą problemów, ale również umiejętności interpersonalne (np. skuteczne komunikowanie i praca w zespole, autoprezentacja) i menedżerskie (np. niezależność w myśleniu i działaniu, planowanie i zarządzanie czasem).

Program Odysei Umysłu realizowany jest w 5-7 osobowych drużynach działających w różnych placówkach edukacyjnych. Nad pracą każdego zespołu czuwa odpowiednio wyszkolony trener, który integruje uczestników i koordynuje ich wysiłki, ale nie narzuca dzieciom swoich pomysłów. Większość drużyn, oprócz pracy w czasie regularnych treningów, bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Odysei Umysłu. Rywalizacja odbywa się w obrębie jednej z czterech grup wiekowych: I – do klasy piątej szkoły podstawowej, II – od klasy szóstej szkoły podstawowej do klasy drugiej gimnazjum, III – od klasy trzeciej gimnazjum do klasy maturalnej oraz IV – studenci szkół ponadmaturalnych. Konkurs składa się z eliminacji regionalnych (m.in. we Wrocławiu), finałów narodowych oraz finału światowego (źródło: http://www.odyseja.org/).

Odyseja Umysłu w EKOLI

W roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół EKOLA po raz pierwszy zarejestrował swoje członkostwo w Międzynarodowym Programie Odyseja Umysłu i od tego czasu, w każdym roku szkolnym w naszej szkole tworzone są drużyny, które startują w konkursie Odyseja Umysłu. Chcemy w ten sposób zapewnić naszym uczniom jak najlepsze możliwości rozwoju kreatywnego myślenia – umiejętności tak przydatnej w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie. Nad  koordynacją Programu i przygotowaniem drużyn czuwają: Dominika Pogorzelec-Nierzewska oraz Magdalena Durkowska, które to są jednocześnie certyfikowanymi trenerami programu Odyseja Umysłu.

Tradycją naszej szkoły jest, iż co roku zbierają się drużyny, pozytywnie zakręconych i twórczych osób. Spotykają się na regularnych cotygodniowych treningach, podczas których członkowie drużyn uczą się twórczych sposobów rozwiązywania problemów, ćwiczą swoją wyobraźnię i kreatywność oraz rozwiązują konkretne problemy słowne i manualne. Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze, a wiele ćwiczeń ma postać zabawy i gier grupowych. Nacisk kładziony jest na rozwijanie u uczniów umiejętności pracy w zespole i poszanowanie zasady fair play.

Drużyny przygotowują się również do udziału w konkursie twórczego rozwiązywania problemów Odyseja Umysłu. W tym celu wszystkie drużyny wybierają swój obowiązkowy problem długoterminowy i pracują nad jego rozwiązaniem.  Wymyślają postacie i scenariusz- oryginalny i zabawny. Projektują i szyją kostiumy oraz tworzą scenografię i rekwizyty. Budują maszyny, pojazdy, piszą piosenki i układają choreografię

Wszystko to z dumą prezentują na eliminacjach regionalnych we Wrocławiu i ogólnopolskich finałach w Gdańsku. Dzięki programowi Odyseusze stają się bardziej niezależni, kreatywni, otwarci, pewni siebie i swoich możliwości. Dlatego w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą.

Sukcesy EKOLI w Programie Odyseja Umysłu:

  • rok szkolny 2016/2017 – awans drużyny (z klas 5, 6a i 6b SP) do Ogólnopolskiego Finału (Gdynia, 04.2017)   
  • rok szkolny 2015/2016 – awans dwóch drużyn (z klas 4 i 5a-b SP) do Ogólnopolskiego Finału (Gdynia, 04.2016)   
  • rok szkolny 2013/2014 – awans dwóch drużyn (z klas 4 i 5 SP) do Ogólnopolskiego Finału w Gdańsku i zajęcie 6 i 9 miejsca w swoich kategoriach wiekowych;
  • rok szkolny 2012/2013 – awans drużyny z klasy 4 SP do Finału Odysei Umysłu w Gdańsku i zajęcie tam 6 miejsca;
  • rok szkolny 2011/2012 – kolejny start EKOLI w konkursie – awans dwóch drużyn do Finału i zajęcie wysokich miejsc w konkursie;
  • rok szkolny 2010/2011 – debiut trzech drużyn z EKOLI w programie i awans dwóch do Finału Ogólnopolskiego Odysei Umysłu.

 

2016 / 2017

Zapraszamy do galerii oraz do relacji z udziału reprezentacji Zespołu Szkół EKOLA w konkursie Odysei Umysłu w bieżącym roku szkolnym: 

- marzec 2017 - eliminacje regionalne, awans do Ogólnopolskiego Finału w Gdyni;

- kwiecień 2017 - udział drużyny z EKOLI w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu - nasz dyplom:

W dniach 1-2 kwietnia 2017 w Gdyni odbył się 26 Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu. Zespół Szkół EKOLA reprezentowany przez uczennice z klasy 5-tej (Alicja Dróżdż, Weronika Wołkowska) oraz z klas 6-tych (Sylwia Popek, Amelia Kobylarz, Paulina Kamińska, Magdalena Dziewanowska, Zuzanna Szukiewicz) awansował do Finału podczas zaciętej rywalizacji na etapie regionalnym. Przez 6 miesięcy drużyna przygotowała swój problem długoterminowy "Bohater bardzo super... cdn." oraz z determinacją trenowała rozwiązywanie problemów spontanicznych. Ogrom pracy zaowocował ostatecznie zajęciem przez drużynę 10 miejsca podczas Finału. Naszym Odyseuszom gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości.

2015 / 2016

Zapraszamy do relacji z pierwszego spotkania w bieżącym roku szkolnym oraz do galerii.

Odyseja Umysłu

- listopad 2015;

- styczeń 2016;

- luty 2016 - eliminacje regionalne, awans do Ogólnopolskiego Finału w Gdyni - relacja i zdjęcia;

- kwiecień 2016 - udział dwóch drużyn z EKOLI w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu - relacja, zdjęcia i nasze dyplomy:

 

Serdecznie gratulujemy drużynom z klasy 4 i klas 5!

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z tego serwisu, oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies Więcej informacji