Styczniowy trening Odysei Umysłu

W styczniowy mroźny poranek, po długiej świątecznej przerwie, na sobotni odysejowy trening stawiły się dwie drużyny. Wszyscy uczniowie tak samo zmotywowani i chętni by działać, bo zadań przed nimi mnóstwo.

Drużyna z klasy czwartej niezmiennie pracuje nad „Bajką masowego rażenia”. Dzieci zastanawiają się, co sprawiło, że „Bajki” Ezopa ludzie przez stulecia przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie ustnie i pisemnie, słowem i obrazem. Drużyna tworzy spektakl o prostym przekazie, z ponadczasowym przesłaniem oraz z bohaterami przemawiającymi do masowej wyobraźni.

Drużyna z klas piątych pracuje nad problemem „Nowe życie rzeczy”, gdyż dla uczniów szczególnie ważna jest ekologia. Zastanawiają się, co zrobić i jak przetworzyć rzeczy niepotrzebne, uznane za śmieci w coś, co innemu człowiekowi bardzo może się przydać. Kapsle mogą posłużyć za pionki do gry planszowej, stara płyta winylowa za tacę do ciasta, a z plastikowych butelek można zrobić doniczki do kwiatów, karmiki dla ptaków, a nawet tratwę! Drużyna odnajduje nowe, twórcze zastosowanie dla przedmiotów zużytych, zepsutych lub zbędnych. Przy okazji Odysei młodzi ludzie uczą się redukować ilość odpadków i dbają o ekosystem. Zdjęcia z tegorocznych treningów Odysei - tutaj.

Już niebawem (27.02.2016) odbędą się regionalne eliminacje Odysei Umysłu we Wrocławiu.