DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH

Na całym świecie 23 stycznia to  Dzień bez Opakowań Foliowych. W związku z tym świętem  przeprowadzono w EKOLI wiele działań mających na celu szerzenie informacji na temat opakowań plastikowych (reklamówek, torebek itp.), a w szczególności wpływu ich produkcji i używania na środowisko. Powstały filmy, przepiękne torby na zakupy i prace plastyczne. Podczas zajęć ekologii uczniowie klas 4-6 przyswoili podstawowe informacje, następnie używając Internetu jako źródła wiedzy i natchnienia wykonali komiksy i plakaty, które miały edukować starszych uczniów. W tym celu komiksy zostały wyeksponowane na korytarzach naszej szkoły. Aby zachęcić uczniów, rodziców oraz nauczycieli do korzystania z toreb wielokrotnego użytku,  przeprowadzono konkurs na najładniejszą płócienną torbę na zakupy. Dzieci mogły uszyć swoją własną torbę lub też gotową torbę własnoręcznie pomysłowo udekorować. Efekty przerosły wszelkie oczekiwania. Powstały przepiękne torby, wykonane niezwykle pomysłowo i wyjątkowo estetycznie. Konkurs musiał zakończyć się jednak przyznaniem nagród. W głosowaniu, w którym mogli brać udział uczniowie i nauczyciele, wyłoniono zwycięzców: I miejsce w kategorii torba uszyta – Natalia Hebisz z klasy 4a, II miejsce w kategorii torba uszyta – Antonina Szeferowicz z tej samej klasy, I miejsce w kategorii torba udekorowana – Maria Dziurdzia z klasy 6b. Konkurencja była bardzo silna i niezwykle wyrównana, tym bardziej gratulujemy zwycięzcom!

Z okazji tego ekologicznego święta ogłoszono również konkurs na film edukacyjny. Powstały bardzo zróżnicowane i ciekawe obrazy. Nagrody rozdano za najlepszy film artystyczny – chłopcy z klasy 5, za najlepszy film animowany – Basia Wajda kl. 4b, za najlepszy reportaż – Mikołaj Dykier i Nikodem Stępień kl. 4a. 2 lutego w auli szkolnej odbyło się uroczyste wręczenie nagród, obejrzano fragmenty nagrodzonych filmów, a przedstawiciel sejmiku uczniowskiego – Jakub Sokołowski w krótkiej, ale interesującej prezentacji przedstawił negatywne skutki używania opakowań foliowych.